NetworkManager - chybějící brána po restartu

SB

Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #45 kdy: 12. 08. 2016, 13:49:35 »
Tak na to bacha! Prave jsi odhalil skryte nebezpeci systemd. Zrychleni sestivterinoveho startu o deset vterin zpusobi prevraceni toku casu. Narusi se casoprostorove kontinuum, v pocitaci dojde ke kolapsu hmoty do cerne diry, ktera nasledne pohlti celou slunecni soustavu. To, ze mas treba zazalohovano ti bude uplne na hovno, data budou proste v hajzlu.

...a data, jak víme, jsou nejdůležitější!


Rudo

Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu - riešenie
« Odpověď #46 kdy: 14. 08. 2016, 11:52:29 »
Včera večer sa mi stal ten istý problém.  Sieť bola nedostupná. Mám Debian jessie a v repozitároch backports.  Druhý operačný systém mám Manjaro, tak som počitač reštartoval  a spustil Manjaro - tam bolo všetko v poriadku. Znova som počítač reštartoval a spustil Debian - a sieť už fungovala normálne.

Príspevok píšem ako riešenie tohto problérmu. Stačí reštartovať počitač. Možno by stačil reštart siete, ale to nemám vyskúšané.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu - riešenie
« Odpověď #47 kdy: 14. 08. 2016, 12:11:20 »
Príspevok píšem ako riešenie tohto problérmu. Stačí reštartovať počitač.

Nestaci, precti si puvodni dotaz.

NN

Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #48 kdy: 14. 08. 2016, 12:14:27 »
Zasa skvele vlakno, kde 75% postov je off-topic.  K teme, ja po instalacii Centosu 7 vyhadzujem wpa_supplicant, co kvoli zavislostiam odinstaluje aj NetworkManager, pricom po restarte potom nejde siet. Skvely NetworkManager totiz pri odinstalacii doplni suffix 0 do nastavenia jednotlivych premennych rozhrania (PREFIX0, GATEWAY0 atd). Doteraz nechapem, preco v serverovskej distribucii v edicii Core je v defaultnej instalacii nieco ako WPA supplicant.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu - riešenie
« Odpověď #49 kdy: 14. 08. 2016, 12:29:21 »
Včera večer sa mi stal ten istý problém.  Sieť bola nedostupná. Mám Debian jessie a v repozitároch backports.  Druhý operačný systém mám Manjaro, tak som počitač reštartoval  a spustil Manjaro - tam bolo všetko v poriadku. Znova som počítač reštartoval a spustil Debian - a sieť už fungovala normálne.

Príspevok píšem ako riešenie tohto problérmu. Stačí reštartovať počitač. Možno by stačil reštart siete, ale to nemám vyskúšané.

Restart počítače je právě to místo, kdy začne být problém :-)

"Restart" sítě po startu počítače to řeší, ale problém je, že by to mělo jet právě po startu PC ne až vypnu a znovu zapnu síť.


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #50 kdy: 14. 08. 2016, 13:13:09 »
Tak vyřešeno!

Jen nejsem spokojen s tím, jakým způsobem...

Zakázal jsem síť v NetworkManageru a restartoval. Zase ji povolil a restartoval. Konfigurace jsou stejné, dělal jsem si zálohy a porovnával. networking.service je zapnutá a chodí to jak očekávám.

Log ze startu networking.service je taky stejný, pokud něco nepřehlížím:

Kód: [Vybrat]
$ sudo systemctl status networking.service --full
● networking.service - Raise network interfaces
   Loaded: loaded (/lib/systemd/system/networking.service; enabled; vendor preset: enabled)
  Drop-In: /run/systemd/generator/networking.service.d
           └─50-insserv.conf-$network.conf
   Active: active (exited) since Ne 2016-08-14 12:56:02 CEST; 2min 31s ago
     Docs: man:interfaces(5)                                                                                     
 Main PID: 2498 (code=exited, status=0/SUCCESS)                                                                 
    Tasks: 0                                                                                                     
      CPU: 200ms                                                                                                 
   CGroup: /system.slice/networking.service                                                                     
                                                                                                                 
srp 14 12:56:01 speedy systemd[1]: Starting Raise network interfaces...                                         
srp 14 12:56:02 speedy ntpdate[2589]: Can't find host 0.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)     
srp 14 12:56:02 speedy ntpdate[2589]: Can't find host 1.debian.pool.ntp.org: Name or service not known (-2)     
srp 14 12:56:02 speedy systemd[1]: Started Raise network interfaces.

A prostě se nic nezměnilo, akorát to fachá.

