reklama

Extrémní vytížení procesoru

Pavouk106

• 2 323
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
Re: Extrémní vytížení procesoru
« Odpověď #30 kdy: 03. 01. 2011, 13:36:30 »
Jsem rád, že se to podařilo vyřešit. Proč je CPU závislé na grafice? Protože mají stejný chladič, nebo je mají blízko u sebe (to spíš) a je to celý zavřený v malý krabici, takže chlazení není hračka... Grafika i v konzoli (v terminálu, bez grafickýho) jede naplno, pokud neni správnej ovladač (což se potvrdilo). ZTo s tím horkým NTB byl jen tip, už jsem viděl, že sensors ukazovaly špatnou teplotu (a podle sensors to systém při 101 vypnul, takže kdyby měly špatnou teplotu, mohly by to vypínat zbytečně - CPU by mohlo mít klidně o 30 méně - ale to nebyl tenhle případ, jen jsem to tipoval).

ATi control center - v Linuxu dost osekané, ale na druhou stranu, co by člověk potřeboval? ;-)

Ten SMART vypadá dobře, poslední hodnota je podle mě platná (RAW_VALUE), já ale na zjištění teploty HDD používám "hddtemp", je to jednoduchý a nemusí se člově probírat dalšíma informacema ;-)

A ještě dodatek k jádru systému - pokud tam máš zbytečný věci, tak prostě jede dlouho... Věci, který nejsou zbytečný si budeš muset časem vychytat a zbytek vyházet (pokud se Ti bude chtít). Mě se jádro na Core i5 750 (4x2,66GHz) kompiluje 3 minuty, neni tam nic zbytečnýho nebo navíc (ale snažil jsem se to vychytat a chvíli to trvalo). Nejdůležitější je, nechat si i starý jádro, abys měl do čeho nastartovat, kdyby se to nový nepovedlo (chyběl tam IDE/SATA řadič apod.)

Tak ať se Ti konečně pracuje s Linuxem dobře ;-)

reklama

xmms

• 143
    • Zobrazit profil
« Odpověď #31 kdy: 06. 01. 2011, 23:51:34 »
Natsavil jsem i powersave na max. výdrž baterie, takže procesor má v klidu pod 50°C. V grafickém režimu to je fajn, ale v konzoli bez grafiky se to pořád smaží. Smaží to i při instalaci linuxu.

V konzolovém režimu by se to nedalo nějak vyřešit?

Pavouk106

• 2 323
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
« Odpověď #32 kdy: 07. 01. 2011, 10:28:05 »
S pomocí aticonfig by to mělo jítovládat i v terminálu, jen už si nepamatuju jak. Stolní grafika mi to neumožňovala a NTB (kde to šlo) už rok nemám...

Zkus se mrknout na aticonfig a co všechno umí, případně dotaz přelomit do angličtiny a zeptat se googlu - tohle určitě řešilo už víc lidí.

Na tom mym NTB to bylo pomocí "aticonfig --list-powerstates" (vyjel seznam možných nastavení powerstate) a při tuším "aticonfig --set-powerstate=XY" se nastavil vybraný powerstate. Ale na stolní to nefachalo a ani v helpu aticonfigu jsem nic takového už nenašel (zjevně se to dělá už jinak).

Pokud bys chtěl ject pořád na minimum (i v konzoli) a jen sám se přepínat na max výkon (a po využití zase zpět), tak se vyplatí udělat si skript, který se spustí spolu se systémem a který sklepne grafiku dolu (ale nejdřív musíš vědět jak vypadá příkaz).

Tady je to popsaný taky jak jsem psal, tak nevím... Zkus to a uvidíš.

xmms

• 143
    • Zobrazit profil
« Odpověď #33 kdy: 11. 01. 2011, 08:37:26 »
Ačkoliv se snažím být u studia linuxu trpělivý a vím, že to tady nepůjde tak snadno jako ve windows, vždycky mě ale v linuxu irituje jedna věc: proč tyhle věci nemůžou fungovat aspoň podle těch tutoriálů? Zadám příkazy podle návodu a ono to stejně nejde! Grrr!!!

Kód: [Vybrat]
# aticonfig --list-powerstates
aticonfig: unrecognized option '--list-powerstates'
aticonfig: parsing the command-line failed.

# aticonfig --set-powerstate=1
aticonfig: unrecognized option '--set-powerstate=1'
aticonfig: parsing the command-line failed.

# aticonfig --query-monitor
Error: option --query-monitor is not supported when RandR 1.2 is enabled!

# aticonfig --odgt
ERROR - Get temperature failed for the Default Adapter - ATI Mobility Radeon HD 4650

# aticonfig --adapter=0 --od-gettemperature
ERROR - Get temperature failed for Adapter 0 - ATI Mobility Radeon HD 4650

Udělal jsem pokus - nabootoval jsem windows do nouzového režimu a tam se to taky hned začalo smažit. Po spuštění prime95 to vylezlo na stovku a rychle se to vyplo. Takže v tomhle případě to není jenom o linuxu, ale zřejmě o grafické kartě. Asi má řízení teploty blbě nastavené v BIOSu tak, aby se bez přítomnosti catalystu automaticky smažila. Třeba to není chyba, ale vlastnost.
Chtěl jsem zkusit radeon bios editor podle návodu na www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=227787

