[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD

Zelenáč

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #45 kdy: 29. 12. 2015, 09:00:26 »
Sten: Tak si koupis rpi zero za 5$, no a co jako. Dělal ty si už vůbec někdy něco s RPi kromě toho, že sis tak maximálně spustil xka a zahrál žížalu? Nevíš kolik stojí ty další věci a zřejmě ani nevíš, kolik času je stojí spRovoznit a udělat si pro to appku. Bys tady jinak tak silácky neplácal.


Pro termostat vyjde jednoznačně nejlíp, časově i finanćně, koupit si smartphone, tečka.


Zelenáč

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #46 kdy: 29. 12. 2015, 09:14:10 »
Čidla teploty stejně musí být zvlášť, přinejmenším musí být dvě, jedno potřebuješ dát ven, druhé dovnitř, navíc na vhodné místo. Takže tam stejně poběží arduina. Přes bluetooth je spojíš s mobilní aplikací - elegantní řešení. Pro mobil si uděláš appku s ovládáním a výpočtem regulace - nějaký PID člen s vhodným filtrem, pro systémy s dlouhou odezvou, což Regulace teploty v místnosti je. Podle umístění kotelny pak propojíš smartphone přes wifi nebo opět přes bluetooth s zařízením s relátky.

dustin

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #47 kdy: 29. 12. 2015, 09:17:52 »
České eshopy nemají spoustu produktů, trh je minimální. Samozřejmě Pi Zero je vyprodané globálně. V UK stojí bez doplňků 4 libry (samozřejmě + doprava). Tedy až bude :-)

Jenda

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #48 kdy: 29. 12. 2015, 09:25:50 »
Dělal ty si už vůbec někdy něco s RPi kromě toho, že sis tak maximálně spustil xka a zahrál žížalu? Nevíš kolik stojí ty další věci a zřejmě ani nevíš, kolik času je stojí spRovoznit a udělat si pro to appku. Bys tady jinak tak silácky neplácal.
Na RPi jsem nikdy Xka spuštěná neměl. Dělal jsem na 70 RPi distribuovaný sběr dat z Bluetooth senzorů a jejich posílání na centrální server přes GPRS/3G a mobilní skener Tetrapol sítí (ten se z jiných než technických důvodů v praxi nenasadil). A platí pro to úplně přesně to, co jsem napsal ve svém předchozím komentáři.

Není mi jasné, co myslíš „těmi dalšími věcmi“. V prvním projektu máme externí watchdog kvůli potenciální nestabilitě modemu (nakonec se ukázalo, že není potřeba) a jinak vůbec nic (ještě teda krabičku a zdroj, že jo), ve druhém taky není potřeba nic kromě rádia, modemu a GPS (OK, ušetříš pár stovek za to, že to má smartphone integrované).

Pro termostat vyjde jednoznačně nejlíp, časově i finanćně, koupit si smartphone, tečka.
Ne. Předpokládáš znalost vývoje pro Android. Já zase umím s normálním Linuxem a na smartphone bych se a) musel úplně od nuly naučit dělat aplikace, b) řešit problémy jako autostart, c) řešit absenci GPIO pinů, pokud ten termostat má něco ovládat, d) řešit nulovou bezpečnost a podporu HW (neaktualizovaný kernel, ve kterém není např. driver pro CH341, když bych k tomu chtěl připojit USB sériák, absence ethernetového portu, neustálé volání do googlu! - jistě, můžeš říct, že si na to můžu nainstalovat vlastní CyanogenMod, ale argumentoval jsi časem).

dustin

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #49 kdy: 29. 12. 2015, 09:37:26 »
Nevím jak smartphone, ale mám pár zkušeností s ultra levnými tablety z aliexpressu (cenově jako ten smartphone) a jejich spolehlivost/životnost je tristní. Provoz 24/7 se stálým dobíjením. Poškození firmwaru (neměl jsem jej zazálohovaný - pokud to vůbec jde celé stáhnout a hlavně pak nahrát), již jsem nesehnal stejný s funkčním nakonfigurovaným driverem na použitý touch controller a to jsem psal všude možně po čínských webech. Pravidelné záseky z přehřátí - buď odštípnout baterku, nebo počkat, až se vybije (je to tablet, tudíž baterie napevno přiletovaná). Jiný se občas (náhodně) rebootne do nějakého základního nastavení, po úplném vybití baterky se jej podařilo nahodit do mé konfigurace.

