Nesmyslné testy při pohovorech

PetrM

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #135 kdy: 27. 07. 2016, 08:03:34 »
Otazka, ve kterym namespaceu se nachazi to a to zcela jiste nevypovida o lhani v CV. To se ptaji akorat tak volove.

Jenomže otázkou "Ve kterám napespacu se nachází objekt X?" se neptá, kde se nachází objekt X. Chce zjistit, jestli máš páru o tom, že objektů X může být hafo a každý jinde (=podstata namespace). Takže stačí univerzální: "V tom, kde si ho nadeklaruju. A pokud jde o standardní, tak se prostě mrknu do manuálu, nemůžu si pamatovat všechno." A máš ho na lopatkách.

A to lhaní v CV - poslední uchazeč tam napsal, že je expert na .NET. Stačila otázka "Má .NET vícenásobnou dědičnost?" a pohovor byl ukončen. Hádej proč?


lopataman

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #136 kdy: 27. 07. 2016, 08:19:58 »
Ale všude píšu pravdu! Takže pokud chceš číst jen ty blbosti od lopat, není problém, ale nějakou úroveň by to tu mít také mohlo.
Očividne trpíš niakou poruchou osobnosti. Ale ani sa nečudujem, keby som robil v jave tiež trpím poruchou osobnosti.
Akorát to umí hanit nejlepší a nejrozšířenější jazyk. Prý PHP :D ROFL, to je konkurence!
Tvrdiť že java je najlepší jazyk je blbosť, každý jazyk má svoje "+" a "-", a podla môjho názoru má java tých "-" viac než dosť. (Spojenie "java je najlepší programovací jazyk" je rovnaké ako spojenie "Žena programátorka" a to je ako morské prasa, ani morské ani prasa.)

D.J.Bobo

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #137 kdy: 27. 07. 2016, 08:31:27 »
Chlapi prominte, ze jsem takovej kokot a troll. Nic jineho neumim jenom trollit. Nedokoncil jsem ani ZS, proto delam s lopatou a me kolegy jsou sami cigani. Jsem vosklivy, zadna holka me nikdy nechtela. Proto jsem se stal gayem. A taky jsem dusevne chorej. Prominte mi...

 ;D Tak to tě bereme na pozici Windows Admin Senior ... budeš dávat Juniorům rozumy ...  ;D ;D ;D

PetrM

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #138 kdy: 27. 07. 2016, 08:35:57 »
OK, tak nepochopeno. Co taky čekat. Byl jsem naivní. Akorát to umí hanit nejlepší a nejrozšířenější jazyk. Prý PHP :D ROFL, to je konkurence!

Dokaž tvrzení, že Java je nejlepší programovací jazyk. Nechci tvrzení, chci důkaz ve smyslu matematiky. Jednoznačný a nezvratný. Jazyků znám plno, ale ani univerzální, ani bezvadný jsem ještě neviděl.

D.J.Bobo

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #139 kdy: 27. 07. 2016, 08:39:10 »

- vysvetlit naco je bond a nakonfigurovat to


Tak nevím, s Linuxem nějaký čas dělám ... ale bond neznám. Nějaká nová služba? Nebo jen překlep (bind)?

PS: Nebo snad "Kontrolní otázka, soudruzi?"  :D


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #140 kdy: 27. 07. 2016, 09:31:30 »

- vysvetlit naco je bond a nakonfigurovat to


Tak nevím, s Linuxem nějaký čas dělám ... ale bond neznám. Nějaká nová služba? Nebo jen překlep (bind)?

PS: Nebo snad "Kontrolní otázka, soudruzi?"  :D

No vidíš, Bind mě nenapadl, ale jinak je  bond to samý co trunk - spojování více síťových interfaců do jedné groupy, která se používá jako jeden interface. Příklad - máš pět gigabitových portů, nabonduješ je a výsledkem je jeden bond interface o kapacitě 5gbit (teoreticky), samozřejmě to předpokládá, že budou bondovaný i na druhé straně. Případně existují i další režimy bondingu, ale to je na dlouho.

Ale popravdě, tohle bych asi od nikoho na pohovoru nechtěl, pokud by to nebyl pohovor na nějakýho senior síťaře.
« Poslední změna: 27. 07. 2016, 09:33:57 od Tuxik »

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #141 kdy: 27. 07. 2016, 09:46:34 »
Ano bond je vlastne alternativa portchannel/etherchannel zo sietarskeho sveta.. Nie je to samozrejme nejaka podstatna vec, ani ziadna raketova veda no pouziva sa to casto.

