Domácí síť a komponenty - zhodnocení

Re:Domácí síť a komponenty - zhodnocení
« Odpověď #15 kdy: 17. 03. 2016, 20:04:57 »
- domácí server se taky často doporučuje, já vím.. má to ale smysl do domácího prostředí?
Má to smysl, pokud ho aspoň trochu umíš spravovat (tj. máš třeba Linux na desktopu). Výhodou je totální flexibilita, snadná a levná rozšiřitelnost. Nevýhodou může být to, že některé věci jsou možná na těch specializovaných NASech líp odladěné než na obecných distribucích (DLNA?) a taky bude asi vždycky o něco málo vyšší spotřeba.

EDIT: jo a málem bych zapomněl: velká výhoda je taky standardní formát dat na discích - při výpadku se dají vyndat a rozchodit kdekoli. S proprietárními NASy to vůbec nemusí být pravda - při výpadku taky můžeš o data definitivně přijít, pokud nebudou dobře zálohovaná (a jsme pro změnu zas u otázky, jak na domácí zálohování :) )
« Poslední změna: 17. 03. 2016, 20:06:51 od Mirek Prýmek »


TomBA

Re:Domácí síť a komponenty - zhodnocení
« Odpověď #16 kdy: 17. 03. 2016, 23:46:19 »
- domácí server se taky často doporučuje, já vím.. má to ale smysl do domácího prostředí? Nejvíc zabírá záloha filmů.. těch nechci mít zas tolik, člověk se na většinu stejně nepodívá.
NAS vs Server je o flexibilite. Ak je tvojou predstavou že napríklad tie filmy si budeš pozerat na TV cez DLNA. Tak OK. Ako ale zabezpečíš transcoding na tablet či telefón? Titulky? Viacjazyčné titulky? Prístup z WAN (ukazat video vnuka starým rodičom)? Prístup pre deti ku "obsahu pre dospelých" nech je to čo už chceš (porno, rasy, nasilie, nackovia, sekty). Rôzne zvukové stopy (výuka jazyka pre deti...). Ak si vytvoríš videotéku je príjemné ked ti systém automaticky stiahne booklety, hodnotenia, trailery, rozhovory s hercami či režisérom. Keď to celé ovládaš normálnym diaľkovým (a zvládne to dieta i starec). Keď pokračuješ tam kde si skončil. Keď súčasne streamuješ HD video do dvoch televízií, SD na tablet a hudbu do kuchyne. Keď vieš vyhľadávať podľa krajiny, roku, režiséra, herca, žánru, hodnotenia.................
To bola len ukážka niekoľkých možností servera pre domácu digitálnu knižnicu (ja používam Plex tak som len naškrtol pár funkcií). Je to iná liga. Vlastne je to celkom iný šport.

A potom sú tu všetky tie ďaľšie oblasti okrem zábavy, kde sa server využije. Archív dokumentov (plány domu, listy vlastníctva, zmluvy, fotografie kade ide voda, plyn, káble), DVR pre kamery, riadenie/sledovanie procesov (vzdialeny dohľad), domace financie, zálohovanie údajov z firmy pre dodržanie bezpečnosti v prípade požiaru, proxy server pre prístup na web s filtrovaním obsahu pre deti (vid vyššie), VPN server, virtualizácia.......
Toto všetko vieš na serveri realizovat a NAS sa nechytá. A co sa týka tej malej spotreby NAS a veľkej spotreby malého servera, to sú fámy.

Re:Domácí síť a komponenty - zhodnocení
« Odpověď #17 kdy: 18. 03. 2016, 10:30:37 »
Ten mikrotik je opravdu kmobinace Routru se Switchem, zato ten EdgeRoutr je hlavně Routr. V podstatě tím chceš porovnat dvě docela rozdílen kategorie výrobku, oproti tomu EdgeRoutru je u mikrotiku CCR řada (Cloud Core Router). Domů je podle mě vhodnější ten mikrotik, ale co se týka počtu paketů které to uroutuje tak je to méně než ten to UBNT, ale jde zas o to že doma budeš mít do jednoho portu připojený Internet a do zbytku LAN a budeš routovat jen mezi Internetem a LAN. Tzn. že všechny LAN porty pojedou mezi sebou přes Switch a jen komunikace co půjde ven do internetu bude nasměrovaná na CPU co to bude routovat.
V podstatě tenhle mikrotik cílí na SOHO kategorii a ten EdgeRouter na korporátní/ISP sféru jako routr. Ikdyž i tyhle mikrotiky se používají u lokálních ISP jako VLAN Switche.

