Linux Bash script pro zálohu na FTP

Kit

Re: Linux Bash script pro zálohu na FTP
« Odpověď #30 kdy: 20. 11. 2010, 11:03:04 »
Však jsi psal, že MySQL zálohovat nepotřebuješ. Takže bys měl raději ze zálohování vyřadit i celý adresář /var/lib/mysql.

Odstraňování lomítka je standardní záležitostí programu tar kvůli jednoduššímu rozbalování na jiném místě. Ale to bys už mohl vědět.

A proč tam nechceš dát chown?


fotka

  • ***
  • 216
    • Zobrazit profil
    • Linux forum
    • E-mail
Re: Linux Bash script pro zálohu na FTP
« Odpověď #31 kdy: 20. 11. 2010, 16:37:28 »
Potřebuju tam mít celý adresář 1:1
Chown tam tedy dám.

Jak udělat aby se zabalil i ten mysql.sock? To je myslim nějaká potvora..

a je to tedy takto ten skript napsaný že to přepíše ten starý archiv backups.tgz na lokále i na ftp?

děkuji! Já ten výsledný skript pak nahodim do prvního příspěvku ať to k něčemu je také.
Linux nováček - CeskeForum.com

cl1d3

Re: Linux Bash script pro zálohu na FTP
« Odpověď #32 kdy: 20. 11. 2010, 16:57:37 »
Potřebuju tam mít celý adresář 1:1
Chown tam tedy dám.

Jak udělat aby se zabalil i ten mysql.sock? To je myslim nějaká potvora..

a je to tedy takto ten skript napsaný že to přepíše ten starý archiv backups.tgz na lokále i na ftp?

děkuji! Já ten výsledný skript pak nahodim do prvního příspěvku ať to k něčemu je také.

CHOWN tam dávať nepotrebujete, predsa ten súbor ma nastavené práva že zapisovať doňho môže iba jeho vlastník ktorým bude predpokládam root ale všetci ostatní ho môžu čítať.

Zálohovať súbor mysql.sock nepotrebujete. Ten si databáza pri jej štarte vytvára automaticky.
A áno, skript prepíše starú zálohu novou.

Kit

Re: Linux Bash script pro zálohu na FTP
« Odpověď #33 kdy: 20. 11. 2010, 22:03:14 »
Zálohovat adresář /var/lib/mysql je nesmysl. Byla by velká náhoda, kdyby se obnova takto zálohované databáze povedla. Musel bys totiž před zálohováním démona MySQL shodit a pak zase spustit. Živé MySQL se zálohuje příkazem mysqldump. Jinak to nemá smysl, data nebudou konzistentní.

Proč tvrdíš, že MySQL zálohovat nepotřebuješ a současně tvrdíš, že adresář /var/lib/mysql zálohovat potřebuješ? Tak se rozhodni: Chceš zálohovat MySQL nebo nechceš?

fotka

  • ***
  • 216
    • Zobrazit profil
    • Linux forum
    • E-mail
Re: Linux Bash script pro zálohu na FTP
« Odpověď #34 kdy: 20. 11. 2010, 22:52:25 »
Děkuji za odpověďi.

Kit: Toto není třeba řešit. Jedná se o zálohu adresáře v němž je záloha cPanelu (účty i databáze i pár konfiguračních souborů -> cPanel full backup).

Pokud tedy to
Citace
tar: /home/backups/cpbackup/weekly/dirs/_var_lib_mysql_/mysql.sock: socket ignored
by nemělo dělat problémy, tak je to v pořádku.

Pozor, Změna Plánu!..
Ta záloha má desítky GB a archivování není dobrý nápad. Tar to balí asi 5GB/30 minut nebo co.  Bylo by asi lepší převádět celou složku /home/backups nebalenou na FTP..? Napadá mě takové nepěkné přejmenování složky na soubor..

Citace
#!/bin/bash
mv /home/backups /home/backups.delpripona &&
lftp -d ftp.server.cz -u usernamekftpserveru,heslokftpserveru -e "put
/home/backups.delpripona; quit" &&
mv /home/backups.delpripona /home/backups &&

Je to správně? co si o tom myslíte?
Děkuji
« Poslední změna: 21. 11. 2010, 02:46:28 od fotka »
Linux nováček - CeskeForum.com


czipis

Re: Linux Bash script pro zálohu na FTP
« Odpověď #35 kdy: 21. 11. 2010, 07:50:30 »
ty ses naprosto mimo. doporucuju precist (a hlavne si u toho zkouset) nejakou knizku o zakladech linuxu.

