Souborový systém pro Linux i Windows

Souborový systém pro Linux i Windows
« kdy: 15. 12. 2010, 10:42:15 »
Zdar,
přemýšlím, co dát za filesystem na disk, který by měl být přístupný z Linuxu i Windows.

Na starém notebooku jsem používal sice VFAT, ale nevýhody jsou neoddiskutovatelné - žádné žurnálování, omezená velikost souboru, nemožnost nastavení execute, bez symlinků atd. Tedy ve všech směrech zcela nedostačující na aktivní práci (vývoj apod., na vytvoření alba z fotkama to asi jde).

Asi by šel použít ext2 (3, 4?), ale tam se pro změnu (v Linuxu) nedokážu zbavit uživatelských práv - potřebuju něco, co bude mít nastavené globálně práva na celý filesystem (ala CD), nikoli pro každý soubor zvlášť. Bezpečnost v tomto směru mě nezajímá, celá věc bude kryptovaná a notebook (téměř) jednouživatelský, takže pokročilé nastavení práv je pro mě spíš komplikace. Případně by bylo pěkné mít podadresář, kde ty práva budou brána v úvahu a ve zbytku ne, ale to dokážu v případě vyřešit (asi i líp) dalším virtuálním diskem.

Funkčnost je pro mě důležitá primárně v Linuxu, jestli jinde nebude fungovat třeba žurnálování, mě až tak netrápí, jiný systém se používá spíš občasně.

Jsou nějaké lepší možnosti, co na ten disk hodit?
« Poslední změna: 15. 12. 2010, 18:08:46 od Petr Krčmář »


Re: File system na sdílený disk mezi Linux a Windos
« Odpověď #1 kdy: 15. 12. 2010, 10:57:47 »
Pokial chces sdielat disk medzi lin a win, tak asi moc na vyber nemas. NTFS / FAT vidim ako jedine riesenie, kedze win nevie pracovat s inymi filesystemami a podpora ext2 neni prave idealna.

trubicoid2

Re: File system na sdílený disk mezi Linux a Windos
« Odpověď #2 kdy: 15. 12. 2010, 11:13:31 »
no a jak chces sifrovat? truecrypt? pak v linuxu nejede ntfs, jen vfat

czipis

Re: File system na sdílený disk mezi Linux a Windos
« Odpověď #3 kdy: 15. 12. 2010, 12:39:53 »
v linuxu nejede ntfs, jen vfat

to se mylis, pouzivam uplne normalne truecrypt/realcrypt na ntfs partition (Fedora)

Re: File system na sdílený disk mezi Linux a Windos
« Odpověď #4 kdy: 15. 12. 2010, 12:46:13 »
Na kryptování nejspíš dm-crypt, v Linuxu je nativně přímo v kernelu, což považuju za lepší řešení než TrueCrypt a (aspoň podle wiki) je podpora napříč různymi systémy.

Ad ext2 - co znamená "neni prave idealna" ? Nějaké problémy se stabilitou nebo nejsou podporovány některé vlastnosti, což, viz níže, by mi až tak moc nevadilo...? (pominu-li ty věci, které jsem zmiňoval, ale ty jsou pro mě paradoxně spíš problémem na straně Linuxu)


Pivik

Re: File system na sdílený disk mezi Linux a Windos
« Odpověď #5 kdy: 15. 12. 2010, 14:55:15 »
Ahoj, kdyz sem tohle driv jeste potreboval, tak sem s upsechem pouzival jako sdileny disk jednu partition s ext2/ext3. Ve Woknech (XP) sem mel nainstalovany nejaky driver co s tim umel pracovat (tusim ze http://www.fs-driver.org/index.html ). Nebyl s tim zadny problem, az na ta zminovana prava. Ve woknech sem moh cist vsechno, v Linuxu sem si pak cas od casu musel zmenit vlastnika u neceho, co sem chtel smazat atd. Stalo se mi to parkrat, takze sem nemel potrebu to moc resit, ale mam za to, ze ty ovladace pro Win umi i nadefinovat uzivatele pod kterym pracuji a tim padem by to bylo uplne bez problemu. Jsou sice pro Ext2, ale pokud vim, tak umi pracovat minimalne s ext3 a vzhledem ke zpetne komatibilite tedy asi i s Ext4. Na ext3 a 4 neumi pracovat se zurnalem, ale to se da prezit.

Xjmeno363adasfsd

Re: File system na sdílený disk mezi Linux a Windos
« Odpověď #6 kdy: 15. 12. 2010, 15:42:47 »
...no a jak chces sifrovat? truecrypt? pak v linuxu nejede ntfs, jen vfat...

bez problémů:
mám noťas: win(80G, fat32), Lin(30G ext4), Data (500G, NTFS), šifrování truecrypt na ntfs bez problémů.

jediná nevýhoda řešení je stupidní implementace ntfs v linuxu, kdy ntfs-3g dokáže při kopírování většího objemu dat spolehlivě vytěžovat cpu na 100% (dualcore 2GHz) a rychlost konverguje k nule...ale naštěstí se to nestává často.


kdysi jsem ještě experimentoval s ext2/3 ovladapod WinXP, ale moc dobré to nebylo. Takže asi jediné řešení.
A fat32 už bohužel nepadá v úvahu hlavně pro max. velikost souboru 4GB (nevejdou se mi tam filmy v DVD :(