Instalace Gentoo x86_64

czjaromir

Instalace Gentoo x86_64
« kdy: 27. 09. 2015, 08:53:17 »
Docela rad bych si nainstaloval gentoo a v gentoo zacinam od piky. Po rekompilaci jadra kap. 6 gentoo handbook jsem si chtel zkopirovat jadro architektura x86_64 do adresare boot nasel jsem vsak jen prekompilovane x86 adresar x86_46 byl prazdny. Uname u chrootnuteho disku mi pise x86_64 postupoval jsem podle handbooku pro amd (mam 64 bit dvojjadro intel). Stage 3 jsem stahnul pro amd. Fakt nevim kde by mohla byt chyba. Konfiguraci jadra jsem delal pres menuconfig. V souboru .config je CONFIG_X86_64=y. Vim ze x86 by taky jelo ale neni to kyzeny vysledek. Muze me nekdo nakopnout spravnym smerem. Dekuji.
« Poslední změna: 28. 09. 2015, 21:05:42 od Petr Krčmář »


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #1 kdy: 27. 09. 2015, 09:40:49 »
Mělo by to být arch/x86/boot/bzImage. V arch/x86_64/boot/bzImage je jen link na to první. Hedle, zkus a uvidíš.

vbl

Re:instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #2 kdy: 27. 09. 2015, 09:41:39 »
Není třeba nic ručně instalovat, kernel se instaluje do /boot přes
Kód: [Vybrat]
make install
což zkopíruje jak kernel image, tak System.map do /boot pod verzovanými jmény; navíc zazálohuje existující soubory jako .old. Tohle je popsáno v instalační příručce (https://wiki.gentoo.org/wiki/Handbook:AMD64/Installation/Kernel#Compiling_and_installing). Je nutné nainstalovat i moduly do /lib/modules, příkazem
Kód: [Vybrat]
make modules_modules

Když se dívám u sebe na build tree, tak amd64 verze je totéž jako x86:
Kód: [Vybrat]
lrwxrwxrwx 1 root root 22 Apr 26 11:18 arch/x86_64/boot/bzImage -> ../../x86/boot/bzImage

vbl

Re:instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #3 kdy: 27. 09. 2015, 09:43:05 »
Kód: [Vybrat]
make modules_modules
Ehm, spávně je:
Kód: [Vybrat]
make modules_installviz příručka.


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #4 kdy: 27. 09. 2015, 09:46:43 »
No vidíš, na make install jsem zapoměl, jsem stará škola a dřív to s jádrem nešlo :-D jinak nevim, jak jsi na tom s konfigurací a kompilací jádra, jestli už máš zkušenosti z jinýho distram nebo ne. Pokud ano, směle pokračuj, pokud ne, začni s utilitou genkernel a pak se v tom hrabej dál :).


czjaromir

Re:instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #5 kdy: 27. 09. 2015, 17:29:53 »
Dekuji vsem, opravdu tam ten link je. Ja to mozna nechapu spravne, ale nechtel jsem neco co pojede i na 32bitech procesorech chtel jsem system na miru tedy neco co by nemohlo fungovat na 32 bitech. Jestli to funguje na 32 bitech pak to neni 64 bit system nebo ano?

czjaromir

Re:instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #6 kdy: 27. 09. 2015, 17:49:52 »
To bude jeste vetsi pruser nez jsme doufali :-D. Stale mam jeste chrootnuty disk. Pri kompilaci kernelu mi to psalo jen x86 ale ted jsem si tam dal nainstalovat mc ktery mi nesel v chrootnute konzoli a kompiluje to do 64bit. To jsem fakt zvedavy az to rebootnu.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #7 kdy: 27. 09. 2015, 18:53:03 »
Jojo, bude to průser jako barák, ale nevzdávej to, fakt to stojí za to :) Nejlepší Distro všech dob... a vím co říkám, používám ho už přes 10 let určitě jako hlavní OS. Strašně moc věcí tě to naučí, protože to prostě občas není tak automatický, jako jiný distra, občas je třeba pochopit problémy, který by tě nikdy nenapadly. Hlavně pozor na USE flagy, ze začátku si prohlížej každej balík, na netu si snadno dohledáš, kterej USE je na co. Budiž ti odměnou, že nebudeš mít v systému fičury, který mikdy nepoužiješ. Držím palce :)

Re:instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #8 kdy: 27. 09. 2015, 20:15:20 »
Jojo, bude to průser jako barák, ale nevzdávej to, fakt to stojí za to :) Nejlepší Distro všech dob... a vím co říkám, používám ho už přes 10 let určitě jako hlavní OS. Strašně moc věcí tě to naučí, protože to prostě občas není tak automatický, jako jiný distra, občas je třeba pochopit problémy, který by tě nikdy nenapadly. Hlavně pozor na USE flagy, ze začátku si prohlížej každej balík, na netu si snadno dohledáš, kterej USE je na co. Budiž ti odměnou, že nebudeš mít v systému fičury, který mikdy nepoužiješ. Držím palce :)

Nezostáva mi nič iné ako súhlasiť s kolegom. Moje prvé pokusy s Gentoo boli tiež asi pred 10 rokmi, približne od roku 2007 ho používam ako jediný linuxový systém (okrem Gentoo mám rád FreeBSD) na desktope, notebooku, vpsfree.cz.

