[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD

Ystrem

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #30 kdy: 18. 12. 2015, 17:56:21 »
Ahoj, neuvazoval jsi o necem takovem ? Komunikace po UART. Na ebay cca od 360,- a muzes to rovnou pichnout na ESPcko.

https://www.itead.cc/display/nextion.html


FxS

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #31 kdy: 19. 12. 2015, 07:52:37 »
Divím se, že to tady ještě nikdo nenavrhnul, ale co takhle po startu spustit QT aplikaci ve full-screen módu ?

Počítám ovšem s tím, že ten display co máš, funguje jako klasický monitor.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #32 kdy: 28. 12. 2015, 14:11:51 »
FxS: Displej funguje jako normální monitor. Původně jsem měl myšlenku na fullscreen aplikaci (v čemkoliv, Qt, GTK, ...), ale šlo mi o nakreslení si vlastního vzhledu. Buď pomocí pozic v kódu (jak to dělám v Pygame) nebo nakreslit ve wysiwyg editoru. Potřeboval bych znalost Qt nebo GTK (nebo něčeho jinýho), ale nemá pro mě cenu se do toho nějak moc ponořit, protože v Pygame to je všechno lehoučký a pochopitelný. Pygame si pak celej displej přivlastní pro sebe, nejede žádnej window manager, jen ten jeden proces.

Ystrem: Nejsem až tak low-level nadšenec. "Umím" s Arduinem, "umím" s RPi, ale neumím jít moc do hloubky. Proto používám tyhle udělátka, kde už je spousta věcí vyřešená (a proto nemám třeba Odroid nebo jinou desku, kde bych potřeboval víc času a/nebo znalostí na rozhejbání).

Teď jsem ve fázi, kdy čtu z Arduina pomocí /dev/ttyUSB0 údaje o teplotě a vlhkosti a zobrazuju je spolu s aktuálním systémovým časem na displeji. Takže je to už funkční, ale momentálně velmi omezeně. Budu kupovat druhý RPi do kotelny, programovat další věci na něm a pak to teprve spojím dohromady. Ještě musím taky dodělat GUI pro nastavení časových plánů (topení a oběhu teplé vody).

jojobutn

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #33 kdy: 28. 12. 2015, 19:53:42 »
Čo sa mňa ako strojára týka, tak všetky programy čo používam CATIA, ADAMS a MATLAB tak sú vyvýjané v C++. Mňa vždy zaujímalo ako na takéto niečo zháňajú programátorov, napr. vývoj CATIE

Zelenáč

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #34 kdy: 28. 12. 2015, 20:28:30 »
K raspberry pi se prodává přímo pro něj dotykový monitorek, tak co řešíš. Si to UI pak naklikej v Qt Creatoru.

Jo a divím se že to vůbec děláš, tolik práce s tím...Taky vždycky přemýšlím co bych si udělal z Arduina, jenže pak si spočtu kolik desítek hodin u toho strávím a zase na to raději rychle zapomenu, protože se to prostě nevyplatí  :-\


Zelenáč

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #35 kdy: 28. 12. 2015, 20:35:27 »
Jo a ještě něco, osobně bych si příště dobře rozmyslel to Raspberry Pi, lepší možná je kouipit si normálně mobil s Androidem, nějaký levný, nebo z bazaru a máš v tom vše: WiFi, Bluetooth, dotykový display, gps, GSM ...a hlavně, všechno to už funguje, ne jak Raspberry Pi, u kterého si prdeš a ono se restartuje. Stačí pak jenom umět Qt knihovnu a můžeš vyvíjet aplikaci jakou chceš. S Arduinem si to můžeš propojit třeba přes to Bluetooth a máš to.

Zelenáč

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #36 kdy: 28. 12. 2015, 20:38:12 »
Sleduj, třeba tohle položí Raspberry Pi v tvojí realizaci na lopatky: http://mobilni-telefony.heureka.cz/sencor-element-p350/

za 999,- Kč takový krásný počítač, i s Bluetooth :-)

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #37 kdy: 28. 12. 2015, 20:53:02 »
Jo a divím se že to vůbec děláš, tolik práce s tím...Taky vždycky přemýšlím co bych si udělal z Arduina, jenže pak si spočtu kolik desítek hodin u toho strávím a zase na to raději rychle zapomenu, protože se to prostě nevyplatí  :-\
Takový věci se nedělají proto, že by se vyplatily, ale proto. že to člověka baví a chce se něco novýho naučit.

