Datové rozvody v domě

Hobbit

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #30 kdy: 18. 03. 2016, 20:44:13 »
Vazne se nekomu chce tahat tlustokabely na cat6a a vejs?
Nevim o jedinym zarizeni, ktery by se strkalo do baraku, stalo nejaky normalni obnos a pouzivalo 10Gb.
Kdyz natahas slusny cat5e (nebrat ten nejlevnejsi srot, co koupis na polskym aukru), tak po tom gigabit bude litat bez chyb - a je to levny a spolehlivy.


r23a

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #31 kdy: 19. 03. 2016, 11:09:09 »
To, že DNES stačí gigabit je sice pravda, ale za 10,20 let? Těžko.
2.5-5G se podle mě neujme, když už je hotové lepší řešení. Možná jako obezlička pro ty, no nemají ty kabely (které se prostě na rozdíl od aktivních prvků mění blbě).
Cenový rozdíl Cat5e a Cat6a je cca 40 procent, tj. pár tisícovek na barák.
Do budoucna bych určitě počítal s možností roztahání optiky. Nejde jen o síť, ale časem třeba i o obraz nebo jiné rozhraní.
Také bych se zamyslel nad tím, kde a jak budou umístěny wifi routery - dobrá možnost je je třeba zavřít na vhodných místech do krabiček ve zdech. 

Lol Phirae

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #32 kdy: 19. 03. 2016, 11:28:40 »
kde a jak budou umístěny wifi routery - dobrá možnost je je třeba zavřít na vhodných místech do krabiček ve zdech.

Ano, ideálně ze silného kovu, protože tím ušetříš za hliníkovou fólii na hlavu.  :o ;D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #33 kdy: 19. 03. 2016, 11:54:54 »
To, že DNES stačí gigabit je sice pravda, ale za 10,20 let?

Ovsem otazka je, jestli za 20 let ty kabely nebudou tak ohnile, ze budete rad, ze po nich pojede aspon ten gigabit. Zejmena, jestli treba delaji stineni z hlinikoveho pasku jako na koaxech, tak to se vam na koncich kabelu za tu dobu rozsype na prasek.

Co se tyka roztahani optiky do budoucna, tak proc ne. Ta asi neshnije, jenze urcite zase nekdo vymysli nejaky jiny standard, hezci konektory nebo neco a vy nesezenete prvky kompatibilni s tim, co mate doma. Takze vy budete mit ve zdech krasna vlakna, ktera vam budou na nic. Takze bych rekl, ze lamat si hlavu s tim, co bude za 20 let, ma cenu jen v tom smyslu, ze treba nataham paralelne extra husi krky, abych v nich ty kabely nemel nacpane tolik, ze to jednou nepujde vymenit.

BTW, vy predvidate, ze jednou budete ve spajzu mit cluster serveru, na tom vlastni kloud, stovky TB storage a z toho budete streamovat filmy do kazde mistnosti vcetne hajzlu a garaze, na televize pres celou zed v rozliseni 160MsuperhifiultraHD? Z tehle diskuse mam nejak pocit, ze ucelem domu je predevsim poskytnout strechu nad hlavou domacimu datacentru a ze dotycni budou travit cas jeho vyuzivanim, zatimco zahradu poseka zahradnik, deti nakoji kojna, ty vetsi bude opatrovat chuva, varit bude kucharka..... Nicmene v realu pak zjisti, ze 1 gigabit jim bude stacit az do duchodu, protoze na to, aby ty linky opravdu vytizili, nebudou mit cas.

r23a

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #34 kdy: 19. 03. 2016, 14:32:29 »
Ten koax se většinou rozsype proto, protože ta fólie je jen pokovený plast a je venku. Mě se tohle u vnitřní instalace nestalo.
IMHO když jsi vzpomenu na rok 1996. TP tenkrát začínalo, používal se spíš koax, všechno 10Mbps. 100 byl exotický a drahý luxus. V té době stavěl otec a o datových rozvodech nechtěl slyšet. Dopadlo to tak, že u něj mám roztahaný 100Mbit po rozvodech na telefon, které se nikdy nevyužili. Kabely specifikované do 6MHz a kupodivu už to asi 8 let bez problémů jede.
Dnes je naprostý standard gigabit (kromě absolutního low-endu). 10 Gbit zařízení už jsou min. ve firemní infrastruktuře běžná. Za 10 let bude gigabit tam, kde dnes 100Mbit - low-end, NASy, desktopy a notebooky budou běžně desítkou vybavené.
Je nějaký důvod, proč se na to nepřipravit, když to ani nenese o tolik vyšší náklady?


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #35 kdy: 19. 03. 2016, 15:16:04 »
Ten koax se většinou rozsype proto, protože ta fólie je jen pokovený plast a je venku. Mě se tohle u vnitřní instalace nestalo.

