Nemám Facebook - pohovor

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #165 kdy: 28. 10. 2016, 16:38:49 »
...

Právě proto bych se jich asi jen slušně zeptal, jestli jsem ve správných dveřích. Stejně jako v případě, že bych přišel na pohovor a oznámili mi, že budeme hrát „flašku“ nebo „vadí nevadí“. Pokud chce zástupce firmy se mnou na pohovoru hrát hloupé hry nebo klást hloupé otázky, musí mě nejprve něčím zaujmout a přesvědčit mě, že mám o něco takového vůbec zájem. Pokud to nedokáže, pak se není o čem bavit. :)

Ja jsem jednou na pohovoru skoro "zdrbal personalistku" pred IT manazerem a ten ji uklinoval a temer vyhodil z pohovoru, vzali si nejakeho jineho kandidata, za 2 mesice volali, jeslti bych nemohl nastoupit, ze podminky mi teda daji jake jsem si rekl ...... hmm dik, mozna jindy, hodne stesti s dalsimi kandidaty.

Třeba to byla ta „dobrá HR“, jak tady píše Petr Tomášek. Toho bych chtěl jednou taky u pohovoru potkat. :)

Chodite se nekdy na pohovor ciste jenom ze zvedavosti i kdyz mate praci?

To byla otázka do pléna? Já osobně jsem šel na všechny pohovory ze zvědavosti. Podle mě je nejlepší metoda za všech okolností předpokládat neúspěch a ono to většinou tak z jedné nebo druhé strany i dopadne, od toho přece ty pohovory jsou, ne? :)


3f34

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #166 kdy: 28. 10. 2016, 16:54:10 »
Jednou na me slecna z HR zacla mluvit slovensky, jelikoz byla mlada a podle oka nova a neojeta, tak jsem ji rekl, ze slovensky nerozumim, jeslti muze cesky no nakonec jsme vedli pohovor v anglictine, dama se teda neozvala (ne ze bych o to stal), ale v inzeratu nebylo, ze mam rozumet slovensky :) Mozna ji dozralo, ze jsem na konci pohovoru zacal mluvit slovnesky a ona se cesky nemohla vymacknout ... hmmm ^_^

Predpokladejme, ze jsi Cech/Moravan/Slezan/Slovak a nejsi hluchy: Z vlastni zkusenosti vim, ze bez vetsich problemu rozumim (a nejen ja) Polstine i presto, ze je to pro mne neznamy a cizi jazyk. Vezmu-li v uvahu, ze Slovenstina je Cestine podstatne blizsi nez Polstina, mel by jsi slovensky rozumet alespon castecne. Pokud tedy tvrdis, ze nerozumis slovensky, znamena to, ze bud zamerne nechces rozumet a nebo lzes. Kterakoliv z obou moznosti zaklada dostatecny duvod k tomu, abych s tebou nechtel nic mit co do cineni a tudiz te neprijal ani na pozici hajzldedka.

trolling hard

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #167 kdy: 28. 10. 2016, 17:00:53 »
To byla otázka do pléna? Já osobně jsem šel na všechny pohovory ze zvědavosti. Podle mě je nejlepší metoda za všech okolností předpokládat neúspěch a ono to většinou tak z jedné nebo druhé strany i dopadne, od toho přece ty pohovory jsou, ne? :)

Ano otazka do plena. Jednou mi jeden HR clovek rekl, ze je dobre hledat praci hned jak clovek jednu dostane, pry kvuli kariernimu postupu .... podle me to je teda pekne levy, ale aspon vime, jak tyhle mameluci premysli. Mel jsem spise na mysli obecne, protoze jit na pohovor kdyz nemate tzv. "nic pod zadkem" je uplne jina situace nez kdyz tam jdete "skemrat" o praci. Rekl bych ze i pro ty HR lidi je to ponekud jina vyzva nekoho pouzve vybrat nebo nekoho "prebrat". Takze nekomu se na pohovoru vysmat neni problem, kdyz si to zaslouzi. Ikdyz vetsinou staci pouhe, sbohem.

