Proč mi Linux mění čas v BIOSu?

Lol Phirae

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #165 kdy: 02. 10. 2016, 14:17:14 »


Radovan.

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #166 kdy: 02. 10. 2016, 14:17:32 »
Ale 3.14ču. Jakou disketu jsem do toho vrazil, takový systém jsem nabootoval (takže klidně hexaboot), teda pokud to byl trochu dražší model a neměl jen 16 KiB RAM a kazeták! Ty jsi takový ichtyl, že ani nevíš na čem to co tvrdíš běželo- tady si to můžeš vyzkoušet bez toho abys musel zvednout hemeroidy ze zapařené židle a jít do muzea: http://www.pcjs.org/
Co to plácáte? Řeč byla o PC/AT, které na rozdíl od předchozích modelů mělo vestavěný RTC a dodávalo se s 20MB HDD. Takže žádných 16kB RAM a kazeťák. A sice jste mohl zabootovat z diskety, ale co byste asi tak bootoval? Jinou verzi DOSu, která opět používá RTC v lokální časové zóně?
Najednou AT? A že ses doteď nezmínil! Ty tu celou dobu plácáš o nějakém PC, což mohl být třeba Acorn Archimedes...

Jako příklad bych uvedl terminálové sekvence
Zpětná kompatibilita, neznáš? Máš jí plnou hubu, a v Excelu bug z roku 1979!
Zpětná kompatibilita nijak nebrání uvedení nových a lepších API. Primární problém vidím v té neschopnosti dohody mezi různými vendory.
Mimochodem je dost odvážné hovořit o zpětné kompatibilitě třeba u Linuxu, na kterém se balíčky vydávají pro konkrétní verze konkrétního distra.
Jo, a že programy běžící ještě s W7 nefungují pod W8 a opačně, nové verze pro Wosničky neběží na starších Widlích, to sis ještě nevšiml.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #167 kdy: 02. 10. 2016, 14:22:15 »
Mimochodem je dost odvážné hovořit o zpětné kompatibilitě třeba u Linuxu, na kterém se balíčky vydávají pro konkrétní verze konkrétního distra.
Tohle prosím zvýraznit. Když se toto stane někomu jinému, řeknem si "no, ujelo mu to". Ale u tebe se jedná o charakteristický způsob argumentace.

No nic, bavte se dál.

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #168 kdy: 03. 10. 2016, 09:12:04 »
Byly doby, kdy auta mela riditka jako bicykl, letadla treba ctyri kridla nad sebou a motorky treci nahon na prednim kole. Jaksi se to tak uz nedela, i kdyz jsou to porad auta, letadla a motorky. Rika se tomu evoluce. Samozrejme, vzdy existuji ohniska zpatecnictvi, ktera se evoluci brani zuby nehty. Tak tu mame napriklad ptakopyska, latimerii podivnou, katolickou cirkev a islam a ... Microsoft.
Jak jsem uváděl na příkladech, za ohnisko zpátečnictví považuji Unixy.

BTW, me ve vi chodi sipky. Krome toho vi je na kazdem stroji z historickych duvodu, je to asi jediny editor, jehoz pritomnost je vicemene zarucena. Ale nic nebrani tomu, aby tam bylo nainstalovano nekolik dalsich editoru, abyste si vybral ten, ktery vam vic sedi. Samozrejme, nebude tam MS word, ten se pres ssh blbe tlaci.
Ano, vi je asi jediný editor, který je na jakémkoliv Unixu více-méně určitě přítomný. Podotýkám že jde o 40 let starý SW, a od té doby se unixoví vendoři nedokázali dohodnout na ničem lepším.

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #169 kdy: 03. 10. 2016, 09:17:21 »
Naposled je to Turecko a rozhodnuti zustat u letniho casu.
Pochybuji že v tomhle případě jde o problém RTC v lokální časové zóně :)

Ostatne to, ze je to blby napad prokazatelne dokazal i Microsoft. Pristi mesic bude zmena z letniho casu na normalni. Mejte win pocitac prihlaseny do AD a po zmene casu ho zapnete az za mesic (simulace delsi dovolene). K posunuti casu a nastaveni DST uz ve win nedojde. Pocitac se do domeny uz nedostane, cas z domeny se tedy neaktualizuje a z NTP se kvuli velkemu rozdilu neopravi. Musite ho z letniho casu presunout rucne.
To mi připadá jako dost malý problém ve srovnání s tím, že při přechodu na/z DST se sekne spousta serverových aplikací od Oraclu a psaných v Javě. Zřejmě nějaká unixová tradice :/

A ted si predstavte vsechny mozne scenare, se kterymi se pocitac musi vyrovnat pri zmenach TZ musi vyrovnat, kdy v ruznem poradi pojde k presunu do jineho pasma, zmene DST (kazde pasmo muze mit datum jindy), a zaroven zmene nastaveni pasma. Pokud je RTC vedene v UTC, je to snadne. Pokud ne, pak skoro nemozne.
Jednoduché. OS udržuje čas v UTC, k tomu drží informaci o time zone, a RTC se vždy udržuje v lokálním čase.


Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #170 kdy: 03. 10. 2016, 09:25:25 »
Ty sasku z PR oddeleni Microsoftu, firemni servery neberou cas z AD domeny, ale z NTP serveru, bezi na nich totiz GNU/Linux, jen hlupak si nahodi ve firme na server Windows, bud proto ze je hloupej, nebo protoze skoci na PR kecy nejakeho saska z Microsoftu...
LOL. Zkuste si projít serverovnu jakékoliv velké firmy. Zpravidla v ní najdete většinu strojů na Windows. Asi to bude nějaká konspirace :)

Jinak tech par uzivatelu na ktere mas porad trapne narazky je v absolutnich cislech velke mnozstvi a pokud se drzis procent tak je to jednoduche, podivej se na statistiku inteligence+vzdelanosti v populaci... vyjde ti ze pomer nevzdelanych/neinteligentnich lidi je zhruba mnozstvi jako uzivatelu Windows, a pomer vzdelanych/inteligentnich lidi je zhruba mnozstvi jako uzivatelu GNU/Linux + *BSD... to je vysvetleni proc ma Windows velkou uzivatelskou zakladnu, tem lidem je jedno co pouzivaji za smecko, nedochazi jim problemy pramenici z closedsource ani nechapou ze prichazi o soukromi, ani ze maji moznost volby a prechodu na kvalitni system...
Linux má na desktopu okolo 1%. Pokud chcete tvrdit, že 1% populace je inteligentní a proto používá Linux, tak jste ještě víc mimo, než by se mohlo zdát z vašich až nábožensky zapálených příspěvků. Linux má dlouhou řadu problémů, které vedou k tomu, že ho 99 ze 100 uživatelů nechce ani zdarma. Vám vaše náboženské zapálení brání ty problémy objektivně vidět.

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #171 kdy: 03. 10. 2016, 09:31:58 »
Najednou AT? A že ses doteď nezmínil! Ty tu celou dobu plácáš o nějakém PC, což mohl být třeba Acorn Archimedes...
Byla řeč o RTC, a jak už jsem psal (a jak byste sám mohl a měl vědět), PC (speciálně pro vás: IBM PC a ne ZX 81) uvedené před PC/AT neměly vestavěné RTC.

Jo, a že programy běžící ještě s W7 nefungují pod W8 a opačně, nové verze pro Wosničky neběží na starších Widlích, to sis ještě nevšiml.
Programy psané pro Windows 7 samozřejmě obecně fungují i pod novějšími verzemi Windows. Pokud nějaký program nefunguje, buď byl špatně napsaný, nebo obsahuje kernelové drivery (které nemusí být plně kompatibilní). Se situací na Linuxu, kde se balíčky vydávají pro konkrétní verzi konkrétního distra, je to nesrovnatelné.

Běh programů psaných pro Windows 8 na starších Windows jaksi z definice není věcí zpětné kompatibility. Sice není problém napsat aplikaci tak aby fungovala ve Win8 i starších verzích, ale pochopitelně pokud aplikace spoléhá na novinky představené ve Win8, tak na Win7 nepoběží.

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #172 kdy: 03. 10. 2016, 09:33:53 »
Nechceš už jít do ...?
Jestli jsou pro vás fakta "PR žvásty", tak je problém na vašem přijímači. Mimochodem nechcete přestat trollovat?
https://www.youtube.com/watch?v=sCNrK-n68CM

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #173 kdy: 03. 10. 2016, 12:01:11 »
Nechceš už jít do ...?
Jestli jsou pro vás fakta "PR žvásty", tak je problém na vašem přijímači. Mimochodem nechcete přestat trollovat?
https://www.youtube.com/watch?v=sCNrK-n68CM

Ano, přestaň už tro(t)llovat.
(a neprosím)

jdobry

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #174 kdy: 03. 10. 2016, 15:03:55 »
Ostatne to, ze je to blby napad prokazatelne dokazal i Microsoft. ...
To mi připadá jako dost malý problém ve srovnání s tím, že při přechodu na/z DST se sekne spousta serverových aplikací od Oraclu a psaných v Javě. Zřejmě nějaká unixová tradice :/
Neni dulezite, zda jde o maly ci velky problem. Podstatne je, ze tento problem doklada, ze napad ukladat do RTC cas jako lokalni je blby napad. To, ze ten napad melo vice lidi (napriklad od zmineneho Oraclu), nic na faktu, ze jde o opravdu blby napad nic nemeni.

Mimochodem rikate, ze win system udrzuje cas v UTC. Jenze, dnes je bezne uspavat/budit pocitac kazdych nekolik minut a zas argumentujete proti sobe. To uspani znamena sychnronizaci casu OS->RTC a probuzeni obracene. Pokazde s prepoctem, pokade potencionalne s jinym nastavenim prechodu na DST (protoze se napriklad aktualizuje novy nazor Turecke vlady), potencionalne pokazde v jinem pasmu. Tohle proste NEMUZE fungovat bez problemu.

