Vaha vysokej skoly

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #15 kdy: 17. 07. 2016, 14:15:21 »
z coho sa pripravuje na danej skole na testy / skusky? Staci z tychto prezentacii alebo su potrebne skripta?

To je různý, na některý předměty někomu stačí materiály zveřejněný na webu předmětu a záznamy přednášek. Na něco si radši přikoupíš nějaký skripta. Někdy je člověk natvrdlej (true story) a musí si sehnat materiály z jiný školy a až po třetím nastudování stejný problematiky mu dojde smysl matematickýho důkazu..

A ak skripta existuje nejaka podobna stranka tejto kde su volne dostupne, alebo si je potrebne zakupit v tlacenej podobe?


Jak kdy, pro jaký předměty. Každej předmět má svůj web s materiály,minimálně podklady pro přednášky. Zažil jsem i předmět kde přednášející explicitně doporučil zakoupení knihy kterou sám napsal, a varoval před jejím warezením..  :D


Jenda

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #16 kdy: 17. 07. 2016, 14:30:24 »
Od nulové po „prostě vyžadujeme a tečka“. To jsou otázky…
Presiel som si aj ostatne vlakne kym som vytvoril toto, a podla tych odpovedi, mslim ze je to otazka na mieste.

Jo, sorry, jestli to vyznělo nevraživě :-)

Velmi casto tam ludia vyzdvihovali jednu skolu nad druhu, a nechapem velmi preco, pretoze skladba predmetov je vacsinou na vsetkych rovnaka (podobneho zamerania samozrejme)

To se mi těžko hodnotí, když chodím jenom do jedné školy, ale čekal bych, že jinde bude mít stejně pojmenovaný předmět jiný obsah. Třeba když jsem se učil na matfyzáckou analýzu (asi nejtěžší předmět co jsem potkal a dal mi fakt zabrat), tak jsem koukal do cizích skript (VŠB, ČVUT…) a zdálo se mi, že tam některé věci, co po nás požadují, nejsou.

Takze Linearnu algebru z 649 ukoncilo len 297??

Možná odešli kvůli něčemu jinému a LA už nedodělávali. To nepoznáš.

mohol by som sa opytat z coho sa pripravuje na danej skole na testy / skusky? Staci z tychto prezentacii alebo su potrebne skripta?

Třeba na matfyzu nedostupnost materiálů považuji za jeden z největších problémů. Ke mnoha předmětům jsou skripta nekompletní (populární je že chybí důkazy), zastaralá (jsou tam věci, co už se nepožadují, a naopak tam nejsou věci, co se nově požadují) nebo obfuskovaná (nekomentované kroky v postupu a motivace, extrémně zhuštěný popis… příklad z knížky co byla k optimalizaci).

Takže já mám na matfyzu na většině předmětů 100% docházku, protože nemám z čeho jiného se učit, než ze svých vlastních zápisků z přednášek.

Většinou jsou materiály volně na webu přednášejícího, někdy v knihovně, někdy se musí warezit.

primerny

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #17 kdy: 17. 07. 2016, 14:41:54 »
Citace
To se mi těžko hodnotí, když chodím jenom do jedné školy, ale čekal bych, že jinde bude mít stejně pojmenovaný předmět jiný obsah. Třeba když jsem se učil na matfyzáckou analýzu (asi nejtěžší předmět co jsem potkal a dal mi fakt zabrat), tak jsem koukal do cizích skript (VŠB, ČVUT…) a zdálo se mi, že tam některé věci, co po nás požadují, nejsou.

To je mi jasne ze v tomto sa to lisit moze, niektore skoly to beru viac do hlbky, ale otazka je ci mi to realne aj k niecomu bude? Nieje lepsie ist na priemernu skolu, a pri nej sa venovat veciam a technologiam ktore ma bavia, pracovat a ziskavat prax, ktora sa mi urcite zide, ako sediet nad skriptami a tlacit do hlavy rozne matematicke dokazy? Nema pre zamesntnavatela predsa vacsiu hodnotu ta prva volba? Mozno kladiem hlupe otazky, no nerad by som spravil chybu, a neskor si vycital ze som sa nezariadil inac.

javaman

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #18 kdy: 17. 07. 2016, 14:53:44 »
Čím jsi lepší, tím méně školu potřebuješ. Takže pokud jsi průměrný, radši vyber těžší školu.

