Cloud nebo server?

Re:Cloud nebo server?
« Odpověď #60 kdy: 15. 06. 2016, 10:07:10 »
Mozna neco prehlizim, ale ja a stejne tak vsichni u nas ve firme maji Drive klienta a ten synchronizuje nejakou slozku na jejich disku(samozrejme zalohovanou slozku). Kdyz to vypnou tak o nic neprijdeme (krome sdileni).

Kdyz to zdrazi tak proste zapremyslim co dal - stejne tak kdyz zdrazi benzin na pade tak budu zvazovat kam vsude tim autem vlastne jet. Zivot je boj, situace na bojisti se meni kazdym okamzikem. Tyhle starosti jsou minimalni oproti tomu kdyz treba clovek v pulce prosince nezna vysi DPH od noveho roku...

Pokud nekdo nabizi sve sluzby za polovinu tak nepotrebuje krast neci databazi klientu - takovy vohnouti pouzivaji jine praktiky(analogie s prodejci energii...). Pokud nekdo bude nabizet sve sluzby za polovinu tak mu rad dam DB svych klientu - odejdou takovi kteri me stejne nebavi(skrblici), zbytek chce kvalitu a duveru.

Jsem presvedceny(a par takovych jsem uz videl), ze takovy zivnostnik prijde o data vyrazne pravdepodobneji kdyz je ma u sebe nez nekde v trapu.

Zjednoduseni "cloud == datove uloziste" te jasne diskvalifikuje z debaty.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


TomBA

Re:Cloud nebo server?
« Odpověď #61 kdy: 15. 06. 2016, 10:41:56 »
Myslím že rozpory medzi obhájcami a odporcami cloudu v tomto vlákne vznikajú hlavne z definícií pojmov, čo kto považuje za firmu a čo kto považuje za cloud.
Ak niekto hovorí firma a na mysli má firmu 3-10  ľudí (čo sa v zdravých spoločnostiach považuje za pilier spoločnosti) a pod pojmom cloud má na mysli Google služby (apps, calendar, mail, .....), tak tomu s veľkou pravdepodobnosťou pri všetkých kalkuláciách a zvažovaniach vyjde, nazvem to, GCloud ako veľmi dobré riešenie.

Ak niekto hovorí firma a na mysli má firmu so stovkami či tisíckami zamestnancov, často nadnárodnú, s veľmi hodnotným know-how, pod pojmom Cloud sa u neho skrýva AWS s celou škálou hostovaných aplikácií, virtuálnymi servermi kdesi na druhom konci sveta, komplikovanou správou práv vo vnútri spoločnosti a podobne, tak tomu bude tento cloud pripadať ako marketingový buzzword, ktorý má veľa nevýhod.

Každý má svoju pravdu a je zbytočné toho druhého presviedčať či nebodaj osočovať/zosmiešňovať. Výsledkom bude, že ten kto osočuje /zosmiešňuje skončí v debate ako ignorant, ktorý nevie/nechce pochopiť pozíciu toho druhého a ako sa u nás na dedine hovorí, proste "to jeho hovno musí byť hore".

