Záloha dat v PC

Záloha dat v PC
« kdy: 12. 10. 2015, 17:33:16 »
Jak zálohujete data, soubory, programy v PC?

Dnes mi odešel HDD po 4 letech služby. Chtěl jsem udělat zálohu na nový SSD, ale již jsem to nestihl. Jsem vážně naštvaný a myslím na Murphyho. Data jsou pryč, ale systém, programy a nastavení ne.

Vím, že otvírám téma hodné začátečníků, omlouvám se. Budu rád za každou radu od odborníků.

Díky, Tomáš Říhálek



anonym

Re:Záloha dat v PC
« Odpověď #1 kdy: 12. 10. 2015, 17:57:57 »
A když nabootuješ z flashky, tak ty soubory vidíš ?

j

Re:Záloha dat v PC
« Odpověď #2 kdy: 12. 10. 2015, 18:02:05 »
Data z disku se daji vpohode dostat, pokud si ho teda nerozmlatil palici. A ano, stoji to $$$. Nekterym lidem to nedojde ani napodruhy a napotreti, takze teprve kdyz poctvrty resi chciplej disk, a pripadne calnou nejakych tech 10k za obnovu dat, tak si za 2k poridej aspon nejjednodussi externi disk.

V kazdym pripade aby to melo vubec nejakej smysl, musi to byt neco, co neni trvale pripojeny k tvymu primarnimu stroji. Pokud tam nechas viset neco trvale na USB ... vadnej zdroj to zlikviduje vse. A protoze odpojovat a pripojovat to je kazdej linej, tak je lepsi nejakej NAS. Idealne na chate/chalupe/u pribuznych.

Re:Záloha dat v PC
« Odpověď #3 kdy: 12. 10. 2015, 18:33:21 »
Jak zálohujete data, soubory, programy v PC?

Obecná odpověď: tak, abych v případě havárie nebo vlastní chyby, o nic nepřišel.

Konkrétní odpověď záleží na situaci a potřebách. Projekty jsou v nějakém systému správy verzí, tedy jsou po každém commitu (svn), nebo po každém push (git), uložena na dalším místě. (Pochopitelně lze libovolně zesložitit, v gitu lze mít mnoho remote a pushovat třeba na 30 vzdálených repos.)

Pokud data nejsou v žádném takovém systému, tak je nutné je pravidelně odkopírovávat na externím medium (min na 2) a to tak, aby jedno zálohovací medium bylo offline (k čemu je zálohovací disk v situaci, kdy zrovna v situaci zálohování do pc udeří blesk a vezne s sebou jak pracovní, tak záložní disk. Je nutné mít ještě někde jinde kopii těch dat, proto zálohovací media musí být alespoň dvě.)

Jak konkrétně (rsync, snapshoty, různé baculy apod.) už fakt záleží na aktuálních potřebách. V domácích podmínkách stačí rsync -av / /backup a prohazovat dvě záložní media.

Dzavy

Re:Záloha dat v PC
« Odpověď #4 kdy: 12. 10. 2015, 19:54:56 »
Bittorrent sync na domaci NAS (resi fyzickou poruchu/ztratu notebooku) a tam cas od casu tar (resi smazani omylem, sw chybu atd.)


Dzavy

Re:Záloha dat v PC
« Odpověď #5 kdy: 12. 10. 2015, 19:57:04 »
Bittorrent sync na domaci NAS (resi fyzickou poruchu/ztratu notebooku) a tam cas od casu tar (resi smazani omylem, sw chybu atd.)

Samozrejme pouze dat. Na system a programy sere pes (pro domaci pouziti).

Re:Záloha dat v PC
« Odpověď #6 kdy: 12. 10. 2015, 20:19:05 »
rsync home adresare (pres frontend grsync), + po provedeni se pusti prikaz na rdiff-backup par dulezitych veci.
System jako takovy nezalohuju, ale vypis rep a balicku si cas od casu udelam.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Záloha dat v PC
« Odpověď #7 kdy: 12. 10. 2015, 21:44:54 »
Nevim, jak moc ten disk odesel, ale pokud jeste aspon trochu vrci a da se cist aspon po nejakou dobu po zapnuti, tak se mi uz parkrat osvedcilo ten disk a pocitac strcit do nejake chladne mistnosti, zabootovat Linux z flashky, k disku pristavit ventilator, aby se mi neohral a pripojit na USB pres bazmek. Pokud se jedna o desktop, tak se disk muze nechat na svem puvodnim kabelu, ale vyhreznuty na strane, aby na nej ventilator mohl poradne foukat. Nekdy pomuze i naraficeni do urcite pozice, napriklad na stojato.

Re:Záloha dat v PC
« Odpověď #8 kdy: 14. 10. 2015, 21:05:06 »
Díky všem za informace.

Ne, nebootoval jsem z flashky, mám bootovací disk přímo od MS (microsoft). Disk sice vrčí, ale po zapnutí se objeví jen černá obrazovka. Jiný HDD v tom laptopu normálně funguje a normálně naběhne windows.

