Extrémní vytížení procesoru

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Extrémní vytížení procesoru
« Odpověď #15 kdy: 28. 12. 2010, 15:10:56 »
Provedl jsem zátěžový test ve Windows 7:
V klidovém stavu běží procesor okolo 40°C.
Spustil jsem několik komprimací najednou, kopírování z USB externího disku, k tomu šifrování a zatížil jsem to na maximum. Podle razantního zpomalení systému bylo vidět, že je opravdu vytížený. Nechal jsem to běžet hodinu. Procesor nepřesáhnul 75°C. Jinak HDD se standardně smaží na 70°C, s tím už jsem se smířil. HDD asi nemá větrák. Po vypnutí těch zátěží se procesor uklidní a hned se začne bez problému chladit. Po dvou minutách nečinnosti se zchladí cca o 15°C.

Naproti tomu v linuxu to jede v klidu na 70°C a při vytížení i přes 100°C. Chyba v hardwaru to tedy nebude. Jen mám problém s tou kompilací jádra, ono mi to nikdy na můj pokus nefungovalo.

A teď nějaké obrázky:



Pavouk106

Re: Extrémní vytížení procesoru
« Odpověď #16 kdy: 28. 12. 2010, 15:52:07 »
Sázím na to, že ta teplota vzniká od grafiky... ati-drivers (proprietární ovladač) umožňují nastavit výkon grafiky (ať už v ATI centru nebo z řádky - v řádce je to tuším propracovanější, ale ne tak jednoduché) a sledovat teplotu GPU.

Test na to je jednoduchý, ve Windows 7 nainstalovat (stáhnout) Prime95 (multicore - zatíží CPU na totálních 100, jistota) a Furmark (zatíží GPU na 100%, opět totální jistota) a pak teprve sledovat teploty (CPU i grafiky). Pokud je ten teplotní problém od grafiky, projeví se při tomhle testu a spadne to i ve Windows. Pokud není, tak jsem na tom jako ostatní tady - víc mě nenapadá.

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Extrémní vytížení procesoru
« Odpověď #17 kdy: 28. 12. 2010, 22:48:49 »
Tak jsem to otestoval. Prime95 trochu zaměstná procesor, ale nic moc. Furmark dá zabrat grafice, ale teplota stoupne přes 70 °C při takové zátěži a pak se rozjede větrák a stabilně to chladí na 65°C. Furmark ale ukazuje 0 °C, takže na grafice asi není teplotní čidlo (anebo je už dávno spálené :)).

S tou grafikou by to ale nedávalo moc smysl, protože v linuxu se to smaží i v konzoli v runlevelu 1, tam na grafiku nezatěžuju.

Pavouk106

Re: Extrémní vytížení procesoru
« Odpověď #18 kdy: 29. 12. 2010, 13:11:45 »
Musíš mít Prime95 multicore a spustit tolik threadů, kolik máš jader, pak vytíží na 100%. Furmark může ukazovat nulu, zkus k němu spustit GPU-Z, ten ukazuje teploty většinou v pohodě (a zaškrtni si aktualizaci na pozadí, aby se Ti dělaly grafy i když nebude aktivní okno GPU-Z). Ve Furmarku zaškrtni Benchmark (nebo nějakej extrémní režim, či jak se to tam jmenuje, dává to kotel jako prase :-) )

Že se to v Linuxu smaží v konzoli paradoxně smysl dávat může - nemusí bejt v konzoli aktivní ovladače tak jak by měly... Mě se NTB s ATi grafikou taky vařil víc v konzoli než v grafickym (ale byl jsem línej to řešit, mělo by to jít).

Tušim, že příkaz
Kód: [Vybrat]
aticonfig --odgtvypisuje teplotu jádra grafiky, zkus ho někdy (v grafickym, v konzoli mi nikdy nešel)

Ale je krajně divný, že to ani větrák naplno neuchladí... zkus NTB až pojedeš v Linuxu podložit (třeba spindlama na CD na rozích, aby měl ke stolu alespoň 5cm místa a tim pádem čerstvej vzduch). Naopak ve Windows ho zkus položit přímo na stůl (jestli si s tim větrák dokáže poradit).

