Životnost lampy do projektoru

Fantomas

Re:Životnost lampy do projektoru
« Odpověď #15 kdy: 15. 10. 2015, 09:03:54 »
Eko mod je na nic, obraz je tmavy. Zivotnost je hodne zavisla na kvalite projektoru, ty levnejsi tu lampu zhuntuji po vyprseni limitu provoznich hodin. Vypinani a zapinani je problem hlavne u levnych projektoru. Samozrejme okamzite odpojeni od proudu taky zrovna neprospiva:-) Kdyz to shrnu, kdyz koupis projektor pod dvacet, tak budes menit lampu po par letech (a to po peti letech muze byt problem), kdyz koupis za tricet ctyricet, muze ti jedna lampa vydrzet celou dobu. Neni to bozi slovo, jen shrnuti dat o projektorech, ktere kolem mne prosly za poslednich deset let.


Re:Životnost lampy do projektoru
« Odpověď #16 kdy: 16. 10. 2015, 16:55:13 »
Ty jo, díky všem za informace. Je toho opravdu spousta. Odnáším si z toho, že:
  • Pokud chci dlouhou životnost lampy, musím vybírat kvalitní projektor (třeba Panasonic, Acer)
  • Vypinani a zapinani je problem hlavne u levnych projektoru
  • Výpadky proudu řeší UPS
  • EKO mód může životnost lampy prodloužit, ale obraz je tmavý
  • Řádné dochlazení lampy a jejím ponecháním v elektrické zásuvce i po vypnutí, aby mohl ventilátor ochladit lampu

Ptal jsem se i přímo v internetovém obchodě http://www.projektory-lampy.cz/ a dostal jsem tuto odpověď: "Projektory obvykle mají počítadlo nasvíceného času lampy. Když do něj vložíte novou lampu tak počítadlo vyresetujete a jakmile se dle počítadla lampa začne blížit ke konci své životnosti, projektor to začne signalizovat rozsvícením diody. Lampa ale může klidně svítit dál. Některé projektory po dosažení svítivosti přestanou fungovat i přesto, že lampa svítí, údajně proto aby se ochránili přes poškozením kdyby výbojka explodovala. Zákazníci často mají problém ten, že jim projektor zničeho nic přestane fungovat a oni nevědí, zda je to lampou, nebo z jiného důvodu. Většinou to lampou je, ale může to být i poruchou jiné součástky. Tu se zpravidla nevyplatí v projektoru měnit, protože náhradní díly do projektorů jsou dost drahé, řádově v tisících, takže pokud se nejedná o drahý projektor, je v takové situaci lepší koupit projektor nový než opravovat starý. Nejlepší diagnostická metoda je ta, mít schovanou nějakou starší lampu, která třeba už svítila málo, ale pořád svítila. Ta se strčí do projektoru a pokud s ní projektor naběhne, je problém v lampě. Tímto způsobem je dobré diagnostikovat i nově zakoupené lampy, když vám v projektoru nefungují."

I když ten konec se trochu vymyká tomu, co napsal Fantomas: "Zajimave jeste je, ze jsem parkrat zkousel u benq vymenit spatnou lampu za mirne jetou, kterou jsem ziskal z pokazeneho projektoru. I kdyz lampa byla celkem nejeta, projektor ji vykazoval jako vadnou a odmital fungovat."

Neplatí to asi vždy

Re:Životnost lampy do projektoru
« Odpověď #17 kdy: 16. 10. 2015, 19:01:17 »
Ten pokles jasu na ECO mód mi příjde nepodstatnej, řekl bych, že výbojka je asi dost přežhavená.
Co se stává je, že pokud výbojka dlouho běží v ECO módu může začít problikávat - stačí jí pár hodin nechat běžet v normálním módu a zase se srovná.
Pokud budete používat projektor jen občas je klidně možné, že dožije s originální výbojkou. Změny v podání barev nějaké jsou, ale také nic extrémního nejvíce trpí 3LCD (kde degraduje panel, kterým prochází světlo). U DLP někdy odejde čip.

Třeba já nesnáším DLP, ty drahé s třemi DLP OK (ty jsou obvykle jen v kinech), ale jakmile se tam točí kolečko, bolí mě z toho hlava.

3LCD má tedy lepší barvy (překoná i mnohé LCD monitory), nebliká - nicméně má horší černou a může degradovat.
DLP má horší barvy a téměř vždy bliká - čip může odejít tak, že zobrazuje světlé body atd.

Pokud to tedy bude první projektor, rozhodně bych si ho nejdříve ozkoušel.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

Re:Životnost lampy do projektoru
« Odpověď #18 kdy: 16. 10. 2015, 19:33:06 »
Nabízejí ozkoušení samotní prodejci?

Děkuji!