Windows 10 EULA - som zhrozeny

LadislavK

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #90 kdy: 05. 08. 2015, 15:25:04 »
Takže jsme dospěli k tomu, že se podle vás musí každý rozumný uživatel za každou cenu snažit zabránit automatickým aktualizacím Windows a jakékoliv (včetně kritických bezpečnostních) aktualizace nasazovat až po důkladném otestování všech aplikací, které firma používá. Autoři aplikací, používající API Windows, si zatím vyberou povinně dovolené a vyčkají, až dané API Microsoft opraví. Do té doby aplikaci raději ani neprodávájí, protože co kdyby měl nový nerozumný zákazník zapnuté automatické aktualizace Windows.

Na Linuxu to máte jako vývojář úplně stejné: pokud objevíte chybu v API, tak musíte čekat, než se oprava dostane na všechny stroje, na které provádíte deployment aplikace. A podobné je to i s aktualizacemi: pokud jde o kritický systém, nejprve je potřeba aktualizace otestovat. Na rozdíl od Windows ale dochází k rozbití systému aktualizacemi dost často.
Teoreticky sice máte možnost na Linuxu zasáhnout do zdrojáku. Jenže k tomu potřebujete aktuální zdroják, což může být trochu problém, protože pokud vím, tak například od Red Hatu dostanete zdroják se zpožděním proti binárce. A třeba od Oraclu, což je zřejmě jediný DB engine pro Linux hodný toho označení, zdroják vůbec nedostanete. Plus když byste něco opravil, tak to musí proběhnout kolečkem upstream-distribuce, což může trvat velmi dlouho (nebo to nemusí proběhnout vůbec). O pracnosti opravy, dokumentace a testování vůbec nemluvě. Takže stejně nakonec skončíte u požadavku na support, stejně jako ve Windows. Nakonec proto si firmy ten support platí :)

Mlžíte a kličkujete. Pokud jste za toto trolení v Linux diskusích skutečně placený, tak je mi vás líto, že prakticky nesmíte uznat chybu. Pokud to děláte dobrovolně a zadarmo, je mi vás líto ještě víc.

Podstatné je, že u open source má vývojář možnost něco dělat. U Windows je v háji a může se jen modlit, aby opravu Microsoft vydal co nejdříve. Myslím, že to od začátku jasně definuje můj příspěvek, který se neustále snažíte různě překroutit a zahrát do outu. Pro připomenutí vám ho znovu odcituji:

"Myslíte to API Windows, kde to (podle dokumentace) "něco má dělat", ale když to tak není, tak můžu jen dokola zkoumat dokumentaci API a doufat, že jsem něco špatně přečetl? Protože do toho blackboxu za API mi Microsoft neumožní kouknout a pokud je něco jinak "někde uvnitř" za API, tak mám smůlu? Děkuji, nechci. Všude se může stát chyba, ale u opensource projektů se mohu snadno kouknout "za API", kde je něco jinak."


Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #91 kdy: 05. 08. 2015, 16:14:14 »
... Na rozdíl od Windows ale dochází k rozbití systému aktualizacemi dost často. ...

To už nacvičuješ něco na Silvestrovskou estrádu?
Neměli by teď tro(t)lové pyjjár oddělení maléhoměkkého rozdávat na ulicích letáky přemlouvající lidi, aby si už konečně stáhli ty skvělé w10?
Dyk jsou "zadarmo"!

Ja si práve myslím, že Lael bol na tej ulici, dostal silný úžeh a preto pláca takéto nezmysly.
Pokiaľ mi pamäť siaha, aspoň za posledné roky, tak mi aktualizácia Linuxu nikdy nič nerozbila. Stačí na to používať stabilné balíky. Lutujem nešťastných používateľov widlí, pretože im sa to rozosiera v poslednom čase veľmi často a odteraz je každý takýto nešťastník aj povinne betatester.

Jedes_dobre

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #92 kdy: 05. 08. 2015, 16:29:21 »
... Na rozdíl od Windows ale dochází k rozbití systému aktualizacemi dost často. ...

12 let jsem používal Windows(vesměs verze 95,98,2000,xp,Visty, W7, okrajově W8.1) a dost často se rosipal díky aktualizaci, naposled díky ovladači USB3 ve W7 a to pomalu pokaždé aktualizaci (dobrý opruz doufat, že se zvládne opravit z bodu záchrany nebo jak tomu říkají, nervičky na dranc)... teď už nějakou dobu (cca 4 roky) používám Mint a co bylo opravdu milé překvapení, že systém se mi nerozbil zatím ani jenou a to včetně upgragu z 17 na 17.1 a na 17.2.... vždy bezproblému... navíc instalace Mintu včetně aktualizace byla hotová cca za 40minut což u Windows je totalní utopie... On Windows update nedokáže ani vyhledem veškeré dostupné aktualizace a dělá to nějak jak se mu zachce, a trvá to i týden...

