Programovaci jazyk budoucnosti

Jméno

Re:Programovaci jazyk budoucnosti
« Odpověď #30 kdy: 20. 08. 2015, 11:29:45 »
co bych ja potreboval, protoze jsem se prihlasil do nekolika desitek subforumu je agregator, ktery na kazdem z mych subforumu seradi prispevky podle Top Last 24 hrs, vezme jen prvni tri prispevky od shora (to jsou ty nejlepsi tri za poslednich 24 hodin z daneho subforumu) z kazdeho meho subforumu a ty mi vylistuje jako jedinou html stranku

https://github.com/datalib/libextract - doporucuji nastudovat odkazy v README.rst, protoze tam je vysvetlene (vcetne obrazku :) ) na jak extremne jednoduchem a univerzalnim principu to funguje


robert

Re:Programovaci jazyk budoucnosti
« Odpověď #31 kdy: 20. 08. 2015, 11:30:38 »
no myslim ze by mi to docela trvalo nez bych si to dokazal napsat, asi bude lepsi si to zaplatit a jeste lepsi si rict ze to vlastne nepotrebuju k zivotu, problem zmizel ...

ten programovaci jazyk budoucnosti by mel umet "pochopit" z textu, o co se snazim a nabidnout mi alespon nejake cesty jak dal, zatim vlastne mi nahrazujete svymi odpovedmi (dik za ne) ten mnou vysneny vyssi programovaci jazyk, dneska by mi asi opravdu tak maximalne nabidl jdi na freelancer.com a najmi si tam filipince za 50 centu na hodinu at ti to napise ...

Re:Programovaci jazyk budoucnosti
« Odpověď #32 kdy: 20. 08. 2015, 11:35:13 »
no myslim ze by mi to docela trvalo nez bych si to dokazal napsat, asi bude lepsi si to zaplatit a jeste lepsi si rict ze to vlastne nepotrebuju k zivotu, problem zmizel ...
To je škoda, že na to úplně rezignuješ. Programování je super zábava a člověk si u toho bezvadně potrénuje myšlení. Málo co je v běžném životě tak kreativní jako vymyslet si, jak bude něco fungovat, a pak to uskutečnit.

robert

Re:Programovaci jazyk budoucnosti
« Odpověď #33 kdy: 20. 08. 2015, 12:01:04 »
ja myslim ze to cas od casu budu zkouset, ale spis treba nejake opravdu i pro mne pochopitelne skripty v bashi, ktere si zkopiruji ze stackoverflow a po pochopeni jejich podstaty budu schopen je treba i drobne upravit

v podstate byl jsem schopen pochopit tak akorat takove ty vylepsene autoexec.bat a config.sys z doby pred win xp, to se ale asi moc programovanim nazvat neda

ale diky vsem za rady ja budu upinat oci k budoucnosti treba se aspon naznaku neceho jeste i ja doziju

https://en.wikipedia.org/wiki/Judge–advisor_system

https://en.wikipedia.org/wiki/Expert_system

https://en.wikipedia.org/wiki/Decision_support_system

https://en.wikipedia.org/wiki/Computer-aided

robert

Re:Programovaci jazyk budoucnosti
« Odpověď #34 kdy: 20. 08. 2015, 12:03:01 »
oprava linku

https://en.wikipedia.org/wiki/Judge–advisor_system



Kit

Re:Programovaci jazyk budoucnosti
« Odpověď #35 kdy: 20. 08. 2015, 12:30:48 »
ja myslim ze to cas od casu budu zkouset, ale spis treba nejake opravdu i pro mne pochopitelne skripty v bashi, ktere si zkopiruji ze stackoverflow a po pochopeni jejich podstaty budu schopen je treba i drobne upravit

To je dobrá cesta, i když třeba časem zjistíš, že některé skripty fungují nejlépe, když je zredukuješ o 90 %.

Citace
v podstate byl jsem schopen pochopit tak akorat takove ty vylepsene autoexec.bat a config.sys z doby pred win xp, to se ale asi moc programovanim nazvat neda

config.sys je konfigurace, autoexec.bat už je skript, ale vážně programovat se v tom skutečně nedá.

