Python - dobré rady a praktiky

javaman

Re:Python - dobré rady a praktiky
« Odpověď #180 kdy: 29. 03. 2016, 18:17:13 »
Logika se nedá naučit.


Re:Python - dobré rady a praktiky
« Odpověď #181 kdy: 29. 03. 2016, 18:25:35 »
Logika se nedá naučit.

Pokud k tomu přistupuješ takhle, tak by to asi lecos vysvětlovalo.

javaman

Re:Python - dobré rady a praktiky
« Odpověď #182 kdy: 29. 03. 2016, 18:27:01 »
Třeba co? Pokud někdo má špatné myšlení, nikdy nebude dobrým programátorem. I kdyby měl 50 let praxe. Ani v Pythonu...

Re:Python - dobré rady a praktiky
« Odpověď #183 kdy: 29. 03. 2016, 18:33:11 »
Třeba co? Pokud někdo má špatné myšlení, nikdy nebude dobrým programátorem. I kdyby měl 50 let praxe. Ani v Pythonu...

To je preci uplne jine tvrzeni, nez ze "logika se neda naucit". Ze to je nesmysl je celkem videt na tom, kdyz vezmes par studentu na zacatku semestru a srovnas je  pak s jejich poucenymi ja na konci semestru...

Re:Python - dobré rady a praktiky
« Odpověď #184 kdy: 29. 03. 2016, 18:33:28 »
Třeba co? Pokud někdo má špatné myšlení, nikdy nebude dobrým programátorem. I kdyby měl 50 let praxe. Ani v Pythonu...

Tak. A „špatné myšlení“ se pozná podle toho, jestli umí Javu, nebo ne, protože tak jest psáno v knize Javy, kapitola sedm, verš „Javu nepokradeš, hloupému nedáš“.

Slyšeli jsme slovo Javí. Amen.


javaman

Re:Python - dobré rady a praktiky
« Odpověď #185 kdy: 29. 03. 2016, 18:34:04 »
Pořád budou dělat stejné chyby.

Lopata

Re:Python - dobré rady a praktiky
« Odpověď #186 kdy: 29. 03. 2016, 18:35:54 »
Vskutku.

Ivan Nový

Re:Python - dobré rady a praktiky
« Odpověď #187 kdy: 29. 03. 2016, 18:54:20 »
Ta představa Javistů, jak z nich Java dělá polobohy, je úsměvná. Neříkám, že touhle nemocí trpí všichni, ale tolik egoismu jako v řadách Javistů těžko jinde pohledat. Jsou tady i nesrovnatelně náročnější a/nebo lepší jazyky a nikdo u toho takhle nevyvádí. To chce klid.
No období, kdy Java byla kupa hnoje, má Java už za sebou. Možná to v nich zůstalo a vrací i s úroky to, co se kdysi o Javě psalo :-)))

Nová hvězda na nebi je Julia :-)))

javaman

Re:Python - dobré rady a praktiky
« Odpověď #188 kdy: 29. 03. 2016, 19:11:10 »
Java a kupa hnoje? Tak to období by mě zajímalo.

Sajfi

Re:Python - dobré rady a praktiky
« Odpověď #189 kdy: 29. 03. 2016, 19:33:03 »
Ta představa Javistů, jak z nich Java dělá polobohy, je úsměvná. Neříkám, že touhle nemocí trpí všichni, ale tolik egoismu jako v řadách Javistů těžko jinde pohledat. Jsou tady i nesrovnatelně náročnější a/nebo lepší jazyky a nikdo u toho takhle nevyvádí. To chce klid.
No období, kdy Java byla kupa hnoje, má Java už za sebou. Možná to v nich zůstalo a vrací i s úroky to, co se kdysi o Javě psalo :-)))

Stockholmský syndrom? :-)

Inkvizitor

Re:Python - dobré rady a praktiky
« Odpověď #190 kdy: 29. 03. 2016, 20:05:32 »
Dej sem odkaz na projekt v Javě, který by v Pythonu nebylo možné rozumně napsat a napiš proč.
To je absurdní požadavek. Dosaď si v té větě za Python Lua...

Není to absurdní požadavek. Kdybychom se bavili o Lue a chtěl bych ji bránit, zmínil bych Luu a bylo by to úplně relevantní. Javamanova odpověď s Hadoopem a další perly, které mezi tím stačil rozhodit, mi samozřejmě úplně postačily.

javaman

Re:Python - dobré rady a praktiky
« Odpověď #191 kdy: 29. 03. 2016, 20:13:37 »
To jsem rád a můžu doporučit i dobrou Java literaturu pro začátečníky, abys ten přechod lépe zvládl.

Kit

Re:Python - dobré rady a praktiky
« Odpověď #192 kdy: 29. 03. 2016, 20:17:45 »
To jsem rád a můžu doporučit i dobrou Java literaturu pro začátečníky, abys ten přechod lépe zvládl.

Doporuč raději dobrou literaturu pro Python, o kterém je tady řeč.