Toto jsou mé zkušenosti nikomu to nevnucuji. Pro mě osobně okna never more...

Unknown

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #93 kdy: 05. 08. 2015, 17:24:45 »
... Na rozdíl od Windows ale dochází k rozbití systému aktualizacemi dost často. ...

To už nacvičuješ něco na Silvestrovskou estrádu?
Neměli by teď tro(t)lové pyjjár oddělení maléhoměkkého rozdávat na ulicích letáky přemlouvající lidi, aby si už konečně stáhli ty skvělé w10?
Dyk jsou "zadarmo"!

Vite ze kdyz nemate k tematu co rict, tak muzete i mlcet?

Unknown

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #94 kdy: 05. 08. 2015, 17:30:15 »
Takže jsme dospěli k tomu, že se podle vás musí každý rozumný uživatel za každou cenu snažit zabránit automatickým aktualizacím Windows a jakékoliv (včetně kritických bezpečnostních) aktualizace nasazovat až po důkladném otestování všech aplikací, které firma používá. Autoři aplikací, používající API Windows, si zatím vyberou povinně dovolené a vyčkají, až dané API Microsoft opraví. Do té doby aplikaci raději ani neprodávájí, protože co kdyby měl nový nerozumný zákazník zapnuté automatické aktualizace Windows.

Na Linuxu to máte jako vývojář úplně stejné: pokud objevíte chybu v API, tak musíte čekat, než se oprava dostane na všechny stroje, na které provádíte deployment aplikace. A podobné je to i s aktualizacemi: pokud jde o kritický systém, nejprve je potřeba aktualizace otestovat. Na rozdíl od Windows ale dochází k rozbití systému aktualizacemi dost často.
Teoreticky sice máte možnost na Linuxu zasáhnout do zdrojáku. Jenže k tomu potřebujete aktuální zdroják, což může být trochu problém, protože pokud vím, tak například od Red Hatu dostanete zdroják se zpožděním proti binárce. A třeba od Oraclu, což je zřejmě jediný DB engine pro Linux hodný toho označení, zdroják vůbec nedostanete. Plus když byste něco opravil, tak to musí proběhnout kolečkem upstream-distribuce, což může trvat velmi dlouho (nebo to nemusí proběhnout vůbec). O pracnosti opravy, dokumentace a testování vůbec nemluvě. Takže stejně nakonec skončíte u požadavku na support, stejně jako ve Windows. Nakonec proto si firmy ten support platí :)

Mlžíte a kličkujete. Pokud jste za toto trolení v Linux diskusích skutečně placený, tak je mi vás líto, že prakticky nesmíte uznat chybu. Pokud to děláte dobrovolně a zadarmo, je mi vás líto ještě víc.

Podstatné je, že u open source má vývojář možnost něco dělat. U Windows je v háji a může se jen modlit, aby opravu Microsoft vydal co nejdříve. Myslím, že to od začátku jasně definuje můj příspěvek, který se neustále snažíte různě překroutit a zahrát do outu. Pro připomenutí vám ho znovu odcituji:

"Myslíte to API Windows, kde to (podle dokumentace) "něco má dělat", ale když to tak není, tak můžu jen dokola zkoumat dokumentaci API a doufat, že jsem něco špatně přečetl? Protože do toho blackboxu za API mi Microsoft neumožní kouknout a pokud je něco jinak "někde uvnitř" za API, tak mám smůlu? Děkuji, nechci. Všude se může stát chyba, ale u opensource projektů se mohu snadno kouknout "za API", kde je něco jinak."

Jinak receno: Lidi kteri nedisponuji schopnostmi cist a pochopit cizi kod (pocitam tak 95% uzivatelu) jsou na tom blivnuxem stejne jako s Windows.


MD

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #95 kdy: 05. 08. 2015, 17:31:14 »
Citace
Myslíte to API Windows, kde to (podle dokumentace) "něco má dělat", ale když to tak není, tak můžu jen dokola zkoumat dokumentaci API a doufat, že jsem něco špatně přečetl? Protože do toho blackboxu za API mi Microsoft neumožní kouknout a pokud je něco jinak "někde uvnitř" za API, tak mám smůlu? Děkuji, nechci. Všude se může stát chyba, ale u opensource projektů se mohu snadno kouknout "za API", kde je něco jinak.
Ano, pokud na takovou API narazíte, musíte se s ní naučit nějakým způsobem žít. Pohybuji se jen v oblastech nízkokúrovňového programování a i tam se za těch 8 let, co se Windows aktivněji zabývám, tyhle případy vyskytly. Naštěstí už snad všechny tyto chyby, o kterých vím, patří do minulosti (tzn. např. se vyskytují na Windows Vista bez instalovaného SP atd.). Nedokumentovaná rozhraní nepočítám, tam si každý, kdo se jich rozhodne použít, musí být vědom nebezpečí změny. Ale samozřejmě se mohou objevit další. Pokud máte nějaký příklad, dejte ho sem, ať se podíváme.