Je to levné, pro řadu využití super (mám to na zdi jako ovládací panel MPD internetového rádia u zesíku - nic kritického), ale pro vlastní řízení něčeho kritičtějšího bych to nechtěl ani náhodou.


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #50 kdy: 29. 12. 2015, 09:56:26 »
zelenáč si vybral správnou přezdívku. Přes jeho argumenty nejede vlak (tak to vidí on).

Tak sem tedy napíšu, proč jsem volil řešení, které nyní provozuju a rozšiřuju.
1. Mám doma RPi, které je k ničemu (doslova)
2. Mám doma haldu Arduin, které jsou k ničemu (na hraní)
3. Mám dlouholeté zkušenosti s Linuxem
4. Mám chuť se naučit něco příbuzného tomu, co už umím
5. Chci bastlit
(6. v době napsání originálního dotazu jsem měl objednané LCD k RPi)

Je tedy jasné, že v tom mám peníze, čas a už nabyté znalosti. Proč bych měl teď přejít na alternativu smartphonu? Nemám důvod.

Ještě se mi celkem zamlouvala myšlenka tabletu nabíjeného přes neodymové magnety a na něm běžící GUI v prohlížeči. Dobrá myšlenka, mě ale trochu vzdálená (ale nemít tou dobou už HW, možná bych se nechal ukecat a šel do toho).

Proč ne nejlevnější mobil tu řekli ostatní. Proč všeobecně ne mobil tu řekli ostatní. Já jen přidám jednu věc - mám RPi B+ (1x 700MHz) a Ty jsi tu argumentoval výkonem... Četl jsi jeden z mých minulých příspěvků? Skript, který obstarává výpis údajů (GUI) si bere do 15% CPU. Na co víc výkonu? Vždyť bych si vystačil i s nižším (ale "tři-osum-šestky" žerou docela dost elektriky, tak jsem je zavrhnul).

Pro srovnání - Android na stejnym HW (1x 700MHz) má load average 7.5 a systém je nepoužitelnej (20 sekund čekat na zobrazení "přijmout/odmítnout hovor", když telefon celou dobu zvoní a nejde ztlumit, je prostě špatně). Samozřejmě se nebavíme o Androidu 4.x, ale o 2.1.

RPi mi dává obrovskou volnost v tom, co můžu dělat. Arduina by nebyly teoreticky potřeba, ale já je použiju jako jednodušší (pro mě) ovládání/sběr než na RPi, jako rozšíření RPi a hlavně - jako ochranu GPIO RPi před mojí blbostí. RPi je trochu dražší než Arduino (čínské).

Zelenáč

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #51 kdy: 29. 12. 2015, 10:50:02 »
Jj, jasně, beru argumenty, ale stejně je lepši řešení ten smartphone :P

Zelenáč

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #52 kdy: 29. 12. 2015, 11:01:33 »
A to ve všech směrech krOmě "mám doma rpi a je mi kniče u". Dokonce ta appka kterou uděláš může být univerzální, půjde rozjet na jakékkoliv smartphonu, přes bluetooth si najde čidla teploty.. no prostě nǎdhera ve všech směrech, mohlo by to taky snadno znovupoužít víc lidí.

No ale když chceš bastlit, a ze zdi chceš vidět trčící dráty, a dávat k raspberry Pi faradayovu klec, tak prosím no... :DD

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #53 kdy: 29. 12. 2015, 12:09:17 »
zelenáč: dej si tuhle stránku do záložek. Až to bude hotový, dám sem fotku.

