Při uploadu dat se zpomalí internet

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #15 kdy: 18. 12. 2015, 20:48:37 »
Mám tu jedno raspberry pi, když ho nastavím všem počítačům jako bránu, mohlo by to fungovat?

Zkus něco co má dvě síťovky a mohlo by se to povést.

Ale hovno, R Pi jako brana lze udelat. Na routeru vypnu DHCP, na R PI ho nahodim a pocitace budou trafic posilat do nej, R Pi ho nasledne bude routovat zpet na hranicni router. Da se takovy bazmek i vygooglovat, akorat ze jsem to videl za ucelem snifovani provozu. Samo, s dvema sitovkama by to bylo lepsi, ale pokud neni Ethernet zahlcen az na hranici, tak to bude chrochtat v pohode.


gnat

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #16 kdy: 19. 12. 2015, 19:02:30 »
Routery do 100 Mb/s se dají pořídit za pár stovek.
Můžu poprosit o konkrétní tip na zařízení, které dokáže routovat datový tok 100Mbit/s a stojí v řádech stokorun ? Mám tu router v ceně řádů tisícikorun a zvládá tak max. 30-40 Mbit/s a to mám jen pár desítek pravidel.

Johny

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #17 kdy: 19. 12. 2015, 20:26:01 »
Routovani neni problem, NAT je pruser, tam je bottleneck. Ja osobne cekam na Turris Omnia :)

McFly

  • *****
  • 560
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #18 kdy: 19. 12. 2015, 21:01:25 »
Ano je to zcela normální pro všechny obousměrné spojení, jako je třeba drtivá většina webového provozu.
Jediné funkční řešení tvého problému je drahý router se schopností přidělit pásma různým PC, optimálně s prioritizací provozu.

Třeba http://www.czc.cz/mikrotik-routerboard-rb750r2/171210/produkt není moc drahý (kolem 1000,- Kč s DPH) a dokáže s přehledem NATovat 100Mbps jako nic. Umí i rovnoměrné rozdělení pásma mezi aktuálně připojené počítače, stačí pohledat na netu, jak to nastavit. Máme to v práci. :)

Ondrej

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #19 kdy: 19. 12. 2015, 23:26:42 »
Ano je to zcela normální pro všechny obousměrné spojení, jako je třeba drtivá většina webového provozu.
Jediné funkční řešení tvého problému je drahý router se schopností přidělit pásma různým PC, optimálně s prioritizací provozu.

Třeba http://www.czc.cz/mikrotik-routerboard-rb750r2/171210/produkt není moc drahý (kolem 1000,- Kč s DPH) a dokáže s přehledem NATovat 100Mbps jako nic. Umí i rovnoměrné rozdělení pásma mezi aktuálně připojené počítače, stačí pohledat na netu, jak to nastavit. Máme to v práci. :)
Tohle by mu mělo určitě stačit http://www.i4wifi.cz/Bezdraty-2-4-GHz/AP-klienti/RB941-2nD-TC-hAP-lite-32-MB-RAM-650-MHz-4x-LAN-1x-2-4-GHz-802-11b-g-n-L4.html jen je škoda toho 4x 10/100 Mbit/s ale zase 802.11b/g, 802.11n...


Kutišek

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #20 kdy: 20. 12. 2015, 00:22:58 »
Mozna bys mohl zacit tim, jaky typ pripojeni pouzivas ( ne fakt nestaci uvest rychlosti, to je jak kdyz se zeptam co mas za auto a ty mi reknes kolik to jezdi) a zda-li linka mezi tebou a nejblizsim bodem tveho ISP je plne duplexni. Na druhou stranu i to ze mas full duplex pripojeni(napr. ADSL/VDSL, profi mw spoj,Docsis kabel atd.) neznamena ze ti z nej ISP nevhodnym settingem neudela svymi vlastnostmi half duplex.

Mám bezdrát od místního poskytovatele, na detaily se mohu zeptat, ale pochybuji že mi je sdělí. Ale na střeše je nějaká deska od mikrotiku a mělo by to jet v pásmu 5 Ghz.

Kutišek

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #21 kdy: 20. 12. 2015, 00:32:20 »
Jinak router v pokoji mám D-Link DI-524. Jiný po ruce nemám že bych vyzkoušel jestli to bude taky dělat. Jinak mohli byste mi teda doporučit router, který by zvládl vyřešit můj problém? Asi bych tam teda chtěl to OpenWRT a aby se tam dala omezit ta rychlost. Nebo ideálně omezit tu frontu paketů v routeru, aby to klient nemohl zahltit. A ještě by to mělo mít wifi, stačí 2.4 Ghz. Počítačů připojených přes drát bude max. 4.

Jenda

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #22 kdy: 20. 12. 2015, 01:41:02 »
Routery do 100 Mb/s se dají pořídit za pár stovek.
Můžu poprosit o konkrétní tip na zařízení, které dokáže routovat datový tok 100Mbit/s a stojí v řádech stokorun ? Mám tu router v ceně řádů tisícikorun a zvládá tak max. 30-40 Mbit/s a to mám jen pár desítek pravidel.

Nexx 3020F, čisté OpenWRT 15.05.