trolling hard

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #168 kdy: 28. 10. 2016, 17:34:47 »
protoze jit na pohovor kdyz nemate tzv. "nic pod zadkem" je uplne jina situace nez kdyz tam jdete "skemrat" o praci.

oprava: protoze jit na pohovor kdyz nemate tzv. "nic pod zadkem" je uplne jina sitauce knez kdyz tam NEjdete "skemrat" o praci.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #169 kdy: 28. 10. 2016, 17:40:53 »
Jednou na me slecna z HR zacla mluvit slovensky, jelikoz byla mlada a podle oka nova a neojeta, tak jsem ji rekl, ze slovensky nerozumim, jeslti muze cesky no nakonec jsme vedli pohovor v anglictine, dama se teda neozvala (ne ze bych o to stal), ale v inzeratu nebylo, ze mam rozumet slovensky :) Mozna ji dozralo, ze jsem na konci pohovoru zacal mluvit slovnesky a ona se cesky nemohla vymacknout ... hmmm ^_^

Predpokladejme, ze jsi Cech/Moravan/Slezan/Slovak a nejsi hluchy: Z vlastni zkusenosti vim, ze bez vetsich problemu rozumim (a nejen ja) Polstine i presto, ze je to pro mne neznamy a cizi jazyk. Vezmu-li v uvahu, ze Slovenstina je Cestine podstatne blizsi nez Polstina, mel by jsi slovensky rozumet alespon castecne. Pokud tedy tvrdis, ze nerozumis slovensky, znamena to, ze bud zamerne nechces rozumet a nebo lzes. Kterakoliv z obou moznosti zaklada dostatecny duvod k tomu, abych s tebou nechtel nic mit co do cineni a tudiz te neprijal ani na pozici hajzldedka.

Rekl bych, ze nemas tak docela pravdu. Mladsi lidi dneska se slovenstinou moc do styku neprijdou a ne kazdy ma na jazyky ucho. A treba polstine ja kdysi vubec nerozumnel nebo strasne spatne, kazde desate slovo. Dneska rozumim dost slusne na to, abych koukal na filmy a mluvil desnou smesici polstiny a cestiny. Ale stoji za tim to, ze jsme v baraku casto a po radu let meli polske delniky.

Slovensky jsem kdysi rozumnel bez problemu hned. Dneska slovenstinu slysim tak vzacne, ze kdyz narazim na slovenskou prodavacku, obvykle nerozumim ani slovo z toho co napoprve rekne a musim se zeptat, co rikala. Teprve az kdyz identifikuji slovenstinu, nahodi se prislusne subrutiny ulozene ve stacku pod vrstvou jinych jazyku a uz to jede bez problemu.

Takze jestli mas na jazyky dobre ucho, tak mas kliku, kterou kazdy nema. Jsou lidi, kteri se dokazi za tyden pouzitelne naucit treba campidanese, ale chci videt, kolik let by to trvalo prumrnemu cloveku.


trolling hard

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #170 kdy: 28. 10. 2016, 18:18:28 »
Jednou na me slecna z HR zacla mluvit slovensky, jelikoz byla mlada a podle oka nova a neojeta, tak jsem ji rekl, ze slovensky nerozumim, jeslti muze cesky no nakonec jsme vedli pohovor v anglictine, dama se teda neozvala (ne ze bych o to stal), ale v inzeratu nebylo, ze mam rozumet slovensky :) Mozna ji dozralo, ze jsem na konci pohovoru zacal mluvit slovnesky a ona se cesky nemohla vymacknout ... hmmm ^_^

Predpokladejme, ze jsi Cech/Moravan/Slezan/Slovak a nejsi hluchy: Z vlastni zkusenosti vim, ze bez vetsich problemu rozumim (a nejen ja) Polstine i presto, ze je to pro mne neznamy a cizi jazyk. Vezmu-li v uvahu, ze Slovenstina je Cestine podstatne blizsi nez Polstina, mel by jsi slovensky rozumet alespon castecne. Pokud tedy tvrdis, ze nerozumis slovensky, znamena to, ze bud zamerne nechces rozumet a nebo lzes. Kterakoliv z obou moznosti zaklada dostatecny duvod k tomu, abych s tebou nechtel nic mit co do cineni a tudiz te neprijal ani na pozici hajzldedka.

