Jak sháníte zakázky?

tralala

Re:Jak sháníte zakázky?
« Odpověď #30 kdy: 29. 06. 2016, 09:34:57 »
ja by som povedal, ze 90% slovenskych firiem je nacucnutych na statne zakazky a eurofondy. len par ma vlastny produkt. by ma zaujimalo, co budu tie nacucnute firmy robit a hlavne tie garazovky, ktorym su tie zakazky nacierno posuvane, ked prestaneme dostavat eurofondy :)))

:D no, to je zaujimave, ja sa v tom moc nevyznam ale nie su eurofondy prave na to, aby si nejaku firmu dokazal rozbehnut do takej miery, ze ked tie prachy prestanu tiect, tak uz mas biznis? dlhodobo podmienit beh firmy eurofondami sa mi zda teda celkom kratkozrake.


pista_sk

Re:Jak sháníte zakázky?
« Odpověď #31 kdy: 29. 06. 2016, 10:02:10 »
poviem ti to takto. pocas studia som robil v jednej garazovke. ta robila kvazi na prototype jednej aplikacie pre stat. samozrejme to slo cez X firiem. Ta garazovka dodnes zije z prijmov, ktore tecu od statu. ale opat nejde to priamo stat-garazovka, ale cez X velkych firiem az ku tej garazovke. Snazila sa aj nieco vlastne vytvorit ale nestalo to za rec. A tak u nas funguju firmy. DATALAN, TEMPEST, NESS, ATOS, KEDROS.

tralala

Re:Jak sháníte zakázky?
« Odpověď #32 kdy: 29. 06. 2016, 10:47:49 »
no to chapem a aj celkom verim tomu, ze to tak je ... podla mna je najlepsia kombinacia, kym na to ma clovek nervy, zamestnat sa ako kontraktor na projekt do nejakej nadnarodnej firmy na pol roka az rok a sam na seba (tj zivnostnik / sro) a takto to obcas striedat. ak nie je clovek lenivy a nieco vie tak si dokaze najst pracu za zapadny plat ale naklady ma slovenske. ma to vyhody z oboch stran - financnu aj tu, ze si nezhanam zakazky sam ale "niekto" mi ich aktivne hlada za mna a ja to uz len vykonam. ak by som si mal este aj zhanat robotu ... no ble, na to nemam fakt nervy. zaroven som celkom flexibilny a nemam trvalozamestnanecky pomer kde sa mi zda ze som priklincovany, no na takychto projektoch viem, dokedy to bude trvat a mozem to lahsie menit.

musim povedat, ze tento scenar sa viac hodi asi niekomu kto nema ziadne zavazky ci rodinu, potom uz ide do popredia otazka stability a menej stresu.

pista_sk

Re:Jak sháníte zakázky?
« Odpověď #33 kdy: 29. 06. 2016, 11:06:07 »
tak ale u nas vela firiem nie je, ktore umoznuju robit kontrakt/zivnost/s.r.o. Da sa to vdaka agenturam pracovnym, ale ti ryzuju na vas. A zas je aj otazne, ci firma chce podstupit to riziko zamestnat takto cloveka, i ked myslim si, je to pre nu jednoduchsie.

Juro

Re:Jak sháníte zakázky?
« Odpověď #34 kdy: 29. 06. 2016, 13:48:58 »
poviem ti to takto. pocas studia som robil v jednej garazovke. ta robila kvazi na prototype jednej aplikacie pre stat. samozrejme to slo cez X firiem. Ta garazovka dodnes zije z prijmov, ktore tecu od statu. ale opat nejde to priamo stat-garazovka, ale cez X velkych firiem az ku tej garazovke. Snazila sa aj nieco vlastne vytvorit ale nestalo to za rec. A tak u nas funguju firmy. DATALAN, TEMPEST, NESS, ATOS, KEDROS.

Je uplne v poriadku, ze to pretecie cez dalsie firmy. Z pohladu statu aj komercneho zakaznika ma zmysel, aby zakontrahoval velku firmu, ktora ma nejaku historiu a financnu stabilitu a nie priamo garazovku, ktora ma konkretnu technologiu.

Co je jedna z moznych odpovedi na otazku, ako zohnat zakazky. Obslapavat si takychto systemovych integratorov, ktori predsa len tych projektov robia viac a budovat si vztahy, maju kontakty u zakaznikov atd. Vytvorit si spravne kontakty a vyuzit trosku tu masineriu, ktoru maju za sebou.


pista_sk

Re:Jak sháníte zakázky?
« Odpověď #35 kdy: 29. 06. 2016, 14:04:34 »
skor dat prednost vlastnym produktom a tie predavat, popr. robit subdodavatela nejakych modulov pre inu firmu, ktora ma vlastny produkt. byt zavisly od statnych zakaziek nema perspektivu, len kratkodobu.

Petr M

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak sháníte zakázky?
« Odpověď #36 kdy: 29. 06. 2016, 22:51:56 »
No nevím, pokud je člověk vývojář - OSVČ, tak to není jenom o vývoji. Je to o
- Shánění kšeftů - řekněme 20% času,
- Účetnictví, byrokracie, lítání po úřadech,... - řekněme 10% času
- Vlastní práce, na tu zbývá 70%

Takže je na zváženou, jestli a jak moc tě ta režie baví/uspokojuje/jak ti jde. Za sebe musím říct, že mám jako zaměstnanec klid na práci a nemusím s právníkem kontrolovat smlouvy, půjčovat si od bezďáků hadry cestou na finančák,... :D

Btw, C#, WinForms, MVC,... Věděl bych o něčem v Brně, ale na full time. Desktop widlácká aplikace s nějakou databází, zpracování videa, komunikace po netu,... Dělá to pro nás firma, ale tím stylem, že ani neošetřujou výjimky a padá to víc jak W95, takže se šéf naštval a chce na to někoho rovnou na firmě. Akorát nikdo zatím nedal vstupní test.