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #175 kdy: 03. 10. 2016, 18:48:08 »
Ano, přestaň už tro(t)llovat.
(a neprosím)
Trollujete tu vy. Vaše příspěvky nejsou ani vzdáleně k věci, jen mě urážíte. Takže za mě: do ... běžte vy.

nobody(ten pravej)

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #176 kdy: 03. 10. 2016, 18:58:22 »
Ano, přestaň už tro(t)llovat.
(a neprosím)
Trollujete tu vy. Vaše příspěvky nejsou ani vzdáleně k věci, jen mě urážíte. Takže za mě: do ... běžte vy.

Trotlujes tu ty sasku z PR oddeleni Microsoftu... urazis vsechny lidi z kterejch delas blbce tim ze tu pises ty PR zvasty od Microsoftu... takze za me tahni odkud te Microsoft vys(r)lal...

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #177 kdy: 03. 10. 2016, 19:03:49 »
Programy psané pro Windows 7 samozřejmě obecně fungují i pod novějšími verzemi Windows. Pokud nějaký program nefunguje, buď byl špatně napsaný, nebo obsahuje kernelové drivery (které nemusí být plně kompatibilní). Se situací na Linuxu, kde se balíčky vydávají pro konkrétní verzi konkrétního distra, je to nesrovnatelné.

Běh programů psaných pro Windows 8 na starších Windows jaksi z definice není věcí zpětné kompatibility. Sice není problém napsat aplikaci tak aby fungovala ve Win8 i starších verzích, ale pochopitelně pokud aplikace spoléhá na novinky představené ve Win8, tak na Win7 nepoběží.
To je prostě nádhera. Já to snad začnu sbírat.

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #178 kdy: 03. 10. 2016, 19:26:31 »
Neni dulezite, zda jde o maly ci velky problem. Podstatne je, ze tento problem doklada, ze napad ukladat do RTC cas jako lokalni je blby napad. To, ze ten napad melo vice lidi (napriklad od zmineneho Oraclu), nic na faktu, ze jde o opravdu blby napad nic nemeni.

Mimochodem rikate, ze win system udrzuje cas v UTC. Jenze, dnes je bezne uspavat/budit pocitac kazdych nekolik minut a zas argumentujete proti sobe. To uspani znamena sychnronizaci casu OS->RTC a probuzeni obracene. Pokazde s prepoctem, pokade potencionalne s jinym nastavenim prechodu na DST (protoze se napriklad aktualizuje novy nazor Turecke vlady), potencionalne pokazde v jinem pasmu. Tohle proste NEMUZE fungovat bez problemu.
Hledáte problém kde není. Synchronizovat čas OS v UTC s RTC běžícím v lokálním čase je celkem jednoduché. Vždyť je to triviální přepočet. Když počítač uspíte před přechodem na DTS a probudí se po něm, tak prostě provede změnu na DTS poté (a poté už ví že změna byla provedena). Pokud se mění nastavení přechodu na DTS, tak se to provádí formou aktualizace OS, a to v předstihu. Pokud v předstihu neaktualizujete, tak máte v každém případě problém, protože budete mít špatnou informaci o time zone.

Kupodivu to ve Windows funguje v podstatě bez problémů. Co nefunguje bez problémů je čas na Unixech. Produkty Oracle jsem zmiňoval, stejně jako Javu (která je nyní pod Oraclem). Tam je problém v tom, že se nepočítá se skokovou nespojitostí lokálního času (bez ohledu na to, že OS běží v UTC). A asi moc nepřekvapí, že třeba linuxový kernel měl bugy související s RTC, a to opakovaně minimálně od roku 2008. Například Red Hat opět upozorňuje na možnost zamrznutí Linuxu s koncem tohoto roku. Možná by bylo lepší se soustředit na to, aby Linux a unixové SW nemrzly při změně času, a problematiky historie RTC v lokálním čase na počítačích s BIOSem (které už asi ani nejsou na trhu) zařadit do kategorie IT obskurností, kterých je tenhle obor plný.
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=479765
https://www.wired.com/2012/07/leap-second-glitch-explained/
http://www-01.ibm.com/support/docview.wss?uid=swg21602521
https://access.redhat.com/articles/15145#known

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #179 kdy: 03. 10. 2016, 19:29:39 »
Trotlujes tu ty sasku z PR oddeleni Microsoftu... urazis vsechny lidi z kterejch delas blbce tim ze tu pises ty PR zvasty od Microsoftu... takze za me tahni odkud te Microsoft vys(r)lal...
Vždyť kecáte. Pro vás jsou "MS trollováním" prostá fakta, která se vám nehodí do krámu. A tím že dovolím napsat pravdu, kterou by vaše oči raději neviděly a vaše uši raději neslyšely, se cítíte nesmírně pobouřen. Problém je u vás, protože jste primitivní hovado které se nedovede srovnat s fakty, a má pak potřebu urážet ostatní.