Pokoveny plast jsem nevidel, videl jsem hlinik. Kdyby tam byl pokoveny plast, kov by odesel a plast zustal. Ale zustal jen prasek ze shnileho hliniku.

Citace
Za 10 let bude gigabit tam, kde dnes 100Mbit - low-end, NASy, desktopy a notebooky budou běžně desítkou vybavené.
Je nějaký důvod, proč se na to nepřipravit, když to ani nenese o tolik vyšší náklady?

Pripravit se muzete, ja jen rikam, ze bych to az tak moc neprehanel. Nemusite si hned predstavovat, jak za par let bude standardem 100 Gigabit i na splachovadle od zachoda. Stejne by dnes ani takovou rychlost asi neslo vyuzit. Kdyz vam to potece rychle po drate, bude to vaznout jinde, treba na disku.

Takze bych se nepripravoval nadmerne mnoho treba proto, ze investujete do nekolikrat tak drahych rozvodu, ktere zatim nevyuzijete a to jen proto, abyste za 10-15 let zjistil, ze se zmenil nejaky standard a ty rozvody jsou vam na dve veci. BTW, co se tyka notebooku, tak lidi jsou lini nekam strkat drat a skoro vzdy budou na wifi. Ostatne je otazka, jestli budouci notebooky budou mit zasuvku na sit. Uz dnes ji nektere nemaji a protoze vyrobci jsou lemplove, tak si s ohledem na tu wifi vetsinu radi usnadni zivot a tech notebooku bez dratove site bude asi cim dal vic.

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #36 kdy: 19. 03. 2016, 17:48:40 »
V roce 1996 se koax blizil technologickemu maxiumu, na UTP se preslo protoze bylo vsude (ve statech) natahany, jenom nekoho napadlo ho vyuzit pro posilani dat. To ze se to nakonec vysplhalo na 1Gb po osmi dratech vdecime lidem co premejsleli. Nicmene onen gigabit bude na domaci sit jeste na dlouho stacit. Streamovane FullHD je nejakych 16Mb, 4k je 50Mb pri stejne kompresi - a to je porad 20x min, nez je kapacita UTPka.  Budoucnost internetu (potazmo to co po nem tahame) se smeruje ke steramovanemu videu, at uz placenemu (hbo, netflix a dalsi) nebo free (youtube, stream.cz) obsahu.
Na dokumenty ten gigabit taky staci mnohokrat.

Takze proc se tahat s kabelem, ktery je drazsi, blbe se s nim dela, zasuvky a patchpanely jsou taky drazsi.

Proste za me je aktualne idealni natahat utpka v krku, tak aby se za tech 10-20 let daly vytahnout a natahnout novy kabely odpovidajici standardu, ktery bude v te dobe aktualni - coz by dost dobre mohla byt plastooptika.

Co se tyka notebooku - svet speje k bezdratu, coz jsem dost drsne poznal na vlastni kuzi - dell inspiron s i7 a oni do nej strcili 100Mb sitovku (vazne).

edit: neumim pocitat, opraveno
« Poslední změna: 19. 03. 2016, 17:51:33 od Hobbit »

Fip666

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #37 kdy: 19. 03. 2016, 19:22:33 »
Ak chcete byt pripraveny na vsetko, tak si kludne dajte cat6a, ale nema to podla mna zmysel.

Budete ako ti, ktori maju postaveny pri dome bunker a cakaju na nuklearnu vojnu. Ano, moze sa to velmi zist a je fajn byt pripraveny - ale otazne je, ci to za tie naklady stoji a ci za 20 rokov nebude uplne ina situacia.

Aj keby bol za 20 rokov standard 100gbit, stale sa da ocakavat ze nebude potrebny a zmysluplny pre vsetky zariadenia.
Na hlavne trasy a na ocakavane miesta s vacsimi poziadavkami by som dal chranicku, aby sa dal kabel vymenit - a len tam.

Osobne ak za 20 rokov budem potrebovat takto vyrazne vylepsit siet, tak to kludne v ramci rekonstrukcie natiahnem znova. Za 20 rokov to bude chciet vymalovat, omietku opravit a mozno aj vypinace, zasuvky vymenit za novsie. Je to velmi dlhy cas.

brk

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #38 kdy: 19. 03. 2016, 19:23:16 »
Já bych řekl, že to je skoro jedno, co tam dáš. Časem se stejně budeš divit, proč si nepoužil raději to, či ono. Kámoš si kdysi připadal jako velký vizionář a v době dial-upu si nechal natáhnout do každého pokoje jednu ethernetovou zásuvku a jednu ošizenou dvojlinku na telefon. Vedle racku má na zdi i telefonní ústřednu. Z pohledu relativně krátké doby jsou mu ty telefonní rozvody úplně k prdu.