Hele ja ti nevim tohle je takovy napovazenou. Ja mluvim slovensky plynule a vetsinou ani slovak nepozna, ze jsem cech (a nejsem na to hrdy). Jenze to mas tak, kdyz by to byla prodavacka na kase, je mi to fuk, jenze tohle byla dama z HR, pohovor byl v Praze. Kdyz by se mne zeptala, oukej, nemam problem, ale povazovat to za samozrejmost, na pohovoru .... na druhou stranu aspon zjistila, ze umim i anglicky a v zivotopise nekecam :) Navic asi ji to rozhodilo, jelikoz pred sebou mela papir a v jazykach tam mam napsano, ze mluvim i slovensky, evidentne ten pohovor nezvladla a papir ani necetla .... :D

Jasne muze me tady kde kdo peskovat, ze tohle nebo tamhleto, ja nerikam, ze je obcas netrollim, jasne ze yo, ale tak oni zkousej to samy a zajima je nejakej fejsbug misto toho co profesne umim nebo o co se zajimam. Tak co uz no. Taky se potrebujou otrkat nebo otrtkat? =)

Lama

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #171 kdy: 28. 10. 2016, 19:39:25 »
Samozřejmě že je tu taky určitý strach ze sociálně patologického chování.
Takže jak to je, je patologický když účet na fujbuku mám, nebo když účet nemám? Protože já opravdu nevím.

Takže pokud na onu otázku odpovíte vyhýbavě, pak to jenom bude dělat dojem, že něco skrýváte, co by se potenciálně mohlo negativně projevit při Vaší práci, či dokonce rozvracet vztahy na pracovišti atd.
Já myslel, že vyhýbavá odpověď je, nebo aspoň může, být diplomatická. Určitě už jste narazili na situaci, kdy se vám nechtělo odpovědět přímo proto, že by daná odpověď mohla ublížit ať už tázajícímu, nebo vám samotným, nebo někomu úplně jinýmu.

Když se mě nekdo zeptá, co si myslíš o kolegovi XY, tak co je lepší odpovědět? Mám říct na rovinu, že je to flink a zmrd a nemám ho rád, nebo odpovědět vyhýbavě (diplomaticky) jako třeba že má určité rezervy, kde by mohl se zlepšit, ale jinak se s nim dobře kecá?
Co je lepší?

Co bych Vám ale doporučoval ze všeho nejméně, je chápat tuto otázku jako útok. Protože to je přesně jedna z věcí, které Vám při pohovoru dokáží notně zavařit - protože tím ukazujete, že je Vás možné snadno vyvézt z míry i otázkou, která nebyla míněna nijak útočně.
To, že se při takové otázce seberu a odejdu, neznamená, že jsem vyveden z míry. Může to být normální klidná reakce založená na předchozích zkušenostech, kdy jsem mohl zjistit, že firmy, kde se ptají se takovéto věci, nejsou zkrátka pro mě. Nic víc, nic míň.
Normální právoplatná klidná reakce a odpověď.

To samozřejmě pak ukazuje, že máte dispozice k určité vztahovačnosti, která potom může být příčinou různých konfliktů na pracovišti.
Zase, určité dispozice ke vztahovačnosti jsem zažil u téměř každého. S tím se nedá nic dělat. Tedy dá, jednat diplomaticky (vyhýbavě).

A přesně tohle jsou věci, kterých si dobrý HR bystře všímá a podle kterých se rozhoduje, zda-li jste ten vhodný kandidát či nikoliv...
A já vůl si dodnes myslel, že dobrý HR se rozhoduje podle toho, jestli rozumím své práci. Časy se holt mění.

Nemít facebook je jistým signálem. Třeba to je jen signál toho že nepodléháš trendům a nejdeš tam kde jsou všichni, nebo to může být signál že máš nějakou sociální poruchu.
Jj, to je přesný. Problém mimo jiné je, že jeden neví jaká odpověď je správně. Obojí, ano i ne, může být blbě.