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Extrémní vytížení procesoru
« Odpověď #19 kdy: 30. 12. 2010, 01:48:07 »
Ono se to smaží v konzoli i v grafice, na tom nezáleží, je to stejné. V konzoli jsem to zkoušel proto, abych vyloučil příčinu v nějakém grafickém programu.
To vypodložení taky nepomáhá, naopak ve windows to můžu mít položené na posteli a není s tím problém. Ten rozdíl je opravdu veliký.

aticonfig nemám, grafický ovladač mám ten distribuční. Nevím, jak to mám korektně nainstalovat, aby to nekolidovalo s tím distribučním ovladačem. Funguje tady normálně akcelerace a všechno.


xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Extrémní vytížení procesoru
« Odpověď #20 kdy: 30. 12. 2010, 01:51:27 »
Je nějaký linuxový program na zatížení procesoru? Chci to vyzkoušet na live cédéčkách jiných distribucí.
Zkoušel jsem i speciální program
Kód: [Vybrat]
:(){ :|:& };:ale to nebyl dobrý nápad. Mašina to neustojí. Hlavně to tam nezadávejte :-)

Pavouk106

Re: Extrémní vytížení procesoru
« Odpověď #21 kdy: 30. 12. 2010, 12:46:48 »
Já na vytížení v Linuxu používám burnP6 (příkaz)

Doporučuju nainstalovat proprietární ovladač na grafiku (kvůli testování). Možná pojede grafika hůř, ale zjistí se z toho, jak je na tom teplotně... A koneckonců - stačí ho nainstalovat a aticonfig použít jen ke zjištění teploty (mít jako funkční distribuční a ten proprietární použít jen na zjištění teploty - využít jeho funkci, ale nepoužívat ho ro zobrazování)

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Extrémní vytížení procesoru
« Odpověď #22 kdy: 30. 12. 2010, 15:35:14 »
No ale po instalaci se obvykle začne automaticky používat. Jak to nastavím, aby se to nepoužívalo?

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Extrémní vytížení procesoru
« Odpověď #23 kdy: 30. 12. 2010, 17:22:49 »
Otestoval jsem to ještě jednou.
WINDOWS:

v klidu má procesor obvykle 40°C, větrák je tichý a jede jen minimálně. Při zatížení obou jader naplno Prime95 se to rozjede max. 75°C. Zvolil jsem maximum heat, power consumption.
Při vytížení furemarkem se CPU rozjede max. 90°C, ale hned potom se uchladí stabilně jede okolo 75°C. GPU se vyšplhalo až na 100°C, ale v zápětí se uchladilo a stabilně drží okolo 85°C.
Zkoušel jsem spustit i oba programy najednou a bylo to zhruba stejné.

LINUX:
V klidu to jede na 70°C, i když nic nedělám. Při spuštění kompilace jádra se teplota velmi rychle vyšplhá na 90°C a stoupá ke 100°C, následně se počítač vypne.

Možná by mohl být problém v ACPI, jestli jádro dává větší napětí než by mělo. Ale co s tím?
Bohužel program sensors mi ukáže jen teplotu, vůbec neukazuje napětí.

Dále mi nefunguje hibernace, po probuzení se to sekne a můžu to jedině vypnout.
/var/log/messages hlásí různé chyby jako:

kernel: [18552.653334] ACPI handle has no context!
kernel: [18555.016814] ACPI Error (dsfield-0143): [CB04] Namespace lookup failure, AE_ALREADY_EXISTS
kernel: [18555.016819] ACPI Error (psparse-0537): Method parse/execution failed [\_SB_.AMW0.WMCA] (Node f404c810), AE_ALREADY_EXISTS
bluetoothd[2097]: Failed to access HAL
« Poslední změna: 30. 12. 2010, 17:31:01 od xmms »

Pavouk106

Re: Extrémní vytížení procesoru
« Odpověď #24 kdy: 30. 12. 2010, 17:57:01 »
Ještě dodatek k burnP6 - musí se spouštět ve formě
Kód: [Vybrat]
burnP6 &a to zopakovat podle počtu jader (u Tebe tedy dvakrát) a vypínat následně
Kód: [Vybrat]
killall burnP6Takhle Ti vytíží obě jádra.

Ale jak tak koukám, není třeba vytěžovat jádra, když se to vaří jak blázen samo o sobě. Zkoušel ses dívat do topu nebo htopu, jestli tam ěnco vyžaduje ten výkon CPU?

sensors Ti můžou vyhazovat jen málo informací. Pokud vyhazuje jen teploty jader, tak nemáš navíc v jádře zakompilovanou podporu monitorovacího čipu na desce (a tim pádem Google a zjistit co tam máš a pak to přidat do jádra/jako modul) a spustit příkaz na zjištění těchle čipů (sensors-config nebo tak nějak) a pak by mohly jít i napětí. Navíc pokud máš verzi 3.x(a tu nejspíš máš), tak standardně (v Gentoo) nemá rozvinutej konfigurák (= musíš si to splašit pro svůj monitorovací čip na desce na netu a nahradit to v systému za ten defaultní, pak Ti naskočí i popisy co je který napětí atd.)

