Stavba rodinného domu - datová sběrnice

Solmyrus

Stavba rodinného domu - datová sběrnice
« kdy: 27. 12. 2015, 18:34:42 »
Zdravim,
pozorne jsem procital podobne vlakno, kde se resil predevsim rozvod ethernetovych kabelu. Me by zajimalo jak resite domaci automatizaci. Na tu mi prijde tahani ethernetu do kazdyho vypinace ci senzoru dost humpolacke. Proto bych mel otaku:
Existuje nejake reseni sbernice + prumyslove vyrabene komponenty jako vypinace, zasuvky, senzory, ktere me usetri od bastleni kazde komponenty a pritom budu mit moznost plne konfigurace (kterou bych u hotoveho reseni nejake firmy nemel)? Pripadne jakou kabelaz pro dane reseni tahat.
Dekuji


TVL

Re:Stavba rodinného domu - datová sběrnice
« Odpověď #1 kdy: 27. 12. 2015, 18:57:30 »
Zdravim,
pozorne jsem procital podobne vlakno, kde se resil predevsim rozvod ethernetovych kabelu. Me by zajimalo jak resite domaci automatizaci. Na tu mi prijde tahani ethernetu do kazdyho vypinace ci senzoru dost humpolacke. Proto bych mel otaku:
Existuje nejake reseni sbernice + prumyslove vyrabene komponenty jako vypinace, zasuvky, senzory, ktere me usetri od bastleni kazde komponenty a pritom budu mit moznost plne konfigurace (kterou bych u hotoveho reseni nejake firmy nemel)? Pripadne jakou kabelaz pro dane reseni tahat.
Dekuji

Samozřejmě, že taková sběrnice existuje :-) Existuje jich dokonce mnoho - každá druhá firma, co dělá do domácí automatizace má totiž sběrnici vlastní :-(
A funguje tu krásný vendor lock-in. Jednou zvolíš nějaký řídící systém a jejich sběrnici a jsi odkázán jenom na jejich periferie (plus teda ještě jejich partnerské). A celé je to ukrutně drahé.
Plná konfigurace bude v této diskuzi velmi zmatečný termín, protože tím bude každý rozumět něco jiného.
A zásuvky? Ani v těch nejdivočejších snech firem co nabízejí domácí automatizaci není každá zásuvka na sběrnici, aby měla u sebe nějaké relé/stykač a dálkově se odepínala. To by jim utekli všichni zákazníci už při cenové nabídce :-)

Re:Stavba rodinného domu - datová sběrnice
« Odpověď #2 kdy: 27. 12. 2015, 19:11:37 »
Zdravim,
pozorne jsem procital podobne vlakno, kde se resil predevsim rozvod ethernetovych kabelu. Me by zajimalo jak resite domaci automatizaci. Na tu mi prijde tahani ethernetu do kazdyho vypinace ci senzoru dost humpolacke. Proto bych mel otaku:
Existuje nejake reseni sbernice + prumyslove vyrabene komponenty jako vypinace, zasuvky, senzory, ktere me usetri od bastleni kazde komponenty a pritom budu mit moznost plne konfigurace (kterou bych u hotoveho reseni nejake firmy nemel)? Pripadne jakou kabelaz pro dane reseni tahat.
Dekuji

Samozřejmě, že taková sběrnice existuje :-) Existuje jich dokonce mnoho - každá druhá firma, co dělá do domácí automatizace má totiž sběrnici vlastní :-(
A funguje tu krásný vendor lock-in. Jednou zvolíš nějaký řídící systém a jejich sběrnici a jsi odkázán jenom na jejich periferie (plus teda ještě jejich partnerské). A celé je to ukrutně drahé.
Plná konfigurace bude v této diskuzi velmi zmatečný termín, protože tím bude každý rozumět něco jiného.
A zásuvky? Ani v těch nejdivočejších snech firem co nabízejí domácí automatizaci není každá zásuvka na sběrnici, aby měla u sebe nějaké relé/stykač a dálkově se odepínala. To by jim utekli všichni zákazníci už při cenové nabídce :-)

A pokud půjdeš třeba do Panasonicu, tak se jednoho dne rozhodnou, že by sis měl koupit nové žárovky a natvrdo odříznou starší verze.