dustin

Re:Cloud nebo server?
« Odpověď #62 kdy: 15. 06. 2016, 12:04:30 »
Souhlas

PetrM

Re:Cloud nebo server?
« Odpověď #63 kdy: 15. 06. 2016, 17:37:00 »
Já jenom furt nechápu, v čem konkrétně je čmoud lepší.
- Jako datový uložiště se prodraží tak jako tak, takže tím to nebude.
- Appka navíc - tam sotva co ušetřím, pokud chce totiž být výrobce systému pro lokální zpracování konkurenceschopný, cena licence bude podobná ceně čmoudové. Anaopak, když čmoudař vidí, že se alikace pro lokál prodává za 100-200, nasadí časově omezenou nabídku za 90, ale jak tě zaháčkuje, proč by si neřekl o 180, když očividně firmy jsou schopný a ochotný takovou cenu vypláznout?
- Ve střední firmě (30 lidí, z toho 25 vývoj) na IT věci stačil kolega, sebralo mu to v průměru cca 3h týdně. A dva servery za cca 100k a byl klid. Jel tam IS, 2x web server, datový uložiště, verzování, účto.
- Konektivita je úzký hrdlo. Není nic lepšího, než code review v Crucible + FishEye, kde jsem chtěl bidět podrobnosti a nejenom defaultních 10 řádků před a 10 za. Připojeno pět lidí, načítání zdrojáku na 500 řádků 3.5 minuty. Zoouuufaaalýýý. Než se to načte, nevím, co jsem vlastně chtěl zkontrolovat. Osobní zkušenost... Lokální miirror hodně pomůže, ale tam už by byl potřeba server přímo na pobočce a čmoud degeneruje na předražený, mizerně zabezpečený skladiště. Co se ušetří za mzdu správce, to se narve do lepší zálohované konektivity, jinak firma stojí.
- Bezpečnost kulhá na všechny čtyři nohy - dostupnost dat, zabezpečení dat, stabilitu ceny, dostupnost služby.
- S čmoudem není potřeba lokální admin. Jenom šmudla, co umí zasunout RJ-45 do switche a do PC a nastavit NAT. A bez čmoudu... Kolik práce v reálu dá údržba datovýho pole s 50 HDD? Kolik práce dá správa serveru s DB, který při intalaci dostane cesty k uložisšti, nastaví se práva, řekne s eo něm aplikaci a ta si odšéfuje svoje data a tabulky? V tom se někdo každý den vrtá pět hodin? A co se konfigurace aplikací týká, na firmě musí stejně být někdo (klidně i zaplacený externista), kdo dokáže seskládat moduly, nakonfigurovat tomu přístup do DB,...  Bez ohledu na to, kde ten server zrovna běží.

No a těch víc poboček po světě - blbec to narve do jednoho datacentra a na druhým konci světa tři hodiny houpe zaměstnanec nohama, než se mu načte, co potřebuje. Chytří to využijí jako rychlý, geograficky oddělený hot zálohy. Klekne server v Německu, přepne se na Španělsko, záskok za Kanadu v Mexiku atd. Tohle jde v čmoudu i s vlastním železem, ale zase - dražší než dvě vlastní hromady železa, navíc synchronizace za další příplatek, riziko zrušení služby pro nezájem (styl Mozilla - co je dobrý, to zrušíme pro nezájem).

A naprosto super bylo, když se management v US rozhodl vyřešit prů...ový projekt tak, že předělali kromě časovýho plánu i označení projektu a nějaký chytrák to přejmenoval v SVN a adresáře s dokumentací. 15 lidí pak tahem tři dny non-stop sosalo soubory, který měli na HDD v jiným adresáři rychlostí 6kB/s, místo pěti minut, co by to každýmu trvalo na lokálním serveru po gigové lajně v baráku.

petr

Re:Cloud nebo server?
« Odpověď #64 kdy: 15. 06. 2016, 20:01:29 »
Starý přísloví říká, že "Co je doma, to se počítá". A platí to pořád. Takže cloud ano, ale nejlépe jen jako šifrovanou offsite zálohu.


TomBA

Re:Cloud nebo server?
« Odpověď #65 kdy: 16. 06. 2016, 08:41:05 »
Tak si zoberme konkrétny príklad použitia cloud technologií, ktorý som videl a kde sa mi o zdalo vhodné.
Škôlka a centrum voľného času.
Majú do 10 vychovávateliek a lektorov na rôzne aktivity (výuka jazyka, hudba, pohybové aktivity, výtvarná výchova)
Vedúca + marketing v jednej osobe.
Externá ekonómka
Stravovanie im zabezpečuje škola v susedstve