Ty husí krky ve zdi jsou dobrý nápad, jen si co rozumnou vzdálenost(počet ohybů) udělej do těch trubek přístup. Při rekonstrukci bytu jsem si taky nechal udělat i datové rozvody a na chodbu mi z racku vede husí krk, kdybych tam potřeboval natáhnout něco nového. I když to jsou tak 3m, tak je na tom asi 5 ohybů o π/2 a jsem v řiti. Nic tím neprotáhnu. Přiskřípnuté to není, protože do toho 3m úseku se mi z obou stran povede nasoukat tak 2m.

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #39 kdy: 19. 03. 2016, 19:36:00 »
za pomoci vysavace protahni provazek a pak uz za nej nejspis neco zatahnes ;-)

Ondro

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #40 kdy: 20. 03. 2016, 00:54:55 »
Dnes je naprostý standard gigabit (kromě absolutního low-endu). 10 Gbit zařízení už jsou min. ve firemní infrastruktuře běžná. Za 10 let bude gigabit tam, kde dnes 100Mbit - low-end, NASy, desktopy a notebooky budou běžně desítkou vybavené.
Je nějaký důvod, proč se na to nepřipravit, když to ani nenese o tolik vyšší náklady?

10Gbit zariadenia su bezne len vo vecsich firmach a to len na urcitych miestach(servery, chrbticova siet), desktopy veselo idu na Gbit alebo wifi. 99.999% zamestnancov  nema sancu zahltit Gbit a vecsine by na pracu stacilo aj 100Mbit.
Za 10 rokov gigabit nebude tam, kde 100Mbit.  Po prechode na Gbit je minimalna potreba rychlejsieho rozhrania na desktop podobne ako je to u dnesnych CPU/PC. V pohode viem fungovat na 8 rocnom PC.
Prosim ta co chces prenasat tym 10Gbitom na desktopoch, notebookoch, ...? Dnes su limitom data. Ludia nemaju data aby potrebovali lepsie siete. Dnes to ide skor opacne, lezi mi tu vykonny ultrabook so 100Mbit shit sietovkou a tiez  stary uz skoro 10 rocny thinkpad T60 s Gbit sietovku od Intelu.

2.5 a 5Gbit je spravny krok, vyrobcovia si uvedomili, ze 10Gbit je prilis velky skok pre urcity segment. Tiez ho vyuziju hlavne firmy, kde Gbit je na hrane,  10Gbit zbytocne vela a v stenach Cat5e.

crown

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #41 kdy: 21. 03. 2016, 11:13:33 »
Takze usetrim 1Kc/metr. Proc?

A ty zasuvky, patch panel, patchcordy a dalsi veci si myslis ze sou gratis? lol A viz vejs, cim vyssi cat, tim vetsi pravdepodobnost ze to zmrvis a nebude to fungovat. Kdyz zapojis blbe stineni, nebude to fungovat pomalejs, ale vubec. Kdyz rozmotas twist vic nez cca 10mm ... tak si prave tu kabelaz znicil. Kdyz to nekde ohnes na polomeru pod 10cm, tak dtto. A vazne bych chtel videt, jak si doma premerujes svuj vytvor merakem, kterej (levnej) stoji 1/2M.

Ja nemluvil o zasuvkach a patch panelech. Jen o kabelu. Zasuvku muzu kdykoliv vymenit, kabel ve zdi jde ale blbe a nekdy uz vubec ne. Doma mam kabel CAT6 ve zdi a zasuvky jsou standardni CAT5e. Az nebudou stacit, muzu vymenit. Nebo taky nemusim. Penize navic byly jen za klubo CAT6 misto CAT5e. To je jen zhruba koruna/dve na metr.
K tomu zapojeni samozrejme mas pravdu, ale to plati i u 5e. Na nizkou rychlost to zapoji kazdy, na vysoukou podle standardu malokdo (a ja asi taky ne)

dustin

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #42 kdy: 21. 03. 2016, 12:42:31 »
Husí krky jedině s předem vloženým lankem a každý protahovaný kabel doprovodit dalším lankem, aby tam vždy nějaké zbylo pro příště. I tak je to vždycky boj...

j

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #43 kdy: 21. 03. 2016, 12:47:26 »
Oakmžitý: když něco neuděláš ideálně při zapojování zásuvek/patch-panelů atd, tak ti to ještě pojede, zatímco 5e čko už bude chybovat.
Jasne, takze zvanis a netusis o cem, zbytek netreba komentovat ...

Vyšší odolnost proti rušení třeba od klimatizace, digestoře, vysavače či špatně zapojené zásuvky.

