Co si myslíte o tomto HW pro FreeNAS?

R

Co si myslíte o tomto HW pro FreeNAS?
« kdy: 31. 03. 2016, 13:25:42 »
Dobrý den,

Uvažuji o stavbě vlastního domácího NAS serveru pro zatím tyto účely:
2 disky v raid 1 (mirror) pro dokumenty, fotky atd
2 disky v raid 0 (stripe-set) pro obsah, který není důležitý.

Disky by byly kombinované:
WD RED 3T (WD30EFRX) + Seagate Surveillance 3T (ST3000VX006) v RAID 1
WD RED 3T (WD30EFRX)+WD RED 3T (WD30EFRX) v RAID 0

http://www.wdc.com/global/products/specs/?driveID=1087&language=1
http://www.seagate.com/www-content/datasheets/pdfs/surveillance-hdd-newDS1679-16-1601US-en_GB.pdf
http://www.seagate.com/gb/en/products/media-video-storage/surveillance-drives/surveillance-hdd/?sku=ST3000VX006#specs

To vše na desce:
GIGABYTE N3150N-D2H - Intel N3150 GA-N3150N-D2H
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5622#sp

Paměti:
Kingston HyperX Savage 8GB DDR3 1600 CL9 HX316C9SR/8
http://www.kingston.com/dataSheets/HX316C9SR_8.pdf

Zdroj:
Fortron FSP250-60HHN 250W, bulk 9PA250CT01
http://bulk.fsp-europe.com/fsp250_60hhn_85plus.php

OS:
FreeNAS
http://www.freenas.org/
Nainstalován na:

USB FLASH DISKU - Kingston DataTraveler Micro 3.1 - 16GB DTMC3/16GB
https://www.kingston.com/datasheets/DTMC3_en.pdf
 

Můj dotaz zní:

1) Bude taková sestava fungovat s FreeNAS tak jak si představuji? (dva disky v RAID 1 a dva disky v RAID 0)
2) Lze FreeNAS nainstalovat na USB disk a takto jej nadále používat?
3) bude umět FreeNAS uspávat systém? Hádám, že cron jobs by to mělo zvládnout.
4) Má někdo tušení, zda lze systém nainstalovaný na flash disku probudit z WOL?

O takový server se nechci moc osobně (myslím tím být u něj přítomen) starat.
Maximálně nastavit v cron jobs uspávání a probouzení přes WOL nebo tak nějak.

Dělal už někdo takový svůj domácí NAS?
Děkuji moc za jakoukoli technickou či jinou připomínku.
« Poslední změna: 31. 03. 2016, 21:08:53 od Petr Krčmář »
Standartní BFU používající OS na bázi Linuxu :)


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co myslíte nad tímto HW s FreeNAS instalací?
« Odpověď #1 kdy: 31. 03. 2016, 15:06:20 »
Tak nad tim NASem budou moci lidi myslet, az ho postavite a budou si nad nej moci stoupnout.

Ale jinak Seagate disky nyni jsou casto tou nejhorsi srackou, jakou si muzete koupit. Takze pokud trvate na Seagate, tak bych pilne googloval, jake jsou prave s timto modelem zkusenosti. Pokud tedy je na trhu dostatecne dlouho na to, aby zkusenosti byly.

Jestli chcete spolehlivost, sezente nekde Hitashi (nebo aspon Toshiba, pokud delaji i vetsi, nez notebookovy format).

Co se tyka WD, tak me osobne v minulosti nasrali a tak se jim vyhybam. Ale zase jsou lidi, kteri rikaji, ze jsou dobre. Nicmene kdyz mrknete na statistiky Backblaze, tak WD je o neco horsi, nez nektere jine. Asi hodne zalezi na konkretnim modelu a v Backblaze maji tendenci pouzivat, co je zrovna nejlevnejsi a da se koupit po vagonech.

https://www.backblaze.com/blog/best-hard-drive-q4-2014/
https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-reliability-q3-2015/

Vsimnete si Seagate Barracuda 7200.14 (ST3000DM001) 43.1% anual failure rate.
Take Seagate Barracuda 7200.11 (ST31500341AS) 23.5% anual failure rate.

To se soudruzi vytahli!

j

Re:Co myslíte nad tímto HW s FreeNAS instalací?
« Odpověď #2 kdy: 31. 03. 2016, 15:53:54 »
Takze ...

