Je možný VM na gaming?

t0msk

Je možný VM na gaming?
« kdy: 24. 01. 2016, 00:51:13 »
Zdravím, ako niektorý viete, chcel by som prejsť na Linux (Ubuntu), ale taktiež by som si chcel na Linuxe spraviť VM na ktorom by som mal Win7, kvôli aplikáciam, ktoré sú iba na Windows a niektorým hrám. Preto by som sa chcel spýtať či je možné na VM (kvm/qemu) cez GPU passtrough získať výkon skoro rovnaký ako na bare metal.

Ďalšia otázka, podstatne dôležitejšia, je že či sa dá nastaviť aby môj linux využíval GPU (aby som mal vysoký výkon na playonlinux aplikácie a pod) a v prípade zapnutia VM (Win7) by GPU nahradil iGPU v linuxe a GPU by začala fungovať vo VM (som ochotný strpieť prebliknutie obrazovky a pod ;D ), vo Windowse sa dalo mať 2 GPU spustené, tak, že GPU mi vykreslovala obraz na monitore a iGPU mi vykreslovala
"virtuálny monitor (obraz za mojim monitorom), ktorý nebol vidieť" celý návod je možné nájsť v príspevku (dole) na http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2147305/enabling-intel-integrated-graphics-alongside-discrete-graphics-card-quick-sync.html

Tak by ma zaujímalo či sa nedá niečo takéto aj na linuxe, že by ma to prípadne hodilo do "iného monitora" kým by GPU riadila VM, kľudne môžem v tom okne ostať, ide mi len o to, že chcem GPU výkon v linuxe, ale po zapnutí VM ho presmerovať na VM, a aby iGPU riadila linux kým bude VM zapnuté.

DUAL BOOTu sa chcem vyhnúť preto aj robím VM, keby som mal dual boot tak VM je pointless, chcem sa vyhnúť reštartom.

CPU: Intel i5 4670
GPU: Asus EAH6850
iGPU: Intel HD 4600
RAM: 8GB (rozmýšľam nad upgradom na 16)

Ďakujem!  ;)


console

Re:Je možný VM na gaming?
« Odpověď #1 kdy: 24. 01. 2016, 00:53:22 »
Kup si konzoli a nedělej nesmysly! Playstation rules!!! Linux na PC a hraní tam, kde má být.

t0msk

Re:Je možný VM na gaming?
« Odpověď #2 kdy: 24. 01. 2016, 01:10:50 »
Kup si konzoli a nedělej nesmysly! Playstation rules!!! Linux na PC a hraní tam, kde má být.
A ja ti na to poviem iba jednu vec že PC gaming race :) a bol by som rád, keby ste nepísali off topic, kto nevie poradiť, tak nech sa nevyjadruje. Ďakujem

sdfasdf

Re:Je možný VM na gaming?
« Odpověď #3 kdy: 24. 01. 2016, 01:27:00 »
Zdravím, ako niektorý viete, chcel by som prejsť na Linux (Ubuntu), ale taktiež by som si chcel na Linuxe spraviť VM na ktorom by som mal Win7, kvôli aplikáciam, ktoré sú iba na Windows a niektorým hrám. Preto by som sa chcel spýtať či je možné na VM (kvm/qemu) cez GPU passtrough získať výkon skoro rovnaký ako na bare metal.
Je:
https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/2z0evz/gpu_passthrough_or_how_to_play_any_game_at_near/

Re:Je možný VM na gaming?
« Odpověď #4 kdy: 24. 01. 2016, 08:20:47 »
Z hlediska výkonu je určitě lepší Wine, pokud v tom hra funguje. K druhé otázce: v placeném VMWaru nevím, ale určitě ne ve VBoxu. Já bych tohle neřešil a prostě bych do monitoru vedl dva kábly a ručně bych to přepínal.


noname

Re:Je možný VM na gaming?
« Odpověď #5 kdy: 24. 01. 2016, 09:35:12 »
Určite by som volil http://store.steampowered.com/steamos/buildyourown
Virtualizáciou si moc nepomôžeš, tam tie hry proste nepôjdu dobre, možno sa to dá nejak ponatstavovať, ale ten výkon nebude nič moc. Wine+PlayOnLinux, ale najmä Steam sú určite lepšie voľby. Samozrejme funguje aj na Linuxe také, že hru si spustíš na dedikovanej grafike a zvyšok pôjde na intelackej, problém môže však byť v tom, že tá tvoja je to AMD, ale treba skúsiť, možno to bude v pohode (neviem v akom stave sú drivre pre AMD na linuxoch, viem iba že Nvidie sú ok). Každopádne ja by som volil radšej dualboot, predsa len Linux má silné stránky inde.

