j, kdyby sis alespoň přečetl ty mnou odkazované ČSN normy místo uvádění svých dojmů…
2Sten ... kdybys nezvanil ... ta prepazka je tam z duvodu bezpecnosti tech rozvodu, s rusenim to nema nic spolecnyho, je tam jen proto, aby se ty vodice vzajemne nedotykaly a aby bylo zajisteno, ze i v pripade poruseni izolace se sitovy napeti nedostane na datovy vodic (a predevsim proto jsou stanoveny i ruzny limity na minimalni vzdalenost tehle vedeni).
Aha, proto může být podle ČSN drátěná, že?
Třeba taková. Drátěná přepážka částečně odstíní indukci, ale proti porušení izolace (jaké konkrétně máš na mysli, které může nastat mezi elektrickým a datovým kabelem a ne mezi elektrickým kabelem a třeba tvojí rukou?) ti vůbec nepomůže. Ty vzdálenosti (a jejich okruhový koeficient, který je odvozený od proudu — proč by tam byl, kdyby to mělo chránit jen izolaci?) jsou stanovené právě kvůli indukci.
CAT3 ti rozhodne stacit nebude, protoze jaksi nema odpovidajici frekvencni charakteristiku. Opet to nema nic spolecnyho s rusenim.
LOL. Proto jsou specifikované tou frekvenční charakteristikou i maximální povolené induktance, NEXT a FEXT, tedy právě odolnost proti rušení, že?
Kdybys nezvanil o necem, o cem nemas ani paru, tak bych te treba i vyzval, abys mi ukazal, kde mas zakopanej ten zemnici vodic. Protoze hosiku zemeni = zakope se zemnici vodic, a pochopitelne pak taky musi projit merenim, jestli to zemeni funguje jak ma, coz zavisi i na materialu co je kolem.
Tohle je reakce na co? Jestli na to, že kostření není zemnění, tak každá kostra zařízení připojeného na 230 V MUSÍ být uzemněná. Připojení kostry na nulák už poměrně dlouho není legální.
Mimochodem kam to budeš zakopávat v pátém patře?
A opet zvanis, v ramci budovy muze existova klidne nekolik ruznych pripojek. Stejne tak se kabelaz kupodivu pouziva i na propojeni vice budov atd atd. A naprosto s klidem nameris 100+V. A i kdyby rozdil potencialu byl 0, tak pokud je to stineni pripojeny na obou stranach ... tak NEFUNGUJE, respektive funguje ... jako velmi slusna antena. Mimochodem, proc myslis ze je soucasti ethernetu ... oddelovaci trafo? Na KAZDYM portu?
Hele, přečti si ty normy, než tu budeš šířit další moudra. Jak jsem psal, pokud budeš mít v jedné budově dva okruhy s různým potenciálem na zemi, tak je to strašně nebezpečné, protože kostry jsou uzemněné a na mnoha spotřebičích nejsou (záměrně!) kostry izolované proti dotyku (jako třeba lednice, myčka, pračka, mikrovlnka, počítačová skříň, …). Pokud by ses pak dotkl dvou koster připojených na různé země, tak tě to opravdu může i zabít. A nejde jen o kostry, zemněné musí být i topení, voda, plyn, železná konstrukce železobetonu ap. Dle ČSN by měly být všechny vodivé rozvody připojeny na hlavní uzemňovací svorku (jednu pro celou budovu), ale za určitých okolností nemusí, nicméně rozdíl potenciálu nikdy nesmí být větší než 1 V.
Rozdíl 100 V ve vzdálenosti 100 metrů (maximální délka Ethernetu) výrazně překračuje povolený rozsah napětí mezi fází a zemí (ten je 205 až 245 V), takže jestli ses s tím někde setkal, něco tam bylo hodně špatně.
Ten dokument i já jsme celkem jasně psali, že stínění se nesmí zemnit na obou stranách. Máš opravdu tak velký problém porozumět psanému textu?
Oddělovací trafo je součástí Ethernetu hlavně kvůli tomu, že koncové zařízení nemusí být vždy uzemněné. Třeba SOHO switche, notebooky či televize většinou nemají kostru a uzemněné nejsou. A taky kvůli tomu, kdyby se ti povedlo na ten datový kabel připojit elektrický, jak ses bál v prvním odstavci, proto je oddělovací charakteristika stanovená i pro připojení 50~60 Hz AC po dobu 60 sekund.