Při uploadu dat se zpomalí internet

Kutišek

Při uploadu dat se zpomalí internet
« kdy: 17. 12. 2015, 21:42:24 »
Ahoj,
mám takový problém u internetového připojení (10 Mbit down, 1 Mbit up): Při plném využití uploadu, např. když nahrávám video na youtube, se značně zpomalí download, třeba na 100 kbit nebo i méně (prakticky nepoužitelné, někdy nejde ani spustit speedtest).  V síti máme pár počítačů a když někdo začne něco nahrávat na internet, ostatním net prakticky nejde.

Čím to může být? Vím že samotné stahování potřebuje i odesílat nějaká ta data (ACK apod.) ale určitě těch dat není tolik. Myslel jsem že se upload kapacita dělý rovným dílem mezi počítače/programy/vlákna. Jediné řešení co mě napadlo je shapovat veškerý upload traffic třeba na 80% kapacity, ale znamenalo by to pro mě nákup dalšího vybavení, protože současný router to neumí. Navíc internet je někdy nestabilní a rychlosti kolísají


Lol Phirae

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #1 kdy: 17. 12. 2015, 21:51:29 »
Je to překvapivě tím, že máš zahlcenej uplink...

k

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #2 kdy: 17. 12. 2015, 22:04:11 »
Vím že samotné stahování potřebuje i odesílat nějaká ta data (ACK apod.) ale určitě těch dat není tolik.

Dat pro ACK není tolik, ale tvrdnou u ISP ve frontě na uplink a druhá strana nepošle další dokud to ACK nedorazí.

Myslel jsem že se upload kapacita dělý rovným dílem mezi počítače/programy/vlákna.

Myslel jsi špatně :)

Jenda

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #3 kdy: 17. 12. 2015, 22:04:39 »

Jenda

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #4 kdy: 17. 12. 2015, 22:05:36 »
Jediné řešení co mě napadlo je shapovat veškerý upload traffic třeba na 80% kapacity, ale znamenalo by to pro mě nákup dalšího vybavení, protože současný router to neumí.
Jako že na něm nefunguje OpenWRT? Tak to bych doporučil nákup nového zařízení tak jako tak. Dá se sehnat za pár stovek.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #5 kdy: 17. 12. 2015, 22:12:03 »
Predpokladam, ze pouzivas Widle. Tak si nainstaluj Traffic Shaper XP a pridus si tam rychlost uplinku daneho spojeni. Da se to tam naklikat, takze se ani nepredres.

Kutišek

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #6 kdy: 17. 12. 2015, 22:50:26 »
Je to překvapivě tím, že máš zahlcenej uplink...

Ale mně přijde, že tento problém se děje jenom u mého domácího připojení. Nebo tobě se děje to samé?

Kutišek

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #7 kdy: 17. 12. 2015, 22:53:52 »
Predpokladam, ze pouzivas Widle. Tak si nainstaluj Traffic Shaper XP a pridus si tam rychlost uplinku daneho spojeni. Da se to tam naklikat, takze se ani nepredres.

Ne, mám Linux a několik počítačů s Windows. Nějaký limiter jsem na jeden počítač nainstaloval, provizorně. Spíš mě zajímá proč se to děje, protože na jiných připojeních sem to nepozoroval. Přece není normální aby jeden počítač co nahrává soubor na internet zablokoval obousměrně celou linku.

Kutišek

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #8 kdy: 17. 12. 2015, 22:59:42 »
http://lartc.org/howto/lartc.qdisc.classless.html

Kapitola 9.2.2.2.

To by možná mohlo pomoct.... Mám tu jedno raspberry pi, když ho nastavím všem počítačům jako bránu, mohlo by to fungovat?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #9 kdy: 17. 12. 2015, 23:13:04 »
Predpokladam, ze pouzivas Widle. Tak si nainstaluj Traffic Shaper XP a pridus si tam rychlost uplinku daneho spojeni. Da se to tam naklikat, takze se ani nepredres.

Ne, mám Linux a několik počítačů s Windows. Nějaký limiter jsem na jeden počítač nainstaloval, provizorně. Spíš mě zajímá proč se to děje, protože na jiných připojeních sem to nepozoroval. Přece není normální aby jeden počítač co nahrává soubor na internet zablokoval obousměrně celou linku.

A proc ne? Zahlceny uplink znamena, ze tam ostatni stroje tezko propasiruji sve pozadavky. Krome toho muzes mit nejaky posrany router, ktery nestiha a vazne to na nem. Pokud o nem mas pochybnosti, zkus tam experimentalne strcit jiny, jestli se neco zmeni.

Trident

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #10 kdy: 18. 12. 2015, 18:06:49 »
Mozna bys mohl zacit tim, jaky typ pripojeni pouzivas ( ne fakt nestaci uvest rychlosti, to je jak kdyz se zeptam co mas za auto a ty mi reknes kolik to jezdi) a zda-li linka mezi tebou a nejblizsim bodem tveho ISP je plne duplexni. Na druhou stranu i to ze mas full duplex pripojeni(napr. ADSL/VDSL, profi mw spoj,Docsis kabel atd.) neznamena ze ti z nej ISP nevhodnym settingem neudela svymi vlastnostmi half duplex.

k

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #11 kdy: 18. 12. 2015, 19:38:47 »
Přece není normální aby jeden počítač co nahrává soubor na internet zablokoval obousměrně celou linku.

Ano je to zcela normální pro všechny obousměrné spojení, jako je třeba drtivá většina webového provozu.
Jediné funkční řešení tvého problému je drahý router se schopností přidělit pásma různým PC, optimálně s prioritizací provozu.

k

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #12 kdy: 18. 12. 2015, 19:45:49 »
Mám tu jedno raspberry pi, když ho nastavím všem počítačům jako bránu, mohlo by to fungovat?

Zkus něco co má dvě síťovky a mohlo by se to povést.

Jenda

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #13 kdy: 18. 12. 2015, 20:02:54 »
Jediné funkční řešení tvého problému je drahý router se schopností přidělit pásma různým PC, optimálně s prioritizací provozu.
Routery do 100 Mb/s se dají pořídit za pár stovek.

MartinX

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #14 kdy: 18. 12. 2015, 20:37:11 »
Jediné funkční řešení tvého problému je drahý router se schopností přidělit pásma různým PC, optimálně s prioritizací provozu.
Ten router/switch nemusi byt vobec drahy. Mam "smart" switch TP-Link SG2008 (8 x 1gb/s), ktory umoznuje na jednotlive porty nezavisle nastavit limit na upload/download so 4 urovnami priority. Switch stal cca. 60 €.