TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)

msh

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #30 kdy: 11. 12. 2015, 13:43:25 »
ByCzech: Po Transcend SSD370 už nějaký čas pokukuju a těší mě, že ho tu chválíte a vše máte navíc podloženo praktickými zkušenostmi. Ještě bych se Vás zeptal, jestli nevíte, jaký je rozdíl mezi Transcend SSD370 a Transcend SSD370S. A který z nich je ten, se kterým máte dobré zkušenosti? Ten s "S" nebo bez něj? Za případnou odpověď děkuji.

Uvažuji o variantě 128 GB do desktopu s Ubuntu pro nenáročné používání.


dmatt

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #31 kdy: 11. 12. 2015, 14:01:14 »
Mam Samsung EVO 750. Splnilo to, co som od SSD ocakaval. S TRIMom problem nemam, na bezne pouzivanie je to viac nez OK.

To, ci nieco je alebo nie je v blackliste nehovori o tom, ci je to kvalitny vyrobok. Samsung je na blackliste, pretoze si zapol priznak, ze podporuje SATA 3.1 rozhranie, ale nepodporuje rychlejsi "queued"TRIM, ktory SATA 3.1 definuje. Ak ine SSD SATA 3.1 nepodporuje, rychlejsi TRIM tiez nie je mozne pouzit.
Celkovo to, ze ine konkretne SSD na blackliste nie je neznamena automaticky, ze je rychlejsie alebo kvalitnejsie alebo ze podporuje rychly TRIM.

Podla wikipedie ma kazde TRIM volanie skoncit do 600ms, takze co sa mna tyka pri jednom volani pocas bootu je mi "rychly" TRIM ukradnuty.

Pepan

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #32 kdy: 11. 12. 2015, 15:41:58 »
Jako dárek k vánocům mi byl zakoupen Samsung 850EVO 250GB. Chtěl bych se zeptat zda ho tedy raději nevyměnit za CRUCIAL MX200 250GB který je za stejnou cenu, pouze s kratší zárukou? Používám Ubuntu-Gnome 15.10. Dokud jsem si nepřečetl tohle vlákno měl jsem z dárku radost, nyní kvůli případným problémům s Trim-em zvažuji jeho výměnu :-[

ByCzech

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #33 kdy: 11. 12. 2015, 15:42:21 »
ByCzech: Po Transcend SSD370 už nějaký čas pokukuju a těší mě, že ho tu chválíte a vše máte navíc podloženo praktickými zkušenostmi. Ještě bych se Vás zeptal, jestli nevíte, jaký je rozdíl mezi Transcend SSD370 a Transcend SSD370S. A který z nich je ten, se kterým máte dobré zkušenosti? Ten s "S" nebo bez něj? Za případnou odpověď děkuji.

Uvažuji o variantě 128 GB do desktopu s Ubuntu pro nenáročné používání.

Oba, ale více SSD370S (v hliníkovém pouzdře).

ByCzech

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #34 kdy: 11. 12. 2015, 15:49:03 »
Mam Samsung EVO 750. Splnilo to, co som od SSD ocakaval. S TRIMom problem nemam, na bezne pouzivanie je to viac nez OK.

To, ci nieco je alebo nie je v blackliste nehovori o tom, ci je to kvalitny vyrobok. Samsung je na blackliste, pretoze si zapol priznak, ze podporuje SATA 3.1 rozhranie, ale nepodporuje rychlejsi "queued"TRIM, ktory SATA 3.1 definuje. Ak ine SSD SATA 3.1 nepodporuje, rychlejsi TRIM tiez nie je mozne pouzit.
Celkovo to, ze ine konkretne SSD na blackliste nie je neznamena automaticky, ze je rychlejsie alebo kvalitnejsie alebo ze podporuje rychly TRIM.