GIGABYTE N3150N-D2H +- 2k
RAM ... cca 1k
Zdroj ... cca 1k
... a kde je nejakej case?

Dalsi co se snazi stavit neco, co si muze koupit hotovy? Kup si HP microserver nebo neco takovyho. (co tim ziskas? predevsim slusnej case, 2x eth, interni SD slot, interni USB slot, vse v uhledny kostce za +- 5-6kKc podle aktualnich slev)

Dal, R0 muze vyrabet leda magor. I pro nedulezitej obsah. Protoze tim ziskas jediny - znasobis (vice nez 2x) pravdepodobost, ze prijdes uplne o vse. To uz je lepsi ty disky nechat samotny.

Ad disky, si nevyberes, chcipou vsechny, a vyrobcu uz moc nezbylo. Jinak pokud ti de o jistou formu zajisteni tech dat, tak R5 je ta spravna volba.

R

Re:Co myslíte nad tímto HW s FreeNAS instalací?
« Odpověď #3 kdy: 31. 03. 2016, 16:42:55 »
Děkuji za poznámky k diskům

Case ještě nemám vymyšlený, ale v tuto chvíli mi jde hlavně o "zapojení". Zda je to reálné.
Co se týče výběru desky. Tak ta mi zaujala hlavně kvůli spotřebě. Tvrdí, že 6W procesor +-par W bude asi samotná deska. To není špatné.
Disky jsem pravda volil cena / kapacita / spotřeba W (WD RED 3T má 4,4W R/W a Seagate 3T má 5,6W R/W)
Jak jste si všimli vsázím hlavně na WD. Čtvrtý disk Seagate je jiný z důvodu pravděpodobnosti vadné "série". Aby když se vysype jeden, byla pravděpodobnost toho že se mi vysype druhý (jiného výrobce) co nejmenší.
Na Raid 0 bych ztracená data neoplakával.

Dobře, sestava se vám nezdá.
Co si myslíte (kvůli počtu HDD a SATA konektorů na desce) instalace FreeNAS os na USB flash disk?
Myslíte, že by to mohlo fungovat dlouhodobě?

Moc děkuji za další poznámky a kritiku.
Standartní BFU používající OS na bázi Linuxu :)

samalama

Re:Co myslíte nad tímto HW s FreeNAS instalací?
« Odpověď #4 kdy: 31. 03. 2016, 17:39:01 »
Co si myslíte (kvůli počtu HDD a SATA konektorů na desce) instalace FreeNAS os na USB flash disk?

a na co pre boha?


remetremet

Re:Co myslíte nad tímto HW s FreeNAS instalací?
« Odpověď #5 kdy: 31. 03. 2016, 18:25:43 »
Instalace na USB flash technicky mozna je, ale je to hloupe. I jenom bezny update systemu nebo pkg bude peklo. I kdyz se zakaze logovani a nastavi noatime, tak to bude hruza a moc dlouho to nevydrzi. Bud SSD nebo HDD idealne s velikosti od 32GB (se zahmourenyma ocima a vypnutym syslogem 16GB).

Popravde jsem na FreeBSD sleep nikdy nezkousel a mel bych z toho asi celkem vitr. Uspavat disky ale mozne je a je to docela snadne.

Co se disku tyka, tak bych zvazil WD Red Pro nebo Seagate Enterprise NAS.

A mimochodem proc zrovna FreeNAS?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co myslíte nad tímto HW s FreeNAS instalací?
« Odpověď #6 kdy: 31. 03. 2016, 18:39:02 »
Co si myslíte (kvůli počtu HDD a SATA konektorů na desce) instalace FreeNAS os na USB flash disk?
Myslíte, že by to mohlo fungovat dlouhodobě?

Pokud logy a jine veci, kam se casto pise, budou nekde jinde, tak asi ano. Akorat to bude trocju pomalu bootovat, to je ale asi putna, pak uz to pojede normalne, akorat start dalsich aplikaci by zase nebyl nejrychlejsi. A bylo by dobre mit vzdy rezervni aktualni flasku, kdyby ta hlavni lehla.

Ale co by se tim usetrilo, kdyz disky tam budou tak, jako tak?

