Windows 10 EULA - som zhrozeny

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #330 kdy: 26. 08. 2015, 22:48:32 »
... blablabla ...

Já si počkám, až co řekne Unkown ...


Lael.Ophir

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #331 kdy: 26. 08. 2015, 22:52:31 »
Ty ses fakt dement :) tisice dister? stacilo by aby Windows podporovali 1 GRUB, slovy JEDEN GRUB, a pri jeho existenci neprepisovaly GRUB v MBR vlastnim NTLDR, nebo alespon se pri instalaci zobrazilo "Nalezen GRUB, chcete ho prepsat pomoci NTLDR? Ano/Ne"... Tedy neni to zadnej technickej problem, ale ciste ubohej widloduvod "Po nas potopa"
No jasně, stačí jeden GRUB. Teda vám. Nekompletní seznam boot loaderů z Wikipedie: Acronis OS Selector, AiR-Boot, AKernelLoader, Barebox, BootIt Next Generation, BootKey, bootman, BootX (Apple), BootX (Linux), Darwin Boot Loader, Das U-Boot, GAG, GRUB Legacy, GNU GRUB, GRUB4DOS, Gujin, Gummiboot, LILO, loadlin, MasterBooter, OSL2000 Boot Manager, PLoP Bootmanager, RedBoot, rEFInd, Smart Boot Manager, SPFdisk, SYSLINUX, XOSL, FreeLoader (ReactOS Boot Loader). Každý z nich má navíc dlouhou řadu verzí. Má MS kvůli 1% uživatelů (navíc ne jeho uživatelů) podporovat tuhle spoustu boot loaderů, s tím že přes noc na zítřek jich pár může mít novou verzi (a nikdo vyjma autorů neví co v ní bude), pár jich může zaniknout a pár nových může vzniknout? Není snazší, když se autoři těch pár desítek loot loaderů naučí kooperovat se 2-3 posledními verzemi Windows? Navíc cílová skupina uživatelů stejně nemá problém si podle návodu ručně upravit BCD, protože musí mít naučené stovky příkazů a jejich options, umět ovládat hjkl vi, regexy, bash, umět kompilovat aplikace ze zdrojáku atd.

dvd9

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #332 kdy: 26. 08. 2015, 23:11:23 »
No jasně, stačí jeden GRUB. Teda vám. Nekompletní seznam boot loaderů z Wikipedie: (...)

Tak ten GRUB by mozna mohl stacit. Bylo by to dobry pro linuxove zacatecniky, kteri chteji dual boot, a skriptovat nebo kompilovat neumi.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #333 kdy: 26. 08. 2015, 23:21:32 »
@Lael.Ophir: tak jiste, z toho seznamu boot manageru jsou urcite vsechny tak moc pouzivane, ze v MS nedokazali vybrat par nejrozsirenejsich a podporovat aspon ty. Ale urcite to nema nic spolecneho s hazenim klacku pod nohy konkurenci neblo se sranim na konkurenci. Take by urcite neslo se alespon pred prepsanim boot sektoru zeptat, pokud tam detekuji cokoliv jineho, nez boot sektor Widli. No, muzeme byt vdecni alespon za to, ze oddily s cizackymi FS jsou pri instalaci Widli automaticky formatovany pouze v urcitem procentu pripadu.

ByCzech

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #334 kdy: 26. 08. 2015, 23:35:31 »
Samozřejmě když nainstalujete první Windows a druhý Linux, tak vám Linux přepíše boot sekvenci. V případě že nainstalujete druhé Windows, tak je trochu problém v tom, že MS těžko může podporovat stovky či tisíce dister Linuxu a desítky dalších OS, aby zajistil že budou správně bootovat. Naopak pro distro Linuxu není problém se naučit spolupracovat s posledními dvěma nebo třemi verzemi Windows, které se stejně liší minimálně.