Takže kde byla chyba nevím. Jediné co mi to připomíná je jeden divný problém se systemd, kdy nenabíhalo kdm. Problém jsem zjistil nakonec ve službě systemd readahead. Bohužel ji nestačilo vypnout, umravnilo se to až když jsem smazal ty cache soubory, co si to vytváří a pak už bylo jedno jestli to bylo zapnuté nebo vypnuté, začalo to chodit.

Napadá mě, jestli i tohle nemá nějaké cache soubory (ať už systemd nebo NM) a vypnutím sítě + restart a zapnutím sítě
restart jsem to donutil přegenerovat, ale o ničem takovém nevím.

Takže problém solved, konfiguráky jsou stejné jako když byl problém, ale problém zmizel. Takže jsem trochu v rozpacích  :-[

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #51 kdy: 14. 08. 2016, 16:56:40 »
Takže přece jen asi vysvětlení proč to tak bylo bude...

Vypadá to, že systemd z pro mě neznámých důvodů spouštěl NetworkManager služby/skritpy při startu v nějakém kontextu, ve kterém neměl práva nastavit bránu. Proto po startu počítače chyběla brána.

Proč se to ovlivňovalo s networking.service a proč po vypnutí sítě v NM a restartu a opětovným zapnutím sítě NM v restartu se systemd umoudřil je mi záhadou, třeba to ví Poettering.

Kdyby se našel někdo, kdo by to dokázal vysvětlit, jak tohle v systemd řešit bez těchto "wokenních" způsobů, budu opravdu moc rád - tenhle kus softu je pro mě občas dos velkou záhadou.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #52 kdy: 14. 08. 2016, 17:46:05 »
No musis provest ritualni tanec, jako s Widlema. Tam se to resi tak, ze zabijes slepici, pocitac pokropis krvi a pak s tou slepici obskaces trikrat pocitac na leve noze proti smeru hodinovych rucicek. A protoze systemd zavadi widlozni manyry, jako treba restart celeho stroje kvuli kdejake picovine nebo v pulce pripadu nepouzitelne logy, tak musis zavest i ty ritualni tance.

Problem je proste v tom, ze nemas systemd certified HW.

Rudo

Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #53 kdy: 22. 08. 2016, 19:15:56 »
Prispevok pre ByCzech Mistr fóra :
chvilu som googlil s frazou network-manager error a hned som nasiel toto
https://www.blackmoreops.com/2013/11/25/how-to-fix-wired-network-interface-device-not-managed-error/

takze staci v subore /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf
zmenit managed=false na managed=true a restartovat network-manager : service network-manager restart

Ale tato odpoved Ta urcite neuspokoji a budes hladat vinnika v Systemd.
O Tvoju odpoved nestojim.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #54 kdy: 22. 08. 2016, 22:17:42 »
Prispevok pre ByCzech Mistr fóra :
chvilu som googlil s frazou network-manager error a hned som nasiel toto
https://www.blackmoreops.com/2013/11/25/how-to-fix-wired-network-interface-device-not-managed-error/

takze staci v subore /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf
zmenit managed=false na managed=true a restartovat network-manager : service network-manager restart

Ale tato odpoved Ta urcite neuspokoji a budes hladat vinnika v Systemd.
O Tvoju odpoved nestojim.

O téhle volbě samozřejmě vím, ale možná by sis měl přečíst co ta konfigurační volba dělá a kdy se používá, z man NetworkManager.conf:

Citace
managed
           If set to true, then interfaces listed in /etc/network/interfaces are managed by NetworkManager. If
           set to false, then any interface listed in /etc/network/interfaces will be ignored by
           NetworkManager. Remember that NetworkManager controls the default route, so because the interface
           is ignored, NetworkManager may assign the default route to some other interface.

Taky by sis mohl přečíst diskuzi, pak bys věděl, že /etc/network/interfaces nemám nastaveno eth0, takže ta volba je v téhle konfiguraci úplně k ničemu, slouží pouze k tomu, aby NM spravoval i interfacy, které jsou uvedeny v /etc/network/interfaces.

Taky by sis mohl přečíst, že do aktualizace na systemd verze 230 to fungovalo bez problémů, jak to fungovat má.

Momentálně se to chová tak, že je třeba disablovat networking.service, restartovat, enablovat networking.service a restartovat. Pak to najede jak má. Ale pouze do příštího restartu. Nemůžu si pomoct, ale nic se nemění, jen se zapíná či vypíná něco v systemd, jednou to jede, pak už ne. Hledáš chybu jinde jen proto, že se ti nelíbí, že by to mohlo být v systemd?