Je pozdě začít programovat ve 23 letech?

TomBA

Re:Je pozdě začít programovat ve 23 letech?
« Odpověď #15 kdy: 24. 11. 2015, 10:59:05 »
Máš na mysli učenie kvôli profesionálnemu uplatneniu, alebo kvôli vzdelávaniu/koníčku/zábave? V každom prípade samozrejme nie je neskoro, len každé si vyžaduje iný prístup....


TomBA

Re:Je pozdě začít programovat ve 23 letech?
« Odpověď #16 kdy: 24. 11. 2015, 11:06:38 »
Ja som sa napríklad v 52 rokoch začal učiť hrať na ukulele..... Dá sa.

jojo

Re:Je pozdě začít programovat ve 23 letech?
« Odpověď #17 kdy: 24. 11. 2015, 11:40:27 »
jo. vyser se na to kdyz se musis ptat.

lempl

Re:Java + C
« Odpověď #18 kdy: 24. 11. 2015, 13:01:21 »
Záleží na talentu.
Má to dost obejktivních nevýhod, jako třeba nemožnost řešit středoškolské korespondenční semináře (KSP) a jezdit na soustředění.
S vysokou školou už to v tomto věku bývá taky horší (částečně dálkově?).
Taky záleží, co jsi dělal doteď (matematika / fyzika / technika + ; humanitní vědy - ).

Tak záleží nebo nezáleží na talentu? Pokud má talent, tak by ho škola akorát brzdila. Školy jsou hlavně pro lemply, kteří pak budou rádi i za 60 tisíc na HPP. I na root jsou teď články o školách a kvalitě.

WTF, lidi, kde to furt berete? Prumerny programatorsky plat v CR se pohybuje nekde kolem 40kKc. Za to na rootu se kazdej druhej chlubi tim, ze za 60kKc delaj jen lemplove a podprumerni programatori.

Tak ja nevim, kolik si ma rict cerstvej absolvent nebo novacek bez firemni praxe. Ale uprimne pochybuju, ze 60kKc dostane absolvent (at je sebelepsi) pri nastupu i v te "nejprahovitejsi" casti Prahy. Nebo citovany mluvi o platu po 10 letech praxe ve vlakne o zacinajicim programatorovi?

A pro OPa: jestli te to zajima, dej se do toho. Neni to tak tezke, jen to vyzaduje soustredeni a dobre analyticke schopnosti. Zkus to a uvidis. :)

kukacka

Re:Je pozdě začít programovat ve 23 letech?
« Odpověď #19 kdy: 24. 11. 2015, 13:33:23 »
Prumerny programatorsky plat v CR se pohybuje nekde kolem 40kKc. Za to na rootu se kazdej druhej chlubi tim, ze za 60kKc delaj jen lemplove a podprumerni programatori.

Zmatky zde vznikaji kolem pojmu programator. Ten kdo pouze programuje ve smyslu pretukavani zadani do programovaciho jazyka, si ve vetsine pripadu moc nevydela (relativne v oboru IT). U vetsiny systemu je tezke je vymyslet, naprogramovat je pak uz umi kazdy trouba, protoze spocivaji jen v presunech par zaznamu sem a tam, vybliti html formulare apod. Podobne je tezke uridit vyvoj vetsiho projektu, pouze na nem pracovat dle zadani umi ale taky leckdo. Opravdu spickovych koderu je potreba pouze par pro kriticke casti aplikaci (casto potrebuji znat i HW, site apod.) a dohled nad ostatnimi a ti jsou pak ohodnoceni mnohem lepe.

Obvykle se programatorem ovsem nemysli pouze koder, ale obecne clovek pracujici ve vyvoji, coz je vedle programovani castecne i analytik, designer, architekt, podili se na rizeni projektu apod. Tam jsou samozrejme platy jinde, protoze to uz kazdy delat nemuze - lepe receno muze, ale podle schopnosti tam uz jsou mnohonasobne rozdily ve vykonu jednotlivych lidi
.


lempl

Re:Je pozdě začít programovat ve 23 letech?
« Odpověď #20 kdy: 24. 11. 2015, 14:39:21 »
Citace
Prumerny programatorsky plat v CR se pohybuje nekde kolem 40kKc. Za to na rootu se kazdej druhej chlubi tim, ze za 60kKc delaj jen lemplove a podprumerni programatori.