abych nebyl uplne OT, tak ti trochu poradim... zkus z toho taru odebrat parametr -z (a zjisiti si co se vlasne stane)

fotka

  • ***
  • 216
    • Zobrazit profil
    • Linux forum
    • E-mail
Re: Linux Bash script pro zálohu na FTP
« Odpověď #36 kdy: 21. 11. 2010, 11:59:39 »
Díky, no teď už to tarovat radši nechci protože to trvá hrozně dlouhou dobu. když jsem zkoušel formát .tar tak jsem dal jen -cf
Teď myslím že by bylo lepší použít tu metodu kopírování bez balení výše. Co si o tom myslíte? udělali byste to lépe?
Linux nováček - CeskeForum.com

Kit

Re: Linux Bash script pro zálohu na FTP
« Odpověď #37 kdy: 21. 11. 2010, 12:20:36 »
Problém není v pomalosti taru, ale v ukládání zabaleného souboru na disk. V daném případě asi na stejné fyzické médium. Místo toho by bylo vhodnější výstup taru ukládat přímo na disk zálohovacího serveru.

FTP funguje dobře při přenášení velkých souborů, ale pro malé soubory má vysokou režii. Pokud na uvedeném úložišti jsou převážně multimédia (což předpokládám), tak není problém přenášet celé adresáře a bez komprese. Podle mých zkušeností však bude tar v kombinaci s gzipem a rourou přímo na cílový server vždy nejrychlejší. Ovšem na to je FTP krátký.

A nebylo by lepší přenášet jen změněné soubory? Obvykle to zabere jen pár sekund až minut, protože 95 % uživatelských dat se za týden nezmění.

adam

Re: Linux Bash script pro zálohu na FTP
« Odpověď #38 kdy: 21. 11. 2010, 20:28:35 »
Podle mých zkušeností však bude tar v kombinaci s gzipem a rourou přímo na cílový server vždy nejrychlejší. Ovšem na to je FTP krátký.

http://www.krazyworks.com/using-ftp-with-pipes/

Kit

Re: Linux Bash script pro zálohu na FTP
« Odpověď #39 kdy: 21. 11. 2010, 21:08:17 »
adam: Tak to nemá chybu. Funguje! Díky za vyvedení z omylu.

Pasák

Re: Linux Bash script pro zálohu na FTP
« Odpověď #40 kdy: 21. 11. 2010, 22:15:08 »
Taj něco mydlíte, ani nevíte co..

fotka

  • ***
  • 216
    • Zobrazit profil
    • Linux forum
    • E-mail
Re: Linux Bash script pro zálohu na FTP
« Odpověď #41 kdy: 22. 11. 2010, 18:42:09 »
A nebylo by lepší přenášet jen změněné soubory? Obvykle to zabere jen pár sekund až minut, protože 95 % uživatelských dat se za týden nezmění.

To určitě ano,
jak to ale jednoduše udělat? Potřebuji synchronizovat adresář /home/backups s FTP

F.
Linux nováček - CeskeForum.com

Kit

Re: Linux Bash script pro zálohu na FTP
« Odpověď #42 kdy: 22. 11. 2010, 19:11:35 »
lftp to umí. Stačí se mrknout na "man lftp", funguje to skvěle.

fotka

  • ***
  • 216
    • Zobrazit profil
    • Linux forum
    • E-mail
Re: Linux Bash script pro zálohu na FTP
« Odpověď #43 kdy: 24. 11. 2010, 18:32:06 »
lftp to umí. Stačí se mrknout na "man lftp", funguje to skvěle.

Děkuji moc, já jsem na ten manuál díval ale nepochopil jsem tam jak udělat aby se tam nahrála ta složka a pouze se přepsaly změněné soubory. Nebo aby to byla jakoby synchronizece..?

Tady jsem našel návod ale nerozumím tomu. Prosím mohl by to někdo přeložit do češtiny nebo zjednodušit na náš případ?

Kód: [Vybrat]
#/bin/bash
lftp -u user,password publish.163.com <<EOF
set ftp:ssl-allow no
#a slash “/” in local dir is used to keep the dir structure
mirror   print/ ~/tmp_install/print/
mirror -R  ~/tmp_install/print/ print/
quit 0
EOF

Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
lftp -d ftp.server.cz -u usernamekftpserveru,heslokftpserveru -e "put /home/backups; quit" &&

děkuji za pomoc
Linux nováček - CeskeForum.com

Kit

Re: Linux Bash script pro zálohu na FTP
« Odpověď #44 kdy: 25. 11. 2010, 06:58:25 »
To by šlo. Teď z toho prvního kódu vyházej řádky, které nepotřebuješ. Zajisté chceš mirrorovat jen směrem server -> záloha a nikoli opačně.