Co se týká NAS vs. Server to je otázka používání, pokud si z toho uděláš "jen síťový disk" tak je podle mě NASka dostačující, pokud ale už chceš nějakou přidanou hodnotu tak server je lepší.

NAS:
Výhody:

Menší spotřeba el. energie
Jednodužší nastavení a údržba
Z pravidla menší velikost zařízení
Začínají na menší počizovací ceně
Nevýhody:
Problematické, ba skoro nemožné rozšíření funkčnosti
Z pravidla menší výkon, u výkonch NAS cena srovnatelná se Serverem

Server:
Výhody:

Jednoduchá rozšířitelnost
Možnosti konfigurace,
Nevýhody:
Větší spotřeba el. energie
Větší rozměr zařízení
Vyžší nároky na správu


V tom co je pro Tebe lepší se musíš rozhodnout sám. Sám jsem kdysi chtěl Server ale nějakou dobu mám NASku(nějakého 2 diskového QnaP) a momentálně mi to plně vyhovuje a nic víc než ukládat data nepotřebuju.
Filmy přehrávám přes Raspberry Pi s OSMC kde mám nasdílené disky z NASky.

Daemon

Re:Domácí síť a komponenty - zhodnocení
« Odpověď #18 kdy: 18. 03. 2016, 14:30:37 »
Ten patch panel bych vzal tento: http://www.digitor.cz/cs/patch-panel-datacom-19-quot-utp-24-portu-cat-5e-lsa-npadtc1005.htm z vlastní zkušenosit můžu říct že má lepší připevnění kabelu (přes tu svorku a vázacím páskem), osazoval jsem oba typy a ten co ti doporučuju se mi jevil jako lepší.

Rozhodně nějaký takový. Ty patchpanely bez vyvazovacího hřebenu jsou úplne na pendrek.

Daemon

Re:Domácí síť a komponenty - zhodnocení
« Odpověď #19 kdy: 18. 03. 2016, 14:45:46 »
- switch Cisco SG110-16HP - 1 Gb/s, 16 portů, podpora PoE napájení. Možná by stačil i 8-mi port, ale ať tam je nějaká rezerva.. PoE pro případ, že bych někdy dopojoval kamery, ale moc tomu nevěřím..
http://www.czc.cz/cisco-sg110-16hp/179711/produkt

Já si chci pořídit SG-200, který je managed, umí VLAN, LACP a takové ty věci. Takže možná by stálo za úvahu, jestli ne tento. Ale já jsem síťař, takže od switche chci "něco navíc", protože to používám. Je cca o 1000,- dražší než SG-110.

Dále vezmi v úvahu, že pouze polovina portů má PoE. Tak aby pak třeba nechybělo.
A taky to, že se jedná o PoE podle 802.3af a nelze napájet zařízení s "pasivním" PoE. Typicky různé čínské krabičky. S tím jsem si na SG-200 docela naběhl v kombinaci a wifi AP od Mikrotiku. 802.3af podporuje až takové to dražší UniFi od Ubiquity.

A taky jsem si všiml, že 24 portová SG-200 je levnější než 16 portová. (v Mironetu)


Daemon

Re:Domácí síť a komponenty - zhodnocení
« Odpověď #20 kdy: 18. 03. 2016, 15:00:29 »
Ještě k tomu routeru - CRS od Mikrotiku neznám, takže nedokážu posoudit. Osobně bych asi v tuto chvíli koupil buďto RB-2011 nebo RB-3011. (O čemž ostatně uvažuji v rámci upgrade domácí sítě.) Do toho prvního lze v případě potřeby dát i OpenWRT. Ten druhý zatím podoporu nemá, ale troufám si odhadovat, že to je jen otázka času, protože v něm je stejný procesor jako v Omnii, která OpenWRT/TurisOS používá.

TomBA

Re:Domácí síť a komponenty - zhodnocení
« Odpověď #21 kdy: 18. 03. 2016, 18:05:12 »
"NAS je menšie ako Server":
Keď porovnáme obe zariadenia spomínané v tomto vlákne tak HP Microserver Gen8 (23,24 x 22,97 x 24,51 cm) a Synology DS214play (10,8 x 16,5 x 23,3) + externý zdroj (cca. 10 x 5 x 4). Keď to má ísť do racku tak je to +- to isté´.

"NAS je lacnejšie ako Server":
Tak minimálne na tom spomínanom CZC je ten server o cca. 200CZK lacnejší....

