Je tohle v SW firmě normální?

Zelenáč

Je tohle v SW firmě normální?
« kdy: 06. 11. 2015, 18:17:12 »
Lidi, potřebuju píchnout. Je to normální dělat povětšinu času v práci údržbáře docela dost starého (přes 10 let) databázového sw napsaného v Javě 1.4, pro který: mám strašně blbě a nejasně napsané zadání a co je horší, je to tak staré, že se to nedá ani debugovat, problematicky se to spouští (takže píšu kód naslepo) a vývojový nástroj mi ustavičně padá? Ke kódu navíc není dokumentace a komentáře kódu se vyskytují velice sporadicky. Ptal jsem se kolegy, co už je tam delší dobu, a vypadá to, že je to podobné i u dalších projektů. Je to běžný stav vyskytující se u českých firem, co se zabývají tvorbou rozsáhlých IS už řadu let?

Zkušenější kolegové samozřejmě poradí, domluvit se dá, jen jsem prostě čekal něco jiného. Že si budu pěkně psát v NetBeans, používat nové nástroje a technologie, dostanu za úkol něco vyvinout, pěkně si to budu debuggovat atd. Jinak je to v pohodě, Jen jsem z toho docela v šoku. Pochopil bych, když tam nějaký zkušenější na tomhle dělá, protože je to prostě třeba, ale že to dají za úkol nováčkovi? Vypovídá to něco? Protože když se nad tím zamyslím, tak nováčka nechám snad pracovat na nějakém normálním projektu, ne? Mám z toho obavy, že to lepší nebude.


Re:Je tohle v SW firmě normální?
« Odpověď #1 kdy: 06. 11. 2015, 18:26:34 »
To, co popisujes, mi prijde uz spis jako dost extremni pripad. Ne uplne vsude najdes cisty kod na osmicce, IntelliJ a perfektni testy, ale takove mnozstvi technologickeho dluhu rozhodne uz bezne neni.

vlastik

Re:Je tohle v SW firmě normální?
« Odpověď #2 kdy: 06. 11. 2015, 18:33:05 »
Nova krev, novy technologie. Nepodcenuj se ;-) Napady se snaz zrealizovat, prosadit nejake zmeny/prepisy atd. Ja o co jsem si nerekl, to jsem taky nemel (vyvojovy server s virtualnima masinama, hromady aktualizaci vseho moznyho, prechod na linux na serveru ...).

Ksksk

Re:Je tohle v SW firmě normální?
« Odpověď #3 kdy: 06. 11. 2015, 18:36:18 »
Lidi, potřebuju píchnout. Je to normální dělat povětšinu času v práci údržbáře docela dost starého (přes 10 let) databázového sw napsaného v Javě 1.4, pro který: mám strašně blbě a nejasně napsané zadání a co je horší, je to tak staré, že se to nedá ani debugovat, problematicky se to spouští (takže píšu kód naslepo) a vývojový nástroj mi ustavičně padá? Ke kódu navíc není dokumentace a komentáře kódu se vyskytují velice sporadicky. Ptal jsem se kolegy, co už je tam delší dobu, a vypadá to, že je to podobné i u dalších projektů. Je to běžný stav vyskytující se u českých firem, co se zabývají tvorbou rozsáhlých IS už řadu let?

Zkušenější kolegové samozřejmě poradí, domluvit se dá, jen jsem prostě čekal něco jiného. Že si budu pěkně psát v NetBeans, používat nové nástroje a technologie, dostanu za úkol něco vyvinout, pěkně si to budu debuggovat atd. Jinak je to v pohodě, Jen jsem z toho docela v šoku. Pochopil bych, když tam nějaký zkušenější na tomhle dělá, protože je to prostě třeba, ale že to dají za úkol nováčkovi? Vypovídá to něco? Protože když se nad tím zamyslím, tak nováčka nechám snad pracovat na nějakém normálním projektu, ne? Mám z toho obavy, že to lepší nebude.

Je to uplne normalne. Kedy si tusil kolko toho este v produkcii bezi na prehistorickych technologiach, tak to by si ziral.

Ksksk

Re:Je tohle v SW firmě normální?
« Odpověď #4 kdy: 06. 11. 2015, 18:41:44 »
Lidi, potřebuju píchnout. Je to normální dělat povětšinu času v práci údržbáře docela dost starého (přes 10 let) databázového sw napsaného v Javě 1.4, pro který: mám strašně blbě a nejasně napsané zadání a co je horší, je to tak staré, že se to nedá ani debugovat, problematicky se to spouští (takže píšu kód naslepo) a vývojový nástroj mi ustavičně padá? Ke kódu navíc není dokumentace a komentáře kódu se vyskytují velice sporadicky. Ptal jsem se kolegy, co už je tam delší dobu, a vypadá to, že je to podobné i u dalších projektů. Je to běžný stav vyskytující se u českých firem, co se zabývají tvorbou rozsáhlých IS už řadu let?