V případě systémové API nevím, do jaké míry by vám pomohlo znát její zdroják. Ano, možná by se vám díky němu podařilo bug obejít. Úprava by problém neřešila, protože stejně musíte zajistit, aby vaše aplikace fungovala pokud možno všude (tzn. i u uživatelů, kteří si třeba nevšimli, že jste kód systémové knihovny, byl-li by opensource, změnil, a tudíž si mají nakopírovat novou verzi). Nemyslím, že uživatelé Windows jsou ochotni takové problémy řešit (na rozdíl od těch druhých). A distribuovat příslušně upravenou systémovou knihovnu s vlastní aplikací moc dobře nejde.

Prozkoumat, jak určitá API funguje, samozřejmě můžete i bez zdrojáku. Pokud tedy nemáte tu smůlu, že se překládá jen na RPC (LPC) do jiného procesu a vyzvednutí výsledku. Nebo protože jste se rozhodl její podobu vyzkoumat v 64bitovém kernelu, který disponuje jistým zabezpečením proti nežádoucím modifikacím, které zároveň trochu snižuje čitelnost.

Kit

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #96 kdy: 05. 08. 2015, 18:10:10 »
Browser.
Hm, a jak se vám v Pythonu psalo parsování HTML a rasterizace? Lahůdka, plus skvělý výkon, že?

Myslím, že jsem na to přišel, proč programátoři ve Windows nemají problém s API: Používají jen systémové API a zbytek si napíší od píky pokaždé znovu. Nechtělo by se mi řešit v C# parsování HTML a rasterizaci, když to mohou udělat volně dostupné pythonské knihovny.

Mimochodem ten můj browser v Pythonu je rychlejší než Firefox. Je to dáno tím, že dělá jen to, co potřebuji a nejsou tam žádné zbytečnosti.

Lael.Ophir

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #97 kdy: 05. 08. 2015, 18:22:58 »
Myslím, že jsem na to přišel, proč programátoři ve Windows nemají problém s API: Používají jen systémové API a zbytek si napíší od píky pokaždé znovu. Nechtělo by se mi řešit v C# parsování HTML a rasterizaci, když to mohou udělat volně dostupné pythonské knihovny.

Mimochodem ten můj browser v Pythonu je rychlejší než Firefox. Je to dáno tím, že dělá jen to, co potřebuji a nejsou tam žádné zbytečnosti.

Ptal jsem se vás jestli jste bral browser, nebo UI okolo komponenty. To první je celkem náročné, protože musíte parsovat HTML a rasterizaci. Vzhledem k rozsahu specifikace (a bugů) bych to dělat fakt nechtěl. Vy jste zjevně nepsal od začátku, a jste psal UI okolo komponenty. To má smysl, ale neříkal bych tomu psaní browseru.

Ad programátoři ve Windows... používají jen systémové API a zbytek si napíší od píky pokaždé znovu - co je to za blábol? Zrovna HTML engine sice máme jako systémové API :), ale samozřejmě jdeme do code reuse kdekoliv je to možné.

Kit

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #98 kdy: 05. 08. 2015, 18:45:59 »
Ptal jsem se vás jestli jste bral browser, nebo UI okolo komponenty. To první je celkem náročné, protože musíte parsovat HTML a rasterizaci. Vzhledem k rozsahu specifikace (a bugů) bych to dělat fakt nechtěl. Vy jste zjevně nepsal od začátku, a jste psal UI okolo komponenty. To má smysl, ale neříkal bych tomu psaní browseru.

Aha, takže abych mohl říct, že jsem si napsal browser, musel bych ho napsat od píky a nemohl bych využívat standardních knihoven - jinak to není browser. Skutečně se mám od windowsích programátorů co učit, jak napsat program a nadřít se u toho :)

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #99 kdy: 05. 08. 2015, 19:34:51 »
Vite ze kdyz nemate k tematu co rict, tak muzete i mlcet?

Tak se toho, Laeli, drž a přestaň tu tro(t)lovat.

Lael.Ophir

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #100 kdy: 05. 08. 2015, 19:55:37 »
Aha, takže abych mohl říct, že jsem si napsal browser, musel bych ho napsat od píky a nemohl bych využívat standardních knihoven - jinak to není browser. Skutečně se mám od windowsích programátorů co učit, jak napsat program a nadřít se u toho :)

Tak se toho, Laeli, drž a přestaň tu tro(t)lovat.

