Distro pro starší notebook

Re:Distro pro starší notebook
« Odpověď #30 kdy: 21. 09. 2015, 10:58:22 »
1) tvuj subjektivni pocit.
2) wtf? pridat do debianu sudo je strasne moc prace?
3) nevidim duvod si zvykat na debian vymyslenosti kdyz mi nejsou k nicemu - vsude na debian-based strojich mam sudo.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


nobody

Re:Distro pro starší notebook
« Odpověď #31 kdy: 21. 09. 2015, 22:53:04 »
Tuxik: to je jednoduche, ten kdo by sahnul po Gentoo, nepotrebuje radit po cem ma sahnout a ;)

JardaP: navody se sudo na zacatku jsou urceny jednoduse i pro lidi co tomu nerozumi a tak neni vhodne aby jeli pod root vse (at jiz pres sudo nebo su)
a vis jak usetris pismenka u sudo ? alias s="sudo -i" a mas to o 3 znaky mene nez to tve su - ;)
Nejde o ubuntu zalezitost, viz https://wiki.debian.org/sudo a v Debian8.1 mam po instalaci dostupne sudo out-of-box

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distro pro starší notebook
« Odpověď #32 kdy: 22. 09. 2015, 00:09:11 »
1) tvuj subjektivni pocit.
2) wtf? pridat do debianu sudo je strasne moc prace?
3) nevidim duvod si zvykat na debian vymyslenosti kdyz mi nejsou k nicemu - vsude na debian-based strojich mam sudo.

2) Ja do Debianu zadne sudo nepridaval, jaksi tam bylo defaultne. Ale neni defaultne nakonfigurovane zpusobem, jak v Buntu.
3) A nasledne jsi si ho dopatlal i ke vsem desktopovym aplikacim, kde je normalne pro spusteni pod rootem nejake gtk-su a ty sis tam hrdine dodelal gtk-sudo a po kazdem updatu to tam zase pises znovu.

@nobody: No, jestli do Debianu dodelali sudo tak, jako v Ubuntu, tak asi podlehli neblahemu vlivu Ubuntu. Pokud ale mas na mysli, ze v Debianu je, tak ano, je tam snad odjakziva. Ale ne kazdy je v Debianu defaultne sudoer. Kdo to tak chce mit, musi si to tak dobastlit. Alespon to tak byvalo zvykem. A usetrit pismenka pomoci alias s="sudo -i nemuzu. Ja na "s" mam su -.

Fantomas

Re:Distro pro starší notebook
« Odpověď #33 kdy: 22. 09. 2015, 08:16:40 »
2) Ja do Debianu zadne sudo nepridaval, jaksi tam bylo defaultne. Ale neni defaultne nakonfigurovane zpusobem, jak v Buntu.
3) A nasledne jsi si ho dopatlal i ke vsem desktopovym aplikacim, kde je normalne pro spusteni pod rootem nejake gtk-su a ty sis tam hrdine dodelal gtk-sudo a po kazdem updatu to tam zase pises znovu.

@nobody: No, jestli do Debianu dodelali sudo tak, jako v Ubuntu, tak asi podlehli neblahemu vlivu Ubuntu. Pokud ale mas na mysli, ze v Debianu je, tak ano, je tam snad odjakziva. Ale ne kazdy je v Debianu defaultne sudoer. Kdo to tak chce mit, musi si to tak dobastlit. Alespon to tak byvalo zvykem. A usetrit pismenka pomoci alias s="sudo -i nemuzu. Ja na "s" mam su -.
Co tady porad mate s tim sudem za problemy? Debiansky instalator se pri expert installu zepta jestli chcete povolit rootovske prihlaseni a pokud date ze ne, tak vam nainstaluje sudo a uzivatele vam prida do skupiny sudo. Muzete to udelat pozdeji i rucne. Kdyz povolite rootovske prihlaseni, uzivatel bude vytvoren jako normalni bez sudo moznosti. Desktopove aplikace funguji bez jakychkoliv uprav, kdyz mate uzivatele ve skupine sudo, tak si reknou o uzivatelske heslo, jinak chteji rootovske. Vubec nechapu, proc takovy flame kvuli jednoho nastaveni. Ano, ubuntu se na toto nepta, uzivatel ma automaticky sudo povolene.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distro pro starší notebook
« Odpověď #34 kdy: 22. 09. 2015, 09:06:34 »
Ja proti sudo nic nemam, proste ho nepouzivam. Proc, kdyz mam roota a su? Ale nekterym to zde asi pripada jako nejaka uchylka.