Jo a ještě něco, osobně bych si příště dobře rozmyslel to Raspberry Pi, lepší možná je kouipit si normálně mobil s Androidem, nějaký levný, nebo z bazaru a máš v tom vše: WiFi, Bluetooth, dotykový display, gps, GSM ...a hlavně, všechno to už funguje, ne jak Raspberry Pi, u kterého si prdeš a ono se restartuje. Stačí pak jenom umět Qt knihovnu a můžeš vyvíjet aplikaci jakou chceš. S Arduinem si to můžeš propojit třeba přes to Bluetooth a máš to.
Na telefon obvykle nedostaneš čistý Linux. Když, tak do chrootu. A to je dost starostí navíc - a úplně zbytečných. Jo, kdyby byl levný telefon se solidním hw, rozumnou dokumentací a otevřenými drivery ke všemu, tak bys měl pravdu. Ale to by pak asi ani RPi neexistovalo :)

Zelenáč

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #38 kdy: 28. 12. 2015, 21:06:17 »
Zaprvé, ano, někoho to může bavit, může na tom i učit, ok :D

Zadruhé: že na telefon nedostaneš čistý linux, to je ftip ne, no a co?  ;D Zadruhé, i ten nejlevnější smartphone má lepší HW než Raspberry Pi ;D zatřetí, dokumentaci nepotřebuješ, když máš Qt -- naco chceš dokumentaci, nepotřebuješ lézt na nějaký low level. Začtvrté, naco potřebuješ otevřené drivery tady k tomu termostatu  ;D

A zatřetí: bylo by zajímavé propojit ty dva telefony přes GSM modul (ne přes operátora, normálně vysílat/přijímat * což mi vnuklo skvělý nápad na pokus, docela by mně zajímalo jaký to může mít dosah.

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #39 kdy: 28. 12. 2015, 21:45:34 »
Zadruhé: že na telefon nedostaneš čistý linux, to je ftip ne, no a co?  ;D
Ne. Zkoušel jsem všelijak přiohýbat jeden levný čínský tablet a nakonec jsem dospěl k tomu, že nemá smysl se s tím trápit.

Zadruhé, i ten nejlevnější smartphone má lepší HW než Raspberry Pi ;D
Tím bych si nebyl jistý.

zatřetí, dokumentaci nepotřebuješ, když máš Qt -- naco chceš dokumentaci, nepotřebuješ lézt na nějaký low level. Začtvrté, naco potřebuješ otevřené drivery tady k tomu termostatu  ;D
No na lowlevel potřebuješ jít, když tam chceš doinstalovat něco, co na androidu není. Budeš chtít jánevím třeba mosquitto. Nevím, jestli na android je a když jo, tak jestli se všema featurama. Když zjistíš že ne, půjdeš do chrootu. A seš tam, kdes nechtěl být. V kleci.

A otevřené drivery potřebuješ na to, když zjistíš, že ti vývoj pod androidem z jakýhokoli důvodu nevyhovuje a chtěl bys tam mít normální Xka. Čili potřebuješ driver grafiky. A ten u žádného normálního telefonu nejspíš nemáš.

A zatřetí: bylo by zajímavé propojit ty dva telefony přes GSM modul (ne přes operátora, normálně vysílat/přijímat * což mi vnuklo skvělý nápad na pokus, docela by mně zajímalo jaký to může mít dosah.
To by byl určitě zajímavý pokus, jestli to vůbec jde. Jdi do toho a sepiš výsledky, určitě si to spousta lidí ráda přečte.