R

Re:Co myslíte nad tímto HW s FreeNAS instalací?
« Odpověď #7 kdy: 31. 03. 2016, 21:11:23 »
Co si myslíte (kvůli počtu HDD a SATA konektorů na desce) instalace FreeNAS os na USB flash disk?

a na co pre boha?
Poněvadž pokud bych FreeNAS nainstaloval na disk, tak údajně ten disk pak nelze použít k ukládání dat. (Teda pokud jsem si to při zkušební instalaci dobře přečetl)
https://forums.freenas.org/index.php?threads/cant-storage-ada0.38352/
Standartní BFU používající OS na bázi Linuxu :)

R

Re:Co myslíte nad tímto HW s FreeNAS instalací?
« Odpověď #8 kdy: 31. 03. 2016, 21:23:11 »
Instalace na USB flash technicky mozna je, ale je to hloupe. I jenom bezny update systemu nebo pkg bude peklo. I kdyz se zakaze logovani a nastavi noatime, tak to bude hruza a moc dlouho to nevydrzi. Bud SSD nebo HDD idealne s velikosti od 32GB (se zahmourenyma ocima a vypnutym syslogem 16GB).

Popravde jsem na FreeBSD sleep nikdy nezkousel a mel bych z toho asi celkem vitr. Uspavat disky ale mozne je a je to docela snadne.

Co se disku tyka, tak bych zvazil WD Red Pro nebo Seagate Enterprise NAS.

A mimochodem proc zrovna FreeNAS?
Děkuji za koment.
Proč FreeNAS? Protože upřímně použitelný nejlevnější NAS pro 4 disky je od 5000kč a spočítal jsem si, že s tímto HW bych mohl ušetřit pár stovek, dále pokud dobře počítám, tak mít i menší spotřebu a přitom se něco naučil a protože nejsem IT odborník na servery atd, tak mi přišel FreeNAS jako dobrá volba pro amatéra. Teda kdyby openmediavault měl i cron job web nastavení, tak až po něm.
Ty disky WD RED Pro. Není to příliš "dokonalý" disk pro domácí síťové uložiště?
To s tím uspáváním disků, no pokud ta deska s tím Celeronem N3150 by stačila na obsluhu těch disků, tak bych ji vlastně ani nemusel uspávat a poté probouzet. Stačilo by uspat ty disky, které v součtu dají největší spotřebu.
Dobrá mě se ten USB Flash disk, také moc nelíbil, ale přišlo mi, že kdyby to fungovalo, tak by nemusela mít velkou spotřebu a přitom bych tím snadno získal další disk pro systém. Ale s těmi logy máte pravdu, to by asi příliš často pracovalo s tou "flashkou" a ta by to nemusela dlouho vydržet.
Ještě zkusím se nad tím zamyslet.
Standartní BFU používající OS na bázi Linuxu :)

R

Re:Co myslíte nad tímto HW s FreeNAS instalací?
« Odpověď #9 kdy: 31. 03. 2016, 21:25:59 »
Co si myslíte (kvůli počtu HDD a SATA konektorů na desce) instalace FreeNAS os na USB flash disk?
Myslíte, že by to mohlo fungovat dlouhodobě?

Pokud logy a jine veci, kam se casto pise, budou nekde jinde, tak asi ano. Akorat to bude trocju pomalu bootovat, to je ale asi putna, pak uz to pojede normalne, akorat start dalsich aplikaci by zase nebyl nejrychlejsi. A bylo by dobre mit vzdy rezervni aktualni flasku, kdyby ta hlavni lehla.

Ale co by se tim usetrilo, kdyz disky tam budou tak, jako tak?
Máte pravdu, ty logy by ji asi rychle oddělaly. To že by to pomalu bootovalo by mi ani nevadilo...
Standartní BFU používající OS na bázi Linuxu :)

Komo

Re:Co si myslíte o tomto HW pro FreeNAS?
« Odpověď #10 kdy: 31. 03. 2016, 21:37:06 »
Spotreba predsa nieje vsetko.
Ak vazne potrebujes nas, tak 10-20W hore dole neriesis.

