Jakou navigaci do auta?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #105 kdy: 03. 01. 2019, 01:30:32 »
pises tam ze by ti stacil male P100+128MB RAM, tak si porid Fujitsu LifeBook B142 ma to i touchscreen ;-)


Zelenohlav

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #106 kdy: 03. 01. 2019, 21:52:05 »
pises tam ze by ti stacil male P100+128MB RAM, tak si porid Fujitsu LifeBook B142 ma to i touchscreen ;-)

HW mam vyreseny, pojede to na Asus EEE, ktery je problizne stejne velky, jako ten Lifobook, nebo na Raspberry PI, ale resim SW. Je neco lepsiho na offline navigaci v Linuxu, nez tangogps/foxtrotgps? Nejlepe neco, co ma OSM jako databazi a ne jako hromadu obrazku? Nepotrebuju, aby mi to hledalo cestu, ale hodila by se mi moznost nakreslit si cestu predem.

M

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #107 kdy: 04. 01. 2019, 13:11:06 »
Tak kdyz nekdo nechce koupit smartfoun a na nej dat navigaci, tak mu hlavne nekolikrat poradte, at si koupi smartfoun a da na nej navigaci. Take nevim, proc se tu resi nabijeni, kdyz to sakra chce do auta.

Nejlevnejsi cesta jak poridit navigaci, je koupit z bazaru nebo ebay stary Garmin, Nuvi 250 staci, ale muze samo byt novejsi. Starsi take vyhovi, ale muzou chybet ficury, jako zobrazeni rychlostniho limitu, jaky Garmin v danem miste predpoklada, obcas uplne spatne. Nebo varovani o radarech. Nejlepsi by bylo pred koupi nekde najit seznam ficur a rozhodnout se, jestli je potrebuji.

Stary Garmin se da poridit i za 40€ a neni o moc horsi, nez novy. Dulezite je, aby u nej byl originalni zdroj. Typicky zdroj od jineho vyrobce nema odpor mezi prislusnymi piny a Garmin si pak mysli, ze je pripojen k PC a neda se pouzivat. BTW stary Garmin ma vyhodu v tom, ze kvuli staremu krapu mi okno nerozbiji, protoze za nej dostanou leda tak dve piva v hospode.

Pozor tez na to, ze stare Garminy mivaji male uloziste a mapy za posledni roky dost nabobtnaly. Nektere modely pak maji diru na SD kartu, ktera muze byt max 2 GB velka, na coz se zatim vejde skoro cela Evropa, napriklad bez Balkanu nebo Skandinavie - zalezi na vkusu kazdeho soudruha, do ktere casti Evropy momentalne nehodla jet. Tez se pak tusim da udelat to, ze dam kus map na SD a co chybi, hodim na vnitrni uloziste.

Tehlech starych garminu se lidi casto zbavuji kvuli zoufale zastaralym mapam a za update nechteji platit, protoze soudruzi za to chteji tolik, ze novy Garmin stoji jen o malo vic.

Na tom Garminu se pak updatuje firmware a na torrentu nebo nejakem ulozisti se najdou mapy (nekdy se musi odemknout, k cemuz byva prilozena utilita).

Upozornuji ale, ze Garmin naviguje dosti debilne. S TomTomem One, ktery jsem mel do doby, nez umrel na green light of death, jsem se o volbe cesty vetsinou shodl. S Garminem jezdim tak, ze vicemene jedu, jak si myslim ja a Garmina necham ridit az blizko k cili. Garmim ma totiz snahu vozit me po silnicich s nejvetsim provozem a pokud mozno semaforem kazdych 50 m. Otrava je take v tom, ze kdyz odbocim, kde Garmin nechtel, tak on se me neustale snazi navest na puvodni trasu. TomTom v takovem pripade prepocita cestu podle smeru, kterym jsem se vydal.

Dalsi traparna Garminu je nedostatecne (skoro zadne) rozliseni tridy silnic, coz asi souvisi s mapovymi podklady, ktere jsou jine, nez pouziva TomTom. V podstate se zda, ze rozlisuje akorat mezi dalnicemi a ostatnimi silnicemi. Takze siroka okreska ma stejnou prioritu, jako hrbolata polni cesta a nekdy i rozbahnena lesni cesta, kde nezapadnu akorat tak s terennim autem.