ale to taky nejde. Program hlásí, že nemůže rozpoznat grafickou kartu, ačkoliv radeon 4650 má uvedenou v rozbalovacím seznamu, takže by ji měl podporovat. To nefunguje v nouzovém režimu ani v tom normálním. Takže řešení asi bude pro práci v konzoli použít jiný notebook se slabou grafikou, páč jinak už nevím.
« Poslední změna: 11. 01. 2011, 08:39:19 od xmms »

sidik

« Odpověď #34 kdy: 11. 01. 2011, 09:39:00 »
Většinou všechno funguje podle manuálu/tutoriálů. Problémy jsou hlavně v případě implementací od korporací - viz otřesný drivery ATi a částečně i nVidie. Sice tam je snad všechno ale funguje to všelijak. OSS drivery sice nemají podporu pro některé funkce ale fungují většinou bez potíží.

V linuxu jdou věci snadno ale dělají se většinou jinak :)

reklama

Pavouk106

• 2 323
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
« Odpověď #35 kdy: 11. 01. 2011, 12:33:11 »
Tady to neni chyba přímo tutorialu, ale chyba hovad, který dělají proprietární ovladače ATi (tedy chyba na straně výrobce). Oni totiž nejsou schopný dodat nějakou "man" stránku, kde by bylo popsáno co a jak s aticonfig dělat. Od doby, kdy jsem měl ještě NTB, se změnil zjevně aticonfig a jeho parametry a ten tutorial je psanej na ten starej (u novýho totiž ještě moc lidí asi nepřišlo na nový příkazy, proto to nemůžeš najít). Proto jsem nakonec s ATi skončil, začal jsem je kvůli jejich neschopnosti nesnášet...

S tím rozpoznáním karty - 4650 je možná podporovanej, ale Ty máš jeho mobilní verzi a s těma je to asi jako s ovladačema pro Linux - na pěst. Pokud si dobře pamatuju, tak v době koupě mýho NTB (2005) ATi ani NEMĚLA ovladače pro svoje mobilní karty. Musely se buď vygooglit (z nějakýho fora) nebo údajně rusáci udělali program, kterej rozbalil ovladače pro stolní verzi a upravil je pro mobilní (nikdy jsem nezkoušel, takže nevím).

K čemu proboha ATi je, že má nejlepší HW na trhu, když ho člověk nemůže ani použít?

sidik: Open source drivery sjem zkoušel, ale popravdě - mají před sebou ještě dlouhou cestu, aby byly funkční jako originál ATi ve Windows ;-)

xmms

• 143
    • Zobrazit profil
« Odpověď #36 kdy: 11. 01. 2011, 14:34:17 »
Je v tomhle nVIDIA lepší? Nemám s tím zkušenosti.

Pavouk106

• 2 323
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
« Odpověď #37 kdy: 11. 01. 2011, 14:59:42 »
No, to je taková záludná otázka...

Zkusím odpovědět vyhýbavě - Kdybych si dneska kupoval PC a věděl, že na něm pojede Linux a chtěl si tam zahrát hry ve Wine (například Oblivion), tak bych vybral NVidii.

Měl jsem Radeon HD5570, jehož výkon ve Windows v konkrétních hrách mi není znám, ale i tak TVRDÍM, že Morrowind na něm musí šlapat jak hodiny, stejně tak Warcraft 3 (V Linuxu Morrowind 10fps, Oblivion 5fps, Warcraft nevím, ale plynule neběžel). Po výměně za GeForce GTS450 (nesrovnatelný v hrubym výkonu, GTS450 má několikanásobně navrch) jsem získal lepší výsledky - Morrwind jede na omezovači, Oblivion taky, Warcraft jak namydlenej blesk,.

Nemůžu říct, jestli je to tím obrovským rozdlem ve výkonu karet, nebo tím, že NVidia má líp vychytaný ovladače. Osobně ale sázím na druhou možnost a to proto, že na Radeonu mobility X700 běžel Morrowind a Oblivion úplně stejně jako na HD5570 (a mezi nima je hodně velkej rozdíl, ve prospěch 5570 - a ani tak nebylo vidět zlepšení = pro mě se stala ATi s jejíma ovladačema nepoučitelná a nepoužitelná).

Možná budeš zklamanej, že máš zrovna ATi, ale ono v NTB NVidia zase s grafikama moc neexceluje, takže sis vybírat moc nemohl...

Ještě musím dodat, že jsou i lidi, kterým ATi funguje v Linuxu dobře, ale já osobně nikoho neznám. Každopádně tu nechci hanit ATi, jen tu prezentuju svoje zkušenosti a můžu říct, že jsem se opravdu snažil to rozběhat.

Pavel 'TIGER' Růžička

« Odpověď #38 kdy: 24. 01. 2011, 00:25:23 »
Ja mam Saphire HD4650 ultimate a pujde do sveta. Ovladace od ATI neumi rozliseni meho monitoru ... (1920x1080) dokonce ani otevrene radeonhd a tak pouzivam ovladace ati v xkach, ty to zvladaji, ale zase neumi 3D .... ja osobne bych tuto kartu nekoupil, dostala se mi nahodou do ruky a tak si tu s ni zatim hraju, ale v linuxu fakt problem.

reklama