Trunk je opat trosku nieco ine :)

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #142 kdy: 27. 07. 2016, 10:40:54 »
Ono je to vseobecne dost slozite udelat pohovor tak, aby dostatecne vyselektoval kvalitni uchazece, ale zase zbytecne nevytridil ty potencialne zajimave kvuli nesmyslu. Prilis uzkoprofilove otazky samozrejme skryvaji riziko, ze se trefite mimo uchazecuv obor. Rozhodne bych nikoho nezatracoval kvuli tomu ze nezna bond. Potreby kazde firmy jsou jine a to ze nekde jsou zavisli na LVM neznamena ze budu odsuzovat cloveka za to ze s tim nepracoval a nezna to z hlavy.
Samozrejme jedna vec je neznat problematiku vubec a pak mit alespon povedomi o tom o cem jde rec. Podle mne je nesmysl chtit po nekom aby sypal z rukavu skripty, kod, nebo treba i jen nastaveni iptables. Co je dulezite je mit nejakej "big picture" a umet z toho cloveka vytahnout v cem ma prehled a v cem slabiny. Prijde mi jako totalni nesmysl hledat super univerzala, kterej umi vsechno. Z moji zkusenosti se pak vzdycky ukazalo, ze to s tou univerzalnosti neni tak slavne.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #143 kdy: 27. 07. 2016, 11:02:09 »
Ono je to vseobecne dost slozite udelat pohovor tak, aby dostatecne vyselektoval kvalitni uchazece, ale zase zbytecne nevytridil ty potencialne zajimave kvuli nesmyslu. Prilis uzkoprofilove otazky samozrejme skryvaji riziko, ze se trefite mimo uchazecuv obor. Rozhodne bych nikoho nezatracoval kvuli tomu ze nezna bond. Potreby kazde firmy jsou jine a to ze nekde jsou zavisli na LVM neznamena ze budu odsuzovat cloveka za to ze s tim nepracoval a nezna to z hlavy.
Samozrejme jedna vec je neznat problematiku vubec a pak mit alespon povedomi o tom o cem jde rec. Podle mne je nesmysl chtit po nekom aby sypal z rukavu skripty, kod, nebo treba i jen nastaveni iptables. Co je dulezite je mit nejakej "big picture" a umet z toho cloveka vytahnout v cem ma prehled a v cem slabiny. Prijde mi jako totalni nesmysl hledat super univerzala, kterej umi vsechno. Z moji zkusenosti se pak vzdycky ukazalo, ze to s tou univerzalnosti neni tak slavne.

Je to jednoduché, pokud mi někdo tvrdí, že něco umí a nakonec z něho musím lámat základy, budu mít oprávněné pochybnosti. U pohovoru se jde často do velkých detailů, ale ne proto, aby uchazeče někdo nachytal, ale proto, aby se zjistilo, kam až jeho znalosti a zkušenosti sahají. Pokud mi uchazač o Linux/Unix admina řekne, že má povědomí o firewallu a že se to řeší pomocí iptables, v podstatě je to pro juniora dostačující, ale i tak se ho můžu zeptat, jaké zná chainy, na nat, na mangle... ale nemusím to dělat proto, abych ho nachytal a mohl mu říct "chachááá, práci ti nedáme", ale proto, abych věděl, jak dalece se už problematikou zabýval. V tomto ohledu je mnohem vhodnější poctivý ústní pohovor, než nějaký test, protože můžu každou oblast projít až tam, kam to má smysl a netrápit uchazeče pěti stránkama testu o iptables, když mi hned na začátku může říct, že to neví a mně tím vzniká prostor, abych z něj dostal víc jiných užitečných informací.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #144 kdy: 27. 07. 2016, 13:06:32 »
To Tuxik:
Vubec nezpochybnuju co rikas a po vetsinou s tebou souhlasim. Na pohovory chodim neustale prestoze praci mam a bavi mne, nicmene je zajimave sledovat co je chtene a udrzovat se v obraze a obcas se nestacim divit.
Spoustu pohovoru nekoresponduje s inzeratem vubec, financni nebidky jsou absolutne neadekvatni pozadovanym znalostem a navic casto ten kdo pohovor vede moc nevi na co se vlastne pta.
Rekl bych ze na 3 dobre pohovory pripadne 7 nesmyslnych a to nepocitam HR nesmysly typu: "jako jake zvire se citite?" Nebo "jaka barva byste chtel byt?".
Myslim ze by se mela striktne oddelovat znalost linuxu a aplikaci. Umet nakonfigurovat postfix proste neni znalost linuxu a naopak, abych byl dobrej postfix admin nemusim byt zakonite OS expert.

