Linux na notebooku

Root Bloody Root

Linux na notebooku
« kdy: 16. 09. 2015, 23:41:17 »
Chystám se kupovat můj první notebook, takže jsem tímhle tématem absolutně nepoznamenanej. Proto bych měl zájem o nějakou tu střízlivou osobní zkušenost. Vyplatí se provozovat na laptopech Linux? Jímá mě hrůza, když si představím, jak konfiguruju srandy typu Optimus a podobně. Taky jsem se doslechl o podstatným snížení výdrže baterie... Jasně, vím, že nějak se tyhle problémy asi řešit a já osobně si s OS rád pohraju, ale na druhou stranu, ten notebook má sloužit k pratickým účelům, kterým by FOSS fičury neměly výrazněji stát v cestě...

tl;dr: Obecná situace Linuxu na noteboocích? Dá se na nich klidně s trochou úsilí provozovat plnohodnotně?


iwtu

Re:Linux na notebooku
« Odpověď #1 kdy: 17. 09. 2015, 00:09:37 »
Pokial je notebook cisto na pracu, t.j. pracovny, tak ano. Pokial ho chces pouzivat aj na nepracovne ucely, tak ja by som do toho nesiel..

source

Re:Linux na notebooku
« Odpověď #2 kdy: 17. 09. 2015, 00:10:39 »
Ano Linux se na notebooku normálně provozuje. Otázka ale je, z jakého důvodu chceš Linux a ne Windows? Chceš na něm hrát hry? Na jakou práci a jaké programy budeš používat?
Pokud si chceš zahrát hry, pak bys měl jít do dedikované grafiky. Pak ale doporučuji osobně Windows.
Hry moc hrát nebudeš -> pak bych šel pouze do integrovaného GPU v procesoru a jestli jiné programy nebudou vadit v kompatibilitě -> pak Linux. Já mám třeba Lenovo B50-70 s i3 a dva jsem ještě kupoval s Pentiem. Na nich běží Ubuntu 14.04 a řešit jsem musel pouze interní mikrofon přes "pavucontrol" a wifi u jednoho z těch Pentií (zajímavé, že jen u jednoho), kde jsem přidával nějaké parametry. Jo a nejede fingerprint (ale to stejně nepoužívám). Jednou tam hry jako Mafia a FarCry přes wine. Výdrž u filmu tak 3-4h. Lze prodloužit tuněním přes "tpl" nebo "powertop".
Je pravda, že některé NTB kousky jsou asi méně "kompatibilní" - to by mohl vyřešit live Linux a vyzkoušení v obchodě.
Jako klidně si kup NTB, nahoď Linux a uvidíš. Jestli to "nedáš", pak tam hoď widle a je to ;)

Jenda

Re:Linux na notebooku
« Odpověď #3 kdy: 17. 09. 2015, 00:18:31 »
> Dá se na nich klidně s trochou úsilí provozovat plnohodnotně?

Ano.

Jak na Asus EEE 1005HA, tak na Asus U36G výdrž baterie jako papírová. Optimus mi moc nefunguje, ale stejně jsem pro to dosud neměl využití.

> ten notebook má sloužit k pratickým účelům, kterým by FOSS fičury neměly výrazněji stát v cestě

To si musíš zodpovědět sám. Já naopak dělám věci, které by na Windows určitě nešly.

Jenda

Re:Linux na notebooku
« Odpověď #4 kdy: 17. 09. 2015, 00:19:28 »
Pokial ho chces pouzivat aj na nepracovne ucely, tak ja by som do toho nesiel..
Proč?


TKL

Re:Linux na notebooku
« Odpověď #5 kdy: 17. 09. 2015, 10:03:00 »
Panebože, linux na noteboocích používám asi od roku 2002 nebo 2003 pro pracovní i nepracovní účely.
Bývaly problémy s hardwarem typu modem nebo irda, taky dlouho nefungovalo uspávání/probouzení, ale léta jsem se už s nějakými většími problémy nesetkal, resp. vše se vždy dalo relativně snadno řešit. A neřekl bych, že řešení bylo složitější, než např. hledání správné verze nějakého driveru pro Windows v případě čisté (rozuměj ne té hrůzy dodané výrobcem notebooku) instalace Windows.
Je ovšem pravda, že nepoužívám ptákoviny typu čtečka otisků prstů a podobně.

Mimochodem jestli můžu doporučit, tak než kupovat nějaký nový "moderní" notebook, raději se poohlédni po nějakém kvalitním repasu (Lenovo, Dell). Za třetinu původní ceny získáš spolehlivý notebook, se kterým Linux nebude mít pravděpodobně vůbec žádné problémy a jehož kvalita bude po všech směrech vysoce převažovat většinu toho, co dnes lze běžně koupit.

