TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)

Richard

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #15 kdy: 10. 12. 2015, 21:29:21 »
Samsung EVO 250GB.

https://blog.algolia.com/when-solid-state-drives-are-not-that-solid/
Chlapík píše, že ten TRIM sa rieši už so Samsungom. A vraj Samsung vydal už nejaký patch. Toto písal pred 6 mesiacmi.

Na druhej strane: https://github.com/torvalds/linux/commit/9a9324d3969678d44b330e1230ad2c8ae67acf81
Tento commit bol pridaný pred 7 mesiacmi. Od vtedy tu nebola žiadna zmena. Akurát jeden týpek tam komentoval pred 3 dňami, že čo a ako.

Teraz neviem.


ByCzech

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #16 kdy: 10. 12. 2015, 21:31:01 »
Plánujem si kúpiť EVO. Niektorý píšu, že TRIM u tohto SSDčka funguje, len ten viac advanced nie. Tak by ma zaujímalo, ako to presne je. Lebo už aj také som čítal, že Linux poškodzoval data na tom disku. Ale nejaký path od Samsungu asi spred 5 mesiacov to mal údajne fixnúť.

Linux nic nepoškozoval... Data poškozovalo zařízení, protože nesprávně nakládalo s ata příkazy, které mělo podporovat bezchybně. Dodnes neopraveno, proto jsou v linuxovém kernelu tyto chybně implementované featury takových zařízení na blacklistu (a nenechte se mýlit, jedním z mnoha zdrojů pro tento blacklist jsou např. Windows INF soubory u ovladačů, takže chybné je opravdu zařízení), takže je to workaround chyby v zařízení nikoli oprava chyby v ovladači Linuxu.

Richard

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #17 kdy: 10. 12. 2015, 21:34:14 »
No každopádne budem potrebovať 256GB SSD s podporou v Linuxe. Tento Samsung ma naozaj zaujal kvôli výkonu a záruke. Teraz neviem. Kúpiť - nekúpiť. Čo si myslíte?

ByCzech

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #18 kdy: 10. 12. 2015, 21:36:21 »
Samsung EVO 250GB.

https://blog.algolia.com/when-solid-state-drives-are-not-that-solid/
Chlapík píše, že ten TRIM sa rieši už so Samsungom. A vraj Samsung vydal už nejaký patch. Toto písal pred 6 mesiacmi.

Na druhej strane: https://github.com/torvalds/linux/commit/9a9324d3969678d44b330e1230ad2c8ae67acf81
Tento commit bol pridaný pred 7 mesiacmi. Od vtedy tu nebola žiadna zmena. Akurát jeden týpek tam komentoval pred 3 dňami, že čo a ako.

Teraz neviem.

Jo ten "patch" je formou zakázání té featury v ovladači OS :D ne opravou firmware :D. Všimněte si v tom blacklistu třeba Crucial MX100:

"Crucial_CT*MX100*",      "MU01"

jen verze firmware MU01, pak už je queued trim OK. A hezké je, že pro změnu firmware nepotřebuju jediný správný OS :).

U Samsungu toto:

"Samsung SSD 8*" bez ohledu na verzi firmware, takže asi tak...

Kdyby zakladatel diskuze měl zájem o zmíněný SanDisk, ať se ozve...

Richard

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #19 kdy: 10. 12. 2015, 21:40:25 »
To je škoda. No. Keď si pozriem grafy benchmarkov, iometrov tak to veľmi konkurenciu nemá. Myslíte si, že Samsung vydá nejaké nové SSDčka v najbližšej dobe?


ByCzech

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #20 kdy: 10. 12. 2015, 21:41:02 »
No každopádne budem potrebovať 256GB SSD s podporou v Linuxe. Tento Samsung ma naozaj zaujal kvôli výkonu a záruke. Teraz neviem. Kúpiť - nekúpiť. Čo si myslíte?

Kupte si Crucial MX200 nebo Transcend SSD 370 a máte klid (Transcend se v blacklistu např. vůbec nevyskytuje, zajímavé, že?). Marketingová čísla ohledně výkonu ignorujte, u některých výrobců je to jen vata (Samsung).

ByCzech

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #21 kdy: 10. 12. 2015, 21:46:05 »
To je škoda. No. Keď si pozriem grafy benchmarkov, iometrov tak to veľmi konkurenciu nemá. Myslíte si, že Samsung vydá nejaké nové SSDčka v najbližšej dobe?


:-D typický příklad někoho, kdo reaguje na vatu. Pokud chcete vyrábět grafy benchmarků, tak s chutí do Samsungu (pak vám s grácií natřu s některým ze SanDisků co tu mám). A v podstatě s kterýmkoli levným SSD po delším používání ;).
Pročpak nejsou benchmarky a grafy na netu u těchto? Proč je dodávají velcí výrobci notebooků v podnikových drahých notesech? Proč tam necpou Samsungy? Čím to bude? Čímpak? ;-)

A nebo jestli chcete, tak vám na nějaký fakt fajn SSD nalepím nápis Samsung, když jiného výrobce nemáte díky agresivní reklamě dostatečně vypáleného v mozku ;-)

Richard

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #22 kdy: 10. 12. 2015, 21:48:25 »
Vďaka za tipy. Nie som žiadny Samsung fan boy. Chcem jednoducho rýchle a kvalitné SSD.