Inkvizitor

Re:Python - dobré rady a praktiky
« Odpověď #193 kdy: 29. 03. 2016, 20:18:08 »
Co se týče prospěšnosti Pythonu, jak jsem myslím psal, spousta knihoven je přibalena s jazykem rovnou, další jsou snadno k dispozici třeba přes pypi. Pak samozřejmě REPL, resp. jeho větší bratříček IPython notebook, to je úžasná věc, která dosud není úplně samozřejmá. Rychlý runtime, co se týče naběhnutí. Není potřeba uvádět typy, spousta věcí v Pythonu plyne úplně přirozeně, třeba celé číslo není omezeno architekturou procesoru nebo rozhodnutím nějaké komise jako třeba u Javy. Tohle všechno je perfektní výbava pro řešení menších a středních problémů, prototypy apod.
Tak přesně toto je jen popis toho co jazyk dělá, ne v čem se to vyplatí.

Předpokládal jsem, že lidem Tvého rozhledu nemusím vysvětlovat, v čem se vyplatí mít REPL. Nebo proč dopředu typicky nechci mít nutnost řešit, zda se výsledek vejde do 32 nebo 64 bitů. Fakt nechápu, co bych na tom měl ještě vysvětlovat.

Není potřeba uvádět typy,
Tohle bych vůbec nezmiňoval. Je velkej rozdíl mezi tím, že není potřeba uvádět typy, a není možné uvádět typy.
Python a typy jsou vůbec příběh sám o sobě.

Typy už je přece ale možné uvádět, minimálně v deklaraci parametrů a návratové hodnoty funkce. Dokonce se to dá i kontrolovat pomocí mypy. Není to kdoví co, ale je to cesta.

Programovací jazyk je obecně prostředníkem mezi myšlením vývojáře a strojem, na kterém běží výpočet. Čím člověk musí méně ohýbat mozek a soustředit se na detaily výpočtu, tím v zásadě lépe. V Pythonu mám pocit, že se mohu soustředit na problém větší, než v jakémkoliv jiném jazyce.
Což je rozhodně pravda. Jenže se to taky dá pochopit značně negativně.

Až se FP stane mainstreamem (což by se mi i líbilo), dám Ti zapravdu.

Takže na jednu stranu ty máš přehled, protože jsi vyzkoušel mnoho jazyků, zatímco všichni ti, co tady Python kritizují znají jen Javu? Nepřijde ti to blbí?

Tady se zřejmě nechápeme. Poučenou kritiku Pythonu rozhodně vítám a netvrdím, že Ty, M. Prýmek a spol. neznáte nic než Python. Snažil jsem se vypořádat s potenciální radou opustit Python a hledat jinde, resp. vysvětlit, proč jsem, kde jsem, z hlediska hlavního prog. jazyka.

Re:Python - dobré rady a praktiky
« Odpověď #194 kdy: 29. 03. 2016, 21:05:40 »
Není to absurdní požadavek. Kdybychom se bavili o Lue a chtěl bych ji bránit, zmínil bych Luu a bylo by to úplně relevantní.
Ta absurdnost je v tom, že přestože v Lua jde napsat úplně cokoli, i megavelký projekt, nikdo soudný to dělat nebude, protože k tomu není racionální důvod.

Javamanova odpověď s Hadoopem a další perly, které mezi tím stačil rozhodit, mi samozřejmě úplně postačily.
Ono to není tak strašný, jak se všichni tváříte. To opravdu JE velký projekt a JE nasazovaný na vážné problémy. Já osobně neznám pythonský projekt podobného rozsahu a nasazení. Jestli ho někdo zná, rád se nechám poučit. (Jasně, je tady Django, ok)

Že se v Hadoopu zpracovávají data po chuncích, takže je (potenciálně) nasaditelný na libovolné množství dat, nerozhoduje. Ono nejde jenom o ty mapy, shuffly a reducy, ale o všechen ten cirkus kolem. Osobně si nedokážu představit totéž v Pythonu, minimálně kvůli jeho slabé podpoře multithreadingu. Když nic, bylo by to dost pravděpodobně pekelně pomalé.

A když už jsme u toho data science, to byl od tebe taky trochu zavádějící argument. Python imho nebyl použitý proto, že by se na to nějak extra hodil, ale proto, že je populární. Tak se našrouboval na věc, na kterou se (mimochodem) moc nehodí. Nejenom, že nedělá nic víc než lepidlo, to by ještě bylo ok, ale v některých věcech je vyloženě brzda (opět GIL, že...). Takže to se zavede python jako "jazyk na vědecké výpočty" a pak se složitě přemýšlí, jak v C++ backendu hackovat releasování GILu, aby to vůbec bylo k něčemu... Nicméně, abych byl korektní, Rko na tom není o zas tak moc líp - paralelizace tam taky pořádná není a řeší se paralelním spouštěním oddělených interpreterů (snow apod.)

Prostě, tohle vlákno je úplně naprd. Místo abyste se chovali jako dospělí a vedli konstruktivní debatu o tom, co se vám v jakém jazyce líbí a na co se vám neosvědčil, začnete trapnej flejm plnej polopravd z obou stran...