radek

Re:Je možný VM na gaming?
« Odpověď #6 kdy: 24. 01. 2016, 10:26:03 »
Rozhodně dualboot. Stejně časem zjistíš, že windows zas tak tragický není a v ubuntu se toho zas tolik nenaučíš. Takže pak stejně přejdeš na windows. Já to tak měl a spousta lidií také. Udržovat 2 systémy je zbytečné a když ti jeden z nich nenabízí to, co nabízí druhý a druhý přitom nabízí to co první, tak je jasný, že zůstaneš u windows :-)

radek

Re:Je možný VM na gaming?
« Odpověď #7 kdy: 24. 01. 2016, 10:27:40 »
Nehledě na to, že to tvoje gpu je bída v linuxu (o hodně větší bída jak ve windows). A podpora těchto grafik za chvíli skončí.

noname

Re:Je možný VM na gaming?
« Odpověď #8 kdy: 24. 01. 2016, 10:30:16 »
Rozhodně dualboot. Stejně časem zjistíš, že windows zas tak tragický není a v ubuntu se toho zas tolik nenaučíš. Takže pak stejně přejdeš na windows. Já to tak měl a spousta lidií také. Udržovat 2 systémy je zbytečné a když ti jeden z nich nenabízí to, co nabízí druhý a druhý přitom nabízí to co první, tak je jasný, že zůstaneš u windows :-)

Pri hrách platí toto, pri iných činnostiach (programovanie) zase naopak :)

flack

Re:Je možný VM na gaming?
« Odpověď #9 kdy: 24. 01. 2016, 11:39:44 »
Ako uz som spominal na irc. Neviem o tom ze by slo nastartovat pocitac bez grafickej karty, ak mas dve, tri tak ho zapnes. Len musis urcit ktora je primarna.

Ak mas dve jednu urcis ako primarnu. Aby operacny system a hardware mohli fungovat. Tu druhu mozes blokovat pri zavadzani kernelu, pomocou pci-stub, ale musi byt skompilovany v jadre. A blokovat ho v grubu ako ja pci-stub.ids=10de:1201,10de:0e0c.

To co pises ze funguje vo windowse je celkom ina vec. Virtualizacia nieje ziadna aplikacia ako to vo windowse vnimas. Vo windowse nedokazes odobrat PCIe kartu zo systemu a priradit hu nejakemu inemu systemu- byt by to bol stroj v inej budove. Ty rozumej ze sa jedna dost o pristup k hardwaru. Ak chces aby ti karty switchovali z HOSTu do GUESTu tak si kup specializovanu kartu ktora je na to od VYROBCU urcena. Ktora je navrhnuta tak aby si mal jednu kartu pouzil ju jak v HOSTe tak v dalsich 10tich QUESToch a to su enterprise technologie. Aspon mne tak pripadaju.

KVM VGA PASSTHROUGH pouzivam. A pripada mi to o hodne lepsie ako mat dualboot. Mam dva monitory-ale nepotrebujem ich. Pouzivam KVM-SWITCH a teda mam jednu klavesnicu+ mys a jeden monitor. A iba hardwarovou klavesovou skratkou ten KVM-SWTICH dokaze switchnut  medzi dvoma VGA inputmi+key+mouse. Takze z KVM-Switchu mam VGA kabel priamo na dosku(k intel karte), dalej zo switchu mys a klavesnicu na dosku. Druhy vystup z KVM-Switchu mam pripojeny na nvidia grafiku a klavesnicu+mys na PCI radis s USB portami kde mam zapojeny kabel od mysky a klavesnice.

Na moj vkus to funguje pekne, lepsie ako dualboot. Pretoze windows nieje moj primarny system mi to nadherne vyhovuje. Tiez mam k tomu pripojenu USB zvukovku a ked potrebujem aj skype a kameru, ktora zial na linuxe vzdy fungovala na hovno. Tak skypujem cez ten virtual. K dualbootu sa ozaj uz nevratim. To skor som ochotny strpiet nejaku DPC latenciu vo virtualu. Okrem toho sa ten windows krasne takto snapshotuje, zalohuje. Ale je fakt ze to zatial nieje uplne perfektne. Hlavne sa odporuca sledovat vyvoj qemu, libvirt.  Alexov blog http://vfio.blogspot.com/ a "forum" https://www.redhat.com/mailman/listinfo/vfio-users atd..

To switchovanie grafiky si myslim ze zatial nikto nevymyslel.

tomsk

Re:Je možný VM na gaming?
« Odpověď #10 kdy: 24. 01. 2016, 11:53:12 »
Ako uz som spominal na irc. Neviem o tom ze by slo nastartovat pocitac bez grafickej karty, ak mas dve, tri tak ho zapnes. Len musis urcit ktora je primarna.