Zmatky zde vznikaji kolem pojmu programator. Ten kdo pouze programuje ve smyslu pretukavani zadani do programovaciho jazyka, si ve vetsine pripadu moc nevydela (relativne v oboru IT). U vetsiny systemu je tezke je vymyslet, naprogramovat je pak uz umi kazdy trouba, protoze spocivaji jen v presunech par zaznamu sem a tam, vybliti html formulare apod. Podobne je tezke uridit vyvoj vetsiho projektu, pouze na nem pracovat dle zadani umi ale taky leckdo. Opravdu spickovych koderu je potreba pouze par pro kriticke casti aplikaci (casto potrebuji znat i HW, site apod.) a dohled nad ostatnimi a ti jsou pak ohodnoceni mnohem lepe.

Obvykle se programatorem ovsem nemysli pouze koder, ale obecne clovek pracujici ve vyvoji, coz je vedle programovani castecne i analytik, designer, architekt, podili se na rizeni projektu apod. Tam jsou samozrejme platy jinde, protoze to uz kazdy delat nemuze - lepe receno muze, ale podle schopnosti tam uz jsou mnohonasobne rozdily ve vykonu jednotlivych lidi.

To je zase mimo. Ptal jsem se na platy absolventu. Vy byste vzal absolventa na pozici takovyho spickovyho programatora? Asi ne, takze byste ho vzal jen na pozici toho jednoduchyho tukace do klavesnice dokud se neukaze jako schopnej. No a kolik byste mu teda zaplatil brutto/mesic?

Pepa

Re:Je pozdě začít programovat ve 23 letech?
« Odpověď #21 kdy: 24. 11. 2015, 15:33:00 »
Dal bych mu 15k tak jako platí v Tesco SW Olomouc...

kukacka

Re:Je pozdě začít programovat ve 23 letech?
« Odpověď #22 kdy: 24. 11. 2015, 17:17:18 »
To je zase mimo. Ptal jsem se na platy absolventu. Vy byste vzal absolventa na pozici takovyho spickovyho programatora? Asi ne, takze byste ho vzal jen na pozici toho jednoduchyho tukace do klavesnice dokud se neukaze jako schopnej. No a kolik byste mu teda zaplatil brutto/mesic?

Neni to mimo, snazil jsem se vysvetlit, proc se prumerne platy programatoru dle jakesi statistiky pohybuji kolem 40kkc, a pritom zde vetsina lidi naznacuje, ze by za to nevstali z postele - asi to nejsou ti "obycejni" programatori, nebo se tak aspon tvari. A absolvent, to je dalsi obecny pojem, ktery nic neznamena. Ze skoly, kde jsem ja studoval - MFF - vychazeli absolventni (jiste jen nekteri), kteri rovnou sli delat seniory, protoze byli seniori, sve schopnosti a talent prokazali uz pri studiu na ruznych projektech, komercnich nebo treba vyvojem linuxoveho jadra apod. Takze ano, takoveho absolventa bych vzal hned a taky bych mu musel dat penize, jinak by ke mne nesel, protoze si muze hodne vybirat. Kdyz prijde nekdo z ulice, tak se vyzkousi, napr. ve zkusebce, a pak se uvidi - v Praze pokud neni blbej mu ale musis dat rovnou 40+ stoprocentne, sikovnemu vice, tady lidi proste nejsou.

JardaH

Re:Je pozdě začít programovat ve 23 letech?
« Odpověď #23 kdy: 24. 11. 2015, 17:18:18 »
Dneska je jiná doba.

V 90. letech na programátora brali i ty, co uměli trošku ovládat PC.
V 2000. letech i ty, co uměli trošku nějaký programovací jazyk.
V 2010. letech už firmy vyžadují 10 letou praxi i v oborech o kterých jsme před 5 lety ani neslyšeli (např. cloud architekt).

Setkal jsem se i s tím, že firma která inzerovala, že hledají programátora na "C, Linux, s kladným vztahem k hardware", ze mě na pohovoru udělala kompletního čůráka, kterej nemá přehled v IP cores a detailní znalosti kryptografických algoritmů...

Takže co dál?

Asi nemá cenu se začátečnickýma znalostma se pokoušet získat práci jako programátor, je možné začít jako admin a nebo jako tester, ale i tady už firmy chtějí znalosti a nakonec i u testera se dneska předpokládá, že bude zvádat programovat v nějakém "testovacím frameworku" a ne se jen snažit klikáním dohnat nějaký produkt k pádu.

Podle mě ani nemá cenu se vrhat do studia na nějaké VOŠ nebo VŠ... Předpokládám, že v 23 letech bys měl aspoň částečně stát na vlastních nohách a  mít alespň nějaký příjem, ale na druhou stranu i čas si programovat jen tak pro sebe, existují desítky tutoriálů typu: http://learncodethehardway.org/

Takže začni s tím, hrej si, dělej jednoduché úkoly typu obrácení řetězce nebo vyhledání největšího prvku v poli nebo souboru, nauč se syntaxi. A zkoušej stále těžší a těžší úkoly. Zkus si vzít nějaký opensource projekt a povrtat se v něm nebo vytvořit nějakou vlastní aplikaci...

