Je matematika využitelná v praxi?

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #75 kdy: 19. 06. 2015, 16:22:40 »
V praxi je to nejčastěji tak, že když se řeší nějaký skutečně složitý matematický problém, zadá se to člověku, který to umí, tzn. matematikovi. To co vymyslí matematik, pak implemetuje programátor. Ale ten programátor nesmí být úplná matematická guma, musí

Jojo, takhle to fungovalo u klasických výpočetních středisek: analytik - programátor - děrovačka.
A funguje to tak dodnes. Říká se tomu "dělba práce". Ty slavný 3D hry, co se tady s nima pořád operuje, taky nedělá jeden člověk ani jeden tým. Jsou na to spisovatelé, grafici, hudebníci, programátoři enginu, programátoři hry, programátoři skriptů pro 3D editory, hafo různých lidí, kde každej umí něco.

Říct, že programátor potřebuje matiku, protože hry je asi tak stejně platný jako že potřebuje být grafik.


Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #76 kdy: 19. 06. 2015, 16:29:01 »
Pravdou ale je, že teorii kategorií jako takovou člověk nutně znát nemusí ani pro to programování v Haskellu, dá se k tomu taky přistupovat stylem "naučím se, jak to používat". Když ji ale člověk umí, tak se mu zjevně otevírá lepší vhled do toho všeho.
Btw, na MU se učí na matematice jednou za dva roky. Čili specialitka jenom pro lidi, kteří si to vyloženě najdou, nic, čím by se dalo nějak argumentovat, jak bez toho informatik nemůže žít :)

https://is.muni.cz/predmet/sci/podzim2014/M7150

(´・ω・`)

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #77 kdy: 19. 06. 2015, 16:55:33 »
Pravdou ale je, že teorii kategorií jako takovou člověk nutně znát nemusí ani pro to programování v Haskellu, dá se k tomu taky přistupovat stylem "naučím se, jak to používat". Když ji ale člověk umí, tak se mu zjevně otevírá lepší vhled do toho všeho.
Btw, na MU se učí na matematice jednou za dva roky. Čili specialitka jenom pro lidi, kteří si to vyloženě najdou, nic, čím by se dalo nějak argumentovat, jak bez toho informatik nemůže žít :)

https://is.muni.cz/predmet/sci/podzim2014/M7150

Pokud vím, tak nikdo netvrdí, že bez matiky to prostě nejde, ale že je užitečná - a původní otázka byla "je matika užitečná?", nikoli "je matika nezbytná?". Ano, často to "de i bez toho", ale často to se znalostí matiky prostě de líp, na čemž se i shodla většina lidí na stackoverflow.

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #78 kdy: 19. 06. 2015, 17:01:06 »
Pokud vím, tak nikdo netvrdí, že bez matiky to prostě nejde, ale že je užitečná - a původní otázka byla "je matika užitečná?", nikoli "je matika nezbytná?". Ano, často to "de i bez toho", ale často to se znalostí matiky prostě de líp, na čemž se i shodla většina lidí na stackoverflow.
Tohle byla informace čistě k té teorii kategorií. Zaznělo, že teorie množin je dobrá, když chceš teorii kategorií, která se hodí k programování. Každý si sám může udělat obrázek, nakolik je asi teorie kategorií potřeba, když se učí jenom na matematice a jenom jednou za dva roky... Byla to čistě doplňující informace, protože tady zaznělo od Kolemjdoucího, že o tom nikdy neslyšel.

P.S. Já osobně bych se TK moc rád naučil, právě proto, že mě funkcionální prog. hodně baví a zajímá a na TK jsem narazil několikrát a seznámil se jenom se základy. Takže to neříkám proto, že bych TK považoval za nepotřebnou pitomost. Jenom imho nemá smysl si mazat med kolem huby... A navíc teorie množin je podle mě využitelná líp než jenom pro TK.

Radek Miček

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #79 kdy: 20. 06. 2015, 00:35:42 »
P.S. Já osobně bych se TK moc rád naučil, právě proto, že mě funkcionální prog. hodně baví a zajímá a na TK jsem narazil několikrát a seznámil se jenom se základy.

Bartosz Milewski píše knihu Category Theory for Programmers.


Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #80 kdy: 20. 06. 2015, 00:46:35 »
Bartosz Milewski píše knihu Category Theory for Programmers.
Znám. Jenom škoda, že to není dokončený a v pdf. Jinak těch knížek mám víc, ale nějak mě žádná nechytla za srdce... Občas na některou z nich kouknu, ale nějak se mi to vždycky zasekne v krku :) moc pojmů, málo konkrétních výsledků.

ďobo

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #81 kdy: 20. 06. 2015, 12:47:32 »
Ano, jsou oblasti, kde je matika (resp. spíše statistika) celkem poptávaná - třeba pojišťovny, banky, pozice analytiků. S programováním to moc nemá, ale je to "matematická" práce. Znám několik takových lidí a vydělávají zajímavé peníze.

JSH

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #82 kdy: 20. 06. 2015, 14:09:20 »
Znám. Jenom škoda, že to není dokončený a v pdf. Jinak těch knížek mám víc, ale nějak mě žádná nechytla za srdce... Občas na některou z nich kouknu, ale nějak se mi to vždycky zasekne v krku :) moc pojmů, málo konkrétních výsledků.
Z teorie kategorií nic extra konkrétního asi ani nevypadne. Ona myslím hlavně popisuje hodně obecné struktury, které se vyskytují v kdečem. A pak z ní vypadne třeba monád, vlastně abstrakce toho, že nějaké věci navazují na sebe. Ona je celá teorie kategorií brutálně abstraktní, všudypřítomná a přitom vlastně strašně triviální.

cojezajimave

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #83 kdy: 20. 06. 2015, 14:38:17 »
S programováním to moc nemá, ale je to "matematická" práce. Znám několik takových lidí a vydělávají zajímavé peníze.
Co jsou zajímavé peníze? Pro někoho je zajímavých i 60 tisíc a jiný ani za 200 pracovat nebude.

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #84 kdy: 20. 06. 2015, 15:51:12 »
Z teorie kategorií nic extra konkrétního asi ani nevypadne. Ona myslím hlavně popisuje hodně obecné struktury, které se vyskytují v kdečem. A pak z ní vypadne třeba monád, vlastně abstrakce toho, že nějaké věci navazují na sebe. Ona je celá teorie kategorií brutálně abstraktní, všudypřítomná a přitom vlastně strašně triviální.
Problém je v tom, že i ty monády, i typy vyšších řádů (kinds) apod. se dají pochopit na úrovni toho samotnýho programovacího jazyka, bez toho, aby šel člověk do úplně čisté matematické abstrakce. Předpokládám, že když někdo tu TK umí, tak tam vidí něco, co "čistě programátor" nevidí. Akorát právě pořád nevím, jestli to prokousávání se TK za to "něco" stojí někomu jako já, koho by jinak TK nezajímala. Docela rád bych mluvil s někým, kdo aktivně programuje a TK umí, aby mi polopaticky ukázal, v čem to může programátorovi dodat nějakej wow efekt, abych měl víc motivace k tomu prokousávání se :)

Meh

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #85 kdy: 20. 06. 2015, 17:07:19 »
kdo aktivně programuje a TK umí

Sice se neodvazuju tvrdit, ze TK umim, ale i to malo navic (treba ty Milewskeho clanky, Meijerovy kurzy apod.) mi dalo moznost nejenom pouzivat uz predvytvorene abstrakce v danych jazykach/knihovnach, ale schopnost vytvaret vlastni. Jde to samozrejme zvladnout ciste studiem tech existujicich implementaci, ale je pak velika sance, ze cloveku unikne nejaky podstatny detail.

Prikladem budiz vsechny nepouzitelne promise/future knihovny v JS, protoze autory nenapadlo resit kompozici a error handling, nejak se to tam dobastlilo a vysledkem jsou nesymetricka nebo nepouzitelna API. Vedle toho komonadicky Task ze C# a monadicky Future ze Scaly je uplne jina liga.

