Nesmyslné testy při pohovorech

čumil

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #30 kdy: 25. 07. 2016, 17:53:34 »
Nejlepší jsou stejně vstupní testy ktery by projelo 80% stavajících zaměstnanců a ani sám zadavatel (tvůrce testu) bez googlu si není docela jist na co se to vlastně ptá.

Jediný štestí je že je takový převis poptávky takže to není konec světa...


"Ale jisteže znám nazpaměť heapsort, quicksort, mergesort, bubblesort, idiotsort, kokotsort a dokonce znám i tenhle kvantový prohledávací algoritmus. Ale samozřejmě, ten kvantový runtime Vám tady udělám zpaměti taky. Plat? Možná kdyby šlo 35 ... Ne? Dobře bude mi stačit 25..."


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #31 kdy: 25. 07. 2016, 17:59:45 »
Vaše hloupé testy bych určitě nezvládl. Hlavně bych je ani nedělal! HR jsou většinou normální lopaty, takže jejich čas je téměř bezcenný. Naopak oni můžou být rádi, že se s nimi vůbec bavím a třeba bych zašel na pohovor. Je to ode mě sice dotování, ale jsem prostě dobrák.

HR můžou být klidní, člověka s nedokončeným učňákem a s praxí u míchačky si nepozvou, ani kdybys jim za to platil. :D

m.

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #32 kdy: 25. 07. 2016, 18:08:50 »
Tohle ti muze projit, kdyz o tebe ma uchazec vazne velky zajem.

No vzdyt to je zamer ne? Nac mne bude zdrzovat pohovorem nekdo co jen vojizdi firmy a neco zkousi?

Ti nejlepsi na to nebudou mit cas.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #33 kdy: 25. 07. 2016, 18:11:01 »
To je snad ako ked pride kuchar s tym, ze chce varit a nevie ani nakrajat cibulu..Takito ludia naozaj chodia na pohovory a pozaduju plat?  :o

Ano, chodí a bohužel jich je asi většina. Když nabídneš práci správce Linux/Unix, běžně se ti přihlásí třeba 30 lidí. 20 z nich vyřadíš rovnou, protože je evidentní, že ani netuší, co to napsali do CV, ze zbylých deseti, který si pozveš, tak je 5 to samý, jenom mají talent na okecávání, ze zbývajících pěti jsou tři absolventi, co sice znají teorii, ale praxe je nulová a navíc si představují první vydělaný milion už ve zkušebce a ze zbývajících dvou si jednoho vybereš v podstatě náhodně, podle toho, jak na tebe působí a máš minimálně 50ti procentní šanci, že jsi sáhl úplně vedle.

javaman

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #34 kdy: 25. 07. 2016, 18:28:50 »
Tohle ti muze projit, kdyz o tebe ma uchazec vazne velky zajem.

No vzdyt to je zamer ne? Nac mne bude zdrzovat pohovorem nekdo co jen vojizdi firmy a neco zkousi?

Ti nejlepsi na to nebudou mit cas.

Přesně tak. Ale stává se to často. Je mi vždy záhadou, jaká lopata jim to vyplní.


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #35 kdy: 25. 07. 2016, 18:35:18 »
No a vetsinou 50+ a asistentku. Nevim jak u programatoru, ale sehnat dneska admina je nemozna mise. Odmyslim-li si ze vetsina zamestnavatelu je nedokaze ocenit, tak vzhledem k jejich znalostem se tomu ani moc nedivim.
Na druhou stranu mne udivuje i maximalni neochota si lidi zaucit. Metoda "hod ho do vody at plave" proste neni tak efektivni.

Pohovory ve spouste firem jsou nelogicke. Pro kazdeho znamena treba "Linux admin" neco uplne jineho. Nekde ocekavaj perfektni znalost jadra a filesystemu, jinde zase LAMP a dalsi hromadu aplikaci. Neda se to generalizovat. Na pohovory chodim stabilne prestoze praci mam uz jen ze zvedavosti a musim rict, ze nad nekteryma mi zustava rozum stat.