"NAS má menšiu spotrebu":
Podľa toho webu má NAS spotrebu 29W. Podľa mojho merania má server s dvoma 2T WD diskami spotrebu dlhodobo okolo 37W (prakticky ale nie je idle lebo na nom bezia tri virtuálne stroje s mnohými úlohami). Ak do toho NAS dáme dva disky tak to bude +- to isté.

"NAS sa jednoduchšie konfiguruje":
Ak sa zmierim s obmedzenými funkciami NAS tak si aj na ten server viem dať voľajakú NAS-ovskú distribuciu (FreeNAS, OpenMediaVault) a konfigurovanie je rovnaké. Alebo si tam dám MS Server za (28€ ku tomu) ak som MS FunBoy.

Ale stále mi tu v prospech servera zostáva 3GB RAM naviac, cca. 2-10 násobný výkon (podľa app), 2xEthernet, viac USB, ILO, DVD-RW, virtualizácia, štandardný HW, štandardný SW....

Hobbit

Re:Domácí síť a komponenty - zhodnocení
« Odpověď #22 kdy: 18. 03. 2016, 20:31:05 »
1 postreh:
ty chces davat WiFi router do PLECHOVY bedny (racku)?

a trochu omacky okolo:
Pokud nemas nejak extra rychlej internet (100+Mb) tak to routne kazdej mikrotik. Ale jak zde zaznelo - u mikrotiku to chce neco vedet o sitarine, sice to z fabriky chodi nastaveny jako soho router, ale jeden nikdy nevi co od toho bude poterbovat. Jinak mikrotik je vcelku spolehlivy zarizeni, ktery je neuveritelne univerzalni (ze sitarskyho hlediska). Na nejaky pripojovani externich disku ala uloziste u nej zapomen, to je vec na kterou to neni staveny.

switche od mikrotiku (CRS...) jsou to samy jako jejich routery, jenom to ma vic portu a zalezi jak si to nastavis - tam to chce uz trochu premejslet. Pri spravnym nastaveni to muze fungovat jako router (cast s routeros) a zaroven jako wire-speed switch, jenom to je treba hnat pres switchchip.

A domu se nejaky NAS hodi, zakladni podminka aby umel DLNA server - a samozrejme televize, co umi DLNA.

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Domácí síť a komponenty - zhodnocení
« Odpověď #23 kdy: 18. 03. 2016, 21:08:30 »
Ale jak zde zaznelo - u mikrotiku to chce neco vedet o sitarine, sice to z fabriky chodi nastaveny jako soho router, ale jeden nikdy nevi co od toho bude poterbovat. Jinak mikrotik je vcelku spolehlivy zarizeni, ktery je neuveritelne univerzalni (ze sitarskyho hlediska). Na nejaky pripojovani externich disku ala uloziste u nej zapomen, to je vec na kterou to neni staveny.

Mikrotik mi připadá spíše přiměřeně univerzální. Umí toho relativně hodně, tu spolehlivost bych po zkušenostech až tak nepřeceňoval, WISP by mohli vyprávět. Univerzální bych nazval tak OpenWRT, se kterým se ale člověk musí víc učit než s RouterOS.

Re:Domácí síť a komponenty - zhodnocení
« Odpověď #24 kdy: 18. 03. 2016, 21:19:10 »
Nechci dát router do rozvaděče, chci to řešit s AP mimo..

Děkuji za další připomínky..
Budu se ještě ptát.. nevím, jestli to dobře chápu..

Pokud bych vzal switch např. Cisco SG200-26 tak ten PoE neumí --> můžu přidat 8 portový pasivní PoE injektor panel ( https://www.alza.cz/poe-pan8-d254234.htm?o=3 ) a vše bude fungovat? AP mám vybrané: Ubiquiti UniFi UAP-AC-LR, je to pasivní PoE, takže by to fungovat mělo?
Ono PoE nemá ani ten Mikrotik, takže tam bych to musel řešit stejně.
A nebo bych čistě switch s AP propojil aktivním PoE injektorem. Ale pokud mám více zařízení napájených skrz PoE, tak je lepší to řešit pasivním PoE, pokud tedy to koncové zařízení podporuje pasivní PoE, chápu to dobře?
Laickým pohledem mi pořád přijde lepší Mikrotik CRS125-24G-1S-RM http://www.czc.cz/mikrotik-crs125-24g-1s-rm/144557/produkt

Děkuji také za vypíchnutí rozdílů NASu / domácího serveru.
Říkám si, že by mi víc vyhovoval server. Nejvíc mě odrazuje mít server pro sdílení a druhé pc na hraní u tv..
Co to spojit? Je to možné mít výkonné pc na hraní u tv a zároveň aby sloužilo jako server? Nepoběží samozřejmě 24/7. Problém bude hlučnost..
Za pár let se stane běžné 4k video a mít 2 výkonné pc mi přijde blbost.. 