Re:Distro pro starší notebook
« Odpověď #35 kdy: 22. 09. 2015, 10:45:45 »
Co kdyz proste jsem zvyklej na jedno root heslo a to nechci lidem kterym na notebook dam linux sdelovat? Proste maji svoje heslo, vedi zhruba o co jde a ze ho nemaji v zadnym pripade jen tak zadavat mimo aktualizace.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Wololo

Re:Distro pro starší notebook
« Odpověď #36 kdy: 22. 09. 2015, 10:47:35 »
Jestli nekdo chce light distro na debianu at si zkusi Antix.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distro pro starší notebook
« Odpověď #37 kdy: 22. 09. 2015, 11:04:05 »
Co kdyz proste jsem zvyklej na jedno root heslo a to nechci lidem kterym na notebook dam linux sdelovat? Proste maji svoje heslo, vedi zhruba o co jde a ze ho nemaji v zadnym pripade jen tak zadavat mimo aktualizace.

Tak ja to heslo take nikomu nedavam. Nuj stroj, moje heslo. Jeste tak, aby se mi v tom nekdo vrtal. At se vrtaji ve vlastnim stroji s vlastnim heslem. A az budu nekomu chtit dat nejake extra prava, domatlam ho do sudoers.

nobody

Re:Distro pro starší notebook
« Odpověď #38 kdy: 22. 09. 2015, 13:35:39 »
[...] kde je normalne pro spusteni pod rootem nejake gtk-su a ty sis tam hrdine dodelal gtk-sudo a po kazdem updatu to tam zase pises znovu.

- gksudo je pouze symlink na gksu, z man gksu: "gksu - GTK+ frontend for su and sudo"
- gksu pracuje nad su i sudo, podle toho co je nastaveno nic se nikde v ikonach neprepisuje (konfigurator gksu-properties)
- stejne se prechazi u grafickejch app misto gksu na pkexec ;) (autentizace pomoci polkit)

Re:Distro pro starší notebook
« Odpověď #39 kdy: 25. 09. 2015, 12:21:09 »
Po pár dnech zkoušení jsem zakotvil na Debianu 7.9 v podstatě splňuje vše co jsem potřeboval s Gnome klasik je svižný. Plně synchronizovaný web browser Iceweasel ntb -Firefox desktop.
Sdílení složek taky ok LM 17.2 Debian Win XP. Jediné co mě trochu nutilo uvažovat bylo zprovoznění WiFI Broadcom   nutno instalovat firmware ale i to se povedlo.
jediná věc na co si musím zvyknout tak že při instalaci balíčků .deb to občas chce instalační médium ale to je asi jen o zvyku...
 Všem děkuji za návrhy

Linuxak

Re:Distro pro starší notebook
« Odpověď #40 kdy: 25. 09. 2015, 12:47:39 »
Co tak zkusit Windows XP?

Re:Distro pro starší notebook
« Odpověď #41 kdy: 25. 09. 2015, 12:53:22 »
Co tak zkusit Windows XP?
A proč jo ? už několik let mám Linux různé distra začínal jsem na mandrivě. Jsem s tím spokojen občas je to trochu kostrbatější ale dá se s tím poprat.
Možná to bude znít dětinsky ale nechci co má doma každý...
Ale ještě jsem narazil na jednu věc kde najdu nastavení proxy ? 

Re:Distro pro starší notebook
« Odpověď #42 kdy: 25. 09. 2015, 13:12:20 »
Co tak zkusit Windows XP?
A proč jo ? už několik let mám Linux různé distra začínal jsem na mandrivě. Jsem s tím spokojen občas je to trochu kostrbatější ale dá se s tím poprat.
Možná to bude znít dětinsky ale nechci co má doma každý...
Ale ještě jsem narazil na jednu věc kde najdu nastavení proxy ?
Už to mám .... stačí chvilku hledat