Lama

Re:Jak sháníte zakázky?
« Odpověď #37 kdy: 30. 06. 2016, 00:01:34 »
- Shánění kšeftů - řekněme 20% času,
- Účetnictví, byrokracie, lítání po úřadech,... - řekněme 10% času
- Vlastní práce, na tu zbývá 70%


Zapomněli jste na support. Ten může během let, jak roste počet zákazníků, ukousnout značné množství času. Přičemž to pokaždý nemusí být vaše chyba.
"Mě to nejdééé!" Věta, ze který se vývojář/supporťák časem vosejpá. Pak zjistí, že dotyčný má dementní či blbě nastavený antivir nebo firewall, který zablokoval něco co souvisí s vašim programem. Nebo si nainstaloval nějakou chujovinu brzdící celý PC. Nebo MS změnil něco v systému a váš program se nemůže dostat k datům. Nebo dotyčnej je prostě blb.

K tématu, já sem línej, takže zakázky nesháním. Ani dělat se mi nechce. A mám klid.

Yarda

Re:Jak sháníte zakázky?
« Odpověď #38 kdy: 30. 06. 2016, 07:53:00 »
... Pak zjistí, že dotyčný má dementní či blbě nastavený antivir nebo firewall, který zablokoval něco co souvisí s vašim programem. Nebo si nainstaloval nějakou chujovinu brzdící celý PC. Nebo MS změnil něco v systému a váš program se nemůže dostat k datům. Nebo dotyčnej je prostě blb....
Nebo je blb vývojář, protože neošetřil, ať už v programu nebo v tištěném návodu skoro všechno, o čem mohl a měl předpokládat, že by to BFU mohl spáchat nebo že by ho to mohlo bez jeho viny potkat. A do smlouvy nedal, kolik bude chtít za support.

Re:Jak sháníte zakázky?
« Odpověď #39 kdy: 30. 06. 2016, 09:03:04 »
No nevím, pokud je člověk vývojář - OSVČ, tak to není jenom o vývoji. Je to o
- Shánění kšeftů - řekněme 20% času,
- Účetnictví, byrokracie, lítání po úřadech,... - řekněme 10% času
- Vlastní práce, na tu zbývá 70%
Zapomnel jsi na sebevzdelavani a milion dalsich veci. Mozna nejsem reprezentativni vzorek, ale jsem tak na 40%.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

pista_sk

Re:Jak sháníte zakázky?
« Odpověď #40 kdy: 30. 06. 2016, 09:13:40 »
No nevím, pokud je člověk vývojář - OSVČ, tak to není jenom o vývoji. Je to o
- Shánění kšeftů - řekněme 20% času,
- Účetnictví, byrokracie, lítání po úřadech,... - řekněme 10% času
- Vlastní práce, na tu zbývá 70%

Takže je na zváženou, jestli a jak moc tě ta režie baví/uspokojuje/jak ti jde. Za sebe musím říct, že mám jako zaměstnanec klid na práci a nemusím s právníkem kontrolovat smlouvy, půjčovat si od bezďáků hadry cestou na finančák,... :D

Btw, C#, WinForms, MVC,... Věděl bych o něčem v Brně, ale na full time. Desktop widlácká aplikace s nějakou databází, zpracování videa, komunikace po netu,... Dělá to pro nás firma, ale tím stylem, že ani neošetřujou výjimky a padá to víc jak W95, takže se šéf naštval a chce na to někoho rovnou na firmě. Akorát nikdo zatím nedal vstupní test.
Neda sa ti postnut ten test? :D.
Inac je to pravda, ze ako SZCO nie je len o vyvoji, ale aj zhananie zakaziek, support, komunikacia atd. Moze to robit za vas nejaka agentura, ale bude na vas zarabat a este to bude aj svarx ako vysity. Mal som s tym skusenost.

Petr M

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak sháníte zakázky?
« Odpověď #41 kdy: 30. 06. 2016, 17:58:55 »
Nedá. Ale test je ve druhým kole, na konci prvního řekne témata, kterých se test bude týkat a je čas,aby se na to uchazeč připravil. Jeden kolega taky neuměl polovinu věcí, protože v minulé práci používal asi 20% toho, co bylo v testu, ale během týdne se to podle příručky naučil. Poslední uchazeč, co prošel prvním kolem, místo přípravy šel do hospody a pohořel. Asi o tu práci nestál...

A co se podpory týká, tak to na začátku zase tolik času nebere, ale je fakt, že pokud se dotyčný vybodne na dokumentaci (hodně programátorů a vývojářů napíše cokoliv, mimo textu čitelnýho pro člověka a když, tak neřeší i/y a podobně), tak se to postupně nabaluje. A i při dokumentování je potřeba tak 20-30% času na dokumentování. Kdežto já jako zamětnanec mám klid, jenom po dokončení práce udělám vedle v zasedačce školení pro markeťáky, montéry, revizáky a technickou podporu a když je potom problém, který nezvládnou, tak je to z 80% feedback, jak tu věc ještě vylepšit.