$ time ssh root@192.168.33.3 "head -c 1000000000 /dev/zero" | pv > /dev/null
 953MiB 0:01:25 [11,1MiB/s]

real   1m25.643s
user   0m22.252s
sys   0m8.152s


Trident

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #23 kdy: 20. 12. 2015, 06:47:14 »
Mozna bys mohl zacit tim, jaky typ pripojeni pouzivas ( ne fakt nestaci uvest rychlosti, to je jak kdyz se zeptam co mas za auto a ty mi reknes kolik to jezdi) a zda-li linka mezi tebou a nejblizsim bodem tveho ISP je plne duplexni. Na druhou stranu i to ze mas full duplex pripojeni(napr. ADSL/VDSL, profi mw spoj,Docsis kabel atd.) neznamena ze ti z nej ISP nevhodnym settingem neudela svymi vlastnostmi half duplex.

Mám bezdrát od místního poskytovatele, na detaily se mohu zeptat, ale pochybuji že mi je sdělí. Ale na střeše je nějaká deska od mikrotiku a mělo by to jet v pásmu 5 Ghz.
Takze uz technologie mezi tebou a tvym ISP je v nejlepsim pripade Wifin]a na 5Ghz a ta je half-duplex. Tudiz nechapu proc se divis ze se ti tak zpomaluje download a vubec pokracujeme v diskusi.

j

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #24 kdy: 20. 12. 2015, 10:00:25 »
Je to překvapivě tím, že máš zahlcenej uplink...

Ale mně přijde, že tento problém se děje jenom u mého domácího připojení. Nebo tobě se děje to samé?

Tohle se prekvapive deje na zcela libovolnem pripojeni, kdyz jednu stranu spoje vysajes do mrte.

Routery do 100 Mb/s se dají pořídit za pár stovek.
Můžu poprosit o konkrétní tip na zařízení, které dokáže routovat datový tok 100Mbit/s a stojí v řádech stokorun ? Mám tu router v ceně řádů tisícikorun a zvládá tak max. 30-40 Mbit/s a to mám jen pár desítek pravidel.

Naprosto libovolny. Za tisicikoruny to zvladne !routovat! Gbit.

Takze uz technologie mezi tebou a tvym ISP je v nejlepsim pripade Wifin]a na 5Ghz a ta je half-duplex. Tudiz nechapu proc se divis ze se ti tak zpomaluje download a vubec pokracujeme v diskusi.
Jestli to nebude tim, ze ty netusis co je to halfduplex ... Ta wifina totiz fyzicky zvladne mnohem vic nez tech +- 11Mbit, takze tohle ho zcela 100% naprosto nijak omezovat nemuze. Navic i kdyby kapacita toho spoje (fyzicka) byla presne 11Mbit, tak  by pres ni kupodivu moh protlacit v !souctu! prave tech 11Mbit, a to bud up nebo down nebo kombinace.

Jinak receno, klasicky Gckovy spoj (54Mbit) ve skutecnosti zvladne neco kolem 30Mbit (na stole) a to znamena, ze zhruba da maximalne 27Mbit v jednom smeru, pokud se zpet prenasi jen ACK.

Trident

Re:Při uploadu dat se zpomalí internet
« Odpověď #25 kdy: 20. 12. 2015, 11:52:48 »

Jestli to nebude tim, ze ty netusis co je to halfduplex ... Ta wifina totiz fyzicky zvladne mnohem vic nez tech +- 11Mbit, takze tohle ho zcela 100% naprosto nijak omezovat nemuze. Navic i kdyby kapacita toho spoje (fyzicka) byla presne 11Mbit, tak  by pres ni kupodivu moh protlacit v !souctu! prave tech 11Mbit, a to bud up nebo down nebo kombinace.

Jinak receno, klasicky Gckovy spoj (54Mbit) ve skutecnosti zvladne neco kolem 30Mbit (na stole) a to znamena, ze zhruba da maximalne 27Mbit v jednom smeru, pokud se zpet prenasi jen ACK.
Mozna jsem na telekomunikacich nedaval pozor, mozna soudruzi z CTc do nas cpali prilis ATM, frejm vylej,ISDN a jine uz tehdy zastarale technologie, nicmene neco si jeste pamatuju z brigad u maleho ISP(drevni zacatky:).

Ne to cos napsal je skutecne blbost. I kdyby byla kapacita spoje fyzicky 11Mbit a zapomenu na rezii, tak obema smery najednou nedas na Wifi 11Mbit. Mokry sen je 5.5/5.5 na linkove vrstve pokud to mas hodne dobre vyladeny, ale ve skutecnosti jeste min a vzhledem k charakteru wifi kolisajici rychlost na desetine Mbitu v obou smerech. A i kdybys prenasel ciste jen simplex tak ani tech 11Mbit to zcela nebude protoze radia si spolu vymenuji provozni informace. Krom toho se jeste zvednou latence. Wifi to proste neumi prenaset obema smery v danem casovem okamziku a neni na to navrzena ani stavena. Vzdycky musi kratickou chvilku pockat nez prepne na vysilani nebo prijem.
 
A to protoze half-duplex plus ses v kolizni domene s x dalsimi lidmi plus provozni rezie hromady zakosu jako ruzne beacony,announcementy nebot spoj neni urcite point to point(komu by se to pri tech najmech v praze pro malyho zakose vyplatilo:) ale point to multipoint, tak pocitej jeste s mnohem nizsimi rychlostmi pokud je zrovna spicka. Muzes potunit wifi nastavenim settingu, ale full duplex z toho neudelas. Zaruseni pasma jinymi technologiemi (dikybohu jich zatim neni tolik jako na 2.4) zanedbavam.