Email v příkazovém řádku

MilanC

Email v příkazovém řádku
« kdy: 15. 11. 2015, 14:31:37 »
Zdravím všechny,
prosím o pomoc s vyřešením mého problému.

Mám Linux Mint, v něm bash, a v něm chci poslat email, ale nejde mi (mu) to.
Mám nainstalováno:   mailutils, taky uw-mailutils.
Zadám:

$ mail já@můjemail.cz
Cc:   enter
Subjekt:   enter
Ahoj světe!
ctrl-D

No, a píše mi to, že nelze zprávu odeslat: Proces ukončen s nenulovým statusem........cannot send message: Process exited with a non-zero status

Internet mi ale běží. I podle různých otázek v příkazovém řádku, např.: $ ip addr ......... eth0 je UP, apod., co jsem vyčetl.
Díky.




Fantomas

Re:Email v příkazovém řádku
« Odpověď #1 kdy: 15. 11. 2015, 14:50:13 »
Asi ti nebezi smtp server, ten musi bezet lokalne, treba exim4 nebo sendmail nebo nejaky jiny. A smtp server by mel operovat s funkcni domenou, jinak nemusi byt maily spravne doruceny. V lokalni siti to funguje i bez funkcnich domen.

Kit

Re:Email v příkazovém řádku
« Odpověď #2 kdy: 15. 11. 2015, 15:06:51 »
Je nutné nainstalovat lokální SMTP server, nejlépe asi Postfix.

samalama

Re:Email v příkazovém řádku
« Odpověď #3 kdy: 15. 11. 2015, 15:10:29 »
... co mu bude prd platne, pretoze dnes skoro vsetci ISP 25/tcp blokuju...

metalmauss

Re:Email v příkazovém řádku
« Odpověď #4 kdy: 15. 11. 2015, 15:33:17 »
tvůj ISP ti blokuje lokální porty? Co přesně si představuješ pod pojmem ISP? :)


Kit

Re:Email v příkazovém řádku
« Odpověď #5 kdy: 15. 11. 2015, 15:45:18 »
... co mu bude prd platne, pretoze dnes skoro vsetci ISP 25/tcp blokuju...

Mám O2 a jeho port 25 (SMTP) mi normálně jede.

samalama

Re:Email v příkazovém řádku
« Odpověď #6 kdy: 15. 11. 2015, 15:48:20 »
ano, je to bezna pratika, ale netvrdim, ze to robia vsetci. ISP je "firma", ktora zabezpecuje pripojenie na internet.

Fantomas

Re:Email v příkazovém řádku
« Odpověď #7 kdy: 15. 11. 2015, 16:05:15 »
... co mu bude prd platne, pretoze dnes skoro vsetci ISP 25/tcp blokuju...
O tom silne pochybuji. Pred deseti lety mozna, dnes v podstate neni duvod.

brk

Re:Email v příkazovém řádku
« Odpověď #8 kdy: 15. 11. 2015, 16:30:15 »
... co mu bude prd platne, pretoze dnes skoro vsetci ISP 25/tcp blokuju...
O tom silne pochybuji. Pred deseti lety mozna, dnes v podstate neni duvod.
Je to pořád docela běžná praxe hlavně u menších ISP. Zákazníkům povolují připojit se na port 25 pouze na SMTP server ISP.

Re:Email v příkazovém řádku
« Odpověď #9 kdy: 15. 11. 2015, 17:37:49 »
Je to spíše nutnost blokovat port 25 pro malá ISP, sdružení. Zkuste se dohadovat třeba se spamhausem z pozice OS s 60ti členy.  Zvláště ve chvíli, kdy vám další člověk s widlema začne spamovat nejdéle pozítří.

Re:Email v příkazovém řádku
« Odpověď #10 kdy: 15. 11. 2015, 17:59:16 »
Zkuste místo 25 použít mail submission port 587 - viz https://en.wikipedia.org/wiki/Simple_Mail_Transfer_Protocol

Re:Email v příkazovém řádku
« Odpověď #11 kdy: 15. 11. 2015, 18:19:01 »
Zkuste místo 25 použít mail submission port 587 - viz https://en.wikipedia.org/wiki/Simple_Mail_Transfer_Protocol
Kód: [Vybrat]
http://askubuntu.com/questions/522431/how-to-send-an-email-using-command-line
Je tam i ukázka, jak použít SMTP gmailu.

Fantomas

Re:Email v příkazovém řádku
« Odpověď #12 kdy: 15. 11. 2015, 18:39:43 »
Je to spíše nutnost blokovat port 25 pro malá ISP, sdružení. Zkuste se dohadovat třeba se spamhausem z pozice OS s 60ti členy.  Zvláště ve chvíli, kdy vám další člověk s widlema začne spamovat nejdéle pozítří.
Proc nutnost? Staci klientum pridelit verejne adresy a klient si zodpovida za to sam, spamuje, tak jeho ip spadne na blacklist. V soucasnosti to samozrejme nejde, kdyz ipv4 dosly. Ale i tak neni treba nic natvrdo blokovat, staci to kontrolovat a zacit blokovat pri vetsim provozu, pokud to isp neumi, pak je u nich neco spatne.

Unknown

Re:Email v příkazovém řádku
« Odpověď #13 kdy: 15. 11. 2015, 19:32:55 »
Je to spíše nutnost blokovat port 25 pro malá ISP, sdružení. Zkuste se dohadovat třeba se spamhausem z pozice OS s 60ti členy.  Zvláště ve chvíli, kdy vám další člověk s widlema začne spamovat nejdéle pozítří.

Spravci malych sdruzeni neznaji scripty povolujici na gateway na portu 25 jen urcity pocet spojeni z jedne IP za urcity cas?

JardaH

Re:Email v příkazovém řádku
« Odpověď #14 kdy: 15. 11. 2015, 19:51:50 »
Já jsem velice dlouho provozoval svůj vlastní SMTP, ale to už dnes není takřka možné:

1. Port 25 je často blokován, protože různé viry na klientských PC neustále spamují, takže to ISP vyřeší takto "kulatně". Uživatelům to většinou nevadí protože mají svůj webmail na centrum nebo seznamu a nic neřeší :P

2. Připojen přes O2 jsem cca každý týden musel odstraňovat vlastní IP nebo rozsah z nějakého blacklistu.

3. Lze pořád mít SMTP, ale je nutné používat ověřený relayhost, začal jsem kvůli tomu používat ten přes Gmail, ale např. už si přes to nepošlete email s vlastním libovolným 'From:', ale pouze z ověřených emailů.