Ber to tak, že Linux admin je v hodně firmách junior od systémáka. Nejhorší je, že i když firma je schopná zaučovat (i když základy je třeba si přinést), tak kolikrát není ochota se učit, nebo dělat cokoliv, co je nad rámec "jejich práce".
Pro pobavení - zažil jsem člověka, co si odmítl odnášet ze stolu hrnky od kafe (hromadilo se mu jich tam tak 5-8 denně) a talíře od svačiny, protože přece není uklízečka a ta byla pár dní nemocná. Dopadl tak, že jsme mu kompletně celé pracoviště (stůl, židli, PC, fakt všechno) vystěhovali tuším čtvrtý den na dvůr, ať si tam třeba shnije. Ve výsledku si hrnky a talíře umýval zásadně sám, protože uklízečka byla pro každou špatnost a ani po návratu už mu nikdy ani jeden neodnesla. Mimochodem bylo zcela normální, že si každý kromě dotyčného uklízel nádobí sám, jenom když si někdo zapomněl hrnek nebo talíř na stole, tak to prostě sličná slečna uklízečka ráno bez keců odnesla a umyla.
A další problém této konkrétní práce je v tom, že člověk musí být ochotný a schopný sem tam hrabat do programů, někdy do databází a musí mít nějaký rozhled, protože je zcela běžné, že na systémáka se řve ze všech stran, že něco nefunguje a přitom je chyba jinde. Třeba mi volal programátor, že potřebuje na virtuálu, na kterým běžel jen web s pár podpůrnýma webovinkama 4 jádra místo 1 a aspoň 4GB RAMky místo jednoho. A to prosím kvůli debilnímu seznamu kontaktů na intranetu, kterej se mu načítal 20 vteřin. Nakonec jsem zjistil, že milej chlapec si posílal do databáze dotaz "select * from employees_complete", přičemž employees_complete byl pohled poskládanej z asi pěti najoinovaných tabulek, asi o 30ti sloupcích, včetně obří fotky v blobu, přičemž z celýho pohledu potřeboval asi 4 varchar sloupce.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #36 kdy: 25. 07. 2016, 18:38:11 »
Tohle ti muze projit, kdyz o tebe ma uchazec vazne velky zajem.

No vzdyt to je zamer ne? Nac mne bude zdrzovat pohovorem nekdo co jen vojizdi firmy a neco zkousi?

Ti nejlepsi na to nebudou mit cas.

Přesně tak. Ale stává se to často. Je mi vždy záhadou, jaká lopata jim to vyplní.
Ti nejlepší se k pohovorům nehlásí, ty naopak firmy otravují, jestli nechtějí přejít k nim a to bez nějakých pohovorů, protože už ví, co od nic můžou čekat. To se tobě podobným lopatám nemůže stát.

javaman

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #37 kdy: 25. 07. 2016, 18:39:55 »
Chlapi prominte, ze jsem takovej kokot a troll. Nic jineho neumim jenom trollit. Nedokoncil jsem ani ZS, proto delam s lopatou a me kolegy jsou sami cigani. Jsem vosklivy, zadna holka me nikdy nechtela. Proto jsem se stal gayem. A taky jsem dusevne chorej. Prominte mi...

javaman

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #38 kdy: 25. 07. 2016, 18:41:34 »
Chlapi prominte, ze jsem takovej kokot a troll. Nic jineho neumim jenom trollit. Nedokoncil jsem ani ZS, proto delam s lopatou a me kolegy jsou sami cigani. Jsem vosklivy, zadna holka me nikdy nechtela. Proto jsem se stal gayem. A taky jsem dusevne chorej. Prominte mi...

Jen sis vzal už zabranou přezdívku ;) Ale v pohodě.


Ti nejlepší se k pohovorům nehlásí, ty naopak firmy otravují, jestli nechtějí přejít k nim a to bez nějakých pohovorů, protože už ví, co od nic můžou čekat. To se tobě podobným lopatám nemůže stát.

Tak určitě :D Možná tak ve tvým lopaťáckým snu...

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #39 kdy: 25. 07. 2016, 18:54:51 »

Ti nejlepší se k pohovorům nehlásí, ty naopak firmy otravují, jestli nechtějí přejít k nim a to bez nějakých pohovorů, protože už ví, co od nic můžou čekat. To se tobě podobným lopatám nemůže stát.

Tak určitě :D Možná tak ve tvým lopaťáckým snu...