Ja osobne by som to postavil tak, aby to bolo co najstabilnejsie - dal by som tam urcite aj systemovy disk uz len pre pripad, ze by si tam do buducna riesil nejaku jednoduchu virtualizaciu napriklad - take all-in-one riesenie uz ked to skladas z komponentov a nekupujes cely system aj so SW riesenim.

remetremet

Re:Co si myslíte o tomto HW pro FreeNAS?
« Odpověď #11 kdy: 31. 03. 2016, 21:55:13 »
ad FreeNAS - ja vim, ma to klikaci rozhrani, ale shell je proste shell, ja mam radeji FreeBSD, ale tam bys nemel klikaci webove rozhrani.

ad logy jinde - no jde to, ale jelikoz nebudes mit kde, tak je jedina (a ne moc dobra) volba logovani vypnout nebo lepe pouzit na OS neco lepsiho nez flashka ci pametova karta

ad data nelze mit na disku OS - BLBOST, zadny problem to neni, ale neni to rekneme hezke a "ciste", ale to neocenis. Prakticky na vsech 1U serverech mam OS spolecne s daty, protoze maji pozice jenom pro 2 HDD. Kazdopadne ja bych tam dal nejake prtave SSD nebo co nejmensi nejlevnejsi 2.5" HDD. Kuprikladu ted jsem kopiroval na UFS systemove soubory na flashku (cca. 2500 souboru), coz bude takova bezna cinnost pri updatu nebo upgradu OS a je to pomale jak blazen (a to mam celkem rychlou USB3 flashku). Kolik tim usetris? Tisic korun?

ad spotreba - nevim na kolik se dostanes s timhle HW vcetne disku, ale pro priklad HP microserver s 2 HDD se vleze v pohode do 40W. Za tech 19kkc (HP+SSD+4xHDD) to levneji neposkladas.

Jepyx

Re:Co si myslíte o tomto HW pro FreeNAS?
« Odpověď #12 kdy: 31. 03. 2016, 22:49:47 »
Situaci kolem takového toho domácího serverování sleduji též, hledám něco s nízkou idle spotřebou a se škálovatelným výkonem - ani ne tak kvůli penězům jako spíše z principu. Zatím nevidím univerzální řešení, takže vyčkávám. Stávající stav je:

RPi 2 + ext. USB 2.5" disk (tj. cca 5 W) - pro věci běžící 24/7 (sbírání dat z různých čidel, OpenVPN, SSH tunely, CardDAV, CalDAV, openHAB, owncloud a další drobnosti). Fixní části OS na sd kartě a zbytek (vč. /home, /var, /tmp, /srv) na HDD. I/O je brzda, ale práci to udělá.

NAS (cca 4 roky starý Intel Atom, 40 W) se probouzí z hybernace, když se zapne KODI (další Atom + nVidia ION). Využit tak na 2 hodiny denně. NAS slouží i na poloautomatické zálohování všeho, co chci v LANce zálohovat (case má extra šachty na disky).

WiFi na střeše, WiFi AP v baráku, VoIP, HUB si dohromady vezmou tak 20 W. Občas zapínám vnitřní kameru (dalších cca 10 W).

UPSku jsem odpojil, brala si cca 10 W. Elektřina naštěstí moc nevypadává.

Ondrej

Re:Co si myslíte o tomto HW pro FreeNAS?
« Odpověď #13 kdy: 31. 03. 2016, 23:30:17 »
Moje rada bude asi mimo, nějak sem vyčetl že chceš ušetřit a když si to sám poskládáš tak asi za menší peníze, ale před lety sem se také rozhodoval že si postavím něco na to domácí nasování :-)
No nakonec sem si řekl že na to abych se musel starat o další server je život krátkej, obzvláště když od něj chci jen nějaké to ukládání dat a případně vzdálený přístup k nim... no nakonec sem si pořídil Synology a za ty léta sem s ním naprosto spokojen, respektive nevím o něm, což je to co přesně chci. Je to fajn stroj, má dost aplikací co tam můžeš pustit, dokonce si můžeš pouštět na novějších i docker kontejnery! Nová verze má podporu let's encrypt, čili neřešiš certy, no prostě celkem fajn na to že je to uzavřené zařízení...

A jak ses ptal po těch WD red pro, největší výhodu (pro tebe) vidím v tom, že maj prodlouženou pětiletou záruku...

Zizi

Re:Co si myslíte o tomto HW pro FreeNAS?
« Odpověď #14 kdy: 01. 04. 2016, 08:47:17 »
FreeNas super, ale osobně nedoporučuju běh z FLASh, pokud to musí být, je potřeba kvalitní (což nedokážu doporučit). Osobně provozuji 2 na KINGSTON flashkách a na jednom jsem jí už 3x měnil, abych jí nakonec vyměnil za HDD (mám to tam daleko) a ten druhý, co mám pod stolem běží od začátku.....