x

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #19 kdy: 17. 07. 2016, 15:45:08 »
otazka je ci mi to realne aj k niecomu bude? Nieje lepsie ist na priemernu skolu, a pri nej sa venovat veciam a technologiam ktore ma bavia, pracovat a ziskavat prax, ktora sa mi urcite zide, ako sediet nad skriptami a tlacit do hlavy rozne matematicke dokazy? Nema pre zamesntnavatela predsa vacsiu hodnotu ta prva volba?
Pokud je volba mezi "získávat praxi" a "tlačit si do hlavy důkazy", tak praxe jasně vede. Jenže kdybys k těm důkazům přistupoval jako k něčemu, co je potřeba se naučit zpaměti, ale jako k věcem, které je potřeba pochopit, tak se ta užitečnost může dost rychle otočit: Pokud umíš problémy analyzovat, tak se ta praxe dá doučit docela rychle, obráceně je to o dost těžší. Rozdíl mezi přístupem člověka s VŠ a člověka s SŠ je v mé zkušenosti velký a většinou ve prospěch VŠ i v případech, kdy SŠ má na začátku větší praxi.


priemerny

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #20 kdy: 17. 07. 2016, 15:50:37 »
otazka je ci mi to realne aj k niecomu bude? Nieje lepsie ist na priemernu skolu, a pri nej sa venovat veciam a technologiam ktore ma bavia, pracovat a ziskavat prax, ktora sa mi urcite zide, ako sediet nad skriptami a tlacit do hlavy rozne matematicke dokazy? Nema pre zamesntnavatela predsa vacsiu hodnotu ta prva volba?
Pokud je volba mezi "získávat praxi" a "tlačit si do hlavy důkazy", tak praxe jasně vede. Jenže kdybys k těm důkazům přistupoval jako k něčemu, co je potřeba se naučit zpaměti, ale jako k věcem, které je potřeba pochopit, tak se ta užitečnost může dost rychle otočit: Pokud umíš problémy analyzovat, tak se ta praxe dá doučit docela rychle, obráceně je to o dost těžší. Rozdíl mezi přístupem člověka s VŠ a člověka s SŠ je v mé zkušenosti velký a většinou ve prospěch VŠ i v případech, kdy SŠ má na začátku větší praxi.

Medzi SS a VS ten rozdiel je patrny, to verim.
Lenze hlavnou otazkou tohto vlakna je, ci je ten rozdiel tak velky medzi priemernou VS a prestiznou a co by malo vacsiu vahu v buducnosti. Pretoze ako som spominal vyssie na takom MFF alebo CVUT si neviem predstavit ako by som pracoval, alebo venoval sa tomu co ma bavi. Takze co je viac myslis? Prestiz z VS alebo normalna VS + prax?

x

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #21 kdy: 17. 07. 2016, 16:07:10 »
Lenze hlavnou otazkou tohto vlakna je, ci je ten rozdiel tak velky medzi priemernou VS a prestiznou a co by malo vacsiu vahu v buducnosti.
Podle mě je. Právě v té schopnosti analyzovat problémy a přistupovat k jejich řešení systematicky. Horší školy a samozřejmě také samovzdělávání typicky nabídnou lepší konkrétní řešení konkrétních situací, ale v podobě ad hoc přístupu, který pak absolvent není schopen promítnout i do problémů jiných. Ale budiž, je to moje zkušenost a zkušenost je nepřenositelná, někdo jiný bude mít jinou.

Citace
na takom MFF alebo CVUT si neviem predstavit ako by som pracoval, alebo venoval sa tomu co ma bavi. Takze co je viac myslis? Prestiz z VS alebo normalna VS + prax?
Opět stavíš falešné dilema. Nevím o nikom z ČVUT, kdo by před bakalářskými státnicemi neměl praxi a je velmi obtížné najít někoho, kdo by neměl zajištěné místo, až absolvuje. Takže nepochybně je možná - a běžná - varianta "prestiž z VŠ + praxe", a naopak znám i dost příkladů pro variantu "normální VŠ bez praxe". Jestli si z diskuse neodneseš nic jiného, tak tohle bys měl: Je to o tobě, ne o škole!!!

priemerny

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #22 kdy: 17. 07. 2016, 16:12:06 »
Citace
Je to o tobě, ne o škole!!!
To som si prave tiez myslel kym som neprecital pan vlaken tuna na fore:/

javaman

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #23 kdy: 17. 07. 2016, 16:29:51 »
Sem choděj většinou lopaty s titulem a podle toho to taky vypadá. Vůbec to neřeš. I když podle tvých otázek tipuju, že na tom budeš jako místní.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #24 kdy: 17. 07. 2016, 16:38:18 »
Citace
To se mi těžko hodnotí, když chodím jenom do jedné školy, ale čekal bych, že jinde bude mít stejně pojmenovaný předmět jiný obsah. Třeba když jsem se učil na matfyzáckou analýzu (asi nejtěžší předmět co jsem potkal a dal mi fakt zabrat), tak jsem koukal do cizích skript (VŠB, ČVUT…) a zdálo se mi, že tam některé věci, co po nás požadují, nejsou.