V shellu se už nějaká aplikace naprogramovat dá, ale jakmile začneš potřebovat nějaké pole, začne to kulhat. Naštěstí je k dispozici dostatek dalších nástrojů, jako např. sed, awk, cut, paste, head, tail,... a když ani to nestačí, použiješ těžké ráže typu Perl nebo Python.

ava

Re:Programovaci jazyk budoucnosti
« Odpověď #36 kdy: 20. 08. 2015, 12:56:17 »
Mam pocit, ze muj prechozi prispevek nejak zapadl, ale pokud vas seriozne zajima, jak by programovani (a interakce s pocitacem obecne) mohla v budoucnu vypadat, opravdu se podivejte na stranky Bretta Victora http://worrydream.com

Kit

Re:Programovaci jazyk budoucnosti
« Odpověď #37 kdy: 20. 08. 2015, 13:45:56 »
Mam pocit, ze muj prechozi prispevek nejak zapadl, ale pokud vas seriozne zajima, jak by programovani (a interakce s pocitacem obecne) mohla v budoucnu vypadat, opravdu se podivejte na stranky Bretta Victora http://worrydream.com

Vypadl ti tam ten konec URL: http://worrydream.com/#!/LearnableProgramming

Ty stránky vypadají zajímavě. Zaujalo mě:
Citace
How do we get people to understand programming? We change programming. We turn it into something that's understandable by people.

Není to o jazyku samotném - ty dnešní jsou už dostatečně vyspělé. Je to o kultuře psaní programů. Napsat program tak, aby mu rozuměl počítač - to časem zvládne kdekdo. Napsat program tak, aby mu rozuměl i člověk - to je umění!

Re:Programovaci jazyk budoucnosti
« Odpověď #38 kdy: 20. 08. 2015, 14:03:24 »
na redditu je k tomu cele api, bohuzel ho neumim pouzit

https://www.reddit.com/dev/api

napr. listings ->top

///////
kdyz to napisu cesky bez toho pseudokodu, tak reddit.com je klasicke forum s tematickymi podfory(subreddits) do kterych se uzivatel muze prihlasit (subscribe)

kazde jeho subforum (subscribed) kdyz do nej registrovany uzivatel vleze, ma nahore moznost serazeni prispevku v subforu mimo jine podle Top a v ramci serazeni Top mimo jine volbu last 24 hrs

co bych ja potreboval, protoze jsem se prihlasil do nekolika desitek subforumu je agregator, ktery na kazdem z mych subforumu seradi prispevky podle Top Last 24 hrs, vezme jen prvni tri prispevky od shora (to jsou ty nejlepsi tri za poslednich 24 hodin z daneho subforumu) z kazdeho meho subforumu a ty mi vylistuje jako jedinou html stranku

No vidíte, máte api a máte dobře formulovaný požadavek na funkčnost. Začal bych tím, že bych hledal  na google "reddit api examples" nebo "howto use reddit api" (pokud umíte anglicky). Začal bych nějakým příkladem, který někdo napsal, obvykle chvíli trvá než se podaří zprovoznit i hotový příklad (musíte něco doinstalovat, nastavit apod.) Pokud budou fungovat hotové příklady, můžete je začít modifikovat. Co třeba začít tímto: http://www.pythonforbeginners.com/api/how-to-use-reddit-api-in-python

Jak rychle budete postupovat záleží, kolik toho už víte. Všude se budete setkávat s množstvím pojmů, bez jejichž znalosti se nepohnete. Budou to pojmy jako JSON, http, GET a POST požadavky, IP adresa, pole, iterace, html, element, tag, xml atd. Pokud vám tohle nic neříká, bude vstupní bariéra hodně velká a musíte se obrnit trpělivostí. Nicméně právě kolega / kamarád vám může pomoct předžvýkat věci nezbytné pro zvolený úkol a pomoct se zorientovat.

Pokud by toho na vás bylo moc, zvolte si jednodušší úkol. Třeba si zkusit v nějakém skriptovacím jazyce nebo shellu práci s lokálními soubory na disku, hromadné zpracování obrázků, jendoduché zálohování nebo cokoli se vám bude hodit. Množství pojmů bude mnohem menší (nebudete nepotřebovat pojmy týkající se sítí a formátů či protokolů pro přenost dat po síti) a výsledku docílíte mnohem rychleji. I zde se hodí kolega a hotové ukázky od někoho jiného.

robert

Re:Programovaci jazyk budoucnosti
« Odpověď #39 kdy: 20. 08. 2015, 14:41:13 »
dekuji za rady urcite budu muset zacit s necim mnohem jednodussim, na tohle nemam je to spousta pojmu ktere mi jsou naprosto cizi ...