Zkušenější kolegové samozřejmě poradí, domluvit se dá, jen jsem prostě čekal něco jiného. Že si budu pěkně psát v NetBeans, používat nové nástroje a technologie, dostanu za úkol něco vyvinout, pěkně si to budu debuggovat atd. Jinak je to v pohodě, Jen jsem z toho docela v šoku. Pochopil bych, když tam nějaký zkušenější na tomhle dělá, protože je to prostě třeba, ale že to dají za úkol nováčkovi? Vypovídá to něco? Protože když se nad tím zamyslím, tak nováčka nechám snad pracovat na nějakém normálním projektu, ne? Mám z toho obavy, že to lepší nebude.


Sak sa normalne tes zo zivota, hlavne ze ti vyplata chodi nacas. Novacika daju na tazky projekt, lebo z harcovnikov sa nikomu na nom nechce robit. Postupis , pojdes vyssie, pride nejaky nouma ktoremu to odovzdas a hotovo.


Zelenáč

Re:Je tohle v SW firmě normální?
« Odpověď #5 kdy: 06. 11. 2015, 18:44:54 »
A co .NET pozice, nebudou v tomhletom lepší? Přecijen je to mladší než Java, takže snad malá šance že budu dělat něco totálně zastaralého.

Kit

Re:Je tohle v SW firmě normální?
« Odpověď #6 kdy: 06. 11. 2015, 18:56:55 »
Pochopil bych, když tam nějaký zkušenější na tomhle dělá, protože je to prostě třeba, ale že to dají za úkol nováčkovi? Vypovídá to něco? Protože když se nad tím zamyslím, tak nováčka nechám snad pracovat na nějakém normálním projektu, ne? Mám z toho obavy, že to lepší nebude.

Myslím si, že bys to měl brát jako výzvu. Vypovídá to o tom, že vědí, že je ten kód nutné refaktorovat, ale nikomu se do toho nechce, protože jsou zapřaženi do jiných projektů.

Jenom je trochu riziko, že se v tom utopíš. Spíš by na takovém úkolu měla dělat dvojice - částečně je to kompenzováno ochotou kolegů konzultovat.

Udělej si na to testy, jeď hezky třídu po třídě a nezapomeň verzovat.

Re:Je tohle v SW firmě normální?
« Odpověď #7 kdy: 06. 11. 2015, 19:02:55 »
Nefňukej  ;D

http://web.mit.edu/humor/Computers/real.programmers

When I got out of school, I thought I was the best programmer in the world.  I
could write an unbeatable tic-tac-toe program, use five different computer
languages, and create 1000-line prograns that WORKED. (Really!)  Then I
got out into the Real World.  My first task in the Real World was to read
and understand a 2O0,OO0-line FORTRAN program, then speed it up by a
factor of two.

David1234

Re:Je tohle v SW firmě normální?
« Odpověď #8 kdy: 06. 11. 2015, 19:26:33 »
Zdravím, ze zkušenosti mohu říci že firmy si občas najmou někoho mladého protože mladí se dívají na svět jinýma očima (a je to v některých případech jedině dobře). Občas se jim povede za půl roku narovnat to co nezvládla ani "profesionální" dodavatelská firma za roky dva. On je totiž problém ten že lidé kteří jsou v té firmě zajetí nechtějí do toho co funguje vrtat - pokud k tomu není nějaký naprosto nezbytný důvod, protože když to poserou jde odpovědnost na jejich hlavu. A to nechtějí. Mladí to tak neberou - ty vidí že je to od základu celé špatně a že to někomu jednou spadne na hlavu = snaží se s tím něco dělat. Někdy je to vysilující. To bude asi tvůj případ :-)

dsfasdfasdf

Re:Je tohle v SW firmě normální?
« Odpověď #9 kdy: 06. 11. 2015, 19:28:56 »
kopni se do zadku a predelej to a refaktoruj.
pak budes ve firme king :-)

Zelenáč

Re:Je tohle v SW firmě normální?
« Odpověď #10 kdy: 06. 11. 2015, 19:33:52 »
Zdravím, ze zkušenosti mohu říci že firmy si občas najmou někoho mladého protože mladí se dívají na svět jinýma očima (a je to v některých případech jedině dobře). Občas se jim povede za půl roku narovnat to co nezvládla ani "profesionální" dodavatelská firma za roky dva. On je totiž problém ten že lidé kteří jsou v té firmě zajetí nechtějí do toho co funguje vrtat - pokud k tomu není nějaký naprosto nezbytný důvod, protože když to poserou jde odpovědnost na jejich hlavu. A to nechtějí. Mladí to tak neberou - ty vidí že je to od základu celé špatně a že to někomu jednou spadne na hlavu = snaží se s tím něco dělat. Někdy je to vysilující. To bude asi tvůj případ :-)

To si nemyslím, podle mě firmě/vedení jde o prachy, je jim jedno, že nějaký starý soft je starý, hlavně když funguje a zákazník si zaplatí za úpravu. Kolik taková úprava týkající se pár tabulek navíc, nějakého toho pl/sql, menší úpravy formuláře v klientovi, může stát? Počítám že ani ne 20tis. - nebo se pletu? Podle mě by mně na tom nenechali dělat nějaký upgrade.

