Freelancer.com - názory

MM Lentilky

Freelancer.com - názory
« kdy: 09. 07. 2015, 08:38:27 »
Hezký den všem,
kdysi tu proběhla diskuse o http://freelancer.com, nicméně už je to nějaká doba a tak bych se rád vás, kteří v nedávné době nebo aktuálně vypracovávali nějaké projekty z této stránky. Přemýšlím totiž, že bych to zkusil, četl jsem ale hodně recenzí a mimo jiné jsem narazil i na názory, že je těžké zaujmout svojí nabídkou mezi armádou indů, kteří chtějí za zhotovení vtipné částky. Jaký je váš názor, dají se sehnat nějaké rozumné zakázky (jak cenově tak zadáním)? Jak je to vlastně s daněním? Jsem OSVČ, neplátce DPH ale nejsem si jistý, jak by se to danilo jako zahraniční příjem (jestli vůbec).

Díky za názory


Martin

Re:Freelancer.com - názory
« Odpověď #1 kdy: 09. 07. 2015, 12:07:06 »
Pokud vím, při mezinárodních obchodech musíš být plátce DPH bez ohledu na obrat. Nechápu to, protože zahraniční zákazník kupuje bez DPH a DPH si musí doplatit ve své zemi podle své sazby.
Taky to řeším, jak zařídit, abych mohl českým zákazníkům prodávat bez DPH jako neplátce a zahraničním jako plátce.

Tomas Roll

Re:Freelancer.com - názory
« Odpověď #2 kdy: 09. 07. 2015, 12:22:55 »
Dvě firmy.

kikot

Re:Freelancer.com - názory
« Odpověď #3 kdy: 09. 07. 2015, 12:47:11 »
Nevim skoly nemam, ale nestaci byt tzv identifikovana osoba?

j

Re:Freelancer.com - názory
« Odpověď #4 kdy: 09. 07. 2015, 14:31:16 »
Pokud vím, při mezinárodních obchodech musíš být plátce DPH bez ohledu na obrat. Nechápu to, protože zahraniční zákazník kupuje bez DPH a DPH si musí doplatit ve své zemi podle své sazby.
Taky to řeším, jak zařídit, abych mohl českým zákazníkům prodávat bez DPH jako neplátce a zahraničním jako plátce.

Zalozis si firmu nekde v karibiku ... a jako bonus z toho nemusis platit ani dane ani odvody (respektive, trebas 5%).


JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Freelancer.com - názory
« Odpověď #5 kdy: 09. 07. 2015, 17:03:15 »
Ad dph pro ceske zakazniky - tvi zakaznici jsou soukrome nepodnikajici osoby? pokud ano, samozrejme chapu, ze cena bez DPH je lepsi. Pokud mas za zakazniky firmy nebo jine OSVC, tak dost mozna vetsina DPH plati taky, takze to, ze podrazis o DPH pro ne nic neznamena.

Jakub

Re:Freelancer.com - názory
« Odpověď #6 kdy: 09. 07. 2015, 18:07:47 »
Ahoj, na doporučení účetní vedu sám sebe jako identifikovanou osobu pro zahraniční obchodní styk v případě prodeje služeb do zemí EU, pro tuzemské klienty pak jako plátce DPH nevystupuji, finanční úřad doposud žádné námitky neměl - možná je to tím že mám dva tři klienty z ČR za rok, ale spíš je to prostě v pořádku. Identifikovanou osobou jsem se stal za účelem obchodního styku se zahraničními klienty, ne tuzemskými. Osobně jsem freelancer.com opustil protože je tam opravdu přetlak a nemám zájem ani čas soutěžit o mnoho zakázek, když z nich často ani moc nekápne nebo jsou přiklepnuty jinam - 5 hvězdiček rating nestačí a ano, nejsem z dalekého východu abych srážel cenu.

Záleží na službách které poskytuješ, ale například peopleperhour nebo Fiverr (s level 2 seller) dokáží měsíčně pár stovek $ udělat bez problému - smz to asi nejde považovat za hlavní příjem, ale nemusí pršet, stačí když kape. Odesk je taky poměrně šikovná věc. Ano, například Fiverr si bere celých 20% ze zakázky, ale to už je o tom nastavit si cenovou politiku tak, aby to bylo udržitelné - a popravdě, rád zaplatím 20% ze zakázky, protože ty peníze na zemi nenajdu, do propagace nemusím vrážet ani cent/minutu a přece - zakázky chodí téměř každý den. Je třeba vydržet počáteční čas než získáš rating, pak se otevírají možnosti uzavírat custom deals do $10 000 a extras do $4 500, což je IMHO dostačující limit.

Závěrem bych chtěl říct, že ač se může Fiverr zdát jako omezující a jejich provize obrovská, otevírá to dveře k dlouhodobým kontraktům.

Místo offshore společnosti někde v Karibiku kde musíš držet spoustu peněz jen aby ti ten účet nezrušili existují také společnosti, které fungují jako clearing house - platby se provádějí přes ně a oni tě pak vyplácejí, zároveň většinou poskytují i řešení pro komunikaci a účetnictví v rámci EU - když se začal implementoval MOSS a nová VAT politika, zrodilo se X startupů řešících tenhle problém.

Identifikovanou osobou se musíš stát, protože pokud je k VAT registrovaný tvůj klient v EU, musíš mít EU VAT ID, aby si mohl ten obchod reportovat stejně jako je to povinen udělat on, jinak se taky může stát že ti zavolají z FU a budou se ptát, proč si neoznámil zahraniční obchodní styk v rámci EU, je tam oznamovací povinnost. Rozumná účetní ti vygeneruje datovou větu, tu odešleš následující měsíc po uzavření obchodu a máš po starostech.

Obecně bych doporučil se raději zeptat profesionální účetní co má zkušenost se zahraničním obchodem, protože jen oni vědí o všech změnách, přecijen root není daňová poradna.

Ahoj!








Marek

Re:Freelancer.com - názory
« Odpověď #7 kdy: 09. 07. 2015, 19:50:11 »
Dobrý den,

přímo s freelancer.com nemám žádné pracovní zkušenosti. Ale už víc jak 4 roky pracuji přes elance.com a odesk.com, které se minulý rok spojily v upwork.com . V podstatě je to velice podobná platforma, akorát větší (nejsem nezaujatý, protože mám momentálně fulltime kontrakt přímo pro upwork.com ).

Vydělat si tam člověk může velice dobře, ale vždy záleží, co nabídnete a jakou získáte reputaci. Mě trvalo víc jak půl roku, než jsem získal velký kontrakt (40h týdně), což je v podstatě úplně ideální. Když budete fakt dobrý třeba v Jave, SQL a zároveň budete fakt spolehlivý a budete komunikovat, většina číňanů a indů vám nebude moci konkurovat. Ale chce to mít peníze na přežití počátečního období.

Já pracuji pouze pro subjekty v USA. Díky tomu nemusím být plátce DPH i když si ročně přijdu než jsou české limity. Mám to už několik let potvrzované finančním úřadem. Skoro každý rok se mě zmatená paní z úřadu ptá, proč nejsem plátce DPH, ale když ji vysvětlím, že příjmy jsou z USA, ona se poradí a za chvíli zavolá, že je vše v pořádku.


Marek