Textový editor Atom - srovnání s Emacs

Ivan Nový

Re:Textový editor Atom - srovnání s Emacs
« Odpověď #30 kdy: 29. 08. 2016, 07:15:52 »
Libo trochu googlit? Ne?
Tu je neco pro vas...
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1l3x94P55qoxqYbq5GosWQ7IonZ4vR-4ZyCaImiVmCSk/pubhtml
Vybrat mozno dle libosti...

Seznam featur si můžu přečíst na oficiálních webech. Chtěl jsem znát názory lidí, kteří mají zkušenosti s obojím. Kolik zdejších fandů IntelliJ dlouhodobě používalo Emacs? S předchozí diskuze o IDE jsem nabyl dojmu, že Emacs dnes už moc lidí nepoužívá. Proto chci vědět jaké jsou alternativy a v čem jsou lepší.
Filosofie moderních editorů se od Emacsu liší. Už jen tím, že se v textu pohybujete pomocí šipek, občas využijete nějaké vyhledávání a nebo záměny. Účelem je zůstat na nevědomé úrovni v ovládání textu a myslet na program a ne na to, jak efektivně ten text změníte. Například uvažovat o tom, zda se vám vyplatí přeskakovat po písmenech, po slovech, či řádcích a podle toho volit klávesovou zkratku.


0nula0

Re:Textový editor Atom - srovnání s Emacs
« Odpověď #31 kdy: 29. 08. 2016, 07:38:22 »
Zajímavý a svižnější, napsaný v Pythonu je třeba Sublime. https://www.sublimetext.com/ A nebo další možnost je Visual Studio Code od MS. Je zdarma. Ale na Python je PyCharm asi nejlepší.

Jen detail, Sublime je napsany v C++, jen ma napsany framework pro pluginy v pythonu. IMHO super napad, je to rychle jak cyp a pluginy se pisou fakt dobre.

Pokud nekdo nechce IDE uz udelane, ale chce si rozsirit editor, tak za mne Sublime(Text 3) opravdu vede. Proste subjektivne se mi s nim pracuje nejlepe. Jeho editacni schopnosti bych rad videl v IDE, ktere pouzivam. Zatim se mi nestalo, ze by mi oproti vimu neco chybelo(samozrejme po rozsireni prislusnymi pluginy).
Ma ale dle mne jednu fatalni nevyhodu. Je to closedsource - oneman projekt. Kombinace tohoto je podle mne smrtici. Presto ho docela pouzivam :)

IDE to ale neni. Jako vsechno, chce to zvyk, ale kdo si zvykne na nake poradne IDE(dejte tomu tak mesic), tak uvidie, jak vam produktivita poleze nahoru. Zejmena tedy u rozsahlejsich projektu(a zvlaste, ktere jste od zacatku nepsali vy, a neznate je jak vlastni boty).

gl

Re:Textový editor Atom - srovnání s Emacs
« Odpověď #32 kdy: 29. 08. 2016, 13:28:59 »
Libo trochu googlit? Ne?
Tu je neco pro vas...
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1l3x94P55qoxqYbq5GosWQ7IonZ4vR-4ZyCaImiVmCSk/pubhtml
Vybrat mozno dle libosti...

Seznam featur si můžu přečíst na oficiálních webech. Chtěl jsem znát názory lidí, kteří mají zkušenosti s obojím. Kolik zdejších fandů IntelliJ dlouhodobě používalo Emacs? S předchozí diskuze o IDE jsem nabyl dojmu, že Emacs dnes už moc lidí nepoužívá. Proto chci vědět jaké jsou alternativy a v čem jsou lepší.
Filosofie moderních editorů se od Emacsu liší. Už jen tím, že se v textu pohybujete pomocí šipek, občas využijete nějaké vyhledávání a nebo záměny. Účelem je zůstat na nevědomé úrovni v ovládání textu a myslet na program a ne na to, jak efektivně ten text změníte. Například uvažovat o tom, zda se vám vyplatí přeskakovat po písmenech, po slovech, či řádcích a podle toho volit klávesovou zkratku.

V Emacsu se nadá pohybovat pomocí šipek? V čem fungují vyhledávání a záměny jinde lépe?

gl

Re:Textový editor Atom - srovnání s Emacs
« Odpověď #33 kdy: 29. 08. 2016, 13:32:13 »
Ma ale dle mne jednu fatalni nevyhodu. Je to closedsource - oneman projekt. Kombinace tohoto je podle mne smrtici. Presto ho docela pouzivam :)

Zkoušel jsem to. Jak píšeš. Je to closed source a do flexibility Emacsu to má daleko.

gl

Re:Textový editor Atom - srovnání s Emacs
« Odpověď #34 kdy: 29. 08. 2016, 13:46:05 »
Emacs byl vždy pro lopaty. Vim byl pro ostatní. Takže bohužel...

Pro koho je potom Evil nebo Spacemacs?
Pro masochisty?

To bych neřekl. Spacemacs je pro nooby.


Kiwi

Re:Textový editor Atom - srovnání s Emacs
« Odpověď #35 kdy: 29. 08. 2016, 13:52:36 »
Jako vsechno, chce to zvyk, ale kdo si zvykne na nake poradne IDE(dejte tomu tak mesic), tak uvidie, jak vam produktivita poleze nahoru. Zejmena tedy u rozsahlejsich projektu(a zvlaste, ktere jste od zacatku nepsali vy, a neznate je jak vlastni boty).

