Požadavky junior admin

Wily

Re:Požadavky junior admin
« Odpověď #60 kdy: 18. 01. 2016, 20:54:17 »
Já si zase myslím, že si ten balík musíš zasloužit, pokud máš pro zaměstnavatele cenu, tak tě zaplatím čímkoli,
pokud na tvoje místo stojí fronta, tak máš smůlu.  :) A toto by měli pochopit obě strany.


Re:Požadavky junior admin
« Odpověď #61 kdy: 18. 01. 2016, 21:08:19 »
Já si zase myslím, že si ten balík musíš zasloužit, pokud máš pro zaměstnavatele cenu, tak tě zaplatím čímkoli,
pokud na tvoje místo stojí fronta, tak máš smůlu.  :) A toto by měli pochopit obě strany.
Jj.

asijono

Re:Požadavky junior admin
« Odpověď #62 kdy: 18. 01. 2016, 21:17:32 »
Hlavně špičkovému odborníkovi je úplně jedno, kolik komu vydělá. Máš problém, který 99 procent lidí nevyřeší? Tak si najmeš odborníka a nebudeš mu cpát nesmysly o tvojí firmě, ale spíše ten problém. Ať to klidně prodáváš Červenému kříži skoro zadarmo. Kdyby ho totiž zajímala firma, tak si dávno nějakou založil sám ;)

Re:Požadavky junior admin
« Odpověď #63 kdy: 18. 01. 2016, 21:18:48 »
Hlavně špičkovému odborníkovi je úplně jedno, kolik komu vydělá. Máš problém, který 99 procent lidí nevyřeší? Tak si najmeš odborníka a nebudeš mu cpát nesmysly o tvojí firmě, ale spíše ten problém. Ať to klidně prodáváš Červenému kříži skoro zadarmo. Kdyby ho totiž zajímala firma, tak si dávno nějakou založil sám ;)
Tohle téma je ale o zaměstnancích, ne o outsourcingu.

asijono

Re:Požadavky junior admin
« Odpověď #64 kdy: 18. 01. 2016, 21:36:31 »
To je stejné. Prostě potřebuješ něco složitého prodávat a moc lidí na to neseženeš.


Re:Požadavky junior admin
« Odpověď #65 kdy: 18. 01. 2016, 21:39:56 »
To je stejné. Prostě potřebuješ něco složitého prodávat a moc lidí na to neseženeš.
Není to to stejné, protože outsourcerovi je firma z definice celkem volná stejně jako je celkem volná ropná rafinerie benzince.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Požadavky junior admin
« Odpověď #66 kdy: 18. 01. 2016, 21:53:45 »
to asijono:
Citace
Tak si najmeš odborníka a nebudeš mu cpát nesmysly o tvojí firmě, ale spíše ten problém.
Jenze tvuj problem kdyz si najimas junior admina jsou velice pravdepodobne tikety kterych mas furu a stavajici staff je proste nestiha pokryt. Zamestnance nehledas na jeden urcity specializovany problem, ale na dlouhodobou vzajemnou spolupraci.

Pokud jses natolik solidni zamestnavatel, ze sice nabizis mensi penize, ale nejake vedlejsi benefity at uz v podobe treba firemniho fitka, nebo moznosti se dostat k zajimavym technologiim, tak by to meli lidi umet ocenit.Sam sem v jedne takove firme byl, dalo mi to hrozne moc, dostal sem se ke vsemu, ale jednoho krasneho dne prisla nabidka jit za lepsim. Nikdo mne tam nedrzel a chapali to. Uz behem pohovoru mi bylo receno ze vedi ze to neni zamestnani na celej zivot a ze nejsou zamestnanec roku a ja si zase naopak rekl o mensi penize nez bych asi i mohl protoze mi to dalo sanci se dostat k tem technologiim a udelat si validni praxi. Ruka ruku myje.
Zhnusene vzpominam na ty pohovory, kde na mne koukali skrze prsty predstirajice ze jsou nejaky nadlidi a ze mi vlastne tu praci muzou dat, ale mezi nadborcema jako jsou oni to budu mit tezky. Prelozeno do lidske reci, chceme te, ale nechceme ti moc davat, tak to zahrajeme tak ze nic neumis a uvidime co z tebe vypadne. Dneska kontaktuji zamestnavatele mne a na pohovor sem tam zajdu jen tak z hecu abych nevysel ze cviku a casto se nestacim divit.

asijono

Re:Požadavky junior admin
« Odpověď #67 kdy: 18. 01. 2016, 22:15:08 »
To je stejné. Prostě potřebuješ něco složitého prodávat a moc lidí na to neseženeš.
Není to to stejné, protože outsourcerovi je firma z definice celkem volná stejně jako je celkem volná ropná rafinerie benzince.