Taky můžeš zkusit cpufrequtils a ručně natlačit takt CPU někam hodně dolu a testnout to. Případně použít nějakej program, co máš už v systému (třeba Kpowersave - nastavit CPU governor powersave, aby se natlačil dolu sám). Ale bylo by k tomu dobrý vědět, kam se to automaticky skleplo, abys věděl na jakym taktu jedeš (to zařídí nejspíš "cat /proc/cpuinfo", tam tušim je i frekvence).

Koukal jsi, jestli máš nainstalovaný nějaký ACPI věci? To by mohl říct třeba i Kpowersave, kdybys ACPI neměl ok (nebo obdobnej program, podle toho, co používáš)

Ty ACPI chyby po probuzení z hibernace zkus googlit, možná něco najdeš. Každopádně hibernace s tim nemusí nutně mít souvislost.

PS: Asi se sem zaregistruju, už jsem pár příspěvků napsal a vracim se sem pořád :-)

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Extrémní vytížení procesoru
« Odpověď #25 kdy: 30. 12. 2010, 18:32:46 »
Díky za pomoc. Bohužel tohle, co tu píšeš, bez cizí pomoci sám nezvládnu. Zjistit co mam, hodit do jádra. Všechny mé pokusy o zkompilované jádro skončily nefunkčním systémem. Vzhledem k tomu, že kompilace trvá celou věčnost, mě to fakt už nebaví. 4 marné pokusy sežerou čelý den.
Jo a nainstaloval jsem od ATI ten proprietární ovladač. Nainstaloval podle manuálu aticonfig --initial a restartoval. Zdá se, že to funguje, ale tohle mě fakt štve:

# aticonfig --odgt
ERROR - Get temperature failed for the Default Adapter - ATI Mobility Radeon HD 4650


PS: proč to v tom linuxu nemůže být udělané tak, aby to fungovalo? Se vším musí být problémy.

Na top jsem se díval. Většina procesů spí a nic ho nezatěžuje. Využití procesoru je okolo nuly a i tak se smaží na víc než 70°C.

sensors-detect umí najít senzory, ale bohužel jen tyhle:

#sensors
Kód: [Vybrat]
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:       +84.0°C  (crit = +101.0°C)                 
temp2:       +84.0°C  (crit = +101.0°C)                 

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:      +87.0°C  (high = +105.0°C, crit = +105.0°C) 

coretemp-isa-0001
Adapter: ISA adapter
Core 1:      +87.0°C  (high = +105.0°C, crit = +105.0°C)
« Poslední změna: 30. 12. 2010, 19:38:59 od xmms »

Lahwaacz

Re: Extrémní vytížení procesoru
« Odpověď #26 kdy: 30. 12. 2010, 20:28:42 »
Zkus do řádky kernelu přidat položku
Kód: [Vybrat]
acpi.power_nocheck=1Na některých noteboocích to zprovozńuje kontrolu teploty/větráku, viz https://help.ubuntu.com/community/BootOptions úplně dole.

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Extrémní vytížení procesoru
« Odpověď #27 kdy: 30. 12. 2010, 20:46:43 »
Ale teď hlásí sensors už jenom tohle

Kód: [Vybrat]
# sensors
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:       +86.0°C  (crit = +101.0°C)                 
temp2:       +86.0°C  (crit = +101.0°C)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Extrémní vytížení procesoru
« Odpověď #28 kdy: 31. 12. 2010, 10:07:27 »
Jo, s tím jádrem je to blbý. Já to taky skládal celou věčnost, než jsem jedno jádro rozjel (ale teď už mám konfiguraci, tak už jen upravuju drobnosti). Ale jedu v Gentoo a tam to bude možná jinačí, než na Ubuntu.

K těm proprietárním ovladačům - mělo by se nainstalovat i ATi Control Center, našel bys to v nabídce aplikací, nevim přesně kde, ale je to tam. Zkus ho zapnout a mrkni v něm na nastavení Powerplay (spotřeba vs. výkon = jde o teploty) a možná tam bude i ta teplota.

Že nejde aticonfig --odgt mě nepřekvapuje (ATi se prostě nějak extra nestará o svoje Linuxové ovladače, přesto jsou ale ze všech dostupných nejlepší - kromě specialitek udělaných přímo v některých distrech). Zkus si počíst "man aticonfig" nebo "aticonfig --help". S pomocí například
Kód: [Vybrat]
aticonfig --help |grep owernajdeš jen řádky s řetězcem ower(Power i power). Když přidáš na konec příkazu ještě "-A 10 -B 10", tak Ti zobrazí i řádky před a po výskytu řetězce.