trubicoid2

Re:instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #9 kdy: 29. 09. 2015, 11:27:51 »
Dekuji vsem, opravdu tam ten link je. Ja to mozna nechapu spravne, ale nechtel jsem neco co pojede i na 32bitech procesorech chtel jsem system na miru tedy neco co by nemohlo fungovat na 32 bitech. Jestli to funguje na 32 bitech pak to neni 64 bit system nebo ano?

ty kernely i386 (32bit) a x86_64 (64 bit) byly v minulosti skutecne rozdeleny, kolem roku 2007 doslo ke slouceni a od te doby je jen x86, ktery podle volby CONFIG_X86_64 je bud 64bit nebo 32bit

https://lwn.net/Articles/243704/

dash

Re:instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #10 kdy: 29. 09. 2015, 12:01:40 »
Jojo, bude to průser jako barák, ale nevzdávej to, fakt to stojí za to :) Nejlepší Distro všech dob... a vím co říkám, používám ho už přes 10 let určitě jako hlavní OS. Strašně moc věcí tě to naučí, protože to prostě občas není tak automatický, jako jiný distra, občas je třeba pochopit problémy, který by tě nikdy nenapadly. Hlavně pozor na USE flagy, ze začátku si prohlížej každej balík, na netu si snadno dohledáš, kterej USE je na co. Budiž ti odměnou, že nebudeš mít v systému fičury, který mikdy nepoužiješ. Držím palce :)

Nezostáva mi nič iné ako súhlasiť s kolegom. Moje prvé pokusy s Gentoo boli tiež asi pred 10 rokmi, približne od roku 2007 ho používam ako jediný linuxový systém (okrem Gentoo mám rád FreeBSD) na desktope, notebooku, vpsfree.cz.

Pridavam sa, Gentoo pouzivam ako primarny systrem na dev uz 5 rokov bez reinstalacie. Nemozem si ho vynachvalit, ale najlepsia vec pre mna je, ze nemusim udrziavat system - proste to fici - ziadne reinstalacie, rolling updates a uptime okolo mesiacu a viac. Samozrejme, u takehoto systemu je zasadna aj rychlost. Empiricky oproti inym distram je to delo.


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #11 kdy: 29. 09. 2015, 12:13:51 »
Fandím Ti a držím palce. Genkernel jsem nikdy nepoužil, jádro si jedu od začátku sám. Víceméně potřebuješ vědět jen pár věcí:
- jakou máš síťovku (výrobce, model)
- ...

Vlastně o moc víc nepotřebuješ :-D Jakmile jednou sestavíš funkční jádro (nabootuješ), tak si s tím pak můžeš hrát klidně celej víkend. Já třeba nepoužívám moduly (kromě wifi) a v jádru mám jen to, co má můj počítač. Výsledkem je docela malý jádro (tuším tak 5MB, dřív to bylo i pod 4, kde jsou ty časy) a rychlá kompilace. Na čtyřjádrovym CPU za tři minuty hotovo.

Kdybys měl problém, napiš sem, určitě Ti tu někdo rád poradí (minimálně já jo).

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #12 kdy: 29. 09. 2015, 13:03:07 »
Fandím Ti a držím palce. Genkernel jsem nikdy nepoužil, jádro si jedu od začátku sám. Víceméně potřebuješ vědět jen pár věcí:
- jakou máš síťovku (výrobce, model)
- ...

Vlastně o moc víc nepotřebuješ :-D Jakmile jednou sestavíš funkční jádro (nabootuješ), tak si s tím pak můžeš hrát klidně celej víkend. Já třeba nepoužívám moduly (kromě wifi) a v jádru mám jen to, co má můj počítač. Výsledkem je docela malý jádro (tuším tak 5MB, dřív to bylo i pod 4, kde jsou ty časy) a rychlá kompilace. Na čtyřjádrovym CPU za tři minuty hotovo.

Kdybys měl problém, napiš sem, určitě Ti tu někdo rád poradí (minimálně já jo).

jojo, kde jsou ty časy, kompilace minimalistickýho jádra přes hodinu, instalace ze stage1 a emerge -e system dva dny... aha... to mi vlastně nechybí :-D Na dvoujádrovým NB jsem teď překompiloval všechno asi za 5 hodin :-D

Jinak se určitě přidávám, máš moji plnou podporu, když můžu, pomůžu, u Gentoo platí dvojnásob :)

czjaromir

Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #13 kdy: 29. 09. 2015, 15:37:50 »
ty kernely i386 (32bit) a x86_64 (64 bit) byly v minulosti skutecne rozdeleny, kolem roku 2007 doslo ke slouceni a od te doby je jen x86, ktery podle volby CONFIG_X86_64 je bud 64bit nebo 32bit

Tak tahle informace mi chybela. Diky všem za podporu. Už jsem rebootoval ale jeste se musim poprat s grubem ale to je věc kterou jsem v minulosti již dělal takže akorát opráším svoje znalosti. A písnu jak to dopadlo.  ;)

trubicoid2

Re:Instalace Gentoo x86_64
« Odpověď #14 kdy: 29. 09. 2015, 17:06:16 »
jak ti to nabootuje, tak to poznas jednoducho:
Kód: [Vybrat]
uname -p
x86_64