No a na to se nabaluje spousta dalších znalostí: git,  gdb, GUI widgety, Makefiles/pom.xml/cmake, networking, knihovny, algoritmy, shell scripting...

Myslím si, že třeba prgat v PHP bys měl být schopen už za pár měsíců. Musí tě to bavit, musíš najít zálibu v tom se babrat v problémech. Do toho se zkus podívat i na nějakou teorii o datových strukturách, Big-O notaci, atd.

A hlavně, uši a oči otevřený!

davkol

Re:Je pozdě začít programovat ve 23 letech?
« Odpověď #24 kdy: 24. 11. 2015, 17:35:58 »
To je furt dokola programování pro programování. Jako kdyby se programování nehodilo lidem vysloveně mimo IT.

sojka

Re:Je pozdě začít programovat ve 23 letech?
« Odpověď #25 kdy: 24. 11. 2015, 19:32:30 »
Takze ano, takoveho absolventa bych vzal hned a taky bych mu musel dat penize, jinak by ke mne nesel, protoze si muze hodne vybirat. Kdyz prijde nekdo z ulice, tak se vyzkousi, napr. ve zkusebce, a pak se uvidi - v Praze pokud neni blbej mu ale musis dat rovnou 40+ stoprocentne, sikovnemu vice, tady lidi proste nejsou.

Přesně tak. Nejde o to, že tu nejsou. Samozřejmě je jich tu jako všude jinde, ale je jich málo. Lopaty dostanou 60 a jsou spokojené. Talent se samozřejmě prodává za jinačí peníze.

Re:Je pozdě začít programovat ve 23 letech?
« Odpověď #26 kdy: 24. 11. 2015, 23:54:28 »
To bys snad měl vědět nejlíp ty sám, ne? Člověk sice stářím blbne, ale někdo je blbej už ve 20, někdo je chytrej ještě v 60.
Začít můžeš třeba tady: https://www.youtube.com/user/BambooMachine/playlists
Můžeš se zkusit vetřít na nějakou letní školu nebo něco podobného jako kdysi já na VŠPJ.

lempl

Re:Je pozdě začít programovat ve 23 letech?
« Odpověď #27 kdy: 25. 11. 2015, 08:40:16 »
To je zase mimo. Ptal jsem se na platy absolventu. Vy byste vzal absolventa na pozici takovyho spickovyho programatora? Asi ne, takze byste ho vzal jen na pozici toho jednoduchyho tukace do klavesnice dokud se neukaze jako schopnej. No a kolik byste mu teda zaplatil brutto/mesic?

Neni to mimo, snazil jsem se vysvetlit, proc se prumerne platy programatoru dle jakesi statistiky pohybuji kolem 40kkc,
Ta "jakasi" statistika je proste platovy prumer. Coz znamena, ze pokud podle lidi na foru root.cz berou lopaty 60kKc, tak velka vetsina programatoru je silne podhodnocena. A takovi programatori jsou teda co, kdyz ne lopaty?

Citace
a pritom zde vetsina lidi naznacuje, ze by za to nevstali z postele - asi to nejsou ti "obycejni" programatori, nebo se tak aspon tvari.
Ne, tady rozhodne obycejni programatori nejsou, tady jsou jen borci co berou asi 100kKc a jsou spickou v oboru. To bych chtel videt. Zatim jsem tu videl jen chlubilky. Nevim, co si predstavuji pod pojmem lopata, ale hadam, ze maji silne zkreslene vnimani reality.
Citace
A absolvent, to je dalsi obecny pojem, ktery nic neznamena. Ze skoly, kde jsem ja studoval - MFF - vychazeli absolventni (jiste jen nekteri), kteri rovnou sli delat seniory, protoze byli seniori, sve schopnosti a talent prokazali uz pri studiu na ruznych projektech, komercnich nebo treba vyvojem linuxoveho jadra apod. Takze ano, takoveho absolventa bych vzal hned a taky bych mu musel dat penize, jinak by ke mne nesel, protoze si muze hodne vybirat. Kdyz prijde nekdo z ulice, tak se vyzkousi, napr. ve zkusebce, a pak se uvidi - v Praze pokud neni blbej mu ale musis dat rovnou 40+ stoprocentne, sikovnemu vice, tady lidi proste nejsou.

Kdyz prijde clovek z ulice? 40+kKc nastupni plat pro cloveka ve zkusebce v Praze? Timhle jsi potvrdil, ze jsi mimo.