Linux instalátor mi nic se samozřejmostí jakou tady zmiňujete nepřepisuje. Dá mi možnost rozhodnout se, zda boot manažer instalovat chci, pokud ano, dá mi možnost výběru nejen přepsat stávající, ale dá mi taky možnost vybrat jiná zařízení nebo třeba zapsat do boot sektoru kteréhokoli diskového oddílu, kteréhokoli zařízení, včetně třeba USB klíčenek ap. Pokud instalovat nechci, mám po té možnost bootovat jinak. Pokud zvolím přepsat stávající, umožní mi bootovat i operační systémy, které byly na PC nainstalované předtím a to nejen ty od MS - což MS instalátor neudělá ani omylem. Linux je tu s námi už cca čtvrt století a MS se ještě nenaučil ani jeden z majoritních boot managerů nebo aspoň dát možnost s boot managerem nehýbat. :D


ByCzech

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #335 kdy: 26. 08. 2015, 23:37:55 »
No ono je otazka, jak moc chytre je najednou zmenit specifikace bez zmeny nazvu nebo aspon verze FS. A take by mne zajimalo, jake ze to ti opensource matlaci maji dodrzovat specifikace, kdyz ty se jim jaksi meni pod rukama.
Ta změna je zpětně i dopředně kompatibilní. Samozřejmě za předpokladu, že se starší implementace drží specifikace :). Změna verze má smysl jen pokud není zaručena dopředná kompatibilita (tedy pokud stará implementace neumí číst novou). Pokud dopředná kompatibilita funguje, tak je nesmysl zcela zbytečně odříznout starším zařízením možnost číst novou verzi FS. On totiž pro ty staré zařízení často nikdo nevydá update firmwaru.

Poprosil bych odkaz na specifikaci, ve které se píše, že když je nastaven ten bit, že má otevřít soubor a domrvit ho :D.

John.Conner

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #336 kdy: 26. 08. 2015, 23:38:20 »
lorem ipsum dolor sit amet

Nepremyslel jsem o kandidovani do voleb? Argumentovani Vam jde. Treba byste byl dobra nahrada za toho, co je na Hrade ted.


ByCzech

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #337 kdy: 26. 08. 2015, 23:41:19 »
MS očividně do reserved bitu ve Windows 10 jedničky zapisuje. A taky je čte. A pokud tam jedničku najde, tak otevře daný soubor pro zápis a bez upozornění do něj zapíše data.  ;D
Když už mění specifikace bez změny verze FS...
Nová verze FAT32 je zpětně i dopředně kompatibilní. To že ta kompatibilita v daném případě nefunguje je způsobené jen a pouze špatnou implementací FAT32 od Sound Devices, která je v rozporu se specifikací. Řešit cokoliv víc je zcela zbytečné.

Ano FAT32 sice kompatibilní je, ale v případě Windows 10 když najdou novou verzi, tak navíc ještě navíc otevřou soubor a zapíšou do něho bez upozornění data :D. To jsem nevěděl, že součástí specifikace FAT32 je změna dat v souboru.

John.Conner

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #338 kdy: 26. 08. 2015, 23:44:15 »
MS očividně do reserved bitu ve Windows 10 jedničky zapisuje. A taky je čte. A pokud tam jedničku najde, tak otevře daný soubor pro zápis a bez upozornění do něj zapíše data.  ;D
Když už mění specifikace bez změny verze FS...
Nová verze FAT32 je zpětně i dopředně kompatibilní. To že ta kompatibilita v daném případě nefunguje je způsobené jen a pouze špatnou implementací FAT32 od Sound Devices, která je v rozporu se specifikací. Řešit cokoliv víc je zcela zbytečné.

Ano FAT32 sice kompatibilní je, ale v případě Windows 10 když najdou novou verzi, tak navíc ještě navíc otevřou soubor a zapíšou do něho bez upozornění data :D. To jsem nevěděl, že součástí specifikace FAT32 je změna dat v souboru.