Re:Linux na notebooku
« Odpověď #6 kdy: 17. 09. 2015, 10:36:24 »
V zasade zalezi jak si vyberes HW. Boze co ja se ted natrapil se starym Compaq 615... V Lubuntu 14.04 (a evidentne dle googlu napric linuxem celkove) nejde zapnout/vypnout Wi-Fi HW tlacitkem(po widlich bylo proste potreba resetnout BIOS). Pak mi taky trochu vadilo, ze jsem musel pri instalaci pouzit ethernet protoze tam nebyl nejaky broadcom proprietarni ovladac.
Naproti tomu Dell Inspiron nejaky podobne stary pracovni, nebo Dell D630 pocet problemu = 0. S tim, ze teda pouzivam jen LTS Ubuntu na nove resp Lubuntu na stare.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Lael.Ophir

Re:Linux na notebooku
« Odpověď #7 kdy: 17. 09. 2015, 13:48:20 »
Je to v podstatě sázka do loterie. Nejčastěji asi budete mít problémy s drivery (grafická karta, WiFi, BlueTooth, doteková obrazovka, SD card reader atd.), uspáváním a probouzením, výdrží na baterie, a dost možná občas něco přestane fungovat po aktualizacích. U starších modelů je vyšší pravděpodobnost, že se problémy po nějakém tom googlení a zkoušení podaří vyřešit.

Na Linux bych doporučil spíš klasický notebook než 2-in-1 (kombinaci notebooku a tabletu). Pro Ubuntu existuje seznam certifikovaných strojů (jsou tam i notebooky), vybíral bych z něj. U některých dalších dister můžete najít podobné seznamy, nebo alespoň nějakou wiki se zkušenostmi uživatelů (pozor, ty nemusí mít valnou vypovídací hodnotu).
http://www.ubuntu.com/certification/desktop/

Pozor - certifikace od Ubuntu neznamená že stroj vydrží rozumně dlouho na baterku, a neznamená že stroj nebude mít problémy s jinou verzí Ubuntu nebo s jiným distrem. Navíc se v některých(?) případech jedná o stroje s předinstalovaným Ubuntu, a instalace na stroj koupený s Windows nebo bez OS nemusí fungovat tak jako Ubuntu předinstalované od výrobce. Důvodem je to, že ty předinstalované systémy mohou mít specifický HW, upravenou konfiguraci Ubuntu, jiné drivery apod.

Lael.Ophir

Re:Linux na notebooku
« Odpověď #8 kdy: 17. 09. 2015, 13:54:00 »
Jo ještě pokud chcete vidět poměrně typický problém a pokusy o jeho řešení (nakonec možná úspěšné), tak se koukněte třeba na tenhle topic tady na fóru:
http://forum.root.cz/index.php?topic=11793.0

Re:Linux na notebooku
« Odpověď #9 kdy: 17. 09. 2015, 14:16:24 »
Pokud si koupis neco s i3/i5, jen integrovana grafika, tak ti odpadnou jakykoli potencialni potize s prepinanim grafik atd. Ja sam mam spis starsi SandyBridge i5 s HD3000 a utahne to v poradku i spoustu her (WoT pod wine, Xonotic na středně vyšší detaily, FlightGear...). Takze pokud nechces parit nejnovejsi graficky narocny hry, tohle je tvoje volba. Nemel sem nikdy problem ani s vice monitory, uspavanim a podobne.
Jediny, co bych si radsi pohlidal, je vyrobce wifi. Driv to byval jeden z problematickych bodu u nekterych vyrobcu, dnes snad uz ne (neslysel sem, ze by kterykoli muj znamy mel problem na novejsich kernelech), ale radsi bych konkretni model pogooglil a ujistil se.
Taky bych kouknul na hodnoceni kompatibility tady: http://www.linlap.com/

Re:Linux na notebooku
« Odpověď #10 kdy: 17. 09. 2015, 14:48:09 »
Chystám se kupovat můj první notebook, takže jsem tímhle tématem absolutně nepoznamenanej. Proto bych měl zájem o nějakou tu střízlivou osobní zkušenost. Vyplatí se provozovat na laptopech Linux? Jímá mě hrůza, když si představím, jak konfiguruju srandy typu Optimus a podobně. Taky jsem se doslechl o podstatným snížení výdrže baterie... Jasně, vím, že nějak se tyhle problémy asi řešit a já osobně si s OS rád pohraju, ale na druhou stranu, ten notebook má sloužit k pratickým účelům, kterým by FOSS fičury neměly výrazněji stát v cestě...

tl;dr: Obecná situace Linuxu na noteboocích? Dá se na nich klidně s trochou úsilí provozovat plnohodnotně?