Aké maju IT? Majú jednu www stránku ktorú im zbastlil voľajaký otecko vo WP a je umiestnená na serveri tej susednej školy.
Doménu maju u Google a tak používajú Gmail. Gdocs používajú pre tvorbu jednoduchých dokumentov ktoré potrebujú. G calendar používajú veľmi masívne na riadenie všetkých tých termínov jednotlivých lektorov, besiedok. Google foto používajú na ukladanie fotografií detí z besiedok a zdielanie s rodičmi. Voľajaká Epson multifunkcia slúži na tlač a bežné kopírovanie ale aj na odosielanie dokladov do cloudu pre účtovníčku. Tá používa webovské účto (keepi.eu, neviem či tú bezplatnú verziu alebo verziu za 50€ ročne) pre vedenie agendy. Do tohoto účta samozrejme občas (mesačne či štvrťročne neviem...) pristupuje aj Vedúca pri vystavení faktúry rodičom (tuším im to robí voľajako automaticky).
Neviem ako majú vyriešené zálohovanie dát v prípade že by Google skončil zo dňa na deň, ale som presvedčený že pri plánovanom ukončení (povedzme že by Google oznámil ukončenie služieb) to nebude pre nich problém downloadnuť.
Ohľadne účtovníctva a zodpovednosti pred zákonom (archivácia dokumentov a podobne) som sa pozeral na stránku toho poskytovateľa a zmluvne je to asi právne a správne vyriešené.
Lokálne v tejto firme je len jedno PC (vedúca, tuším to bol voľajaký dar-repas), jeden notebook pre lektorov/vychovávateľov, spomínaná tlačiareň a VDSL router (asi Vigor).
Neviem ako riešia mzdy, asi tiež tá účtovníčka.
Takže keď som sa na túto "firmu" pozeral ako ITčkar, musím povedať že ten otecko ktorý zbúchal (a tuším aj udržiava) ten web a navrhol im ako to bude celé fungovať, urobil dobrú prácu, celkovo to funguje bez problémov.

Re:Cloud nebo server?
« Odpověď #66 kdy: 16. 06. 2016, 08:54:59 »
Vis vsechno je dost relativni a hodnotis to jen podle vasi firmy a podle toho, ze na fajront vypinas. Jsou lide kteri to tak nemaji a pro nez je treba smartphone dost podstatny pracovni nastroj.

Požadavky:
- jsme tri uzivatele, kazdy v jinem meste v republice. Vyhledove max 1 clovek navic. Ja mam sice to stesti, ze mam 100/100 linku a verejnou IP, ale kdyz jedu na dovolenou tak vypinam VSECHNY pojistky.
- kazdy z nas pracuje z domu nebo v coworku nebo treba v lese (ano proste me bavi open-air office, sednu na kolo a jedu, potkam pristresek, vyndam notebook a pracuju a pak jedu dal).
- mail s kvalitnim a funkcnim antipamem, caldav, carddav, sync souboru. staci nam jednotky az nizke desitky GB na uzivatele(ne opravdu si nesdilime a nepotrebujeme sdilet cely working dir se vsema PSD pro tisk apod)
- casto pouzivam tenhle proces: Výstřižky -> Save to Drive dir -> Copy share link , paste do mailu nebo na skype
- mobilni mailova appka takovych kvalit jako je Google Inbox - zde zejmena pro me nepostradatelna funkce odlozit email (na urcity cas nebo urcitou lokalitu).
- moznost soubezne prace vice lidi na jednom souboru - dokument, tabulka, prezentace

Cenove porovnani naseho Atlassian stacku: JIRA, Stash, Confluence -> "u sebe " - vpsfree.cz = 300,- mesicne plus nejmene hodina mesicne meho casu se o to starat, 4GB RAM tam jsou a je to proklate malo.
Cena v cloudu? 0,-
Rychlost gitu je naprosto v pohode protoze tam ta konektivita na VPSku je pro kazdyho podle toho jak to ma doma. To, ze jste jelita a pouzivate i v roce 2016 SVN je vyhradne vas problem.