Re:Domácí síť a komponenty - zhodnocení
« Odpověď #25 kdy: 18. 03. 2016, 22:08:59 »
Tohle multipoe je fajn, pokud ti staci 100Mb na port. Mrknul bych, jestli nekdo nedela 1Gb multipoe. WiFi v N i AC umi protahnout vic nez 100Mb takze by to zbytecne limitovalo rychlosti. Mimochodem spousta APcek sice umi N/AC ale maji 100Mb porty - ponekud spolecenske faux pass.

Co se tyka routeru - to CRSko by melo stacit, podle CPUcka by melo zvladnout routing/nat pro cca 200Mb a pokud provoz lokalni site budes tlacit skrz switchchip tak to pojede wirespeedem, mam dojem ze to tak maj nastaveny z vyroby. Takze pokud nemas do baraku optiku s vyssima rychlostma, melo by to byt OK.

Vykone PC na hrani je na hrani, ale pokud ti bude porad hucet, bude te to desive stvat - i ten blbej disk je v noci slyset. Pokud sdilenim myslis torrenty, tak vyber NAS, ktery to umi a mas vysmato. Dalsi alternativou (mnohdy levnejsi nez NAS) je nejaky low-power PC s diskama v raidu kopnuty do komory / na zachod / zavreny do racku.

edit: nezapomel jsi natahat kabely do kotelny, garaze a podobne? taky se muze hodit krk vytazenej na patu baraku, abys pak neresil jak dostat do baraku kabelovku/optiku/telecom, proste jakejkoliv kabel kterej ma prijit zvenci.
 
« Poslední změna: 18. 03. 2016, 22:11:30 od Hobbit »

TomBA

Re:Domácí síť a komponenty - zhodnocení
« Odpověď #26 kdy: 19. 03. 2016, 12:15:14 »
Je to možné mít výkonné pc na hraní u tv a zároveň aby sloužilo jako server?
Je to možné, ale v praxi sa to neosvedčilo. Je to asi ako keby si povedal že nahradíš nákladnú tatrovku a Porsche 911 len pomocou toho Porsche 911. Miesto toho aby si spojil výhody, vynásobia sa ti nevýhody...

Ešte k tomu routru. AK máš deti, možno by nebolo zlé premýšľať nad niečim čo má WCF http://www.draytek.co.uk/information/our-technology/draytek-wcf. Routery z rady 28XX, 29XX od Drayteku su v tom OK.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí síť a komponenty - zhodnocení
« Odpověď #27 kdy: 19. 03. 2016, 12:29:41 »
Ešte k tomu routru. AK máš deti, možno by nebolo zlé premýšľať nad niečim čo má WCF...

Spravne, aspon se deti nauci pouzivat proxy, VPN a TOR jiz v utlem veku.

TomBA

Re:Domácí síť a komponenty - zhodnocení
« Odpověď #28 kdy: 19. 03. 2016, 20:30:56 »
Ešte k tomu routru. AK máš deti, možno by nebolo zlé premýšľať nad niečim čo má WCF...

Spravne, aspon se deti nauci pouzivat proxy, VPN a TOR jiz v utlem veku.
Prečo nie, aj to je veľmi pozitívny prínos. Ak bude internet smerovať týmto smerom, budú to veľmi dobré vedomosti...
Máš deti? Koľkoročné? Máš osobnú skúsenosť s témou? Alebo je to len tak to klasické "trendy" vyjadrenie? Preberal som túto tému s psychológmi, odborníkmi na sekty, lekárom z centra pre závislosti a nemali také smelé názory ako ty. Môžem ťa zoznámiť s otcom dobrej rodiny ktorého syn skončil v sekte a tomu to vysvetli. Ja viem, teraz prídu tie pindy o tom že zlyhal ako rodič, rodina a podobne. Nie, nie vždy je to tak.

a1

Re:Domácí síť a komponenty - zhodnocení
« Odpověď #29 kdy: 19. 03. 2016, 20:58:28 »
Citace
teraz prídu tie pindy o tom že zlyhal ako rodič, rodina a podobne

tak jestli to ze je syn v sekte povazuje za chybu, tak kdo jiny nez rodic selhal? stat? sousedi ? astan seran?