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #172 kdy: 29. 10. 2016, 13:59:16 »
Mladsi lidi dneska se slovenstinou moc do styku neprijdou a ne kazdy ma na jazyky ucho.

Od chvíle, co jsem se začal zabývat IT a Linuxem, tak jsem na slováky narážel úplně
všude. Ve škole. V jakékoli firmě. A popravdě na ulici nebo v hospodě jsem jich potkal
taky dost.

A treba polstine ja kdysi vubec nerozumnel nebo strasne spatne, kazde desate slovo.

Polsky nerozumím, s polákama se bavím anglicky.

Petr Tomášek

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #173 kdy: 29. 10. 2016, 17:52:58 »
protoze jit na pohovor kdyz nemate tzv. "nic pod zadkem" je uplne jina situace nez kdyz tam jdete "skemrat" o praci.

oprava: protoze jit na pohovor kdyz nemate tzv. "nic pod zadkem" je uplne jina sitauce knez kdyz tam NEjdete "skemrat" o praci.

kněz?
hehehe, freuda na Vás :-)

Petr Tomášek

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #174 kdy: 29. 10. 2016, 18:03:31 »
Samozřejmě že je tu taky určitý strach ze sociálně patologického chování.
Takže jak to je, je patologický když účet na fujbuku mám, nebo když účet nemám? Protože já opravdu nevím.

Patologický je, když člověk nemá přátele / neumí/nechce navázovat vztahy.

Citace: Lama
Takže pokud na onu otázku odpovíte vyhýbavě, pak to jenom bude dělat dojem, že něco skrýváte, co by se potenciálně mohlo negativně projevit při Vaší práci, či dokonce rozvracet vztahy na pracovišti atd.
Já myslel, že vyhýbavá odpověď je, nebo aspoň může, být diplomatická. Určitě už jste narazili na situaci, kdy se vám nechtělo odpovědět přímo proto, že by daná odpověď mohla ublížit ať už tázajícímu, nebo vám samotným, nebo někomu úplně jinýmu.

Když se mě nekdo zeptá, co si myslíš o kolegovi XY, tak co je lepší odpovědět? Mám říct na rovinu, že je to flink a zmrd a nemám ho rád, nebo odpovědět vyhýbavě (diplomaticky) jako třeba že má určité rezervy, kde by mohl se zlepšit, ale jinak se s nim dobře kecá?
Co je lepší?

No, jenomže na pohovoru se Vás neptají na kolegu ale na Vás samotného (protože se o Vás chtějí něco dozvědět).

Citace: Lama
Co bych Vám ale doporučoval ze všeho nejméně, je chápat tuto otázku jako útok. Protože to je přesně jedna z věcí, které Vám při pohovoru dokáží notně zavařit - protože tím ukazujete, že je Vás možné snadno vyvézt z míry i otázkou, která nebyla míněna nijak útočně.
To, že se při takové otázce seberu a odejdu, neznamená, že jsem vyveden z míry. Může to být normální klidná reakce založená na předchozích zkušenostech, kdy jsem mohl zjistit, že firmy, kde se ptají se takovéto věci, nejsou zkrátka pro mě. Nic víc, nic míň.
Normální právoplatná klidná reakce a odpověď.

Když myslíte. Jenom jestli si do té otázky nevkládáte víc, než co bylo řečeno. Třeba se tím zbavujete možnosti vyzkoušet zajímavou práci...

Citace: Lama
To samozřejmě pak ukazuje, že máte dispozice k určité vztahovačnosti, která potom může být příčinou různých konfliktů na pracovišti.
Zase, určité dispozice ke vztahovačnosti jsem zažil u téměř každého. S tím se nedá nic dělat. Tedy dá, jednat diplomaticky (vyhýbavě).
Ale to si pište, že se dělat dá... Ale o tom to právě je...