Chladná místnost nepomohla, odpočívalo to mezi pokusy 24 hodin, takže to bylo dokonale vychladlé.

Prostě poučení pro příště :(

Tomáš

TKL

Re:Záloha dat v PC
« Odpověď #9 kdy: 14. 10. 2015, 21:32:43 »
Díky všem za informace.

Ne, nebootoval jsem z flashky, mám bootovací disk přímo od MS (microsoft). Disk sice vrčí, ale po zapnutí se objeví jen černá obrazovka. Jiný HDD v tom laptopu normálně funguje a normálně naběhne windows.

Chladná místnost nepomohla, odpočívalo to mezi pokusy 24 hodin, takže to bylo dokonale vychladlé.

Prostě poučení pro příště :(

Tomáš

Můžete to nějak přesněji popsat?
Používáte Windows - to už víme.
Ten disk o kterém mluvíte je disk, na kterém byl nainstalován i operační systém nebo to je nějaký druhý disk jen na data?
Pokud je systémový a nelze z něj systém spustit - jak jste zjistil, že systém a programy tam zůstaly, ale data jsou pryč? Po nabootování z MS bootovacího disku? Disk je pak přístupný a vidíte soubory, ale chybí vám jen vaše data? Pochopil jsem to správně? Pak nemusí být nic ztraceno a pokud došlo jen k nechtěnému smazání nebo poškození souborového systému, můžete ztracená data (nebo alespoň jejich velkou část) získat zpět svépomocí.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Záloha dat v PC
« Odpověď #10 kdy: 14. 10. 2015, 22:20:32 »
Tedy kdyz jsem se ptal, jestli disk vrci, tak jsem opravdu nemel na mysli, jestli vydava vrcivy zvuk, ale jestli jeste nejak funguje. To, ze ho nemuzu cist z Widli, pak vubec neznamena, ze je vse v zakonceni zazivaciho traktu. Muze byt spadly filesystem (nedavno jsem mel v ruce dokonale naboreny NTFS disk a neslo s tim nic delat).  V takovem pripade porad muzu udelat obraz disku na jiny disk a pak na to pustit photorec a vytahat dat, co mozno a prijdu akorat o nazvy soubotu a umisteni v adresarove strukture.

Adam

Re:Záloha dat v PC
« Odpověď #11 kdy: 14. 10. 2015, 22:27:07 »
Z osobní zkušenosti mohu doporučit i (u mne, blbce nepoučitelnýho, dokonce dvakrát) osvědčenou metodu nechat disk pořádně předem ochladit v mrazáku (pozor na kondenzující vodu!) a pak honem připojit a zkopírovat, co se stihne. Dá se i opravit nabořený filesystém nebo použít nějakou utilitu na dolování dat. Není to zrovna ideální metoda, ale v situaci, kdy už není co víc ztratit...
Ve Windows se dá zálohování řešit různě, např. Cobian Backup, nebo (placený) Acronis TrueImage. Ale pro takové to "samo-domo-semo-tamo" stačí občasná kopie na externí disk metodou: připojím - zkopíruju - odpojím a odnesu do bezpečí. Používám dva externí disky "na houpačku" a jeden  výborný prográmek jménem Link Shell Extension (nebo příbuznou utilitu "ln.exe" pro příkazový řádek):
http://schinagl.priv.at/nt/hardlinkshellext/linkshellextension.html
Doporučuji se kouknout na část "DeLorean copy" a pořídit disky o něco (50%) větší než data, která ukládám. (Jinak: je to blízké linuxovému rsync.)

TKL

Re:Záloha dat v PC
« Odpověď #12 kdy: 14. 10. 2015, 22:39:56 »
Z osobní zkušenosti mohu doporučit i (u mne, blbce nepoučitelnýho, dokonce dvakrát) osvědčenou metodu nechat disk pořádně předem ochladit v mrazáku (pozor na kondenzující vodu!) a pak honem připojit a zkopírovat, co se stihne. Dá se i opravit nabořený filesystém nebo použít nějakou utilitu na dolování dat. Není to zrovna ideální metoda, ale v situaci, kdy už není co víc ztratit...
Ve Windows se dá zálohování řešit různě, např. Cobian Backup, nebo (placený) Acronis TrueImage. Ale pro takové to "samo-domo-semo-tamo" stačí občasná kopie na externí disk metodou: připojím - zkopíruju - odpojím a odnesu do bezpečí. Používám dva externí disky "na houpačku" a jeden  výborný prográmek jménem Link Shell Extension (nebo příbuznou utilitu "ln.exe" pro příkazový řádek):
http://schinagl.priv.at/nt/hardlinkshellext/linkshellextension.html
Doporučuji se kouknout na část "DeLorean copy" a pořídit disky o něco (50%) větší než data, která ukládám. (Jinak: je to blízké linuxovému rsync.)

Dávám hlas pro Cobian Backup, maximálně spolehlivé zálohovadlo pro Windows.