Restart kariéry - jaká oblast?

FrantaKocourek

Restart kariéry - jaká oblast?
« kdy: 02. 05. 2016, 00:58:16 »
Zdravím,
řeším takové dilema - IT VŠ, děti, hypo... A v práci jsem se pravděpodobně dostal na strop, nikam dál se prakticky nemůžu posunout. Aktuálně řeším kromě vývoje celý životní cyklus specializovaného SW od první prezentace zákazníkovi, analýzu požadavků, přes návrh řešení, implementaci (doprogramování, zákaznické funkce), pilotní projekt až po následnou podporu.
Jenže ve finančně málo atraktivní oblasti, takže zvažuji restart kariéry z konzultanta na úplně novou oblast - přes "technika" (1-3 roky pro získání know-how) zase na +- konzultanta. Nebo skočit rovnou do neznámé oblasti na "senior" pozici?
Současná práce mi celkem vyhovuje, ale těch financí by mělo být víc (teď pod 50k).
Stěhovat se nehodlám, služební cestování s rozumem - děti, žádné týdenní a delší výlety (SAP konzultant v tramtárii apod). AJ B2-C1. Na důchod mi netáhne, ale čím víc to budu odkládat, tím víc to bude bolet... Asi bych si to mohl odsedět v současné práci až do důchodu, ale jelikož jsem teď na vrcholu, tak abych později nešel s platem ještě níž.

Otázka zní - na jakou oblast se zaměřit? Informační systémy? SAP? Specializované aplikace? Jaká oblast? Finance? Pojištění? Jaký průmysl? (nechci parazitovat na státních úřadech nebo žít z EU fondů, ani mě netáhnou velké korporace)
Ideálně abych si s nástupem jako "technik" moc nepohoršil a později šel nahoru.
Má cenu hledat přes agentury? Které za něco stojí? Nebo radši přímo vytipovat a oslovit konkrétní firmu?

Brno


pavels

Re:Restart kariéry - jaká oblast?
« Odpověď #1 kdy: 02. 05. 2016, 08:33:11 »
Ahoj,
neuvádíš, kde žiješ, jestli pha/střední Čechy, nebo severní Morava atd. Ono totiž mít plat 50k v regionech nemusí být úplně špatné. Mohlo by zajistit srovnatelnou životní úroveň jako 65k ve středních Čechách.

Doporučil bych obor finance/bankovnictví/pojišťovnictví. Tam ty finance prostě jsou...

contractor

Re:Restart kariéry - jaká oblast?
« Odpověď #2 kdy: 02. 05. 2016, 08:58:13 »
v brne je toho milion, furt me vodtama nekdo nahani, ale ani me se moc stehovat nechce.

neco se da usetrit prechodem na kontrakt, ale zase to neni takove leharo jako v zamestnani,
a navic taky mensi jistota "vyplaty".

znami jsou coolpeople, za zeptani nic nedate

ehmmm

Re:Restart kariéry - jaká oblast?
« Odpověď #3 kdy: 02. 05. 2016, 09:54:34 »
Az budu mit vydelano, tak budu delat v lese.  :)
Celej den na cerstvym vzduchu, zadny chcipaci v kanclu, fyzicka prace, treba bych se i s tema konma nejak naucil.
Ten smrad od motorovky teda pry neni nic moc...
V podstate idylka.  :)

(Ale jinak myslim, ze jeden mesic v roce by tahle prace neuskodila nikomu.)

Re:Restart kariéry - jaká oblast?
« Odpověď #4 kdy: 02. 05. 2016, 20:49:30 »
Řeším podobné dilema. Lehce přes 30, působiště na severní moravě, certifikovaný PM v IT oboru, moc hezký plat, vyhlídky ve firmě hodně dobré, první potomek na světě, hypotéka na byt splacená a koukám se po pozemku... Problém je, že už mě asi přestává bavit dělat pro zahraniční firmy, pracovat pořád pod stresem a ve finále je ten Čech stejně jen toaletní papír a taky si říkám, že pokud se změní situace na pracovním IT trhu, jako PM bych byl znevýhodněn, protože to nespadá pod reálné technické znalosti a tudíž po tom není taková poptávka. Bakalářku i diplomku jsem dělal v Javě, od té doby jsem Javu neviděl a tak nějak pošilhávám, že bych se vším seknul a šel prostě na Javího juniora do nějaké prosperující firmy s českými vlastníky. V rámci volného času doma (přiznávám, že ho moc není) laboruju s Javou EE/Spring/Hibernate - je to otevřené, poptávka po "javistech/linuxmanech" je docela enormní a dá se předpokládat, že Java tady s náma ještě nějaký roky bude. Většina firem chce reálné komerční zkušenosti s Javou, nicméně si myslím, že s prezentací nakódované diplomky bych u pohovoru aspoň na juniora možná uspěl, je tak? Taky vlastní GitHub by mohl být na interview výhoda. Jak ten restart začít?