Kdyz pak dojde na potrebu napsat si neco vlastniho, muzou chybet kriticke vlastnosti; ne zrovna ze by clovek psal promise knihovnu, ale treba pro agregace dat je sikovny monoid - a kdyz tam clovek zapomene treba na komutativitu toho agregacniho kroku, muze se pak docela divit (a vzhledem k tomu, ze jako monoid se chova treba MapReduce, tak to ma prakticka vyuziti)

v

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #86 kdy: 20. 06. 2015, 18:33:42 »
komonadicky

k čemu byste řekl, že to je? nebo co to je? já používám Cofree v Haskellu jako obal pro AST/ k vytvoření místa kam uložit věci společné pro všechny uzly, ale nemůžu se zbavit dojmu, že mi něco podstatného uniká

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #87 kdy: 20. 06. 2015, 23:42:49 »
mi dalo moznost nejenom pouzivat uz predvytvorene abstrakce v danych jazykach/knihovnach, ale schopnost vytvaret vlastni.
Jo, tomu celkem věřím, to je dobře řečeno (včetně toho následujícího odstavce o JavaScriptu).

Vedle toho komonadicky Task ze C#
V Microsoft Research jsou totiž fakt zajímaví lidi a působí to na mě, že tam funkcionální přístup začíná frčet. Jsem docela zvědavej, čeho se od nich v blízké budoucnosti dočkáme :)

ne zrovna ze by clovek psal promise knihovnu, ale treba pro agregace dat je sikovny monoid
Monoid je šikovný koncept, jenže 1. dá se vysvětlit asi tak za 15 minut 2. není k tomu TK vůbec potřeba 3. i bez vysvětlování to chytrý člověk pochopí, pokud mapreduce používá - čili pro něj je to dobrý jako takový explicitní připomenutí "na tohle vole mysli!" :)

Meh

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #88 kdy: 21. 06. 2015, 17:39:50 »
komonadicky

k čemu byste řekl, že to je? nebo co to je? já používám Cofree v Haskellu jako obal pro AST/ k vytvoření místa kam uložit věci společné pro všechny uzly, ale nemůžu se zbavit dojmu, že mi něco podstatného uniká

Obecne k explicitnimu pribaleni nejakeho kontextu ke vstupum funkce. Ve vetsine pripadu a vetsine jazyku je to jedno, protoze kontext je ve scopu a neni problem k nemu pristoupit implicitne. Ale kdyz zrovna neni, tak je to jedna z moznosti, jak ten kontext predat (dalsi, mnohem castejci, je treba vsem metodam/funkcim proste dat extra dictionary s kontextualnimi daty). Treba u asynchronnich kontinuaci, nebo nejake kompozice komponent, ktere jsou vytvarene samostate a nemaji ten scope spolecny v dobe, kdy je ruzni autori pisi apod. To vase pouziti do toho zapada taky, ale je to obecnejsi koncept; i kdyz zrovna komonady tolik praktickych vyuziti pro kazdodenni praxi nemaji.

Korporatcik

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #89 kdy: 21. 06. 2015, 17:48:02 »
V Microsoft Research jsou totiž fakt zajímaví lidi a působí to na mě, že tam funkcionální přístup začíná frčet. Jsem docela zvědavej, čeho se od nich v blízké budoucnosti dočkáme :)

Uz z nich vypadl F#, Orleans, LINQ, async/await pro C# (a jazyky jako C-omega, Polyphonic C# implementujici CSP), DryadLINQ/Naiad, Reactive Extensions... A jsou tam super lidi i mimo funkcionalni programovani: Tony Hoare (logika), Leslie Lamport (distributed systemy), Luca Cardelli (type systemy, computational biology)... MSFT Research je super.

Monoid je šikovný koncept, jenže 1. dá se vysvětlit asi tak za 15 minut 2. není k tomu TK vůbec potřeba 3. i bez vysvětlování to chytrý člověk pochopí, pokud mapreduce používá - čili pro něj je to dobrý jako takový explicitní připomenutí "na tohle vole mysli!" :)

Monoid byl mozna moc jednoduchy pripad, ale jak pisete - i to explicitni pripomenuti se hodi. Zvlast, kdyz ho pak ma clovek v hlave porad, protoze monoidy pouziva vedome pro vsechny mozne agregace. Od MapReduce, pres zpracovani proudu realtime transakci az po validace formularu.

Funktory taky clovek pochopi za chvilku i bez TK, ale kdyz se pak tech konceptu zacne objevovat vic, daji se diky ni skladat a vznikaji veci jako applicative, alternative, MonadPlus... TK je takovy funkcionalni LEGO.