Zelenáč

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #40 kdy: 28. 12. 2015, 23:09:41 »
Jnai ještě se doporučuju podívat, kolik stojí na RPi či arduino: gps, gsm, wifi, dotyk display, bluetooth :) dostanete se na docela slušnou pálku, přitom to vše se dá koupit v jediném smartphonu za 1000,- Kč, bezproblémově spojené dohromady a to ještě s baterkou, mikrofonem a repráčkem, ready to use s Qt :)

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #41 kdy: 29. 12. 2015, 03:23:48 »
Jnai ještě se doporučuju podívat, kolik stojí na RPi či arduino: gps, gsm, wifi, dotyk display, bluetooth :)
A GPS a GSM jsou pro ovládání kotle obzvláště potřebné! :)

Sten

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #42 kdy: 29. 12. 2015, 04:38:50 »
Zadruhé, i ten nejlevnější smartphone má lepší HW než Raspberry Pi ;D

Nějaký tip na telefon s Androidem za 5 USD?

zatřetí, dokumentaci nepotřebuješ, když máš Qt -- naco chceš dokumentaci, nepotřebuješ lézt na nějaký low level.

Pro GPIO se to docela hodí. (Tedy ne že by androidí telefony běžně měly volné GPIO porty.)

A zatřetí: bylo by zajímavé propojit ty dva telefony přes GSM modul (ne přes operátora, normálně vysílat/přijímat * což mi vnuklo skvělý nápad na pokus, docela by mně zajímalo jaký to může mít dosah.

Nějaký tip na telefon s otevřeným ovladačem GSM modulu, protože uzavřené používající RIL bez BTSky komunikovat nedokáží? (Navíc se domnívám, že to nebude legální.)

Jenda

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #43 kdy: 29. 12. 2015, 07:24:29 »
Zadruhé, i ten nejlevnější smartphone má lepší HW než Raspberry Pi ;D

Nějaký tip na telefon s Androidem za 5 USD?
Je to horší: potřebuješ telefon, na který místo Androidu půjde dát normální Linux. Protože Android je prostě ve všech ohledech divný. A to ti výběr velice omezí a mezi nejlevnějšími telefony nic takového určitě nenajdeš. Nejlevnější telefony jsou výrobcem dodaný zastaralý kernel bez dostupných zdrojáků a toolchainu, kde chybí některé funkce (např. není zkompilovaný tun/tap driver, takže nemůžeš takové zařízení připojit bezpečně do VPN) a drivery hardware (displej, síť) jsou pevně svázány s dodaným bloatware, který zabírá všechnu dostupnou paměť, je nestabilní, je v něm STAGEFRIGHT a volá domů a nejde s tím nic dělat.

Oproti tomu Raspberry má jen velmi mírně upravený vanilla kernel, který je navíc trvale dostupný ve skoro nejnovější verzi, až na akceleraci videa je všechno open-source a postupně se to dostává do upstreamu. A userspace na RPi je úplně normální Debian.

A zatřetí: bylo by zajímavé propojit ty dva telefony přes GSM modul (ne přes operátora, normálně vysílat/přijímat * což mi vnuklo skvělý nápad na pokus, docela by mně zajímalo jaký to může mít dosah.

Nějaký tip na telefon s otevřeným ovladačem GSM modulu, protože uzavřené používající RIL bez BTSky komunikovat nedokáží? (Navíc se domnívám, že to nebude legální.)
Legální to není, OsmocomBB podporuje staré (hloupé) Motoroly a OpenMoko, a dosah to má jak horší radiostanice v tomto pásmu. Proč horší? Protože mobil má filtr, aby neslyšel jiné mobily, ale jen BTS (pomáhá to proti zahlcení v místech se špatným signálem), takže komunikace mezi dvěma mobily je utlumena. Filtry lze přemostit, pokud se umí pájet.

Keywords: osmocombb, osmocom trx openbts, osmocom motorola filter replacement

Jenda

Re:[RPi] GUI pro zobrazení hodnot ze souboru na LCD
« Odpověď #44 kdy: 29. 12. 2015, 07:42:49 »
Když už jsme u toho, ty umíš v ČR koupit RPi Zero za $5? Měsíc po vydání a úplně to vyšumělo. Farnell ho odstranil z nabídky (a i předtím tam stálo $20, ne $5) a v žádném českém shopu nikdy nebylo.