To, že je to FW chybou toho SSD je zaujímavé, keď to vo Windowse funguje. (black magic code?)

Každopádne, ďakujem Vám za rady a vážim si ich. :)

Richard

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #23 kdy: 10. 12. 2015, 21:52:17 »
Nechce v žiadnom prípade rýpať, len by som bol zvedavý na názor grafu stability IOPS:

Samsung 850 EVO: http://www.pretaktovanie.sk/obr/hdd/ssd/samsung.mz-75e250/io.rw.4.32.050-30.png
Crucial MX200: http://www.pretaktovanie.sk/obr/hdd/ssd/crucial.mx200.250gb/io.rw.4.32.050-30.png

Je mi jasné, že to na začiatku bude asi cache. Ale z tej stability zapisovanie je na tom podľa týchto grafov lepšie Samsung - vyššie IOPS, menšie rozsahy,...

Aký je Vás názor?

ByCzech

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #24 kdy: 10. 12. 2015, 21:56:58 »
Nechce v žiadnom prípade rýpať, len by som bol zvedavý na názor grafu stability IOPS:

Samsung 850 EVO: http://www.pretaktovanie.sk/obr/hdd/ssd/samsung.mz-75e250/io.rw.4.32.050-30.png
Crucial MX200: http://www.pretaktovanie.sk/obr/hdd/ssd/crucial.mx200.250gb/io.rw.4.32.050-30.png

Je mi jasné, že to na začiatku bude asi cache. Ale z tej stability zapisovanie je na tom podľa týchto grafov lepšie Samsung - vyššie IOPS, menšie rozsahy,...

Aký je Vás názor?


Můj názor je, že až budu potřebovat skvělé grafy, tak si pro to zvolím vhodné zařízení. Zatím potřebuju SSD na užívání a tam si také volím vhodné zařízení ;-). Laboratorní podmínky v testu se od běžného užívání liší... Transcendy teď mám v notebooku a v jednou mini PC novém. Kdo je dostal do PC, nelituje...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #25 kdy: 10. 12. 2015, 22:07:51 »
Vtipné taky byly ty problémy se zpomalováním, když se to chvíli používalo a po "přeformátování" tak zas fičelo rychle, pak zas po chvíli používání pokles výkonu

Tak tohle snad delaly prehistoricke disky, ktere neumi trim.

Vďaka za tipy. Nie som žiadny Samsung fan boy. Chcem jednoducho rýchle a kvalitné SSD.

To, že je to FW chybou toho SSD je zaujímavé, keď to vo Windowse funguje. (black magic code?)

A jste si jist, ze to ve Widlich funguje? I ve Widlich jsou totiz vselijake "blacklisty". Budto ve zminenych .inf souborech nebo treba take ve zpusobu, jakym byl napsan ovladac - vyvojar se v nem peclive vyhyba ficuram, o kterych se vi, ze nechodi, jak maji.

Richard

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #26 kdy: 10. 12. 2015, 22:08:45 »
Super, ešte jedna otázka: máte overené, že napr. Transcend SSD370 je kvalitný a spolahlivý kus železa, ktorý podporuje TRIM v Linuxe? :)

ByCzech

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #27 kdy: 10. 12. 2015, 22:24:27 »
Super, ešte jedna otázka: máte overené, že napr. Transcend SSD370 je kvalitný a spolahlivý kus železa, ktorý podporuje TRIM v Linuxe? :)

Mám ho ve vlastním novém PC a ve vlastním notebooku. Tak snad jo?

ByCzech

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #28 kdy: 10. 12. 2015, 23:32:56 »
Vtipné taky byly ty problémy se zpomalováním, když se to chvíli používalo a po "přeformátování" tak zas fičelo rychle, pak zas po chvíli používání pokles výkonu

Tak tohle snad delaly prehistoricke disky, ktere neumi trim.

Vďaka za tipy. Nie som žiadny Samsung fan boy. Chcem jednoducho rýchle a kvalitné SSD.

To, že je to FW chybou toho SSD je zaujímavé, keď to vo Windowse funguje. (black magic code?)

A jste si jist, ze to ve Widlich funguje? I ve Widlich jsou totiz vselijake "blacklisty". Budto ve zminenych .inf souborech nebo treba take ve zpusobu, jakym byl napsan ovladac - vyvojar se v nem peclive vyhyba ficuram, o kterych se vi, ze nechodi, jak maji.

No ono stačí, že mají na blacklistu queued trim a pak se do toho míchá ta jejich qarbage collection a pomalý trim a problém je na světě :D

tomasjedno2

Re:TRIM u Ubuntu 15.10 (Linux 4.2)
« Odpověď #29 kdy: 11. 12. 2015, 12:30:56 »
já mám na xubuntu 15.10 4.2 samsunga 850 a jede mi hezky svižně a stabilně,hru mi spustí po 15s zapnutí tlacitka pc(vcetne prkotin jako animace)..je možné,že by mohl jet jeste rychleji(mel jsem pred ním pevný,nemuzu soudit).na widlích jsem to netestoval, protože ten systém je mi neprijemny..Pokud jsem o neco ochuzen,zatim jsem to nezaznamenal..V praci mame hyperX fury na w7 enterpr. a příjde mi to pomale..pokud mi nejede trim, tak bych mel udelat nejake testy, jak na tom ve skutecnosti disk po 6 mesicich je..