Distribuce s funkčním spánkem a hibernací

zorbon

Distribuce s funkčním spánkem a hibernací
« kdy: 20. 12. 2010, 10:03:39 »
Nazdar,
potřebuju poradit jakou distribuci zvolit, na které budou fungovat zmíněné 2 funkcionality, jelikož jsem vyzkoušel Ubuntu i další, ale nikde to nechce fungovat. Budu rád za Vaše návrhy, které bych mohl využít. Nejraději budu za gnome, ale ani Kde ani Xfce by nebylo problém přiučit. Nejsem naprostým začátečníkem, spíše bych se zařadil mezi mírně až středně pokročilého uživatele. Nemusí vše fungovat od instalace, ale musí to jít rozchodit.

Můj stroj je NTB Asus K72Jr-TY131http://www.okcomputers.cz/asus-k72jr-ty131/d-96040/#parametry, který obsahuje ve zkratce tento HW:
CPU: Intel Core i3 2,4GHz
VGA: ATi Mobility radeon HD 5470
RAM: 4 GB (2x 2GB) DDR3
..
..

Předem díky za doporučení hlavně od někoho s podobným strojem.
« Poslední změna: 20. 12. 2010, 14:50:00 od Petr Krčmář »


me vakérav

Re: Vhodná distribuce s funkčním režimem spánku a hibernací
« Odpověď #1 kdy: 20. 12. 2010, 11:39:22 »
Na distribuci ani nezáleží, spíše na jádru, nastavení a zejména na ovladačích.

Konkrétně zkus jádro s patchem tuxonice. Má i některá nastavení, která se případně dají poladit. Potom také hodně záleží na tom, jaký ovladač např. grafiky použiješ (mně u ATI 3540 funguje OS i proprietární). Může to taky kazit nějaký jaderný modul (mně blbnul např. modul pro mythtv).

vlastik

Re: Vhodná distribuce s funkčním režimem spánku a hibernací
« Odpověď #2 kdy: 20. 12. 2010, 12:12:43 »
Na archlinuxu mi tohle šlo snad všude, i tam kde třeba ubuntu mělo problém.

Re: Vhodná distribuce s funkčním režimem spánku a hibernací
« Odpověď #3 kdy: 20. 12. 2010, 12:13:36 »
Na distru asi opravdu tolik nezáleží. Teda aspoň u těch široce rozšířených ne. Jen na některém HW to prostě nefunguje "out of the box". Mě třeba zlobila webkamera na notebooku, která se odmítala uspat (Debian a předtím i Ubuntu). Stačilo napsat jednoduchý skript, který se spouští při každém uspání a probuzení a přinutí kameru se vypnout/zapnout. Horší bylo na zdroj problému přijít. Zabralo mi to několik dní po odpolednech. Stačí se jen nevzdávat a googlit a googlit, procházet logy a zase googlit.

Hodně štěstí, budete ho potřebovat ;-)

zorbon

Re: Vhodná distribuce s funkčním režimem spánku a hibernací
« Odpověď #4 kdy: 20. 12. 2010, 12:55:27 »
No abych se přiznal, tak jsem zkoušel nedávno i kompilaci jádra, ale i tak to nešlo. Řešil jsem to dost dlouho a už jsem nevěděl, takže nyní jedu asi 2 týdny na W7, ale raději bych nějakou linuxovou distribuci.
Proto jsem se ptal zde, jestli někdo s podobným železem nemá zkušenosti.

Zatím to vypadá, že mi tu W7 "zkejsnou" dokud byde NTB žít nebo dokud si při studiu nezačnu někde vydělávat.


FrostyX

Re: Vhodná distribuce s funkčním režimem spánku a hibernací
« Odpověď #5 kdy: 20. 12. 2010, 14:02:08 »
Tvůj popis problému "nikde to nechce fungovat" není zrovna ideální. Jinak taky záleží na tom, jak se to snažíš uspávat. Jestli nějakým scriptem, klikátkem v menu, nebo něčím dalším. Já používám pm-suspend, který najdeš v balíčku pm-utils. Doporučuji ho vyzkoušet. Budeš to asi muset spustit za roota, takze sudo pm-suspend

zorbon

Re: Distribuce s funkčním spánkem a hibernací
« Odpověď #6 kdy: 20. 12. 2010, 15:31:04 »
"nikde to nechce fungovat"

Tím jsem myslel Ubuntu, Mint, Fedoru, Sabayon a asi ještě 2-3 distra. U Ubuntu jsem zkoušel asi 4 jádra + vlastně zkompilovaný. Takže předpokládám, že podpora momentálně asi neexistuje.

Xjmeno363lkmklkkl

Re: Distribuce s funkčním spánkem a hibernací
« Odpověď #7 kdy: 20. 12. 2010, 15:45:13 »
Tvůj popis problému "nikde to nechce fungovat" ....
podle mě naprosto vystihuje dojem běžného uživatele z funkcionality linuxu.

V mém případě jsem se např. dost potrápil - mám 4GB RAM a vesele žiju bez swapáče (ale taky bohužel bez hybernace :(

Všechny pokusy jak donutit systém uspat se do souboru skončily neúspěchem, protože čas uspání/probuzení se pohyboval v řádu mnoha desítek sekund a to už byl rychlejší start systému. Nakonec jsem skončil pouze u sleepu, který funguje celkem ok, i když v 1 z 10 pokusů se prostě něco vysere a noťas hodím do baťohu neuspaný - což mu jistě velice prospívá.