Tak zaměstnanci také. Nepřepokládám, že mě budeš zatěžovat nějakými věcmi kolem.

k

Re:Požadavky junior admin
« Odpověď #68 kdy: 18. 01. 2016, 22:15:55 »
Pokud by jeho činnost nesouvisela s předmětem podnikání firmy, není tam zbytečný? Co se teda stane, když tam prostě nebude? Předmět podnikání půjde dál, tak no problem, ne?

Linux Admin nemá v 99 % firem mnoho společného s předmětem podnikání. Podobně jako účtárna nebo správa budov.

Genericky to nemá smysl, protože rozumná odpověď na to je jednoduchá: "Pokud ty systémy nebude někdo udržovat v chodu, nebudeme schopni prodávat náš produkt." nebo sofistikovanější "moje práce má cenu výpadků, ke kterým díky mé práci nedošlo - ocenit výpadky musíte spíš vy než já". Takhle ti s prstem v nose odpoví kdokoli, koho podle mě má smysl zaměstnat za 50.

To není vůbec tak jednoduché :)
Přínos Linux Admina pro firmu je (dejme tomu) cena odvrácených výpadků. Avšak cena práce Linux Admina je tržní dle momentální situace na trhu (a místních daní a odvodů).
Polopaticky kdyby bylo na pracáku 100 000 dobrých Linux Adminů, nikdo by se s nimi nebavil o částce vyšší než 20 kKč, byť by firmě ušetřili půl mega denně.

Re:Požadavky junior admin
« Odpověď #69 kdy: 18. 01. 2016, 22:52:15 »
Linux Admin nemá v 99 % firem mnoho společného s předmětem podnikání. Podobně jako účtárna nebo správa budov.
Ok, nebudu rozvádět analýzu pojmu "mít něco společného s předmětem podnikání" :) Myslím, že kdo chtěl pochopit, pochopil.

To není vůbec tak jednoduché :)
Přínos Linux Admina pro firmu je (dejme tomu) cena odvrácených výpadků. Avšak cena práce Linux Admina je tržní dle momentální situace na trhu (a místních daní a odvodů).
Tak teď nevím. Řekl jsi, že to tak jednoduché není a pak jsi zopakoval to, co jsem teď a předtím napsal :)

Polopaticky: to, o čem jsem psal, je moje soukromá valuace za současných tržních Podmínek. Netvrdím, že správná.

Kdo není schopen ani takhle jednoduše zasadit poptávanou pozici do kontextu, ten si (podle mě) nezaslouží dostat 50 tisíc, protože prostě není schopný vyprodukovat nic, co by za těch 50 tisíc stálo. Konkrétně se například bude nimrat v blbostech a vymete spoustu slepých uliček, místo toho, aby rozhodl se znalostí širšího kontextu ze začátku plus minus správně a pak jenom cizeloval detaily.

Polopaticky kdyby bylo na pracáku 100 000 dobrých Linux Adminů, nikdo by se s nimi nebavil o částce vyšší než 20 kKč, byť by firmě ušetřili půl mega denně.
To je částečně pravda a není to v rozporu s ničím z toho, co jsem napsal. Částečně proto, že by pro ty lidi nesměl existovat substitut. Jako např. že by nemohli jít za 22 do Kauflandu ;)

iwtu

Re:Požadavky junior admin
« Odpověď #70 kdy: 19. 01. 2016, 11:02:25 »
Ja tomu nejako neverim. Sice neviem, kolko ludia zarabaju, lebo rozdiely v platoch su diametralne, ale pride mi uplne ujete, aby sa ludia hlasili na junior admina, 35 000 Kc im bolo malo (ja som mal nastupnych 30 000 Kc ako junior programator) a nevedeli nastavit ani filesystem prava bez selinux a sepolicy.. Fakt sa mi nechce verit, zeby sudnost ludi tak klesla a naivita mladych tak stupla.. Ja ked som zacinal, bol som bez praxe, tak som si mesiac nemohol najst pracu a vzal som hocico.. Dnes mam ponuk spustu a mam to stastie,ze si mozem vyberat iba tie zaujimave..A peniaze tiez uplne niekde inde.. Ale musel som nejako zacat..