jsem asi ten posledni kdo by mel filozofovat ale neda mi to, pripada mi ze pokud se nezmeni paradigma, je to furt o tom, ze netrenovany clovek "od prirody" ma nejaky mentalni model, ktery se proste s pocitacem nedomluvi

mym ukolem je natrenovat jiste dovednosti tj. zmenit svuj mentalni model cili jakoby ja kracim smerem k pocitaci

co to otocit a rici si, netrenovany clovek ma tendenci myslet takhle a takhle takze programovaci jazyk musi respektovat tyto intuitivni prirozene myslenkove konstrukce cloveka od prirody, tedy pocitac kraci smerem k cloveku ?

treba tady to testovali jak to neprogramatorum mysli

http://www.cs.cmu.edu/~pane/ftp/PaneRatanamahatanaMyers2001.pdf

je to podobne jako user experience a GUI,  ma  se clovek ucit kde kam kliknout nebo naopak se ma pozorovat co by kde clovek hledal a mackal (nejlepe male deti treba kdyz poprve dostanou doruky tablet nebo pc s mysi) a tomu prizpusobit rozhrani ? (intuitivnost, napr. mac os x )

mne jako neprogramatorovi ktery nema ten spravny mentalni model momentalne pripada jako nejschudnejsi "naucit se spravne ptat strycka googla" tak abych to co opravdu minim svym dotazem dostal jako odpoved na 1. miste (I am feeling lucky).

Budoucnost by pak vlastne mohla byt nejaka grandiozni databaze znalosti, pres kterou by se dotazovalo (clovek by se musel naucit jak se spravne ptat - vlastne opet zmena mentalniho modelu jako programator-neprogramator), nejspis typu decision trees at uz bych se ptal ja a stroj odpovidal nebo obracene) jako se v zarodku trochu nesmele dotazuje treba tady clovek ktery chce jednoucelove takove dotazovaci systemy tvorit resp. udelat platforumu pro jejich tvorbu

https://www.reddit.com/r/AskProgramming/comments/3hi33t/what_kind_of_programmer_do_i_need_to_create_a_web/

Kit

Re:Programovaci jazyk budoucnosti
« Odpověď #40 kdy: 20. 08. 2015, 15:06:44 »
co to otocit a rici si, netrenovany clovek ma tendenci myslet takhle a takhle takze programovaci jazyk musi respektovat tyto intuitivni prirozene myslenkove konstrukce cloveka od prirody, tedy pocitac kraci smerem k cloveku ?

Většina programovacích jazyků tohle zvládá, jenom programátoři vymýšlejí takové vzory, aby to nefungovalo :)

Citace
mne jako neprogramatorovi ktery nema ten spravny mentalni model momentalne pripada jako nejschudnejsi "naucit se spravne ptat strycka googla" tak abych to co opravdu minim svym dotazem dostal jako odpoved na 1. miste (I am feeling lucky).

Tohle je hodně dobrý počin, se kterým se dá začít ihned. Často pozoruji závistivé pohledy, když za 10 sekund najdu něco, co druhý hledal hodinu.

Citace
Budoucnost by pak vlastne mohla byt nejaka grandiozni databaze znalosti, pres kterou by se dotazovalo (clovek by se musel naucit jak se spravne ptat - vlastne opet zmena mentalniho modelu jako programator-neprogramator), nejspis typu decision trees at uz bych se ptal ja a stroj odpovidal nebo obracene) jako se v zarodku trochu nesmele dotazuje treba tady clovek ktery chce jednoucelove takove dotazovaci systemy tvorit resp. udelat platforumu pro jejich tvorbu

Služby Googlu k tomu směřují. Už nyní je grandiózní databází znalostí, kterou jen stačí umět využívat. Opačný směr, kdy stroj se ptá a člověk odpovídá, se využívá u expertních systémů.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programovaci jazyk budoucnosti
« Odpověď #41 kdy: 20. 08. 2015, 15:12:30 »
Na DSL se dobře hodí Swift, dá se v něm definovat vlastní operátory, takže výsledný kód je hezky čitelný i pro neprogramátory. Apple slíbil, že Swift bude ještě v tomto roce open source. Někdo ale samozřejmě nejdřív musí napsat ten základ.