Rychlejší odezvu, pokud budete cokoliv spouštět přes síť. Třeba pokud připojíte nějakou malou bezdiskovou krabičku k TV, tak s NFS se to už docela pozná.
Dtto ... kabelaz bud funguje nebo nefunguje, zadnej stav mezi tim neexistuje. Takze si tam klidne dej centimetrovy tyce z platiny potazeny zlatem ... Zarizeni ktery si jmenoval nemuzou etnernet ovlivnit, a to tak ze vubec nijak. Teda pokud nezijes v tom, ze v zasuvce 230V je 30MHz. Stineni se pouziva tam, kde je VF ruseni, ale ne proti elektrice. Naopak, strukturka je od samyho pocatku navrhovana tak, aby mohla byt tahana soubezne s elektrikou a nevadilo to.

To, že DNES stačí gigabit je sice pravda, ale za 10,20 let? Těžko.
Za 20 let ti kabelaz (jakakoli) shnije. Takze je to uplne jedno.

kde a jak budou umístěny wifi routery - dobrá možnost je je třeba zavřít na vhodných místech do krabiček ve zdech.

Ano, ideálně ze silného kovu, protože tím ušetříš za hliníkovou fólii na hlavu.  :o ;D
Tak nejak ...

Co se tyka roztahani optiky do budoucna, tak proc ne. Ta asi neshnije, ...

Shnije uplne stejne ... optika casem "slepne" => roste utlum (a to tak ze pomerne razantne). Ruzny provedeni ruzne, ale pokud se budem bavit o levny optice ...

Dnes je naprostý standard gigabit ...

10Gbit zariadenia su bezne len vo vecsich firmach ...
Vsechny krabickostroje maji stovkovej port (pokud teda vubec nejakej), na to abys to naconfil a pripojil se k tomu na cteni nejakych dat ... bohate i desitka. Gbit je tam zbytecnej, protoze by to stejne nedalo vykonostne a zbytecne by to melo vetsi spotrebu.

I PC jeste donedavna dodavali vetsi vyrobci (dell, hp, lenovo) bezne se stovkou na MB. Proste proto, ze do kanclu to staci. A znam nemalo firemnich siti, kde bezne maji porat desktopy na stovkovym switchi. Jednoduse proto, ze neni duvod to menit, funguje to, a staci to.

Kdyz se pak trebas podivam na takovou rekneme stredni firmu ... mas tam nejakej ten SAN, na FC switch ... a ten je trebas 6Gbit => nac desitkovou sit, kdyz stejne omezeni spociva jinde, a realita bude takova, ze v optimalnich podminkach z toho pole vyzdimes rekneme 300MB/s - pokud budes sam. Ale sam nikdy nejsi.

Ja nemluvil o zasuvkach a patch panelech. Jen o kabelu. Zasuvku muzu kdykoliv vymenit, ...
Jiste ... sem zvedav kam do ty krabky naladujes ten 1/2m kabelu abys mel kde stipat.

Ondro

Re:Datové rozvody v domě
« Odpověď #44 kdy: 21. 03. 2016, 21:52:08 »
Dtto ... kabelaz bud funguje nebo nefunguje, zadnej stav mezi tim neexistuje. Takze si tam klidne dej centimetrovy tyce z platiny potazeny zlatem ... Zarizeni ktery si jmenoval nemuzou etnernet ovlivnit, a to tak ze vubec nijak. Teda pokud nezijes v tom, ze v zasuvce 230V je 30MHz. Stineni se pouziva tam, kde je VF ruseni, ale ne proti elektrice. Naopak, strukturka je od samyho pocatku navrhovana tak, aby mohla byt tahana soubezne s elektrikou a nevadilo to.
A na take mudrosti si kde prisiel? Videl som uz kadeco medzi stavmi funguje a nefunguje a to kabelaz nieje moje primarne zameranie.

Elektromagnetizmus ti nieco hovori?  Skus potiahnut kabelaz vedla siloveho vedenia, ktorym sa prenasa vecsi vykon. To budes pozerat. Myslis si, ze v elektrickych rozvodoch nieje VF rusenie?
Nepametam si presne normu ale tienena kabelaz moze byt vedena o dost blizsie k silovemu vedeniu ako netienena kabelaz. Vedla seba(bezmedzery) mozu byt vedene ak aj silove vedenie je tienene.
To, ze to funguje aj ked to nieje podla normy, je vdak tomu, ze Cat5e kabelaz ma dos velku rezervu.

Narychlo som nasiel celkom pekny dokument. Su tam aj popisane tie vzdialenosti. Odporucam precitat kazdemu, kto ma zaujem sa nieco dozvediet o strukturovanej kabelazi.
http://www.variant.cz/soubory-ve-skladu/Karty/Spol_Zarazene/01-MANU%C3%81LY%20CS/SKS%20prirucka%20-%20man-a4.pdf