Jsem absolventem MFF, nepovazuji se za lempla, praci se snazim odvadet co nejlepe a podle sveho nejlepsiho svedomi. Rozumim optimalizacim, algoritmum, postupum pri vyvoji a dodrzuji stabni kulturu. Kod nelepim, kod ctu a snazim se mu porozumet. Nemam potize se ponorit do hlubokych a rozsahlych problemu. Programuji v C a C++. Nastupni plat se pohybuje mezi 30 a 40kKc. To je ma zkusenost. Jestli chces, udelej mi nabidku.

Nebo je taky mozne, ze ty firmy, co plati mene, dokazi lepe lovit zamestnance.

lempl

Re:Je pozdě začít programovat ve 23 letech?
« Odpověď #28 kdy: 25. 11. 2015, 08:58:54 »
Takze ano, takoveho absolventa bych vzal hned a taky bych mu musel dat penize, jinak by ke mne nesel, protoze si muze hodne vybirat. Kdyz prijde nekdo z ulice, tak se vyzkousi, napr. ve zkusebce, a pak se uvidi - v Praze pokud neni blbej mu ale musis dat rovnou 40+ stoprocentne, sikovnemu vice, tady lidi proste nejsou.

Přesně tak. Nejde o to, že tu nejsou. Samozřejmě je jich tu jako všude jinde, ale je jich málo. Lopaty dostanou 60 a jsou spokojené. Talent se samozřejmě prodává za jinačí peníze.

Tak ja nevim. Vyraz "lopata" v tomhle kontextu povazuji za pejorativni oznaceni pro slabe programatory / informatiky. I na matfyzu jsem poznal takove lidi, co programovali a mysleli jako lopaty. Presto se nepovazuju za genialniho cloveka, jako byvaji vyucujici na matfyzu nebo experti s 10+ letou praxi v danem oboru. Ted se vratme k te statistice, ktera pro programatora v C jako nastupni plat udava asi 35kKc. Statistika nikdy nebyla moje silna stranka, ale z techto informaci mi vyplyva, ze pokud Vy davate lopatam 60kKc jako nastupni / juniorsky plat, tak tyto lopaty musi byt na urovni tech genialnich jedincu, co behem studia pracovali, prispivali do jadra a vystudovali s cervenym diplomem. To neni prumer. Na takove lidi narazite tezko. A pokud vyhledavate pouze takove, tak plytvate jak svym, tak i jejich casem, protoze by tu Vasi beznou "lopatarskou" praci mohl odvadet prumerny programator za tech 40kKc.

TL;DR: Vase predstavy musi byt zkreslene, protoze neodpovidaji statistikam.

Clovek v moji pozici se nema ceho chytit nez prave tech statistik. Je mi lito, ze jsem oznacovan za lopatu, lempla nebo pitomce (aniz by kdokoli nezaujaty ohodnotil me schopnosti), ze nemam ani tech 60kKc. Muze mi nekdo rict, jak mam na pohovoru vedet kolik si rict, kdyz mi vhodne platove ohodnoceni nikdo nesdeli? Pripominam, ze se porad bavime o nastupnim platu pro absolventa / cloveka bez praxe. To je totiz kontext tohoto vlakna.

břéťa

Re:Je pozdě začít programovat ve 23 letech?
« Odpověď #29 kdy: 25. 11. 2015, 09:29:46 »
Tak absolventy tu pořád cpeš ty. Pokud beru absolventa matfyzu, tak mi vysvětli, proč ti přijde 40 hodně, když skoro tolik můžeš dostat i po střední. Proč jsi to potom studoval? Jasně, není to o penězích, ale jde o principy a jako matematik bys měl umět počítat. 40 je v ČR úplný nic a pokud jsi studovat údajně kvalitní školu, tak je asi někde chyba. Nástup 60 po VŠ je samozřejmě problematický, pokud nemáš co nabídnout, ale jde třeba o dobu po roce nebo dvou. Plno lopat skončí někde kolem 50 a stačí jim to. Ty lepší mají třeba 60 a už si připadaj našláple. O to tady asi šlo.

Výraz lopata není určitě špatný. Je to označení cca 80 % dnešních programátorů, protože to programátoři nejsou a ani nejsou tak placeni. Ale to je všechno stejný, pokud to nepoznáš, je to tvůj problém. Pokud nevíš, kolik berou kolegové, kamarádi, lidi u konkurence, asi se málo zajímáš.

Toto vlákno je o začátečníkovi a sem tam někdo napsal, že pokud mu časem stačí lopaťácká mzda, tak v tom problém není. Člověk bez praxe je dost široký pojem. Může být lepší než běžný senior a nebo může být úplně na začátku :D