Ahoj,

Poridil jsem si nedavno Thinkpad W530 s Nvidia K2000M. Muj plan byl vypnout tuto grafickou kartu a pouzivat pouze integrovanou Intel. Bohuzel externi monitor jde pripojit pouze na Nvidia grafickou kartu .... Takze muj plan sel do zadeke.

Pouzivam Fedoru 22, nouveau ovladace, Optimus mam vypnuty a zapnutou pouze dedikovanou grafiku. Kdyz nepotrebuju externi monitory, tak v biosu prepnu na integrovanou grafarnu a baterka vydrzi klidne i dvakrat dele. Jeste zlobi bluetooth, ale to stejne nepouzivam.

Pocitac se mi cca 3 - 4 za tyden sekne, nejaky logy jsem v systemd nasel, vypada to na graficky ovladace, zatim jsem nenasel reseni.

Zalezi co potrebujes. Pokud nepotrebujes graficky vykon, tak zustan u intel grafik, mozna maji sve mouchy, ale jedou a jestli jsou pomale? Desktop Ivy Bridge integrovana grafika zvladla Gnome3 na dvou monitorech jeden 2560x1440 a druhy 1920x1080. Hlavne na tom programuju, hry nehraju.

Ten bazar je urcite dobry napad. Mam v provozu par bazarovych notebooku Thinkpad X220 a Thinkpad X230 a jeden Thinkpad R400 a jedou v pohode. Mam tu jeste jeden funkcni Thinkpad R50e :), leta uz jsou znat(rok vyroby 2002, jeste IBM), ale na pristup na internet je to porad dostacujici.

Pokud potrebujes graficky vykon tak bych zustal u windows. Nvidia ani AMD nevypadaji, ze by jim na linuxu zalezelo. AMD jsem na vlastni kuzi nezkusil, ale byl jsem ujisteny, ze je to v zasade stejny jako Nvidia

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux na notebooku
« Odpověď #11 kdy: 17. 09. 2015, 15:04:07 »
Je to v podstatě sázka do loterie.

No jiste. Kdyz je nekdo debil a jde si koupit notebook a o to, jak na nem jede Linux, se zajima az potom. Takle nejde kupovat notebook ani pro Widle, natoz pro Linux.

Re:Linux na notebooku
« Odpověď #12 kdy: 17. 09. 2015, 15:07:05 »
Thinkpad W530 s Nvidia K2000M.
.....
Pocitac se mi cca 3 - 4 za tyden sekne, nejaky logy jsem v systemd nasel, vypada to na graficky ovladace, zatim jsem nenasel reseni.
Tyhle stroje se moc nepovedly co se chlazeni tyce. (google w530 overheating)
Tak bych zkusil zacit tam.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

noname

Re:Linux na notebooku
« Odpověď #13 kdy: 17. 09. 2015, 16:24:52 »
tl;dr: Obecná situace Linuxu na noteboocích? Dá se na nich klidně s trochou úsilí provozovat plnohodnotně?

Áno dá. Používam niekoľko rokov Arch a absolútne bez najmenšieho problému. Funguje všetko tak ako má.

Re:Linux na notebooku
« Odpověď #14 kdy: 17. 09. 2015, 20:37:10 »
Je to v podstatě sázka do loterie. Nejčastěji asi budete mít problémy s drivery (grafická karta, WiFi, BlueTooth, doteková obrazovka, SD card reader atd.), uspáváním a probouzením, výdrží na baterie, a dost možná občas něco přestane fungovat po aktualizacích. U starších modelů je vyšší pravděpodobnost, že se problémy po nějakém tom googlení a zkoušení podaří vyřešit.

Na PR oddelenie M$ celkom zmysluplná odpoveď, akurát minimálne 5-8 rokov stará. Tento rok som robil Gentoo na pomerne novom notebooku, ide o Lenovo ThinkPad E450:
  • Intel Core i3-4005U
  • integrovaná grafika
  • Intel 7265ac - wifi+bluetooth
  • SD card reader Realtec
Naozaj som nemal žiadne problémy s driverami, použiteľný kernel som zostavil na druhý pokus (pri prvom blbol zvuk), jediné čo som potreboval bol binárny blob od Intelu, čo samozrejme nebol problém.
Uspávanie (a prebúdzanie) ide úplne dokonale - za 6 mesiacov ešte nezlyhalo, baterka vydrží minimálne rovnako dlho ako definuje Lenovo pre widle (8 hodín+), aktualizácie robím ja a ešte nič nerozbili - napriek tomu že používam niektoré relatívne nové balíky - trebárs LibreOffice-5.0.2, notebook je stabilne pripojený cez wifi (an), bluetooth funguje bez problémov.
Jediný problém môže nastať so zle napísanými propiertárnymi programami pre widle, ktoré nejdú pod wine (na tomto notebooku wine ani nie je skompilované).