Solmyrus

Re:Stavba rodinného domu - datová sběrnice
« Odpověď #3 kdy: 27. 12. 2015, 19:26:49 »
Plne konfigurovatelny beru jako:
1. nataham kabelaz jedny sbernice
2. pozapojuju komponenty u kterejch budu znat adresy
3. Pripojim ridici jednotku (nepotrebuju decentralizaci)
4. Pojmenuju zarizeni a pripravim dashboardy pro kontrolu

To vse s temito podminkami:
1. Nesnazim se finance stahnout na uroven bastl-reseni
2. Nechci bastlit kazdou komponentu a nechci programovat vse od piky (mozna jen nejaky koncovy ovladani, pres API ridici jednotky)
3. Nechci aby prijela pri stavbe firma, vse mi pozapojovala a pri kazde uprave musela prijet znovu
4. Rad bych se vyhnul prave vendor lock-inu. Nejlepe nejakej standard skrz vice firem.
5. Urcite komponenty musi splnovat legislativni, bezpecnostini a buh vi jake dalsi nalezitosti elektrickych pristroju v CR, uz jen kvuli pojistce.

Sten

Re:Stavba rodinného domu - datová sběrnice
« Odpověď #4 kdy: 27. 12. 2015, 20:35:25 »
Tyhle podmínky (hlavně tu, aby na sběrnici nebyl vendor lock-in) splňují zařízení používající Ethernet či WiFi (chytré zásuvky, chytrá světla, ovladače topení a klimatizace ap.). Jen jsou taková zařízení docela drahá.


Solmyrus

Re:Stavba rodinného domu - datová sběrnice
« Odpověď #5 kdy: 27. 12. 2015, 22:17:52 »
Tjn. I kdybych prekousl tu cenu tak mi dost vadi to ze budu muset k kazdy tahnout extra UTP kabel.

ToJeJedno


Kit

Re:Stavba rodinného domu - datová sběrnice
« Odpověď #7 kdy: 28. 12. 2015, 10:39:07 »
Tjn. I kdybych prekousl tu cenu tak mi dost vadi to ze budu muset k kazdy tahnout extra UTP kabel.

Na telemetrii ti bude stačit sběrnice s jednou dvojlinkou a RS485.

Unknown

Re:Stavba rodinného domu - datová sběrnice
« Odpověď #8 kdy: 28. 12. 2015, 13:24:50 »
Tyhle podmínky (hlavně tu, aby na sběrnici nebyl vendor lock-in) splňují zařízení používající Ethernet či WiFi (chytré zásuvky, chytrá světla, ovladače topení a klimatizace ap.). Jen jsou taková zařízení docela drahá.

Jeste HomePlug (IEEE1901), ale to jen pro uplnost.

Solmyrus

Re:Stavba rodinného domu - datová sběrnice
« Odpověď #9 kdy: 28. 12. 2015, 23:14:48 »
Tjn. I kdybych prekousl tu cenu tak mi dost vadi to ze budu muset k kazdy tahnout extra UTP kabel.

Na telemetrii ti bude stačit sběrnice s jednou dvojlinkou a RS485.

Jenze sbernici netvori jen kabel (naopak). Me jde i o cely system od topologie az po protokol a jak rikam, ethernet by byl super kdyby kazde zarizeni nevyzadovalo svuj kabel k switchi/hubu a na jednom kabelu mohlo byt vice zarizeni.

Sten

Re:Stavba rodinného domu - datová sběrnice
« Odpověď #10 kdy: 29. 12. 2015, 01:12:45 »
Jenze sbernici netvori jen kabel (naopak). Me jde i o cely system od topologie az po protokol a jak rikam, ethernet by byl super kdyby kazde zarizeni nevyzadovalo svuj kabel k switchi/hubu a na jednom kabelu mohlo byt vice zarizeni.

Při 100BASE-T, což by pro podobné účely mělo úplně stačit, mohou být až dvě ethernetová zařízení na jednom kabelu (pořád budou zabírat dva porty na switchi). Existují i miniaturní switche, které jdou napájet přes PoE a měly by se vejít do elektrikářské dvojkrabičky (nezkoušel jsem, switch mám normální velikosti v podhledu).

Solmyrus

Re:Stavba rodinného domu - datová sběrnice
« Odpověď #11 kdy: 29. 12. 2015, 01:48:03 »
tak on by se dal spajet i miniaturni, ale to uz je takovy bastleni.