TomBA

Re:Restart kariéry - jaká oblast?
« Odpověď #5 kdy: 02. 05. 2016, 21:41:47 »
"a šel prostě na Javího juniora do nějaké prosperující firmy s českými vlastníky"
Bojím sa že nič takého, v dnešnom globalizovanom svete, neexistuje. Akonáhle tá firma dosiahne určitý rozmer, presiahne hranice CZ (alebo SK), tak potrebuje investorov, začne optimalizovať podľa schém svetových auditorských firiem, fúzovať, angažuje management ktorý sa dokáže na globálnom trhu pohybovať...
A to že tam niekde bol voľajaký český vlastník je úplne jedno. Dokonca mi to v poslednom čase pripadá tak že títo "naši" majitelia sú najhorší pre spolupracovníkov.
Predstava že napríklad Eset alebo Sygic (ak hovoríme o IT) su SK firmy je dnes už naivná. Je pravda že tu majú veľa zamestnancov, ale len preto že je to pre nich výhodné (finančne, sociálne, z pohľadu postavenia v spoločnosti, ...). Zajtra to už tak byť nemusí. Že Paľo.....
Ak máš 50k a nie si v Prahe, tak by som povedal buď rád že si rád. Nájdi si koníček, snaž sa dostať pracovnú dobu do 42h týždenne a venuj sa deťom.
Len niekoľko naozaj veľkých frajerov (napr. môj nebohý svokor) dokáže za aktívnu časť života radikálne zmeniť niekoľkokrát profesiu (cca každých 4-5 rokov = lodník, profesionálny tréner basketbalu, diaľkový vodič, spisovateľ, obchod s železom, profesionálny hasič, konzultant pre penzijné sporenie). Znie to šialene, ale aj takto sa dá prežiť veľmi bohatý život bez pocitu vyhorenia.

FrantaKocourek

Re:Restart kariéry - jaká oblast?
« Odpověď #6 kdy: 02. 05. 2016, 22:53:41 »
To je právě asi největší problém na současné pozici... Aktuálně se dost daří, plno práce, pod 50h týdně to nejde, pořád v trapu a přitom ohodnocení, s jakým bych byl spokojený "vklidu" a když se daří tak nějak s rozumem. Ne když "dřu jak kůň" nadoraz. Nechci se flákat že mi ve tři odpadne myš od ruky, ale buď zklidnit tempo a udržet si finance, nebo se slušně zajistit se současným tempem.
Na to, že bych měl být na vrcholu a udělat si finanční rezervu/rychle se zbavit hypo... Prostě špatný obor ve špatném regionu... Proto uvažuji o restartu v Brně. Příležitosti a finance by měly být někde jinde.

Co třeba klasické informační systémy? Tam jsou konzultace/implementace a nasazení u zákazníka hodnoceny slušně? Nebo je přelidněno?

thinkpadder: proti absolventům budeš mít spoustu jiných bonusů, samostatného a schopného jedince přivítají snad kdekoliv.

tisnik

Re:Restart kariéry - jaká oblast?
« Odpověď #7 kdy: 03. 05. 2016, 00:11:16 »
Takže teď jsi v Brně, nebo se (sem :-) teprve chystáš?
V každém případě se té Javy neboj, pokud mám informace, práce je pořád v této oblasti dost.

FrantaKocourek

Re:Restart kariéry - jaká oblast?
« Odpověď #8 kdy: 03. 05. 2016, 05:58:51 »
Teď právě v Brně nejsem, ale chystám se tam - je to v rozumné dojezdové vzdálenosti (a čase).

Tommm

Re:Restart kariéry - jaká oblast?
« Odpověď #9 kdy: 03. 05. 2016, 11:32:44 »
Na to, že bych měl být na vrcholu a udělat si finanční rezervu/rychle se zbavit hypo... Prostě špatný obor ve špatném regionu... Proto uvažuji o restartu v Brně. Příležitosti a finance by měly být někde jinde.

Dovolim si zeptat se na Vas vek. Tento statement me zaujal.
Co povazujete za rozumny vek na dolpaceni hypo a zacatku vytvareni fin. rezerv?

Lael.Ophir

Re:Restart kariéry - jaká oblast?
« Odpověď #10 kdy: 03. 05. 2016, 12:28:26 »
řeším takové dilema...

Zajímavé možnosti se otevírají tam kde se začíná s něčím novým. Jestli se vyznáte v businessu, můžete si otevřít firmu a dělat co umíte nejlépe. Je to samozřejmě dost riskantní, ale zase to může přinést během pár let veliký zisk. Šanci na úspěch zvýší pokud do toho půjdete s dalšími schopnými lidmi a pokud máte odbyt mimo ČR. Další příležitostí je například když zahraniční firma zakládá pobočku v ČR a potřebuje nabrat lidi. Vědí že to bude něco stát, většinou slušně platí, a nabízí vám to možnost rychlého kariérního postupu.