Na základě zkušeností ze své praxe bych spíš řekl, že u koho má na produktivitu výrazný vliv IDE, by se měl raději živit něčím jiným než programováním. Pravděpodobně tak napáchá méně škod.

Ivan Nový

Re:Textový editor Atom - srovnání s Emacs
« Odpověď #36 kdy: 29. 08. 2016, 14:06:30 »
Jako vsechno, chce to zvyk, ale kdo si zvykne na nake poradne IDE(dejte tomu tak mesic), tak uvidie, jak vam produktivita poleze nahoru. Zejmena tedy u rozsahlejsich projektu(a zvlaste, ktere jste od zacatku nepsali vy, a neznate je jak vlastni boty).

Na základě zkušeností ze své praxe bych spíš řekl, že u koho má na produktivitu výrazný vliv IDE, by se měl raději živit něčím jiným než programováním. Pravděpodobně tak napáchá méně škod.
No v MS světě bylo IDE hned (Borland), v Linuxu byl místo toho Emacs, nebo Vim a masově se prakticky v tom žádné aplikace nedělaly. Na průmyslovou automatizaci byl RSX, ekonomické aplikace přecházely na PC, taky díky IDE a ne díky editorům. Linux byl v plenkách.

Ivan Nový

Re:Textový editor Atom - srovnání s Emacs
« Odpověď #37 kdy: 29. 08. 2016, 14:09:11 »
Ma ale dle mne jednu fatalni nevyhodu. Je to closedsource - oneman projekt. Kombinace tohoto je podle mne smrtici. Presto ho docela pouzivam :)

Zkoušel jsem to. Jak píšeš. Je to closed source a do flexibility Emacsu to má daleko.
Ta flexibilita je ale vada, žere čas.

gl

Re:Textový editor Atom - srovnání s Emacs
« Odpověď #38 kdy: 29. 08. 2016, 14:20:21 »
Ma ale dle mne jednu fatalni nevyhodu. Je to closedsource - oneman projekt. Kombinace tohoto je podle mne smrtici. Presto ho docela pouzivam :)

Zkoušel jsem to. Jak píšeš. Je to closed source a do flexibility Emacsu to má daleko.
Ta flexibilita je ale vada, žere čas.

Naopak. Ta flexibilita umožňuje existenci balíčků šetřících čas.

Kiwi

Re:Textový editor Atom - srovnání s Emacs
« Odpověď #39 kdy: 29. 08. 2016, 14:40:38 »
No v MS světě bylo IDE hned (Borland), v Linuxu byl místo toho Emacs, nebo Vim a masově se prakticky v tom žádné aplikace nedělaly. Na průmyslovou automatizaci byl RSX, ekonomické aplikace přecházely na PC, taky díky IDE a ne díky editorům. Linux byl v plenkách.

To je dobrá blbost. Typický příklad argumentačních klamů.

Re:Textový editor Atom - srovnání s Emacs
« Odpověď #40 kdy: 29. 08. 2016, 14:47:15 »
Jako vsechno, chce to zvyk, ale kdo si zvykne na nake poradne IDE(dejte tomu tak mesic), tak uvidie, jak vam produktivita poleze nahoru. Zejmena tedy u rozsahlejsich projektu(a zvlaste, ktere jste od zacatku nepsali vy, a neznate je jak vlastni boty).

Na základě zkušeností ze své praxe bych spíš řekl, že u koho má na produktivitu výrazný vliv IDE, by se měl raději živit něčím jiným než programováním. Pravděpodobně tak napáchá méně škod.

Napriklad: IDE dela refaktoring _podstatne_ snazsim. Dobry programator refaktoruje (cimz nerikam, ze kazdy refaktoring je dobry!) a tvori to nezanedbatelnou cast jeho prace. Dobry programator bez IDE musi vyvinout podstatne vic prace na refaktoring.

Dev

Re:Textový editor Atom - srovnání s Emacs
« Odpověď #41 kdy: 29. 08. 2016, 14:51:55 »
Citace
u koho má na produktivitu výrazný vliv IDE, by se měl raději živit něčím jiným než programováním

Pokud u tebe nemá IDE vliv na produktivitu(je stejná nebo snad ještě horší, než v editoru), pak to jednoduše znamená, že s IDE neumíš pracovat a nedokážeš využít jeho možností. Akorát se snažíš svojí neschopnost vydávat za přednost.

gl

Re:Textový editor Atom - srovnání s Emacs
« Odpověď #42 kdy: 29. 08. 2016, 15:06:55 »
Dobrý editor může být i dobré IDE. Naopak to neplatí.

Kit

Re:Textový editor Atom - srovnání s Emacs
« Odpověď #43 kdy: 29. 08. 2016, 15:07:24 »
Má tu někdo zkušenosti s přechodem z Emacsu na Atom? Vyplatí se to? Používáte některý z balíčků pro emacsovské klávesové zkratky? Pokud ano, tak který? Existuje k Emacsu i jiná moderní open source alternativa?

Podle mne má Emacs pouze jednu alternativu: Vim. Pokud jsi však na Emacs zvyklý, tak ti mohu pouze doporučit, abys u něj zůstal a jen si ho trochu "vymazlil".

Re:Textový editor Atom - srovnání s Emacs
« Odpověď #44 kdy: 29. 08. 2016, 15:13:16 »
Dobrý editor může být i dobré IDE. Naopak to neplatí.

Vazne?