Uz jenom cekam na datum, kdy FAT32  nabyde vedomi a znici lidstvo.

k

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #339 kdy: 26. 08. 2015, 23:45:41 »
MS očividně do reserved bitu ve Windows 10 jedničky zapisuje. A taky je čte. A pokud tam jedničku najde, tak otevře daný soubor pro zápis a bez upozornění do něj zapíše data.  ;D

Když už mění specifikace bez změny verze FS, tak pokud najde na daném místě data, kterým nerozumí nebo vykazují podle nové specifikace odklon od očekávané struktury dat, má slušně zahlásit chybu a ne ta data domrvit.

A kde je ta deklarovaná kompatibilita? Starší verze OK, nová destruktivní chování. Co mi to připomíná? Jo aha, třeba kompatibilitu jednotlivých verzi MS Office mezi sebou, kdy starší verze dokumentu se v novější verzi Office v lepším případě rozpadne v horším neotevře vůbec. Takže asi v MS tradice.

To jsou nesmysly. W10 jedničky do reserved nezapsalo. Když nějaký idiot zapíše jedničky do reserved, tak si za problémy může jen a pouze sám.

ByCzech

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #340 kdy: 26. 08. 2015, 23:58:34 »
MS očividně do reserved bitu ve Windows 10 jedničky zapisuje. A taky je čte. A pokud tam jedničku najde, tak otevře daný soubor pro zápis a bez upozornění do něj zapíše data.  ;D

Když už mění specifikace bez změny verze FS, tak pokud najde na daném místě data, kterým nerozumí nebo vykazují podle nové specifikace odklon od očekávané struktury dat, má slušně zahlásit chybu a ne ta data domrvit.

A kde je ta deklarovaná kompatibilita? Starší verze OK, nová destruktivní chování. Co mi to připomíná? Jo aha, třeba kompatibilitu jednotlivých verzi MS Office mezi sebou, kdy starší verze dokumentu se v novější verzi Office v lepším případě rozpadne v horším neotevře vůbec. Takže asi v MS tradice.

To jsou nesmysly. W10 jedničky do reserved nezapsalo. Když nějaký idiot zapíše jedničky do reserved, tak si za problémy může jen a pouze sám.


Lael nám tu tvrdí, že nová specifikace FAT32 (bez změny verze) ve Windows 10 normálně ten bit zapisuje (pokud tam jsou údajně v souboru nějaká šifrovaná data). To by mě zajímalo, jak se tam ten bit s 1 dostane, když ho podle vás ani nová verze Windows nezapisuje :-O

j

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #341 kdy: 27. 08. 2015, 00:23:10 »
Samozřejmě když nainstalujete první Windows a druhý Linux, tak vám Linux přepíše boot sekvenci. V případě že nainstalujete druhé Windows, tak je trochu problém v tom, že MS těžko může podporovat stovky či tisíce dister Linuxu a desítky dalších OS, aby zajistil že budou správně bootovat. Naopak pro distro Linuxu není problém se naučit spolupracovat s posledními dvěma nebo třemi verzemi Windows, které se stejně liší minimálně.
Tux ty tupce nic neprepise, tux zahlasi, ze uz tam neco je, protoze to poznat zvladne i decko ze skolky, a zepta se, co stim chce administrator delat. Co tupec jako ty samo nemuze pochopit je to, ze tux zvladne vpohode nabootovat i system, kterej vzivote nevidel a vzivote o nem neslysel. Uplne trivialni. Protoze si proste klidne schova celej MBR. A rozhodne na bootovani nepotrebuje GB na disku, jako nejposlednejsi widle.

Ta změna je zpětně i dopředně kompatibilní.
Jasne, tak kompatibilni z kurvi data, tomu se rika kompataibilita podle M$.

Jsem rád že jsme se tímto shodli, že váš starší výrok Hele tuposlave, kdyz k LIBOVOLNYMU normalnimu systemu pripojim LIBOVOLNY filesystem, tak at uz ho zna nebo nezna, rozhodne na nej nebude pri cteni zapisovat je další vaše blbost napsaná jazykem ghetta. Takže zalezte zpátky do kanálu, ze kterého jste vylezl ;). Na zbytek vašich technicky naivních fekálních výlevů nemám potřebu reagovat.
Doufam ze konecne zaleze do ty zadeke ze ktery sem seres ty svoja hovna a uz z ni nevylezes.