Ak mas dve jednu urcis ako primarnu. Aby operacny system a hardware mohli fungovat. Tu druhu mozes blokovat pri zavadzani kernelu, pomocou pci-stub, ale musi byt skompilovany v jadre. A blokovat ho v grubu ako ja pci-stub.ids=10de:1201,10de:0e0c.

To co pises ze funguje vo windowse je celkom ina vec. Virtualizacia nieje ziadna aplikacia ako to vo windowse vnimas. Vo windowse nedokazes odobrat PCIe kartu zo systemu a priradit hu nejakemu inemu systemu- byt by to bol stroj v inej budove. Ty rozumej ze sa jedna dost o pristup k hardwaru. Ak chces aby ti karty switchovali z HOSTu do GUESTu tak si kup specializovanu kartu ktora je na to od VYROBCU urcena. Ktora je navrhnuta tak aby si mal jednu kartu pouzil ju jak v HOSTe tak v dalsich 10tich QUESToch a to su enterprise technologie. Aspon mne tak pripadaju.

KVM VGA PASSTHROUGH pouzivam. A pripada mi to o hodne lepsie ako mat dualboot. Mam dva monitory-ale nepotrebujem ich. Pouzivam KVM-SWITCH a teda mam jednu klavesnicu+ mys a jeden monitor. A iba hardwarovou klavesovou skratkou ten KVM-SWTICH dokaze switchnut  medzi dvoma VGA inputmi+key+mouse. Takze z KVM-Switchu mam VGA kabel priamo na dosku(k intel karte), dalej zo switchu mys a klavesnicu na dosku. Druhy vystup z KVM-Switchu mam pripojeny na nvidia grafiku a klavesnicu+mys na PCI radis s USB portami kde mam zapojeny kabel od mysky a klavesnice.

Na moj vkus to funguje pekne, lepsie ako dualboot. Pretoze windows nieje moj primarny system mi to nadherne vyhovuje. Tiez mam k tomu pripojenu USB zvukovku a ked potrebujem aj skype a kameru, ktora zial na linuxe vzdy fungovala na hovno. Tak skypujem cez ten virtual. K dualbootu sa ozaj uz nevratim. To skor som ochotny strpiet nejaku DPC latenciu vo virtualu. Okrem toho sa ten windows krasne takto snapshotuje, zalohuje. Ale je fakt ze to zatial nieje uplne perfektne. Hlavne sa odporuca sledovat vyvoj qemu, libvirt.  Alexov blog http://vfio.blogspot.com/ a "forum" https://www.redhat.com/mailman/listinfo/vfio-users atd..

To switchovanie grafiky si myslim ze zatial nikto nevymyslel.
Čauko, díky za konečne plnohodnotnú odpoveď (tie pred tebou s vulgarizmami a off topic nepočítam), teoreticky by som mohol fungovať na linuxe s iGPU Intel HD 4600.. Ale to by som si moc nezahral na PlayOnLinux, všetko by som musel riešiť cez virtuál, keby sa dalo mať primárnu iGPU a GPU by jej dopomáhala :D Vtedy by teoreticky by nemal by byť problém v switch, lebo systém by furt bral ako iGPU primárnu, no neviem skúsim napísať ešte niekam na anglické fóra či nie je nejaká bleeding edge alternatíva :)

flack

Re:Je možný VM na gaming?
« Odpověď #11 kdy: 24. 01. 2016, 12:10:25 »
Mozes mat aj v grube dve rozne konfiguracie, jednu normalnu a druhu kde budes blokovat VGA kartu, ale to by si musel aj tak asi chodit do biosu a prehadzovat ktora bude kedy primarna. Ale mozno nie. Mozno sa v linuxu da spustit xserver na tej intel karte a play on linux by vyuzival radeonu??? neviem netusim :D

flack

Re:Je možný VM na gaming?
« Odpověď #12 kdy: 24. 01. 2016, 12:13:24 »
Osobne si myslim ze ak spojazdnis KVM-VGA-PASSTHROUGH tak ziadny play-on-linux uz pouzivat nebudes.

tomsk

Re:Je možný VM na gaming?
« Odpověď #13 kdy: 24. 01. 2016, 12:29:50 »
Osobne si myslim ze ak spojazdnis KVM-VGA-PASSTHROUGH tak ziadny play-on-linux uz pouzivat nebudes.
A čo keby som si chcel zahrať exkluzivity na linux alebo hry ktoré sú portnuté na linux :) Napr left4dead2 ma na linuxe väčšie FPS ako na Windowse :)

flack

Re:Je možný VM na gaming?
« Odpověď #14 kdy: 24. 01. 2016, 12:44:08 »
Tak potrebujes dve grafiky. Jednu pre HOST a jednu pre QUEST. Ta intelacka je zial len taky prehravac videa a webu.