To nemluvím o takových prkotinách, jako že bych chtěl aby po probuzení systém sám rozpoznal správný LCD a nastavil rozlišení... kecy lidí mě to funguje jsem si několikrát u zmíněných protagonistů ověřil - nefunguje (vždycky minimálně loví nějaké Fn+ něco a mění rozlišení xrandrem) - takhle si "mě to funguje" nepředstavuji (..;..)

Děsím se pomyslet, jak by to dopadlo, kdybych měl dokovačku s další zvukovkou, grafárnou nebo síťovkou....

prostě permanentní sebezapírání...;)

FrostyX

Re: Distribuce s funkčním spánkem a hibernací
« Odpověď #8 kdy: 20. 12. 2010, 15:55:33 »
Ono mi nešlo ani tak o to kde jsi to zkoušel. Že něco nefunguje je dost širokej pojem a je potřeba to rozepsat. Jak pak mají ostatní vědět jestli klikneš na ikonu a nic se nestane, nebo se to třeba freezne ? Často se stává, že se to i uspí, ale s probuzením je problém. Když neřekneš co přesně zkoušíš a co to přesně dělá, je malá šance že ti někdo odpoví na to co čekáš.

zorbon

Re: Distribuce s funkčním spánkem a hibernací
« Odpověď #9 kdy: 20. 12. 2010, 16:05:37 »
Dobrá.

Zprvu jsem to uspával přes nabídku v systému. Poté jsem i podle rad zkoušel i přes terminál.

Ale vždy ten samý problém. Dám uspat, ale přirovnal bych to spíš ke kómatu. :-)
Disk i ventilátor se vypne, ale NTB svítí a běží. Bliká kurzor, ale nic nejde dělat. Jen tvrdej restart.

Snad je to podrobnější popis.

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Distribuce s funkčním spánkem a hibernací
« Odpověď #10 kdy: 20. 12. 2010, 17:09:52 »
hledat na googlu pro stejný stroj, kernel a grafickou kartu - někdo už to nejspíš zkoušel :-) příp. hledat v logu, kvůli čemu to neusne - obvykle pak stačí před uspáním vypnout/unloadovat jaderný modul zařízení typu zvukovka, usb, kamera.. někdy můžou pomoct parametry při spouštění (před lety měly notebooky rozbitou podporu acpi a bylo třeba používat apm..) a nebo správná verze kernelu nebo ovladače grafiky :)

možná to má některé distro vyřešené out-of-box, ale přijde mi jednodušší ten problém najít, než instalovat 5 různých verzí a doufat..

zorbon

Re: Distribuce s funkčním spánkem a hibernací
« Odpověď #11 kdy: 20. 12. 2010, 19:00:34 »
Hledání bylo mezi prvními věcmi co jsem dělal, ale s mojí nepříliš dokonalou angličtinou mi to moc nepomáhá.
Nerad bych to úplně vzdával, jelikož mi práce v "linuxu" vyhovuje. Vše si mohu nastavit a tak (m.j. jsem strávil asi 6 hodin konfigurací conky, která se mi povedla), ale u NTB prostě potřebuju min. ten spánek (suspend to RAM).

blb

Re: Distribuce s funkčním spánkem a hibernací
« Odpověď #12 kdy: 21. 12. 2010, 09:07:33 »
Zkuste se poohlednout po starsich vydanich distribuci. Na mem laptopu to az do Fedora 12 fungovalo (hibernace i suspend) a po upgrade na F14 to slo do kytek, zkousel jsem i Fedora 13 a to same. Myslim, ze mistri Listri v NDR opet neco vylepsili v jadru a proste to nekomu prestalo fungovat. Protoze mam stary HW (ATI R200 nebo neco takovyho), tak na to kazdy v Bugzile kasle. Reseni je snadne, presel jsem zpet do Fedora12 a prestal reportovat bugy - o bugy reportovane na starsim HW totiz nema nikdo zajem, jen obtezuji integratory pri uzavirani milniku.

Zkuste Fedora 10 - 12, tam jsem nemel se suspend&hibernate problem. Je vsak pravda, ze tato funkcionalita je velmi zavisla na pouzitem HW, jeho driverech (modulech) a tricich jak to zprovoznit.

At se dari!

ondra.novacisko.cz

Re: Distribuce s funkčním spánkem a hibernací
« Odpověď #13 kdy: 21. 12. 2010, 09:36:53 »
Proč ještě v roce 2010 je možné, že jádro si neumí poradit s ovladačem, který neudělá to co má, nebo vrátí chybu? Proč v roce 2010 nelze uspávání HW pouštět v separátním vlákně s patřičným timeoutem a případně logovat, které HW zlobí? Neumí to ani Windows ani Linux.

Xjmeno363lkmklkkl

Re: Distribuce s funkčním spánkem a hibernací
« Odpověď #14 kdy: 21. 12. 2010, 12:43:46 »
...Neumí to ani Windows ani Linux....


já nechci rejpat, ale neumí to v podstatě pouze jeden z nich ;)

sorry, rozhodně nechci rozdmýchávat flame, ale nedalo mi to a musel jsem si rejpnout