Sten

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #54 kdy: 29. 12. 2015, 14:33:51 »
Sten: Tak si koupis rpi zero za 5$, no a co jako. Dělal ty si už vůbec někdy něco s RPi kromě toho, že sis tak maximálně spustil xka a zahrál žížalu? Nevíš kolik stojí ty další věci a zřejmě ani nevíš, kolik času je stojí spRovoznit a udělat si pro to appku. Bys tady jinak tak silácky neplácal.

Nedělal jsem přímo s RPi, ale s jinými deskami s ARMem a GPIO.

Ze zkušenosti je tak stejně náročné napsat appku v Qt jako v Androidu. Pro měření teploty připojíš DS18B20 za 80 Kč, použiješ hotovou knihovnu a máš to samé, jako když čteš Sensor API na Androidu.

Pro termostat vyjde jednoznačně nejlíp, časově i finanćně, koupit si smartphone, tečka.

Nějaký tip na telefon s tepelným senzorem, který nestojí několik stovek dolarů (aby byl alespoň řádově stejně drahý)? Protože podle CDD (nezbytné pro Google Play) je povolené dodávat tepelný senzor až od Androidu 5.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #55 kdy: 29. 12. 2015, 15:59:37 »
Ještě k tomu, co kolik na RPi stojí:
teplotní čidlo DS18B20 - od 50Kč (nicméně já je nepoužívám, protože viz níže)
DHT22 (teplota + vlhkost) - od 60Kč
relé deska (8x 230V/10A) - 150Kč
3,5" dotykový LCD - 450Kč
RPi - 800Kč
wifi - 250Kč
flash/microSD - 150Kč
Arduino - od 60Kč
dráty, rezistory apod. jsou korunový položky

Nevidím problém...

Celkem za materiál dám tak 3000Kč, pak už jen čas (a ten do toho dávám rád, protože to dělám pro sebe a baví mě to).

Zelenáč

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #56 kdy: 29. 12. 2015, 16:18:45 »
A co to máš za display že je takový levný? není to jeden z těch pro Arduino, že ne?  :D

Zelenáč

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #57 kdy: 29. 12. 2015, 16:21:27 »
Jo a u profi regulace máš čidlo uvnitř domu i venku, tzn. tam bys musel použít bluetooth asi nejlíp, takže plus bluetooth  :D A neboo, dat tam obzčejný Trasmitter/Receiver co je na dx.com za 60, Kč, potom tu teplotu můžeš prostě jen v intervalech vysílat.

Sten

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #58 kdy: 29. 12. 2015, 17:23:57 »
Ještě k tomu, co kolik na RPi stojí:
teplotní čidlo DS18B20 - od 50Kč (nicméně já je nepoužívám, protože viz níže)
DHT22 (teplota + vlhkost) - od 60Kč
relé deska (8x 230V/10A) - 150Kč
3,5" dotykový LCD - 450Kč
RPi - 800Kč
wifi - 250Kč
flash/microSD - 150Kč
Arduino - od 60Kč
dráty, rezistory apod. jsou korunový položky

Nevidím problém...

Celkem za materiál dám tak 3000Kč, pak už jen čas (a ten do toho dávám rád, protože to dělám pro sebe a baví mě to).

VoCore (MIPS + flash ROM + WiFi + 2×Ethernet) - 500 Kč

Zelenáč

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #59 kdy: 29. 12. 2015, 17:53:37 »

VoCore (MIPS + flash ROM + WiFi + 2×Ethernet) - 500 Kč

Bóže můj... ty jsi fakt panic. :D To ti přeju hodně štěstí s vocore, podle fóra jde vidět, že to má vyloženě stovky fanoušků. Kdoví jestli na tom aspoň ta wifi funguje, nehledě na to, když si k tomu budeš chtít připojit nějaké zařízení a nedejbože ho i ovládat. Pokud teda nebudeš chtít strávit měsíc s implementací něčeho, co ti bude na používané platformě trvat hodinku.