Radek Miček

Re:Programovaci jazyk budoucnosti
« Odpověď #42 kdy: 20. 08. 2015, 16:14:46 »
Na DSL se dobře hodí Swift, dá se v něm definovat vlastní operátory, takže výsledný kód je hezky čitelný i pro neprogramátory. Apple slíbil, že Swift bude ještě v tomto roce open source. Někdo ale samozřejmě nejdřív musí napsat ten základ.

Swift mi na první pohled přijde jako horší F#. V F# můžete pro DSL použít tzv. computation expressions. Příkladem je například DLS query pro psaní dotazů (s pomocí vhodného typového poskytovatele nejen do DB)

Kód: [Vybrat]
query {
    for student in db.Student do
    join selection in db.CourseSelection on
          (student.StudentID = selection.StudentID)
    select (student, selection)
}

nebo async pro psaní asynchronního kódu nebo seq pro práci se sekvencemi.

Jazyk Agda je na tom ještě lépe - má mixfixové operátory - například if-then-else je jen knihovní funkce:

Kód: [Vybrat]
if_then_else_ : {A : Set} → Bool → A → A → A
if true then x else y = x
if false then x else y = y


zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programovaci jazyk budoucnosti
« Odpověď #43 kdy: 20. 08. 2015, 16:17:05 »
Na DSL se dobře hodí Swift, dá se v něm definovat vlastní operátory, takže výsledný kód je hezky čitelný i pro neprogramátory. Apple slíbil, že Swift bude ještě v tomto roce open source. Někdo ale samozřejmě nejdřív musí napsat ten základ.

Swift mi na první pohled přijde jako horší F#. V F# můžete pro DSL použít tzv. computation expressions. Příkladem je například DLS query pro psaní dotazů (s pomocí vhodného typového poskytovatele nejen do DB)

Kód: [Vybrat]
query {
    for student in db.Student do
    join selection in db.CourseSelection on
          (student.StudentID = selection.StudentID)
    select (student, selection)
}

nebo async pro psaní asynchronního kódu nebo seq pro práci se sekvencemi.

Jazyk Agda je na tom ještě lépe - má mixfixové operátory - například if-then-else je jen knihovní funkce:

Kód: [Vybrat]
if_then_else_ : {A : Set} → Bool → A → A → A
if true then x else y = x
if false then x else y = y

Jo, Swift není moc flexibilní, ale je na tom lépe než Java, C# apod.

Ondro

Re:Programovaci jazyk budoucnosti
« Odpověď #44 kdy: 20. 08. 2015, 16:37:03 »


Ty stránky vypadají zajímavě. Zaujalo mě:
Citace
How do we get people to understand programming? We change programming. We turn it into something that's understandable by people.

Není to o jazyku samotném - ty dnešní jsou už dostatečně vyspělé. Je to o kultuře psaní programů. Napsat program tak, aby mu rozuměl počítač - to časem zvládne kdekdo. Napsat program tak, aby mu rozuměl i člověk - to je umění!

Tie stranky nic nove neprinasaju. Toto uz bolo napisane niekolko krat.  Niesu tam spomenute problemy daneho konceptu, na ktorom to stale zhavaruje.
Niekto musi taketo IDE napisat, co nieje sranda. Najvecsi problemje, ze podla mna je neralne vytvorit taketo IDE pre zlozitejsie ulohy. IDE by muselo vediet interpretovat a zrozumitelne vysvetlit nekonecne mnostvo riadkov zdrojoveho kodu. Nerealne. Ten clanok je dobry na ohurenie neznalych ludi.

Aj ten priklad s mikrovlnkou a varenim je zly lebo znovu funguje len na jednoduchych postupoch. Ak by sa tam dalo nieco zlozitejsie, tak tato koncepcia padne.

je to analogia s ovladanim roznych programov. Jednoduchy program s par funkciami sa da urobit tak, aby ho pochopil skoro kazdy. Zlozitejsi program uz nie, lebo funkcii,  moznosti a ciest je tolko, ze to nieje mozne vystizne popisat jednym-dvoma slovami. Nieje mozne vsetkym funkciam priradit zrozumitelne ikony alebo pridat kratky tooltip, ktory by danu funkciu v par slovach vysvetlil. Toto potvrdi kazdy, kto niekedy programoval nieco zlozitejsie alebo kto niekedy prekladal nejaky zlozitejsi program a snazil sa pritom aby program bol co najzrozumitelnejsi. To nejde a nejde to v mnohych oblastiach.