Zazil sem na pohovorech perly kdy tazatele urazel popis tcp handshaku se slovy ze nejsou vyzkumnej ustav a ze je to k nicemu k borci kterej odmital telnet jako diagnostiku otevreneho portu s tvrzenim ze je to security hrozba.

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #145 kdy: 27. 07. 2016, 13:48:46 »
Security hrozba  :D

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #146 kdy: 27. 07. 2016, 14:09:00 »
Ano, telnet je katastrofa a je to pro lopaty! Kdo by se v dnešní době připojoval na nějaký http, smtp, imap atd telnetem, aby tam mohl psát nesmyslné příkazy z divných protokolů, které není potřeba znát?
Mně to třeba zrovna dnes přišlo rychlejší, než se postupně hlásit na několik serverů a hledat někde po apačích redirecty ve snaze zjistit, proč se chová nějaká část IS jinak zevnitř a jinak zvenku.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #147 kdy: 27. 07. 2016, 14:19:22 »
No ja po nem nechtel ani aby tam psal nejake prikazy, jen sem si dovolil mu rict, ze pro zjisteni, zda na nejakem portu bezi nejaka sluzba je to rychlejsi nez treba nmap, kterej navic na vetsine distribuci neni nainstalovanej vubec. On teda telnet taky neni vsude, ale rozhodne je k dispozici casteji.

radek

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #148 kdy: 27. 07. 2016, 15:19:01 »
Ahoj,

pridam taky neco z vlastni zkusenosti(statni organizace v Londyne). Momentalne nabirame cloveka na pozici Senior Software Developer. Pozadujeme znalost Javy a XSLT, scala vyhodou. A ted jak probiha pohovor u nas :

  • 30 min telefonicky pohovor, ptame se na jednoduche veci z IT a Javy. Nic zaludneho. Co je v jave trida java.langObject, jake ma metody, jake je mezi nimy vztah. Rozdil mezi TreeMap vs HashMap. Co to je "big O" a jaka je slozitost vlozeni prvku do TreeMap. Jednoducha otazka na SQL, co je to index a co je to JOIN.
  • Pokud projde(tak 10%), pak nasleduje F2F pohovor. Nejprve je obecne tlachani s moji vedouci a pak prejdeme na technicke veci, par otazek z Javy, opet nic zaludneho, co je to GC, vlakno, neco o vyjimkach a try-catch-finally. Par otazek na linux, jako uzivatelske prikazy, a tak. Nic specialniho, zadne iptables ani postfix. Pak dostanou programovaci test. Nic z teorie algoritmu, proste udelej tohle a udelej to co nejlip a nejefektivneji.

Pokud timto projde tak mu nabidneme pozici. Zatim prosel jen jediny. Abych pravdu rekl, dost me prekvapuje, ze lide co si do CV napisou 8let programovani v Jave nevi nic o GC, kolekcich jdbc ani o frameworku co si do CV napsali.

Nevim jestli mame stupidni test, ale mozna trosku chapu ty firmy proc to delaj. Kvalita uchazecu je dneska strasna.

Radek

Kit

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #149 kdy: 27. 07. 2016, 15:30:54 »
pridam taky neco z vlastni zkusenosti(statni organizace v Londyne). Momentalne nabirame cloveka na pozici Senior Software Developer. Pozadujeme znalost Javy a XSLT, scala vyhodou. A ted jak probiha pohovor u nas :
...
Pokud timto projde tak mu nabidneme pozici. Zatim prosel jen jediny. Abych pravdu rekl, dost me prekvapuje, ze lide co si do CV napisou 8let programovani v Jave nevi nic o GC, kolekcich jdbc ani o frameworku co si do CV napsali.

Nevim jestli mame stupidni test, ale mozna trosku chapu ty firmy proc to delaj. Kvalita uchazecu je dneska strasna.
Radek

Ten test je skutečně jednoduchý (nesplňuji jen tu Scalu a Londýn) a potvrzuji, že spousta uchazečů to prostě nedá.