Podla wikipedie ma kazde TRIM volanie skoncit do 600ms, takze co sa mna tyka pri jednom volani pocas bootu je mi "rychly" TRIM ukradnuty.


Zařízení, které se nechová dle specifikace je VADNÉ. Pokud to nechápete, že právě takové věci o kvalitě výrobku vypovídají mnohé je váš problém. Také má vysokou vypovídací hodnotu neochota/neschopnost výrobce opravit vadné zařízení, přestože o vadě výrobku velmi dlouho ví.

To že SSD nemá blacklistované featury v ovladači znamená, že se chová dle specifikace a dá se tedy předpokládat, že výrobce si na kompatibilitě dal záležet. A naopak to, že musí být featury, které by zařízení mělo správně podporovat na blacklistu, protože jinak to při jejich použití sežere uživateli data, to si myslím, že o kvalitě výrobku vypovídá velmi.

Taková velká firma jako Samsung a neumí vyrobit zařízení bez takových vad? Nebo ho neumí pak pomocí firmware opravit? Jiní (méně známí) výrobci to zvládají? Zajímavé ne?


ByCzech

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #35 kdy: 11. 12. 2015, 15:51:57 »
Jako dárek k vánocům mi byl zakoupen Samsung 850EVO 250GB. Chtěl bych se zeptat zda ho tedy raději nevyměnit za CRUCIAL MX200 250GB který je za stejnou cenu, pouze s kratší zárukou? Používám Ubuntu-Gnome 15.10. Dokud jsem si nepřečetl tohle vlákno měl jsem z dárku radost, nyní kvůli případným problémům s Trim-em zvažuji jeho výměnu :-[

Tak když víte jak se k tomu zařízení chovat, udělá vám službu také. Víte co se říká: Darovanému koni na zuby nehleď! ;-) Ale jinak je rozhodnutí na vás. Osobně si myslím, že díky skvělému marketingu Samsungu nebudete mít problém EVO prodat a můžete si koupit lehce jiný, pokud se vám vadné zařízení nelíbí.

Pepan

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #36 kdy: 11. 12. 2015, 16:12:56 »
ByCzech
Děkuji za odpověď, disk je před několika dny koupený v místní kamenné prodejně. Je nerozbalený tak ho asi nebude žádný problém vyměnit za mx200  :D Raději obětuji o dva roky kratší záruku, než nějaké problémy.

Richard

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #37 kdy: 11. 12. 2015, 18:38:22 »
Rozhodol som sa tiež pre Crucial MX200. Je drahší, ale stojí mi to za to. Nechcem, aby sa mi po*rala polka disku po par rokoch. :)

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #38 kdy: 11. 12. 2015, 18:58:10 »
Rozhodol som sa tiež pre Crucial MX200. Je drahší, ale stojí mi to za to. Nechcem, aby sa mi po*rala polka disku po par rokoch. :)
No spolehat na to nemuzes ani tak, prestoze pravdopodobnost je mensi. Zalohovat, zalohovat, zalohovat ;)

dmatt

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #39 kdy: 12. 12. 2015, 07:12:00 »

Zařízení, které se nechová dle specifikace je VADNÉ. Pokud to nechápete, že právě takové věci o kvalitě výrobku vypovídají mnohé je váš problém. Také má vysokou vypovídací hodnotu neochota/neschopnost výrobce opravit vadné zařízení, přestože o vadě výrobku velmi dlouho ví.

Pozrime sa na historiu: zmienovane Samsung SSD vyslo s firmwarom, ktory obsahoval priznak, ze podporuje nejaku SATA 3.x verziu, ktora este nespecifikovala queued TRIM. Potom vydali upgrade firmware, kde zvysili verziu SATA na 3.1, ktora queued TRIM uz definuje. Win a OSX queued TRIM nepouzivaju, takze testovanie prebehlo bez problemov. Na linuxe potom vysiel novy kernel, kde queued TRIM pouzili a vysvitlo, ze implementacia na SSD je zla (mozno ziadna). Takze na pouzitie tejto funkcie isli Samsung SSD do blacklistu.

