Návrh sítě

Michaela

Návrh sítě
« kdy: 08. 05. 2016, 14:24:54 »
Zdravím.

Snažím se vytvořit návrh sítě. Podmínkou je 20 PC rozmístěných ve 4 sousedících místnostech, délka stěny je 15 mterů. Vytvořila jsem si obrázek s návrhem rozmístění a druhem HW. Můj dotaz je, jestli je to takhle dobře nebo máte nějaké doporučení nebo je to něco strašně špatně? Tohle zatím mám:



  • Síť typu LAN.
  • Kabelové rozvody pomocí UTP kat. 5e.
  • Technologie 100Base-TX.
  • Kabely od switche rozváděny ve zdech, u každé stanice vývod pomocí přípojky.


Michaela

Re:Návrh sítě
« Odpověď #1 kdy: 08. 05. 2016, 14:27:45 »
Zapomněla jsem do návrhu dodat ještě 1 serverový PC navíc.

Michaela

Re:Návrh sítě
« Odpověď #2 kdy: 08. 05. 2016, 14:31:03 »
Server zapojím mezi router a switch takhle, jestli to je v pořádku:


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návrh sítě
« Odpověď #3 kdy: 08. 05. 2016, 14:37:47 »
Netahaly by se vam draty lepe, kdyby switch byl tam, kde se krizi steny? Rekl bych, ze u takto male site je to, kudy budete tahat draty, tim hlavnim kriteriem.

Michaela

Re:Návrh sítě
« Odpověď #4 kdy: 08. 05. 2016, 14:48:06 »
Jedná se jen teoretický návrh, strčila jsem to tam do rohu, aby byly prvky vidět. Jde mi hlavně o teoretickou správnost návrhu a teoreticky reálné provedení.


nobody(ten pravej)

Re:Návrh sítě
« Odpověď #5 kdy: 08. 05. 2016, 15:09:38 »
pises 100Mbit, predpokladam ze mysleno stanice a server pripojis pres 1GBit, zalezi pak jakou pozadujes rychlost v pripade behu vsec stanic, protoze pri 20 stanicich by to pak bylo 50MBit na jednu, takze by bylo vhodne do serveru pridat dalsi LAN kartu kterou take pripojis do switche, a jak server tak switch nastavis aby ty 2 karty pouzival v rezimu BOND/LACP, pak bude spoj server=switch 2Gbit a na kazdou stanici pripadne tech 100Mbit...

Lol Phirae

Re:Návrh sítě
« Odpověď #6 kdy: 08. 05. 2016, 15:14:21 »
teoreticky reálné provedení.

To je super termit...  8) 8) 8) ;D ;D ;D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návrh sítě
« Odpověď #7 kdy: 08. 05. 2016, 15:16:44 »
Aha. No, kdyz mate router, k tomu 20-portovy switch, do ktereho strcite draty k dvaceti PC, tak co by na tom jako nemelo fungovat? Horsi bude spis to, jak vam to utahne dvacet lidi, co cumi na Youtube. To bude chtit tlustou pripojku a nejaky nadupanejsi router. :-)

Samozrejme, muzete si to rozdelit a nacpat si switch treba do kazde mistnosti. Nekdy by to mohlo mit smysl, ale to byste musela vedet, co presne se tam dela a na co byste to chtela.

Vasemu navrhu bych ale urcite vytknul, ze je tam router nastojato. Me se libi routery spis naplacato.

Michaela

Re:Návrh sítě
« Odpověď #8 kdy: 08. 05. 2016, 15:35:16 »
Aha. No, kdyz mate router, k tomu 20-portovy switch, do ktereho strcite draty k dvaceti PC, tak co by na tom jako nemelo fungovat? Horsi bude spis to, jak vam to utahne dvacet lidi, co cumi na Youtube. To bude chtit tlustou pripojku a nejaky nadupanejsi router. :-)

Samozrejme, muzete si to rozdelit a nacpat si switch treba do kazde mistnosti. Nekdy by to mohlo mit smysl, ale to byste musela vedet, co presne se tam dela a na co byste to chtela.

Vasemu navrhu bych ale urcite vytknul, ze je tam router nastojato. Me se libi routery spis naplacato.

Jo ten router není router, to je modem, jen jsem si to přepsala.. v novém návrhu už tam mám fakt routerovskou ikonu.

Citace
pises 100Mbit, predpokladam ze mysleno stanice a server pripojis pres 1GBit, zalezi pak jakou pozadujes rychlost v pripade behu vsec stanic, protoze pri 20 stanicich by to pak bylo 50MBit na jednu, takze by bylo vhodne do serveru pridat dalsi LAN kartu kterou take pripojis do switche, a jak server tak switch nastavis aby ty 2 karty pouzival v rezimu BOND/LACP, pak bude spoj server=switch 2Gbit a na kazdou stanici pripadne tech 100Mbit...

takže ze switche k PC 100Base-TX a od switche výše 1000Base-T + v serveru dvě síťové karty?