Pokud bych mel kupovat server tak mi tam musi bezet:
- testovaci webserver s Bamboo (aspon 4GB RAM)
- atlassian plus flexibee (aspon 8GB, spis vsak 16GB)
- obcas potrebuju spustit W7 kterym staci 1GB RAM
- aplikace jakou svet nevidel - neexistuje nic co by slo nainstalovat lokalne a splnovalo to nase zakladni pozadavky
- stejne dal musim platit produkcni servery protoze ty si domu zkratka dat nemuzu kvuli pripojeni
- neco vyfotim fotakem v mobilu, ono se to automaticky odesle na google, tim se mi to automaticky stahne do notebooku i na desktop a hlavne: je to hned prohnane OCR takze mam funkcni, RYCHLE a spolehlive vyhledavani napric vsim - emaily, dokumenty, obrázky atd. To je treba super na uctenky. Chci neco reklamovat a jen vyhledam nazev obchodu a mam to! Fakt, tohle proste funguje.

Sam si to spravovat odmitam, nebavi me to a nezivi me to. "spravce" za 300,-/hod neni pro me spravce (dela to po vecerech po praci a kdyz je na dovolene nebo vykalenej tak ho nesezenes vubec). Nejsem platce DPH takze to mame rekneme 1500,- mesicne(1 hod) jen za to, aby vse bylo aktualizovane, aby si nekdo precetl logy (to tady nekdo rikal, ze je to fajn zabava na vecery)... Navic aby to opravdu fungovalo tak si firma rekne pausal.

S Googlem za tech nekolik let (mame jeste 50 accounts na domene zdarma takze uz to je par let) jsem nemel JEDINY vypadek ktery bych zaznamenal. Hadam, ze ti to nemusim porovnavat se spolehlivosti vpsfree(slo to dramaticky nahoru posledni dobou, ale 100% to nebylo v zadnem kalendarnim mesici co tam mame virtualy) nebo dokonce meho ISP.

Co bych ziskal vlastnim resenim doma:
- hucel by me tady nekde nejaky stroj (coz ve svem 2+1 odmitam), vyssi ucty za elektrinu
- nespolehlive pripojeni vsech ostatnich kdyz je treba u nas bourka a vypnou elektrinu (jo, ja muzu mit UPS, ale kdyz to vypnou v pulce mesta tak mi logicky nejede internet)
- brutalni cena za porizeni (minimalne nizsi desetitisice za HW a k tomu spis vyssi desetitisice za nastaveni)
- neefektivni a nepohodlne aplikace (kdo nikdy nepouzival cele Google Apps jako balik se vsema vyhodama to proste nikdy nemuze pochopit)

Co ztracime pouzivanim Google Apps? Soukromi? To uz jsem psal x-krat: neplanuju teroristicky utok, NSA je mi o neco mene protivna nez jakekoliv ceske urady nebo treba zabaveny server kvuli udani na OSA...
Cena za to cele je pro nas(v pripade, ze by google vzal tarif zdarma i starym zakaznikum) 3 users * €8 * 12mesicu *27Kč = necelych 10tisic Kč rocne a naprosto bez starosti o to, aby to fungovalo.

Ted mi ukaz ty tvoje pocty jak to budu mit levnejsi doma.
« Poslední změna: 16. 06. 2016, 09:00:25 od to_je_jedno »
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Cloud nebo server?
« Odpověď #67 kdy: 16. 06. 2016, 09:03:17 »
a vpsfree "musim" pouzivat protoze levnejsi stroj v pomeru vykon*/cena nesezenu.

* zde je vykon pouzito obrazne, ve finale me vlastne zajima:
- velikost RAM (=4GB za tu cenu)
- 14 dennich snapshotu na jinem fyzickem stroji
- vse podstatne jeste zalohuju do NASu ktery je zase na jinem fyzickem stroji a je v cene (250GB)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

wily

Re:Cloud nebo server?
« Odpověď #68 kdy: 16. 06. 2016, 09:18:15 »
Když to tak čtu, tak si najmi firmu co to za tebe vyřeší.

Re:Cloud nebo server?
« Odpověď #69 kdy: 16. 06. 2016, 09:32:05 »
Fakt mi tohle nejaka firma vyresi tak abych to mel u sebe a za rok me to stalo mene nez 10tis pri nulove vstupni investici? Znate takovou firmu?

Nam soucasne reseni maximalne vyhovuje, jsme s nim spokojeni a zatim nam nikdo neukazal jak lepe to vyresit pri zachovani soucasne ceny.
Děkuji za možnost editace příspěvku.