Něco pro vás pro oba: https://www.youtube.com/watch?v=sCNrK-n68CM#t=04m22s

LadislavK

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #101 kdy: 05. 08. 2015, 20:11:16 »
Takže jsme dospěli k tomu, že se podle vás musí každý rozumný uživatel za každou cenu snažit zabránit automatickým aktualizacím Windows a jakékoliv (včetně kritických bezpečnostních) aktualizace nasazovat až po důkladném otestování všech aplikací, které firma používá. Autoři aplikací, používající API Windows, si zatím vyberou povinně dovolené a vyčkají, až dané API Microsoft opraví. Do té doby aplikaci raději ani neprodávájí, protože co kdyby měl nový nerozumný zákazník zapnuté automatické aktualizace Windows.



Na Linuxu to máte jako vývojář úplně stejné: pokud objevíte chybu v API, tak musíte čekat, než se oprava dostane na všechny stroje, na které provádíte deployment aplikace. A podobné je to i s aktualizacemi: pokud jde o kritický systém, nejprve je potřeba aktualizace otestovat. Na rozdíl od Windows ale dochází k rozbití systému aktualizacemi dost často.
Teoreticky sice máte možnost na Linuxu zasáhnout do zdrojáku. Jenže k tomu potřebujete aktuální zdroják, což může být trochu problém, protože pokud vím, tak například od Red Hatu dostanete zdroják se zpožděním proti binárce. A třeba od Oraclu, což je zřejmě jediný DB engine pro Linux hodný toho označení, zdroják vůbec nedostanete. Plus když byste něco opravil, tak to musí proběhnout kolečkem upstream-distribuce, což může trvat velmi dlouho (nebo to nemusí proběhnout vůbec). O pracnosti opravy, dokumentace a testování vůbec nemluvě. Takže stejně nakonec skončíte u požadavku na support, stejně jako ve Windows. Nakonec proto si firmy ten support platí :)

Mlžíte a kličkujete. Pokud jste za toto trolení v Linux diskusích skutečně placený, tak je mi vás líto, že prakticky nesmíte uznat chybu. Pokud to děláte dobrovolně a zadarmo, je mi vás líto ještě víc.

Podstatné je, že u open source má vývojář možnost něco dělat. U Windows je v háji a může se jen modlit, aby opravu Microsoft vydal co nejdříve. Myslím, že to od začátku jasně definuje můj příspěvek, který se neustále snažíte různě překroutit a zahrát do outu. Pro připomenutí vám ho znovu odcituji:

"Myslíte to API Windows, kde to (podle dokumentace) "něco má dělat", ale když to tak není, tak můžu jen dokola zkoumat dokumentaci API a doufat, že jsem něco špatně přečetl? Protože do toho blackboxu za API mi Microsoft neumožní kouknout a pokud je něco jinak "někde uvnitř" za API, tak mám smůlu? Děkuji, nechci. Všude se může stát chyba, ale u opensource projektů se mohu snadno kouknout "za API", kde je něco jinak."

Jinak receno: Lidi kteri nedisponuji schopnostmi cist a pochopit cizi kod (pocitam tak 95% uzivatelu) jsou na tom blivnuxem stejne jako s Windows.

Jinak řečeno: Lidé, kteří nedisponují schopností chápat psaný text a reagují stylem "já o voze a ty o koze", jsou často jen za hlupáky. Z předchozích textů je více než patrné, že se jedná o vývojáře, nikoliv o běžné uživatele.

LadislavK

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #102 kdy: 05. 08. 2015, 20:17:24 »
Aha, takže abych mohl říct, že jsem si napsal browser, musel bych ho napsat od píky a nemohl bych využívat standardních knihoven - jinak to není browser. Skutečně se mám od windowsích programátorů co učit, jak napsat program a nadřít se u toho :)

Tak se toho, Laeli, drž a přestaň tu tro(t)lovat.

Něco pro vás pro oba: https://www.youtube.com/watch?v=sCNrK-n68CM#t=04m22s

Záznam ze školení "komunikace s neodbornou a odbornou veřejností", pořádané v openspace Lael Ophirů?

Kit

Re:Windows 10 EULA - som zhrozeny
« Odpověď #103 kdy: 05. 08. 2015, 20:52:30 »
Aha, takže abych mohl říct, že jsem si napsal browser, musel bych ho napsat od píky a nemohl bych využívat standardních knihoven - jinak to není browser. Skutečně se mám od windowsích programátorů co učit, jak napsat program a nadřít se u toho :)
Něco pro vás pro oba: https://www.youtube.com/watch?v=sCNrK-n68CM#t=04m22s

To má být ukázka toho, jak microsoftí programátoři vyvíjejí aplikace? To bych nezvládl. Raději to budu dál dělat vlastními postupy.