Michaela

Re:Návrh sítě
« Odpověď #9 kdy: 08. 05. 2016, 15:41:43 »
pises 100Mbit, predpokladam ze mysleno stanice a server pripojis pres 1GBit, zalezi pak jakou pozadujes rychlost v pripade behu vsec stanic, protoze pri 20 stanicich by to pak bylo 50MBit na jednu, takze by bylo vhodne do serveru pridat dalsi LAN kartu kterou take pripojis do switche, a jak server tak switch nastavis aby ty 2 karty pouzival v rezimu BOND/LACP, pak bude spoj server=switch 2Gbit a na kazdou stanici pripadne tech 100Mbit...

takže ze switche k PC 100Base-TX a od switche výše 1000Base-T + v serveru dvě síťové karty?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návrh sítě
« Odpověď #10 kdy: 08. 05. 2016, 15:46:19 »
takže ze switche k PC 100Base-TX a od switche výše 1000Base-T + v serveru dvě síťové karty?

Jezis, to snad zalezi na tom, co tam chcete delat. Jestli tam bude sedet dvacet sekretarek, co datluji wordove dokumenty, tak si tam muzete natahnout i tenky ethernet a na to vam da kabely nekdo treba i zadarmo. Jestli tam budete editovat reklamni plakaty ve velkem rozliseni nebo video, tak je kazdy kousek rychlosti dobry. BTW, co znamena "od switche výše"? Snad je vse, vcetne serveru a routeru pripojeno na stejne urovni, tedy jeden switch a do nej leze vsechno.

Michaela

Re:Návrh sítě
« Odpověď #11 kdy: 08. 05. 2016, 15:53:10 »
takže ze switche k PC 100Base-TX a od switche výše 1000Base-T + v serveru dvě síťové karty?

Jezis, to snad zalezi na tom, co tam chcete delat. Jestli tam bude sedet dvacet sekretarek, co datluji wordove dokumenty, tak si tam muzete natahnout i tenky ethernet a na to vam da kabely nekdo treba i zadarmo. Jestli tam budete editovat reklamni plakaty ve velkem rozliseni nebo video, tak je kazdy kousek rychlosti dobry. BTW, co znamena "od switche výše"? Snad je vse, vcetne serveru a routeru pripojeno na stejne urovni, tedy jeden switch a do nej leze vsechno.

Propojením jsem si nebyla jistá, tak jsem server umístila mezi switch a router. Co se bude dělat není dané vůbec.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návrh sítě
« Odpověď #12 kdy: 08. 05. 2016, 16:18:37 »
Aha. A mate duvod strkat ten server mezi switch a router? To ten server bude muset delat mimojine i firewall? Nebylo by lepsi resit to dedikovanym zarizenim, tedy bud firewall-routerem? Nebo firewallem a routerem? A ten server bude servirovat data na Internet, ze ho chcete tam? Nebylo by lepsi v takovem pripade mit dedikovany server v DMZ, aby kdyz vam to nekdo hackne, vam zaroven neukradl firemni data nebo co to na tom serveru bude? Asi byste se mela sireji rozepsat o tom, co od toho chcete a jake ulohy bude mit ten server.

Michaela

Re:Návrh sítě
« Odpověď #13 kdy: 08. 05. 2016, 16:22:54 »
Aha. A mate duvod strkat ten server mezi switch a router? To ten server bude muset delat mimojine i firewall? Nebylo by lepsi resit to dedikovanym zarizenim, tedy bud firewall-routerem? Nebo firewallem a routerem? A ten server bude servirovat data na Internet, ze ho chcete tam? Nebylo by lepsi v takovem pripade mit dedikovany server v DMZ, aby kdyz vam to nekdo hackne, vam zaroven neukradl firemni data nebo co to na tom serveru bude? Asi byste se mela sireji rozepsat o tom, co od toho chcete a jake ulohy bude mit ten server.

Mám 20 PC ve 4 místnostech se stěnami 15 m. Budou sdílet data navzájem a se serverem, přistupovat k Internetu. Potřebuju konkrétní návrh propojení do LAN síťe. Tohle je celé zadání a já vypracovávám dokument, kde navrhuji hardware s uvedením standardů, použité protokoly, síťové adresy a zabezpečení. Jen se učím na zkoušku, reálně to nikdo provádět nebude, prostě to akorát musí dávat smysl.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Návrh sítě
« Odpověď #14 kdy: 08. 05. 2016, 16:34:29 »
Aha, tak kdyz ten server nebude nic sdilet na Internetu, tak ho dejte na switch s ostatnimi stroji. Opravdu nevim, proc by mel byt mezi swithcem a routerem. Tam by svyma dvema sitovkama akorat musel delat bridge, coz opravdu nevidim, k cemu by bylo. Ty dve sitovky tu byly mysleny na to, aby byla silnejsi pripojka k serveru od switche. Prectete si jeste jednou, co nobody napsal: "...a jak server tak switch nastavis aby ty 2 karty pouzival v rezimu BOND/LACP...". Predpokladam, ze nobody si take nevsiml, kam ze to ten server cpete.

A nezapomente, ze neco vam musi delat firewall. Internet je dneska pekna divocina a jak pravi stare egyptske prislovi, "bez firewallu na Internet nelez".