Tez je nutno pocitat s tim, ze odhady doby cesty Garminem byvaji casto znacne optimisticke, splnitelne leda za minimalniho provozu, vhodne konstelaci hvezd a vysky rosneho bodu.

Samozrejme, na instalaci map a firmware pod Linuxem muzete zapomenout, tim se nezatezuji ani navigace, ktere (pry) maji updatovaci soft psany v Jave, kterou na Linuxu mame take - i kdyz to pry nekdy jde rozchodit, ale to nebude pripad Garmina, ktery to v Jave asi nema. Garmin pak pri vyvoji aplikace zaperlil navic v tom, ze v jeho aplikaci je male okno s volitelnymi kysy map a to okno nelze zvetsit. Takze 22" display vam nic neusnadni, jste na tom stejne, jako na netbooku.

A jeste perlicka na zaver: firmware Garminu vyvijel nejaky ..... (doplnte silne vulgarni nadavku dle vlastniho vkusu). Pri obnove ulozenych adres ze zalohy dokaze Garmin totalne lehnout, pokud je v souboru chyba. Soudruzi si s osetrenim chyby pri parsovani vubec nelamali hlavu a Garmin vytuhne, dokonce ani nenabehne do USB storage, aby clovek ten chybny soubor vymazal. Resi se to instalaci modifikovaneho firmware pomoci jakehosi programu za tajneho hmatu na displayi pri zapnuti. Nasledne Garmin nabehne do USB storage, soubor se vymaze a preinstaluje se puvodni firmware.

BTW, na Garmin se daji snadno hodit Open Street Maps, soubor s mapami se da vygenerovat rovnou nekde na jejich sajte a staci na Garmin zkopirovat, coz jde i pod Linuxem.

k tomu starému garminovi ještě bacha na jednu věc: do loňska (tusím) fungovaly na mé 60CSx mapy bez problémů, ale teď u novějších map (třeba city navigator) nefunguje diakritika a některé navigační funkce - podle technické podpory garminu je to prostě vývoj

na druhou stranu garmin má fakt vymakaný speciální mapy - námořní, turistické, cyklo a podobně

osobně mám na telefonu MapFactor a spokojenost.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #108 kdy: 04. 01. 2019, 19:18:51 »
Je neco lepsiho na offline navigaci v Linuxu, nez tangogps/foxtrotgps?
vzhledem k tomu ze v aute spokojene pouzivam MapFactor, zkusil bych ten(pres wine), pred lety udajne jel(hned nahore v odkazu), nevim jestli i ted :-)
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:MapFactor_Navigator_Free

Yokotashi

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #109 kdy: 04. 01. 2019, 22:02:00 »
Je neco lepsiho na offline navigaci v Linuxu, nez tangogps/foxtrotgps?
vzhledem k tomu ze v aute spokojene pouzivam MapFactor, zkusil bych ten(pres wine), pred lety udajne jel(hned nahore v odkazu), nevim jestli i ted :-)
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:MapFactor_Navigator_Free

Obavam se, ze stabilita neceho pod Wine nebude asi na praktickou navigaci pouzitelna, ale zkusim to. Diky za tip.


Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #110 kdy: 22. 03. 2019, 23:19:26 »
Zdarec, já osobně doporučuji Garmin Lifetime Europe... je sice trošku dražší, ale vzdyčky mě dovezla tam kde jsem potřeboval... JInak tady dobrý článek s recenzí na víc navigací: https://kralmotoru.cz/media/nejlepsi-navigace-do-auta-recenze

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #111 kdy: 23. 03. 2019, 00:06:24 »
Zdarec, já osobně doporučuji Garmin Lifetime Europe... [...]
"nechci" ti kazit reklamu ;-) ale u Garmin vidim (https://www.garmin.cz/stranky/aktualizace) podporovany OS: Windows a Mac, tazatel jasne psal:
Citace
"vyzaduji i aktualizaci map z linuxoveho desktopu (MS Windows nemam k dispozici)."

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #112 kdy: 02. 04. 2019, 13:43:07 »
To si vazne nekdo z IT kupuje auto starsi 15let????

Vážně kupuje. Znám totiž asi tak tisíc lepších způsobů jak vyhazovat peníze než zrovna za auto i když ho občas potřebujeme a je nás doma šest a snad časem sedm, takže bych se v půjčovně nedoplatil. To, že někdo má v IT peníze ještě taky neznamená, že je chce utrácet zrovna takhle.