Jakou navigaci do auta?

pavell

Jakou navigaci do auta?
« kdy: 14. 03. 2016, 09:34:27 »
Ahoj, jakou byste doporucili navigaci do auta?

Mimo kvality zarizeni jako takoveho vyzaduji i aktualizaci map z linuxoveho desktopu (MS Windows nemam k dispozici).

Predem diky za tipy...
« Poslední změna: 14. 03. 2016, 09:44:58 od Petr Krčmář »


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:jakou navigaci do auta?
« Odpověď #1 kdy: 14. 03. 2016, 09:41:51 »
Android nebo Windows phone (nebo tablet?) + Mapfactor Navigator Free.

Aktualizace přes wifi rovnou ze zařízení, mapy z openstreetmap.org (zdarma), stažení map zemí, které chcete (netřeba celou Evropu, když jedu jen do Rakouska, že?), u větších zemí rozdělené na části (třeba Německo), možnost zadání libovolného počtu průjezdních bodů, česky (včetně hlasové navigace), ... Vyrobili to Češi a podle mě se jim to moc povedlo.

Nevýhoda - po prvním spuštění se zdá aplikace celkem neintuitivní (alespoň pro mne). To se ale během 15 minut intenzivního zkoumání dá zmáknout :-) Při zapínání občas otravuej s nabídkou placených map (nevím od koho - Tomtom?), při vypínání občas otravuje hodnocením v Google Play. Obojí lze vždy jedním kliknutím přeskočit. Neobsahuje reklamy (alespoň jsem žádné neviděl).

Když vezmu v úvahu, že celkem slušný (čti: hardwarově vybavený) Android se dá dneska koupit za 2 tisíce, není o čem.

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #2 kdy: 14. 03. 2016, 09:54:45 »
Android + Sygic.

pavell

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #3 kdy: 14. 03. 2016, 09:58:27 »
Ahoj, diky Vam obema, ale kupovat telefon nebo tablet je prave to, co nechci. Chci zarizeni, ktere dela pouze jednu vec a dobre.

V mezicase jsem se na webu docetl, ze nebyva v linuxu problem s navigacemi Garmin, jdou snad i breaknout a nahrat tam OpenStreetMap misto originalnich map.

Sten

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #4 kdy: 14. 03. 2016, 10:03:05 »
Here. Bez reklam, s dobrými podklady a zdarma.

Kupovat speciální zařízení nemá smysl, když stojí stejně jako telefon, většinou je pomalejší a za aktualizace se platí.


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #5 kdy: 14. 03. 2016, 10:04:29 »
Hele, nebudu Tě do ničeho nutit, ale viděl jsem před mnoha lety navigaci za 10 tisíc (Garmin Nüvi, číslo nevím), uměla jeden průjezdní bod pro celou trasu a nepřipadala mi tak úžasná za ty prachy.

Dneska bych šel vždycky jedině tou cestou, kterou jsem popsal. Je to zdaleka nejlevnější řešení a přitom neobsahuje moc "proti" (nějaké se vždy najdou). Pokud se ale koupí telefon, kterej moc žere baterku (a to ty levný umí), přihodil bych 500 za powebank, kterej bych měl pro případ, že musím z auta/jdu na pěší tůru.

Ale pokud chceš dát víc peněz za zařízení, který bude pravděpodobně umět míň (teď nemyslím telefonování, MP3 přehrávač, internetovej prohlížeč atd. ale striktně co se navigace týče) a budeš do něj muset dokupovat aktuální podklady/podklady pro země, který nemá v základu, je to na Tobě. V tom případě ale neporadím, protože nemám zkušenosti.

pavell

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #6 kdy: 14. 03. 2016, 10:27:05 »
"Doživotní aktualizace map" mají prakticky všechna zařízení (koukám na Alzu), stejně jako "mapy celá Evropa".

Jak často jezdíte autem mimo Evropu, že Vás trápí nákupy map?

Lol Phirae

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #7 kdy: 14. 03. 2016, 10:34:30 »
"Doživotní aktualizace map" mají prakticky všechna zařízení (koukám na Alzu), stejně jako "mapy celá Evropa".

To koukáš opravdu blbě. Např. ten tvůj zmiňovaný Garmin: http://www.garmin.cz/mapy/aktualizace-map/