Tak ten GRUB by mozna mohl stacit. Bylo by to dobry pro linuxove zacatecniky, kteri chteji dual boot, a skriptovat nebo kompilovat neumi.
Ze se tim debilem bavis. Poznat ze je neco v MBR se resi tak nekde v materince, nemusis vubec vedet co tam je, nemusis ani tusit co to dela, ale poznas ze tam neco je, a tudiz neni asi dobrej napad to jen tak potichu presmahnout. Navic nejtrivialnejsi vec kterou muzes udelat a kterou zvladne i programatorsky embrio je to, ze si ten MBR proste nekde ulozis, udelas polozku na tema "neznamej system" a proste ten MBR spustis.

Lael nám tu tvrdí, že nová specifikace FAT32 (bez změny verze) ve Windows 10 normálně ten bit zapisuje (pokud tam jsou údajně v souboru nějaká šifrovaná data). To by mě zajímalo, jak se tam ten bit s 1 dostane, když ho podle vás ani nová verze Windows nezapisuje :-O
Mno hlavne ho tam dle te specifikace zepisovat NESMI, protoze v opacnym pripade M$ porusuje tu lulankem postovanou specifikaci.

j

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #342 kdy: 27. 08. 2015, 00:26:26 »
Heh, ted sem si vzpomel, existoval kdysi takovej pekne softik jeste pro DOS, a v nem byl popis assambleru, vsech funci DOSu, vsemoznych preruseni atd. Nevzpomenu si jak se to jmenovalo. Ale co si pamatuju je, ze u hromady tech funci byla poznamka, ze jde o nezdokumentovanou funkci. Byly to samozrejme ty nejzajimavejci veci, ktery M$ ve velkym pouzival a ostatnim tvrdil, ze nic takovyho neexistuje.

nobody

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #343 kdy: 27. 08. 2015, 00:51:19 »
[To jsou nesmysly. W10 jedničky do reserved nezapsalo. Když nějaký idiot zapíše jedničky do reserved, tak si za problémy může jen a pouze sám.

autori W10 jsou prave ti idioti co reserved bit po 18letech nepouzivani zacali pouzivat a tedy do nej jednicky zapisovat... a tim az teprve zacali problemy, to ze napr. SoundDevices ten reserved bit pouzivali (at uz na kdovi co) do te doby nezpusoboval zadne problemy v zadnem Operacnim Systemu ani ve Windows <10...

KAZDEJ soudnej clovek musi uznat, ze pokud po takove dobe zacnu neco reservovaneho pouzivat k neco tak zakerneho jako detekci sifrovani kde dochazi k manipulaci souboru/hlavicky i pri cteni(mozna i jen pri listovani), bylo by vhodne aby se (alespon z pocatku) detekoval (alespon prvni soubor s tim priznakem vzdy na kazdem zarizeni) jestli se opravdu jedna o sifrovany soubor...

ByCzech

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #344 kdy: 27. 08. 2015, 00:52:11 »
Lael nám tu tvrdí, že nová specifikace FAT32 (bez změny verze) ve Windows 10 normálně ten bit zapisuje (pokud tam jsou údajně v souboru nějaká šifrovaná data). To by mě zajímalo, jak se tam ten bit s 1 dostane, když ho podle vás ani nová verze Windows nezapisuje :-O
Mno hlavne ho tam dle te specifikace zepisovat NESMI, protoze v opacnym pripade M$ porusuje tu lulankem postovanou specifikaci.

Njn, když si specifikaci změní někdo jiný než MS (použije reserved bit pro budoucí použití), tak je to špatně. Když si specifikaci změní MS a díky tomu dofláká data, když se mu dostane do pazourů dříve změněná specifikace, je to dle Laela v pořádku :D.