Ikdyž jako na druhou stranu, byl by to zase takový problém, přejít s tím na novější verzi Javy? Tam je akorát zádrhel v tom, že to používá kompletně používá ORM co je obsaženo v JDeveloperu. teda aspoň já si to myslím, jsem zelenáč.

Zelenáč

Re:Je tohle v SW firmě normální?
« Odpověď #11 kdy: 06. 11. 2015, 19:56:14 »
Já to asi blbě napsal, nebo spíše to blbě vyznělo, nejsem údržbář, jen je do softu třeba něco na přání zákazníka dodělat. Co mě ale šokuje je ta nízká efektivita celého úkonu:

1. Návrhář změny, neprogramátor, který komunikuje se zákazníkem, uděla dosti pofidérní zadání.
2. My, co tu změnu provádíme, musíme následně luštit, co tím návrhář myslel.
3. Potom musíme luštit aplikaci a modifikovat ji.

Kolik taková změna, která se týká jedné nové tabulky, pár nových záznamů a úprav v DB, úpravy PL/SQL skriptu, klienta a aplikace mezi tím, může tu společnost stát? Já jen, že kdybych ten sw znal, protože bych ho třeba dělal, tak mi přijde ta úprava, po pochopení toho, co zákazník vlastně chce, docela rychlá. Ale místo toho na tom dělají tři lidi (já, kolega, návrhář) :-) je to prostě zvláštní no.

David1234

Re:Je tohle v SW firmě normální?
« Odpověď #12 kdy: 06. 11. 2015, 20:03:21 »
Pleteš se šeredně. Ta cena může být rozhodně v řádu sto tisíců korun. Viděl jsem něco podobného v praxi. Maso. Ale jelikož je to korporace tak to nikoho netrápí.

atarist

Re:Je tohle v SW firmě normální?
« Odpověď #13 kdy: 06. 11. 2015, 20:13:54 »
Já to asi blbě napsal, nebo spíše to blbě vyznělo, nejsem údržbář, jen je do softu třeba něco na přání zákazníka dodělat. Co mě ale šokuje je ta nízká efektivita celého úkonu:

1. Návrhář změny, neprogramátor, který komunikuje se zákazníkem, uděla dosti pofidérní zadání.
2. My, co tu změnu provádíme, musíme následně luštit, co tím návrhář myslel.
3. Potom musíme luštit aplikaci a modifikovat ji.

Kolik taková změna, která se týká jedné nové tabulky, pár nových záznamů a úprav v DB, úpravy PL/SQL skriptu, klienta a aplikace mezi tím, může tu společnost stát? Já jen, že kdybych ten sw znal, protože bych ho třeba dělal, tak mi přijde ta úprava, po pochopení toho, co zákazník vlastně chce, docela rychlá. Ale místo toho na tom dělají tři lidi (já, kolega, návrhář) :-) je to prostě zvláštní no.

Problém je jednoduchý - jakou silou chceš udržet původní vývojáře, aby na tom projektu makali celej svůj další profesionální život? A nemysli si, i Ty začneš psát hovnokód :-), i když to nebude naschvál, ale prostě se změnou zadání se může absolutně změnit implementace nebo se tam na různá místa připisují podmínky apod. apod. Po pár iteracích to vypadá hrozně, ale přepsat to odznova by byla cesta do pekel - to nikde nemáš šanci obhájit ("jo šéfe, rok na tom budu makat a potom budeme mít uplně stejnou appku, akorát asi i přehlednější, mezitím stopněte všechna RFEčka")

Ivan Nový

Re:Je tohle v SW firmě normální?
« Odpověď #14 kdy: 06. 11. 2015, 20:16:32 »
Já to asi blbě napsal, nebo spíše to blbě vyznělo, nejsem údržbář, jen je do softu třeba něco na přání zákazníka dodělat. Co mě ale šokuje je ta nízká efektivita celého úkonu:

1. Návrhář změny, neprogramátor, který komunikuje se zákazníkem, uděla dosti pofidérní zadání.
2. My, co tu změnu provádíme, musíme následně luštit, co tím návrhář myslel.
3. Potom musíme luštit aplikaci a modifikovat ji.

Kolik taková změna, která se týká jedné nové tabulky, pár nových záznamů a úprav v DB, úpravy PL/SQL skriptu, klienta a aplikace mezi tím, může tu společnost stát? Já jen, že kdybych ten sw znal, protože bych ho třeba dělal, tak mi přijde ta úprava, po pochopení toho, co zákazník vlastně chce, docela rychlá. Ale místo toho na tom dělají tři lidi (já, kolega, návrhář) :-) je to prostě zvláštní no.

Proč by to bylo zvláštní? I vy ve své DNA máte kód, který byl potřeba, když jsme ještě byli láčkovci. Prostě reálné evoluční systémy takto fungují, a software není nic jiného. Změna architektury nepřinese méně chyb, ale pouze nové chyby. Bude se to lépe udržovat vám, protože to budete znát.