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #8 kdy: 14. 03. 2016, 10:44:06 »
Chci zarizeni, ktere dela pouze jednu vec a dobre.
S nativními navigacemi moc zkušeností nemám. Ale co jsem viděl, jsou tyhle navigace zařízení, která dělají jednu věc, špatně, ale o to jsou dražší. Jenom těch důvodů, proč někdo nemá v té nativní navigaci aktualizované mapy, i když je má předplacené, kolik jsem slyšel… Problém je, že tyhle navigace prakticky nemají konkurenci – jakmile si takovou navigaci jednou pořídíte, jste připoután k jejímu výrobci a nezbývá vám, než se s danou navigací smířit, nebo tu počáteční investici zahodit a koupit něco jiného. (A nejlepší je, když vám tu navigaci takhle vnutí rovnou výrobce auta v rámci nějakého balíčku.) Výrobci navigací pro mobily a tablety se musí víc snažit, protože když se vám jejich navigace nelíbí, prostě ji odinstalujete a pořídíte jinou.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #9 kdy: 14. 03. 2016, 10:53:55 »
Chci zarizeni, ktere dela pouze jednu vec a dobre.
S nativními navigacemi moc zkušeností nemám. Ale co jsem viděl, jsou tyhle navigace zařízení, která dělají jednu věc, špatně, ale o to jsou dražší. Jenom těch důvodů, proč někdo nemá v té nativní navigaci aktualizované mapy, i když je má předplacené, kolik jsem slyšel… Problém je, že tyhle navigace prakticky nemají konkurenci – jakmile si takovou navigaci jednou pořídíte, jste připoután k jejímu výrobci a nezbývá vám, než se s danou navigací smířit, nebo tu počáteční investici zahodit a koupit něco jiného. (A nejlepší je, když vám tu navigaci takhle vnutí rovnou výrobce auta v rámci nějakého balíčku.) Výrobci navigací pro mobily a tablety se musí víc snažit, protože když se vám jejich navigace nelíbí, prostě ji odinstalujete a pořídíte jinou.
Dobré argumenty.

Já osobně nejezdím téměř ani mimo ČR, natož mimo Evropu. Jen jsem chtěl popsat, co ta aplikace v kombinaci s openstreetmap umí.

j

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #10 kdy: 14. 03. 2016, 11:06:13 »
Realne si muzes vybrat mezi tomtom a garmin(na silnici vyrazne horsi). Garmin ma ale tu vyhodu, ze do nej dostanes mapy z OSM gratis. Ale jak bylo receno, za slusnou krabku das 5k+. Pokud nepotrebujes aby to bylo vodotesny (na kolo treba), pripadne jinak zodolneny, tak je debilni foun cesta nejmensiho odporu. Nemusis v nem mit ani SIMku (pokud si nevyberes teda nejakej tupej).

Pomijim ceny za aktualizace, ktery stojej tak +- 3k/rok (a ano, nektery krabky, prevazne ty pres 10k, maj v cene "lifetime" = 5let).

Vyhodou navigace pak jeste muze byt RDS, ale specielne v podminkach CR je to knicemu. Funguje to v Rakousku a Nemecku.

Yarda

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #11 kdy: 14. 03. 2016, 13:33:44 »
Jak moc to potřebuješ - jak moc jezdíš po neznámých místech? Já tedy moc nejezdím, když mám někam jet, kde to moc neznám, tak si předem nastuduji trasu na Seznamu nebo na Googlu a pak jedu po paměti, myslím, že navigace v autě, pokud bych ji sledoval za jízdy by mne rozptylovala od řízení. Ale kdybych se jezděním živil, třeba jako kurýr, tak bych si nějakou určitě pořídil.

franta PH

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #12 kdy: 14. 03. 2016, 15:09:52 »
Plně souhlasím s názorem Pavouka106. MapFactor Navigator Free jak do auta, tak holka podle ní chodila i ve Slovenském ráji :-) a to je co říct. Jo a že mapy open jsou aktuálnější než placené potvrdí i lidi přímo od zdroje. Za poslední měsíc se nám do rukou dostaly 3 HW navigace (TomTom propadlá aktualizace a máš smůlu, Garmin neintuitivní ovládání a mapa vzhůru nohama). Navíc opatruj a nabíjej další zařízení. V androidu ho máš stále u sebe.

j

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #13 kdy: 14. 03. 2016, 15:22:06 »
Jak moc to potřebuješ - jak moc jezdíš po neznámých místech? Já tedy moc nejezdím, když mám někam jet, kde to moc neznám, tak si předem nastuduji trasu na Seznamu nebo na Googlu a pak jedu po paměti, myslím, že navigace v autě, pokud bych ji sledoval za jízdy by mne rozptylovala od řízení. Ale kdybych se jezděním živil, třeba jako kurýr, tak bych si nějakou určitě pořídil.

Navigace neni jen o jesteni po naznamych mistech ... ale predevsim o tom, ze (pokud to funguje) te upozorni na prusvih driv, nez stojis v kolone, muze ti logovat jezdeni (a pripadne z toho pak vyrobis knihu jizd) atd atd. Jestli tebe od rizeni vyrusuje navigace, tak si hlavne nekupuj zadny auto mladsi 10 let ...

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #14 kdy: 14. 03. 2016, 15:52:10 »
Po zkušenosti už bych si specializovanou navigaci nekoupil, pokud by to nebylo něco fakt profi. Vybíral bych z běžných aplikací na android.