Stavba rodinného domu - datová sběrnice

M.

Re:Stavba rodinného domu - datová sběrnice
« Odpověď #15 kdy: 30. 12. 2015, 09:43:18 »
Podívejte se i na věci s podporou X10 protokolu. Pro ovládání zásuvek, světel, žaluzií možná dobrá volba. Komunikuje to přímo po napájecích drátech (nebo bezdrátově v pásmu 433 MHz), takže nepotřebuje další dráty. A existují s tím přímo zásuvky a objímky, vyrábí několik výrobců. Vysílač povelů se dělá v několika variantách, včetně podpory pro RS232 nebo USB, takže to jde napojit na kde co dalšího, co si dobastlíte.
Nezapomenout na vstupní filtr za hlavním jističem, který zároveň může být použit pro přenos příkazů mezi jednotlivými fázemi.
Je to už prehistorický protokol (od cca 1980), ale celkem podporovaný, jeho intligentnější nástupce, jako je UPB nebo Inteon tolik výrobců zatím nepodporuje.


RHtronix

Re:Stavba rodinného domu - datová sběrnice
« Odpověď #16 kdy: 30. 12. 2015, 12:37:37 »
řeším to samé jako Solmyrus. Jsem ve fázi hrubé stavby a začíná to tlačit.
Moje vize je zatím mít jako sběrnici RS485. mezi vypínačema bude nataženo UTP pro RS485 a napájení.
To vše půjde do rozvaděče, kde bude PLC, nebo průmyslové PC.
Tam bude taky hromada relé pro světelné okruhy.
celý systém bude pomocí IO - jen digitální stavy - propojeno s EZS, aby bylo možné např. rožínat podle PIR čidel.

Také bych chtěl sbírat teploty, případně vlhkost, žídit venkovné rolety...

To co nabízí trh se mi nelíbí - uzavřené sběrnice atd. Chci jít cestou vlastního řešení, ale co nejvíce věcí koupit - hlavně kvůli času a spolehlivosti (manželka nebude ráda, když to bude více nefungovat, než fungovat).

Nicméně existují i otevřené sběrnice nopř http://www.smarthomebus.com/smart-bus-sbus-technology.html Na tom by se snad dalo stavět.

Ethernet všude nechci - jednak cena a jednak energetická náročnost...

Zdravim,
jsem v podobné situaci (hotová deska + připojky, příští rok je v plánu hrubá stavba) a také řeším možnost domácí automatizace...Moje představa je zhruba následující:
- nezávisle spínání několika zásuvkových okruhů, nezávislé spínání několika světelných okruhů, spínání okruhů
podlahového + elektrického (koupelna) topení
- sběr dat - nejlépe teplota + PIR (eventuelně obsah CO2, vlhkost, ...)

Cestou inels/loxone atp. jít nechci jednak kvůli ceně a především kvůli uzavřenosti systému (co když firma za pár let krachne/přestane podporovat můj typ zařízení a mě něco přestane fungovat...?). Vlastní řešení mě také láká, ale nerad bych aby to byl úplný bastl...

Jako první varianta by se nabízelo centrální AVR + AVR v jednotlivých místnostech pro sběr dat a RS485 komunikace + raspberry pi pro vizualizaci, ukládání dat do DB, vzdálenou správu atp., ale dávat bastl do domu se mi úplně nechce a ani nevím, zda-li je to z hlediska revize pojistky atp vůbec možné...?.

Druhá varianta je poté PLC (znám Simatic ale tam by se asi cena vyhoupla dost vysoko, levnější varianta by možná byla Tecomat).


Máš už nějak konkrétněji rozmyšleno Tvé řešení? Zajímala by mě volba PLC, volba I/O modulů, volba senzorů, sběrnice, kabeláž, předpokládaná cena, jakou funkčnost si představuješ atp.


Díky moc 8)

Pokud bych šel do PLC, tak bych zvážil taky FATEK. Dělal jsem něco s jejich malým PLC a bylo to fajn. Co mě tady odrazuje je programovací SW jen pro WIN. V první fázi to chci mít na osvětlení, ve druhé na rolety, ve třetí sběr dat a ve čtvrté regulace topení...

jako tlačítka asi budu muset použít bastly - nic hotového v rozumné ceně neznám. Každé tlačítko bude mít 2/4 tlačítka, teploměr, vlhkoměr, IR senzor a LED ě piezo indikaci. Pro začátek budu ale používat jen ty tlačítka. Chci to mít taky napojené na výstup z EZS - PIRka. Základní idea je taková, že tam kde to dovolím, tak se na základě PIR čidla a denní doby rožně světlo a já ho zhasnu tlačtkem. definovaným stiskem/stisky kteréhokoliv tlačítka můžu zhasnout všechna světla v domě. Při poplachu EZS se všechna světla v domě rožnou. Případně automatické zhasnutí světla v místnosti po určité době běz pohybu - tam kde to má smysl...
Ve fázi 2 rolety - tady pro začátek automatické stáhnutí po setmění, vytáhnutí po rozednění (nebo jiný nastavený čas) a samozřejmě zachované manuální ovládání.

Celé to asi budu drátovat na RS485. Cenovou představu nemám... ale s EZS, všemi akčními členy, drátama na sběrnici a na sílu to bude dost...

Další možností je použít nějaké PC a jen vstupy/výstupy - např QUIDO. Případně nějaké hloupější PLC jako IO a zbytek zpracovávat v PC.

Sám nevím pro co se rozhodnout. Ale já už mám i přízemí a chybí mi jen patro se střechou, takže to u mě trochu více spěchá...

X10 se mi moc nelíbí. Možná je to předsudek, ale po síti si nechci tahat více bordelu než tam už je...