Další možnost je pracovat jako kontraktor. K tomu potřebujete relevantní znalosti a kontakty, protože pokud neumíte to co zákazník chce, tak vám určitě nikdo nebude platit školení a získání praxe. Kontakty vám mohou dát například zakázky od systémových integrátorů.

Pokud vezmete práci v "klasické" firmě, tak máte dvě možnosti: buď zákazníci (bankovnictví, výroba, služby atd.), nebo dodavatelé (IT firmy). V tom prvním případě bývá situace stabilnější, ale požadavky definují lidé kteří IT nerozumí a rozumět nechtějí. IT je pro ně řekněme jako účetnictví: nikdo takové věci dělat nechce, jsou to ně jen nutné náklady, kterým by se nejradši vyhnuli. Na straně dodavatelů je výhodou že máte kolem sebe profesionály kteří vědí o co go, ale bohužel je business závislý na zákaznících, jejich počtu a jejich (mnohdy nekonzistentních až bizarních) požadavcích.

Ohledně agentur a jobs portálů: oboje funguje. Pokud nemáte to štěstí že byste našel vhodný job přes známé nebo náhodou brouzdáním sekce Careers na firemních webech, tak jsou agentury i jobs portály dobrá cesta.

V každém případě doporučuji abyste vzal něco co vám dá náplň práce, která vás bude bavit, nebo ji minimálně nebudete mít nerad. Je tragédie sledovat lidi jak dělají práci kterou nenávidí, aby si kupovali věci které nepotřebují, snažili se tím dělat dojem na lidi ke kterým nemají vztah, a učí svoje děti aby dělaly v životě totéž.

Re:Restart kariéry - jaká oblast?
« Odpověď #11 kdy: 03. 05. 2016, 13:12:29 »
Ten smrad od motorovky teda pry neni nic moc...

Vune motorovky neni zadny smrad.

Petr

Re:Restart kariéry - jaká oblast?
« Odpověď #12 kdy: 03. 05. 2016, 13:46:29 »
Hodně zajímavé téma. Taky nad tím občas přemýšlím.

Začínal jsem jako obchodní referent, ale bavilo mne spíš IT. Tak jsem pak dělal 10 let správce sítě a staral se o IT. Mezi tím jsem začal dělat vlastní informační systém a když mě přinesl víc než výplata, dal jsem výpověď a jsem živnostník. Celkem se daří (měsíčně něco přes dvojnásobek zde uváděné částky), ale dělám to soukromě už přes 10 let, což je dost a začínám cítit, že chci změnu.

To o té práci v lese, to mne taky lákalo. Nakoupil jsem nějaký lesy, ale chodím tam spíš relaxovat. Takže si dělám dřevo na topení přes zimu. Je to s motorovkou super odreagování pokádat stromy, tahat klády čtyřkolkou po lese, traktorem štěpkovat atd. Strašně mě taky lákalo jezdit s kombajnem nebo pořádným traktorem, což se mě asi hned tak nesplní.

Ale došel jsem na jinou věc. Nakonec si člověk při fyzické práci uvědomí, že to IT je opravdu výborný obor. A když mě to mentálně občas unaví, nebo nemůžu rozumně vyřešit nějaký programátorský problémek, případně hledám inspiraci k dalšímu rozvoji systému, sednu na čtyřkolku a jedu do lesa s motorovkou. Pak se zase vrátím k PC a najednou už vím jak dál a že u IT zůstanu, dokud to půjde.

FrantaKocourek

Re:Restart kariéry - jaká oblast?
« Odpověď #13 kdy: 03. 05. 2016, 20:04:42 »
Tak já IT ani pozici měnit nechci, jen sektor, do kterého budu integrovat systémy:) Proto se zde právě ptám na názory a zkušenosti, ať si to v klidu promyslím a neudělám nějaké ukvapené rozhodnutí. Současná pozice rozhodně špatná není, baví mě to, ale je to v podfinancovaném sektoru, nějaké ty mouchy by se našly a dál se neposunu. Jen na nové zákazníky. Možná se ukáže, že sektory s více financemi mě budou odrazovat nebo v nich jsou napjaté vztahy a spokojeně zůstanu tam, kde jsem. Ale to nezjistím, když se o nic nebudu zajímat nebo zjišťovat. Proto zvažuji restart. Pokud seženu obdobnou pozici s dobrými vztahy a lepším platem jenom dobře. Pokud ne, svět se nezhroutí.

Ad odreagování: Ono to snad bez toho občasného vysílení se do mrtva ani nemůže fungovat:) Není nakonec každý ajťák občasný dřevorubec?:D Za dva dny fyzické práce si odpočinu víc než za týden bez ní.

Tommm: Nehodlám to zde více rozebírat, sebralo by to klidně pár stránek v threadu... Kdybych sem chtěl dát celé CV, tak nejsem Franta Kocourek ale rovnou s pravým jménem.

v

Re:Restart kariéry - jaká oblast?
« Odpověď #14 kdy: 03. 05. 2016, 20:28:15 »
a nechcete aspoň prozradit ten obor?