Citace: Lama
A přesně tohle jsou věci, kterých si dobrý HR bystře všímá a podle kterých se rozhoduje, zda-li jste ten vhodný kandidát či nikoliv...
A já vůl si dodnes myslel, že dobrý HR se rozhoduje podle toho, jestli rozumím své práci. Časy se holt mění.
Nene, „rozumnět práci“ je jen jedna z komponent. Člověk, který je sám dobrý programátor, ale nedokáže se dohodnout s kolegy je ve většině případů firmě nahovno.

Citace: Lama
Nemít facebook je jistým signálem. Třeba to je jen signál toho že nepodléháš trendům a nejdeš tam kde jsou všichni, nebo to může být signál že máš nějakou sociální poruchu.
Jj, to je přesný. Problém mimo jiné je, že jeden neví jaká odpověď je správně. Obojí, ano i ne, může být blbě.

No, proto je to rozhovor a ne hádání z kávové sedliny...

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #175 kdy: 29. 10. 2016, 18:17:51 »
Třeba se tím zbavujete možnosti vyzkoušet zajímavou práci...

Možností práce je tolik a člověk je nemůže reálně vyzkoušet všechny. A chování kontaktních osob mimojiné i během pohovoru je myslím docela dobrá heuristika. Navíc to ty firmy motivuje chování k uchazečům zlepšit, takže se to dá zároveň označit i za obecně prospěšnou činnost. Já osobně nesobecké hledisko při komunikaci s firmami zohledňuju.

Možná člověk prošvihne možnost vyzkoušet jednu zajímavou práci, ale možná tím taky získá možnost vyzkoušet jinou daleko zajímavější práci a ještě spolu s dalšími sobě podobnými pomáhá všem budoucím uchazečům. :) A to nemuvím o tom, že pokud zvolím místo, kde dávají přednost expertíze před odpověďmi na blbé otázky, tak tím pomáhám i uchazečům, kteří expertízu nemají, ale seženou si příručku vstřícného uchazeče. V takovém případě jsem totiž zajistil práci nejen sobě, ale ještě jednomu dalšímu člověku.

javaman ((

Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #176 kdy: 29. 10. 2016, 18:23:47 »
Na zajímavou práci hlavně musí být zajímavý pohovor. Běžné lopaty nabízejí "zajímavou" práci pro ně zajímavě, ale pro ostatní už to taková pecka není. Zajímavou práci si představím jako 150 nástup s tím, že samozřejmě po zkušebce se půjde výš. Nebude to běžná sračka, kde jsou samé lopaty, které nic neumí. Budou si svého nového kolegu hýčkat a nabízet mu zajímavé věci už na pohovoru. 99 % procent běžných pohovorů nejsou vůbec zajímavé a není potřeba na ně ani chodit, natož litovat, že jsem odešel po debilních kecech tázajících.

 8)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #177 kdy: 29. 10. 2016, 18:29:41 »
@javaman (( : Hele, jestli borec jako ty nastoupil za 150, tak jsi pekna lopata. Tak si dej oraz a ozvi see znovu, az bude hrabat aspon 3/4 melounu.

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #178 kdy: 29. 10. 2016, 18:33:24 »
Na zajímavou práci hlavně musí být zajímavý pohovor. Běžné lopaty nabízejí "zajímavou" práci pro ně zajímavě, ale pro ostatní už to taková pecka není. Zajímavou práci si představím jako 150 nástup s tím, že samozřejmě po zkušebce se půjde výš.

Osobně v tuhle chvíli tak vysoko platově vůbec nemířím a ani nevím, kde u nás bych se o takovou práci ucházel jinak než budováním vlastního byznysu, k čemuž rovněž v tuhle chvíli nemířím. Ani nemám potřebu urážet druhé a nadávat jim do lopat.

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Nemám Facebook - pohovor
« Odpověď #179 kdy: 29. 10. 2016, 18:34:24 »
@javaman (( : Hele, jestli borec jako ty nastoupil za 150, tak jsi pekna lopata. Tak si dej oraz a ozvi see znovu, az bude hrabat aspon 3/4 melounu.

Třeba myslel 150 Kč za hodinu, to by jeho projevu tak odpovídalo. :)