Dadko

Re:Stavba rodinného domu - datová sběrnice
« Odpověď #12 kdy: 29. 12. 2015, 11:21:38 »
Neviem ci si myslel presne to, ale rozmyslal si o INELS? www.inels.cz to by tvoje poziadavky snad plnilo. Sice cenovo je to obcas narocne, ale staci jedna zbernica a ovladas cokolvek a odkialkolvek, mozes si to sam nastavit ak sa na to citis. Ak by si mal nejake otazky, kludne mi napis na moj email dadko (at) dadko.sk. Nemam problem poradit.

RHtronix

Re:Stavba rodinného domu - datová sběrnice
« Odpověď #13 kdy: 29. 12. 2015, 11:54:38 »
řeším to samé jako Solmyrus. Jsem ve fázi hrubé stavby a začíná to tlačit.
Moje vize je zatím mít jako sběrnici RS485. mezi vypínačema bude nataženo UTP pro RS485 a napájení.
To vše půjde do rozvaděče, kde bude PLC, nebo průmyslové PC.
Tam bude taky hromada relé pro světelné okruhy.
celý systém bude pomocí IO - jen digitální stavy - propojeno s EZS, aby bylo možné např. rožínat podle PIR čidel.

Také bych chtěl sbírat teploty, případně vlhkost, žídit venkovné rolety...

To co nabízí trh se mi nelíbí - uzavřené sběrnice atd. Chci jít cestou vlastního řešení, ale co nejvíce věcí koupit - hlavně kvůli času a spolehlivosti (manželka nebude ráda, když to bude více nefungovat, než fungovat).

Nicméně existují i otevřené sběrnice nopř http://www.smarthomebus.com/smart-bus-sbus-technology.html Na tom by se snad dalo stavět.

Ethernet všude nechci - jednak cena a jednak energetická náročnost...

Re:Stavba rodinného domu - datová sběrnice
« Odpověď #14 kdy: 30. 12. 2015, 09:31:25 »
řeším to samé jako Solmyrus. Jsem ve fázi hrubé stavby a začíná to tlačit.
Moje vize je zatím mít jako sběrnici RS485. mezi vypínačema bude nataženo UTP pro RS485 a napájení.
To vše půjde do rozvaděče, kde bude PLC, nebo průmyslové PC.
Tam bude taky hromada relé pro světelné okruhy.
celý systém bude pomocí IO - jen digitální stavy - propojeno s EZS, aby bylo možné např. rožínat podle PIR čidel.

Také bych chtěl sbírat teploty, případně vlhkost, žídit venkovné rolety...

To co nabízí trh se mi nelíbí - uzavřené sběrnice atd. Chci jít cestou vlastního řešení, ale co nejvíce věcí koupit - hlavně kvůli času a spolehlivosti (manželka nebude ráda, když to bude více nefungovat, než fungovat).

Nicméně existují i otevřené sběrnice nopř http://www.smarthomebus.com/smart-bus-sbus-technology.html Na tom by se snad dalo stavět.

Ethernet všude nechci - jednak cena a jednak energetická náročnost...

Zdravim,
jsem v podobné situaci (hotová deska + připojky, příští rok je v plánu hrubá stavba) a také řeším možnost domácí automatizace...Moje představa je zhruba následující:
- nezávisle spínání několika zásuvkových okruhů, nezávislé spínání několika světelných okruhů, spínání okruhů
podlahového + elektrického (koupelna) topení
- sběr dat - nejlépe teplota + PIR (eventuelně obsah CO2, vlhkost, ...)

Cestou inels/loxone atp. jít nechci jednak kvůli ceně a především kvůli uzavřenosti systému (co když firma za pár let krachne/přestane podporovat můj typ zařízení a mě něco přestane fungovat...?). Vlastní řešení mě také láká, ale nerad bych aby to byl úplný bastl...

Jako první varianta by se nabízelo centrální AVR + AVR v jednotlivých místnostech pro sběr dat a RS485 komunikace + raspberry pi pro vizualizaci, ukládání dat do DB, vzdálenou správu atp., ale dávat bastl do domu se mi úplně nechce a ani nevím, zda-li je to z hlediska revize pojistky atp vůbec možné...?.

Druhá varianta je poté PLC (znám Simatic ale tam by se asi cena vyhoupla dost vysoko, levnější varianta by možná byla Tecomat).


Máš už nějak konkrétněji rozmyšleno Tvé řešení? Zajímala by mě volba PLC, volba I/O modulů, volba senzorů, sběrnice, kabeláž, předpokládaná cena, jakou funkčnost si představuješ atp.


Díky moc 8)