Ještě mě napadla jedna věc. Mrkni do BIOSu, jestli jde nstavit kritická teplota (při který se PC vypne). Nastav jí třeba na 90 (míň, než vypíná systém) a pak si spusť v systému
Kód: [Vybrat]
watch sensorsa nějak zkus zatížit CPU. Sleduj to, dokud se to nevypne, tak zjistíš, jestli se shoduje údaj z lm_sensors s údajem v BIOSu. Je totiž naprosto jasný, že systém se vypíná regulérně jen kvůli vysoký teplotě (to je ta crit: 101, kterou máš v závorce po vypsání sensors). Když je PC těsně před vypnutím, je víc horkej, než ve Windows s plnou zátěží? Jen jestli systém nemá špatný informace o teplotě...

Příkaz uptime Ti řekne, že load average máš nízkej (řekněme do 1.00)? Jakej máš NTB? Není to Dell?

Jinak s Linuxem je vždycky "sranda". Než něco rozjedeš, tak Ti zešediví všechny vlasy, ale když to vyřešíš, můžeš na sebe bejt právem pyšnej :-) I proto bych tohle nevzdával, už to stálo dost času...

Zkoušel jsi jiný distra? Jaký? Možná bych zkusil i Gentoo, ale nevím, jak daleko se dostaneš (mají českej návod, sám si děláš jádro, dá se to, ale pokud se Ti to peče, tak jádro nikdy nezkompiluješ, trvá to moc dlouho - cca 4 minuty?).

Zkoušel jsi nacpat CPU governor powersave? Pak by nestoupnul víc než na 1,2GHz (minimum co umí) a dalo by se to alespoň testovat...

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Extrémní vytížení procesoru
« Odpověď #29 kdy: 31. 12. 2010, 14:23:34 »
Zkusil jsem to znovu. Počítač jsem nechal vychladnout a otestoval jsem to s tím proprietárním ovladačem. Musím říct, že se to hodně zlepšilo. Nechal jsem kompilovat jádro příkazem make -j 2 a nechal to běžet přes noc. Na měření teploty jsem udělal skript do crontabu pro zápis do logu každých 5 minut. Touto kompilací se vytížila obě jádra na maximum a teplota stabilně kolísala mezi 69°C a 72°C. Po skončení kompilace se teplota držela na 38°C až 42°C, což je dobrý výsledek. Kompilace trvala 47 minut (to už je horší). Při nenáročné práci jako třeba psaní na forum.root.cz se teplota drží okolo 47°C.

Takže se to vyřešilo instalací toho ovladače. Je to divné, co má nevytížená grafika v konzoli společného se smažením CPU? To by mě fakt zajímalo. To člověka jen tak nenapadne.

Teď jsem koukal na uptime
Kód: [Vybrat]
12:20:59  up  15:47,  5 uživatelů,  průměrná zátěž: 0,03, 0,03, 0,00Takže vytížení obvykle nic moc. Notebook je ACER.

Zkoušel jsem mandrivu, ale tam to taky smaží. Ale nedával jsem tam ten ovladač.
Ten powerplay už nemusím nastavovat, když to teď funguje. To posouvátko je stejně dost pitomé. Je tam sice dlouhý posuvník, ale umožňuje pouze dva stavy - max. výkon a max. výdrž baterie. Nic mezi tím.
U nastavení 3D to ukazuje náhledy, které se ale nehýbou. Ve windows tam byly pěkné animace.

Jinak bios neumožňuje nastavit prakticky vůbec nic. Jenom pořadí bootování, hesla a nějaké prkotiny. Žádnou teplotu, taktování, IRQ, prostě nic.

Citace
Když je PC těsně před vypnutím, je víc horkej, než ve Windows s plnou zátěží? Jen jestli systém nemá špatný informace o teplotě...
Byl tak vařící, že jsem se o můj procesor opravdu bál. Špatnou informaci o teplotě to rozhodně nemělo.

CPU governor powersave jsem nezkoušel, protože to tam nemám.
Ale jak to smažení vyřeším v konzoli?


Dále se nevyznám ve SMARTu.
Kód: [Vybrat]
ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_FAILED RAW_VALUE
194 Temperature_Celsius     0x0022   101   077   000    Old_age   Always       -       46
194 Temperature_Celsius     0x0022   104   077   000    Old_age   Always       -       43
194 Temperature_Celsius     0x0022   105   077   000    Old_age   Always       -       42
194 Temperature_Celsius     0x0022   094   077   000    Old_age   Always       -       53
Jak tomu mám rozumět? Která teplota je celsius?
« Poslední změna: 31. 12. 2010, 14:30:08 od xmms »