Este sa desim aj toho, ze podla poziadaviek by som som testami na junior admina presiel ja ja, co sa adminovaniu a nastavovaniu cely zivot vyhybam, lebo ma to nudi..

Re:Požadavky junior admin
« Odpověď #71 kdy: 19. 01. 2016, 11:16:11 »
nevím, jestli jsem moc kritický ale ptát se ho na věci jako Ping? to snad umí člověk, kterej vyjde z gymplu možná i obchodky?


zeptal bych se na následující

- vypsání portů
- rozdíl tcp - udp
- fungování DNS
- fungování DHCP
- práce se service
- změna interfaces
- použití SSH atd...
- co je to sudo (jestli nebude vědět, tak hnedka kopat do zadku)

základy jako editory, přihlášení, změna hesla, přidání uživatelů, file systémy atd..

Re:Požadavky junior admin
« Odpověď #72 kdy: 19. 01. 2016, 11:38:09 »
Možná by se ještě hodilo ptát na man, pro případy kdy nějaký problém znemožňuje přístup k internetu.

Re:Požadavky junior admin
« Odpověď #73 kdy: 19. 01. 2016, 11:40:56 »
Možná by se ještě hodilo ptát na man, pro případy kdy nějaký problém znemožňuje přístup k internetu.

jako já nevím, jestli žiju v jiném světě ale man je snad úplná samozřejmost ne? :-D

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Požadavky junior admin
« Odpověď #74 kdy: 19. 01. 2016, 11:59:41 »
to beather:
Je znacnej rozdil umet zapnout command "ping a.b.c.d" a vedet co to ve skutecnosti dela. Casto se stava ze uchazec neni schopen IP pingnout a tvrdi, ze masina nebezi a pak kouka jak na zjeveni, kdyz se na ni pripojite pres ssh.

Fungovani DNS a DHCP je u juniora irelevantni. Staci kdyz vi obecne co ta sluzba dela, ale chtit po nem jak je toho dosazeno je nesmysl.
Prace se service je jak sem zminoval distro-specific. To jako nekoho vyhodis od pohovoru protoze nikdy nepouzival systemd?
Co povazujes za zmenu interface? Zmenu IP ci masky? Na bezicim systemu ok, ale asi po nem nebudu chtit vedet kterej konfigurak kde zmenit pro persistenci, kdyz vim ze jede na ubuntu a ja mu cpu centos.
Zakladni pouziti ssh by bylo sympaticky kdyby umel.
Sudo? V mem okoli je sudo odmitano zakazniky jako security issue. Ja sam ho nepouzivam a nevidim duvod, proc bych to mel vyzadovat po nekom jinem a uz vubec proc bych ho mel trestat za to, ze to nepouziva taky. Nicmene by bylo od uchazece hezky umet si prepnout mezi uzivately.

Zaklady jako editory? To znamena co? Ma umet vsechny? Jeden vyborne? Ja uz se k tomuhle vyjadril. Povazuju schopnost otevrit, editovat, ulozit a ukoncit vi. To ti ke konfigurace 99% unix-like staci. Cokoliv jineho je sice pekne, ale nehodlam resit dotazy typu: chci zmenit konfigurak tam a tam a on tam neni emacs. Co s tim?

Prihlaseni snad dotycnej zvladne, jinak se nedostane k dalsim ukolum.

Zmena hesla? Ok. Hodi se. Nerikam ze ne, ale pokud mi dotycnej rekne, ze nevi z hlavy a ze by si to musel najit a predvede mi ze se umi obstojne pohybovat v systemu a vi co a jak tak se zasmeju, ale budu to brat jako uplne validni odpoved.
To stejne plati pro vytvareni uzivatelu.

File systemy? Tak taky jsem ochotnej se vsadit, ze timhle dotazem zabijete 90% uchazecu o praci junior admina. Drtiva vetsina z nich nebude mit nejmensi poneti o tom co je to inode a stejne tak nebudou vedet rozdily a vyhody jednotlivych FS. Tohle je az ta posledni vec, ktera by mne u juniora zajimala. Pokud to vi, tak valky body pro nej. Pokud ne, tak se to muze naucit az to bude potrebovat. Jako ptat se juniora na speky typu jestli je mozne smazat soubor ktery ma pouze pravo cteni, nebo co je sticky bit mi prijde uz hodne naivni.