To je mi jasne ze v tomto sa to lisit moze, niektore skoly to beru viac do hlbky, ale otazka je ci mi to realne aj k niecomu bude? Nieje lepsie ist na priemernu skolu, a pri nej sa venovat veciam a technologiam ktore ma bavia, pracovat a ziskavat prax, ktora sa mi urcite zide, ako sediet nad skriptami a tlacit do hlavy rozne matematicke dokazy? Nema pre zamesntnavatela predsa vacsiu hodnotu ta prva volba? Mozno kladiem hlupe otazky, no nerad by som spravil chybu, a neskor si vycital ze som sa nezariadil inac.
Pokud nemáš ambice dělat v IT něco kreativního, ať už na akademické půdě nebo v nějaké firmě, která dělá něco inovativního, tak asi stačí "průměrná" VŠ zaměřená na praxi. Nicméně i na lepších VŠ se dá při studiu pracovat. Důkazy se do hlavy netlačí, důkazu je třeba porozumět, čímž člověk získá vhled a nadhled. Jak už tu zaznělo, praktické znalosti se dají rychle doučit, teorii po VŠ vstřebá jen málokdo.

priemerny

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #25 kdy: 17. 07. 2016, 16:44:02 »
Citace
To se mi těžko hodnotí, když chodím jenom do jedné školy, ale čekal bych, že jinde bude mít stejně pojmenovaný předmět jiný obsah. Třeba když jsem se učil na matfyzáckou analýzu (asi nejtěžší předmět co jsem potkal a dal mi fakt zabrat), tak jsem koukal do cizích skript (VŠB, ČVUT…) a zdálo se mi, že tam některé věci, co po nás požadují, nejsou.

To je mi jasne ze v tomto sa to lisit moze, niektore skoly to beru viac do hlbky, ale otazka je ci mi to realne aj k niecomu bude? Nieje lepsie ist na priemernu skolu, a pri nej sa venovat veciam a technologiam ktore ma bavia, pracovat a ziskavat prax, ktora sa mi urcite zide, ako sediet nad skriptami a tlacit do hlavy rozne matematicke dokazy? Nema pre zamesntnavatela predsa vacsiu hodnotu ta prva volba? Mozno kladiem hlupe otazky, no nerad by som spravil chybu, a neskor si vycital ze som sa nezariadil inac.
Pokud nemáš ambice dělat v IT něco kreativního, ať už na akademické půdě nebo v nějaké firmě, která dělá něco inovativního, tak asi stačí "průměrná" VŠ zaměřená na praxi. Nicméně i na lepších VŠ se dá při studiu pracovat. Důkazy se do hlavy netlačí, důkazu je třeba porozumět, čímž člověk získá vhled a nadhled. Jak už tu zaznělo, praktické znalosti se dají rychle doučit, teorii po VŠ vstřebá jen málokdo.

Tak vdaka :) skusim sa teda poobliahnut po nejakych studijnych materialoch z CVUT a uvidime ako dopadnem na primackach

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #26 kdy: 17. 07. 2016, 16:47:11 »
Třeba na matfyzu nedostupnost materiálů považuji za jeden z největších problémů. Ke mnoha předmětům jsou skripta nekompletní (populární je že chybí důkazy), zastaralá (jsou tam věci, co už se nepožadují, a naopak tam nejsou věci, co se nově požadují) nebo obfuskovaná (nekomentované kroky v postupu a motivace, extrémně zhuštěný popis… příklad z knížky co byla k optimalizaci).

Takže já mám na matfyzu na většině předmětů 100% docházku, protože nemám z čeho jiného se učit, než ze svých vlastních zápisků z přednášek.

Většinou jsou materiály volně na webu přednášejícího, někdy v knihovně, někdy se musí warezit.
To nijak zhuštěné není, co víc bys chtěl? Vždy je lepší mít víc symbolických zápisů  a méně keců kolem.

Lama

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #27 kdy: 17. 07. 2016, 17:13:10 »
Já, když něčemu nerozumim, jsem rád za ty "kecy" kolem.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #28 kdy: 17. 07. 2016, 17:33:35 »
Tak vdaka :) skusim sa teda poobliahnut po nejakych studijnych materialoch z CVUT a uvidime ako dopadnem na primackach

Pokud ta skola prilis nevyhnila, tak se priprav na to, ze kdyz te vezmou, budes muset  maknout. Jinak tam vubec nelez. Aspon dnes ale nebudes muset delat prijimacky i z komunistickych blabolu.

Jenda

Re:Vaha vysokej skoly
« Odpověď #29 kdy: 17. 07. 2016, 17:37:38 »
To nijak zhuštěné není, co víc bys chtěl?

Komentáře a formátování.

Vždy je lepší mít víc symbolických zápisů  a méně keců kolem.

Zvláštní, že třeba u zdrojových kódů se tenhle styl moc kladně nehodnotí :-)