Dávám ti tak 3 dny, než v nějaké další diskuzi budeš tvrdit, že hledat práci je pro lopaty, že si zaměstnavatelé hledají tebe :D

javaman

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #40 kdy: 25. 07. 2016, 19:12:30 »
Proč bych to dělal? Myslíš, že jsem lopata jako ty? Firma nikdy neví, kolik pokladů někde je schovaných.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #41 kdy: 25. 07. 2016, 19:20:39 »
Proč bych to dělal? Myslíš, že jsem lopata jako ty? Firma nikdy neví, kolik pokladů někde je schovaných.
Tak se nám konečně nějakým pokladem pochlub. Co takhle třeba něco na githubu? Nemáš, co? Protože většinou vůbec netušíš, co tu vlastně píšeš a zcela běžně používáš argumenty, které jsi ještě několik dní na zpět kritizoval, nadával za ně do lopat a byl jsi ochotný umřít pro opak.

javaman

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #42 kdy: 25. 07. 2016, 19:24:28 »
Například? Přece by sis lopaťácky nevymýšlel, že ne?

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #43 kdy: 25. 07. 2016, 19:53:25 »
Na druhou stranu mne udivuje i maximalni neochota si lidi zaucit.

Firmy nehodlaji do zamestnancu vrazit ani korunu navic. Zaskolovani je minulosti. Dnes si leda leda tak sam zacalujete skoleni.

To je jako chodit zásadně jen do restaurace - protože tam mám všechno hned naservírovaný... pravda, ale taky to pěkně zacáluju. Tak jako se ten, kdo umí vařit, nají za třetinu - podobně i ten, kdo dá někomu pár měsíců šanci na zaškolení, může tuhle počáteční investici obrátit v pěknej zisk... Furt lepší, než se snažit lanařit experty na které třeba ani nemá a lamentovat, že mu chybí pracovní síly :/

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #44 kdy: 25. 07. 2016, 19:56:03 »

Ano, chodí a bohužel jich je asi většina. Když nabídneš práci správce Linux/Unix, běžně se ti přihlásí třeba 30 lidí. 20 z nich vyřadíš rovnou, protože je evidentní, že ani netuší, co to napsali do CV, ze zbylých deseti, který si pozveš, tak je 5 to samý, jenom mají talent na okecávání, ze zbývajících pěti jsou tři absolventi, co sice znají teorii, ale praxe je nulová a navíc si představují první vydělaný milion už ve zkušebce a ze zbývajících dvou si jednoho vybereš v podstatě náhodně, podle toho, jak na tebe působí a máš minimálně 50ti procentní šanci, že jsi sáhl úplně vedle.

Ja neviem, ja si treba od linux admina predstavujem ze by mohol s prstom v nose zvladat tieto veci:

- vysvetlit naco je bond a nakonfigurovat to
- zvladat iptables aj s nejakymi tymi DNAT atd...
- zvladnat skriptovanie v bashi plus idealne este 1 skriptovaci jazyk (perl, python hocico...)
- zvladat regulerne vyrazy a vediet ich pouzit v praxi..t.j. v skriptovani, pripadne v ladeni nejakych veci (apache, reverzne proxy, virtual hosts plus klasicke nejake sluzby ako ftp, squid - bezne veci)
- mat nejake povedomie o bezpecnosti, vediet nakonfit bezat sluzbu v chroote, poznat pojmy ako suid, sticky bit
- zvladat aspon zakladne protokoly, vediet ze v HTTP existuje nieco ako GET, POST, HEAD...Kde sa pouziva HELO, EHLO, DNS
- Vediet nieco aj o sietarine, ze ten interface eth 0.700 sa tak nevola len z prde-le
- virtualizacia, iSCSI a mat skusenosti s virtualizacnou technologiu (vmware/xen/proxmox/hyper-v)
- schopnost vediet preniknut aj do novej tematiky a snazit sa aspon drzat krok s dobou - poznat elasticsearch, puppet/ hocijaku novinku ktora moze byt pre firmu prospesna a spravit v tom aspon zakladne veci..
- ze existuje nejaky proces init/systemd, napisat startovaci skript pre sluzbu

Toto snad patri k beznej vybave linux admina tzv. lopaty alebo existuju ludia, ktori ani toto nedokazu? Kto a za co ich potom plati?
« Poslední změna: 25. 07. 2016, 20:00:44 od snuff1987 »