Nerobim si iluzie o ziadnom z vyrobcov a ich podpore linuxu a standardov (ACPI anyone?), Ak budu buduce verzie windows a OSX pouzivat queued TRIM, potom sa ho dockame aj vo firmwaroch, inak je to znacne neiste. Na blackliste ma "VADNE" SSD aj Crucial, takze to podla vasej logiky bude urcite rovnako neschopny vyrobca.

Zhrnme si to: Crucial je drahsi a/alebo s kratsou zarukou, tiez nema implementovany queued TRIM (a uvidime, ci sa budu snazit prejst na SATA 3.1 nejakym firmware upgradom a ako sa s tym popasuju - vid napr. aj http://forum.crucial.com/t5/The-Cru/THE-CRU-To-TRIM-or-Not-to-TRIM-on-a-Mac-SSD/bc-p/169646#M56), vyrobca ma tiez historiu problemov a ma SSD na blackliste.

Kazdy nech si vyberie podla vlastneho uvazenia podla rychlosti, vydrze a pouzitej technologie. To ze je nejaky disk na blackliste s funkcionalitou queued TRIM je pre domaci desktop na rozhodovanie irelevantne, obzvlast ked porovnavame s inymi SSD, ktore tu funkcionalitu nemaju tiez.

Pepan

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #40 kdy: 12. 12. 2015, 08:28:52 »
Tak nyní jsem úplně zmaten :) Pochopil jsem dobře že linux má na blaclistu pouze queued TRIM a původní Trim funguje??

x14

  • ***
  • 182
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #41 kdy: 12. 12. 2015, 20:15:55 »
linux má na blaclistu pouze queued TRIM a původní Trim funguje??

Jsou na to dva různé flagy, záleží tedy model od modelu.

Trim je zcela vypnutý pouze jednou:
   { "SuperSSpeed S238*",      NULL,   ATA_HORKAGE_NOTRIM, },

Queued TRIM:
   { "Micron_M500_*",      NULL,   ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |                  ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
   { "Crucial_CT*M500*",      NULL,   ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |                  ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
   { "Micron_M5[15]0_*",      "MU01",   ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |                  ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
   { "Crucial_CT*M550*",      "MU01",   ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |                  ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
   { "Crucial_CT*MX100*",      "MU01",   ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |                  ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
   { "Samsung SSD 8*",      NULL,   ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |                  ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },
   { "FCCT*M500*",         NULL,   ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM |                  ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM, },

