no zaujimave ze kolko krat som bol na ja pohovor, tak odpovedal som 100% na vsetky otazky, casto krat skor ako este boli vyslovene kompletne, (ked clovek prejde 20+ pohovormi a ma 10 rocnu prax, tak to neni az taky problem) . Dokonca som sa uz stretol aj s otazkami, ktore tu dal snuff1987 neskor, a nemam so vsetky, co pisal (okrem proxmox/hyper-v) som robil , a to si myslim, ze iSCSI, znalost SMTP a HTTP protokolu, nie je bezna vybava linux admina, ale uz seniora, a to som uz par linux adminov videl. Bohuzial sa povacsine nedohodneme na plate, kedze 70+ ( to je zhruba tolko co mam teraz aj s odmenami ) sa zda kazdemu vela.
Takze zamestnavatelia nadavaju, ze im chodia nevhodni kandidati, ale ked pride niekto vhodny tak ho nevedia zaplatit.
Kde asi je chyba ?
No chyba je v tom, že jsi šel na špatný pohovor. Jak jsem již psal, Linux admin je často junior od systémového inženýra a na tuto pozici se hledají převážně lidé, které si člověk musí zaškolit. Každá větší síť má svoje pravidla, svoje problémy a než brát člověka se zkušenostmi, kterého bude stejně potřeba několik měsíců až let postupně zasvěcovat do všech tajů konkrétního prostředí, a dávat od začátku vysoký plat, i když nebude relativně dlouho produktivní, se prostě mnoha firmám nechce. A ačkoliv jsi možná výjimka, ani zkušeným systémákům se nechce přijít do prostředí, kde je bude učit někdo o 10 let mladší, který možná nemá tak dobré základy, ale prostě už se v konkrétním podniku vyzná.
Další jsou potom firmy, kde není žádná velká síť, ani komplexní prostředí, ale jen jeden velký neudržovaný a neudržovatelný bordel. Tam je potom opravdu potřeba jenom cvičená opice, která si nějak rozumí s Linuxem a pravděpodobně mu ta práce nic nedá, ani se nemá kam posunout. Tam taky nelže čekat žádné velké peníze.
Proto je také běžné, na rozdíl od třeba programátorů, že zkušeného systémáka si firma drží téměř za každou cenu až do důchodu a ještě potom ho otravují a zároveň se ani systémákům nechce příliš migrovat, protože obrovské množství zkušeností je přímo vázáno na konkrétní prostředí a jinde je z velké části nevyužitelné. Když potom takovej člověk skočí pod auto, firemní IT se začne sypat a vznikají z toho nabídky práce typu "za 250k požadujeme perfektní znalost Win, Linux, síťařiny, SAN, programování v C, C++, C#, Java, Perl, Python, Bash, COBOL, programování CNCček, správa osmi dalších aplikací, z nichž 3 jsou vlastní a nikdy o nich nikdo neslyšel, a jinak se všechny týkají celého spektra IT a v podstatě spolu nijak nesouvisí a k tomu je výhodou znalost MS Oppice, *CADu a dalších deseti uživatelských nesmyslů". A to všechno proto, že to na sebe minulý systémák za 25 let ve firmě dokázal nabalit a nikdo jinej o tom vlastně nic neví a nikoho ani nenapadlo, že by to jednou měl někdo přebírat.