Pro zajímanost jsem to sem hodil všechno, nechtěl bych to programovat  ???
ATA_HORKAGE_DIAGNOSTIC  = (1 << 0),     /* Failed boot diag */
ATA_HORKAGE_NODMA       = (1 << 1),     /* DMA problems */
ATA_HORKAGE_NONCQ       = (1 << 2),     /* Don't use NCQ */
ATA_HORKAGE_MAX_SEC_128 = (1 << 3),     /* Limit max sects to 128 */
ATA_HORKAGE_BROKEN_HPA  = (1 << 4),     /* Broken HPA */
ATA_HORKAGE_DISABLE     = (1 << 5),     /* Disable it */
ATA_HORKAGE_HPA_SIZE    = (1 << 6),     /* native size off by one */
ATA_HORKAGE_IVB         = (1 << 8 ),     /* cbl det validity bit bugs */
ATA_HORKAGE_STUCK_ERR   = (1 << 9),     /* stuck ERR on next PACKET */
ATA_HORKAGE_BRIDGE_OK   = (1 << 10),    /* no bridge limits */
ATA_HORKAGE_ATAPI_MOD16_DMA = (1 << 11), /* use ATAPI DMA for commands not multiple of 16 bytes */
ATA_HORKAGE_FIRMWARE_WARN = (1 << 12),  /* firmware update warning */
ATA_HORKAGE_1_5_GBPS    = (1 << 13),    /* force 1.5 Gbps */
ATA_HORKAGE_NOSETXFER   = (1 << 14),    /* skip SETXFER, SATA only */
ATA_HORKAGE_BROKEN_FPDMA_AA     = (1 << 15),    /* skip AA */
ATA_HORKAGE_DUMP_ID     = (1 << 16),    /* dump IDENTIFY data */
ATA_HORKAGE_MAX_SEC_LBA48 = (1 << 17),  /* Set max sects to 65535 */
ATA_HORKAGE_ATAPI_DMADIR = (1 << 18),   /* device requires dmadir */
ATA_HORKAGE_NO_NCQ_TRIM = (1 << 19),    /* don't use queued TRIM */
ATA_HORKAGE_NOLPM       = (1 << 20),    /* don't use LPM */
ATA_HORKAGE_WD_BROKEN_LPM = (1 << 21),  /* some WDs have broken LPM */
ATA_HORKAGE_ZERO_AFTER_TRIM = (1 << 22),/* guarantees zero after trim */
ATA_HORKAGE_NO_NCQ_LOG  = (1 << 23),    /* don't use NCQ for log read */
ATA_HORKAGE_NOTRIM      = (1 << 24),    /* don't use TRIM */
ATA_HORKAGE_MAX_SEC_1024 = (1 << 25),   /* Limit max sects to 1024 */

http://lxr.free-electrons.com/source/include/linux/libata.h

Richard

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #42 kdy: 12. 12. 2015, 20:30:33 »
Znamená to, že 850tka (možno) podporuje trim, ale nevracia 0 po ukončení?

dmatt

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #43 kdy: 12. 12. 2015, 21:48:05 »
Znamena to, ze 850 urcite uplne podporuje TRIM podla standardu SATA 3.0. Pravedpodobne tento TRIM podporuju uz vsetky aktualne SSD disky od vsetkych vyrobcov.

Do standardu SATA 3.1 sa dostal novy druh TRIMu - tzv queued TRIM, ktory zatial podporuje velmi malo SSD diskov. Samsungy (a niektore dalsie znacky a typy SSD) zacali po nejakom upgrade vracat informaciu, ze podporuju SATA 3.1, co v linuxe viedlo k tomu, ze sa snazil pouzit ten novsi TRIM, hoci nebol spravne naimplementovany, preto sa dostali na blacklist. Takze sa v pripade takychto SSD z blacklistu pouzije ten starsi TRIM, co je imho uplne postacujuce.

ByCzech

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #44 kdy: 13. 12. 2015, 00:45:18 »
Nerobim si iluzie o ziadnom z vyrobcov a ich podpore linuxu a standardov (ACPI anyone?), Ak budu buduce verzie windows a OSX pouzivat queued TRIM, potom sa ho dockame aj vo firmwaroch, inak je to znacne neiste. Na blackliste ma "VADNE" SSD aj Crucial, takze to podla vasej logiky bude urcite rovnako neschopny vyrobca.

Zhrnme si to: Crucial je drahsi a/alebo s kratsou zarukou, tiez nema implementovany queued TRIM (a uvidime, ci sa budu snazit prejst na SATA 3.1 nejakym firmware upgradom a ako sa s tym popasuju - vid napr. aj http://forum.crucial.com/t5/The-Cru/THE-CRU-To-TRIM-or-Not-to-TRIM-on-a-Mac-SSD/bc-p/169646#M56), vyrobca ma tiez historiu problemov a ma SSD na blackliste.

Přiznejte se že jste diskuzi nečetl (minimálně dostatečně) pozorně a/nebo že si ohýbáte věci jak se vám hodí.

K vašemu příspěvku mám toto: Crucial Queued Trim podporuje. Zbytek vašich keců ponechávám bez odpovědi, nemám proč se hádat...