Je matematika využitelná v praxi?

gamer

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #30 kdy: 18. 06. 2015, 08:32:53 »
V praxi je to nejčastěji tak, že když se řeší nějaký skutečně složitý matematický problém, zadá se to člověku, který to umí, tzn. matematikovi. To co vymyslí matematik, pak implemetuje programátor. Ale ten programátor nesmí být úplná matematická guma, musí být schopen řešení pochopit, jinak to nedopadne dobře. Mohl by to dělat všechno jeden člověk, ale z matematika obvykle vypadne zprasený kód a programátorovi bude matematické vyřešení problému trvat dlouho a nemusí najít optimální řešení. Takže je nejefektivnější rozdělit to na dva lidi. Asi budou existovat i lidé, kteří bravurně zvládají matematiku i programování, ale já jsem ještě žádného nepotkal.


Anonym

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #31 kdy: 18. 06. 2015, 08:43:42 »
Já nechápu proč do tohoto vlákna píšete, když stačilo napsat "samozřejmě je zbytečná, když už ji náhodou budeš potřebovat, naučíš se ji během víkendu v rozsahu, který potřebuješ k projektu"?

Už se v jiných vláknech dostatečně prokázalo:
  • VŠ je zbytečná
  • SŠ je zbytečná

Tak samozřejmě, když se matika učí na těchto stupních školského systému, tak je zbytečná...

Bože, pak mě napadá otázka, učit se psát je přeci taky zbytečné, ten kdo to potřebuje se to přeci naučí sám, když to bude v praxi potřebovat :D

JardaA

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #32 kdy: 18. 06. 2015, 10:06:47 »
V praxi je to nejčastěji tak, že když se řeší nějaký skutečně složitý matematický problém, zadá se to člověku, který to umí, tzn. matematikovi. To co vymyslí matematik, pak implemetuje programátor. Ale ten programátor nesmí být úplná matematická guma, musí

Jojo, takhle to fungovalo u klasických výpočetních středisek: analytik - programátor - děrovačka.

j

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #33 kdy: 18. 06. 2015, 10:22:08 »
Matika je vsechno ... ale stejne tak plati, ze znacna cast toho co je matika bylo odvozeno ze selkym rozumem vytvorenych implementaci.

Easy priklad - sifrovani posunem znaku, napadne kazdy decko. Existuje na to ale matematickej popis, kterej drtiva vetsina populace nepochopi.

Podobny je to se spoustou veci, kazdej vi jak to funguje, jak to udelat k cemu to je, ale kdyz se tem lidem ukaze matematickej popis tehoz, netusej co to je. Takze matika v praxi se pouziva defakto denne, ale ne zpusobem jak si to nekteri vedatori na VS predstavuji.

Makovec nereg.

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #34 kdy: 18. 06. 2015, 10:39:26 »

analytický náhled a schopnost out-of-the-box přemýšlení

Zjevně by tedy stačilo vyučovat analytický náhled a přemýšlení. Analýza a algebra k tomu není nebytně nutná, jistě se dají najít jiné způsoby jak přijít k uvedeným dovednostem. Třeba pro výuku přemýšlení je údajně nejvhodnější klasická filozofie.

Jistě že lze k podobným výsledkům dojít i jinak. Tazatel se ptal po matematice, tak píšu k čemu mně byla dobrá dobrá výuka matematiky jak je na matfyzu pro nematematiky. A přibrat si k tomu nějaký kurz filosofie bych doporučoval, nejlíp neomezený jen na klasickou evropskou.


Jenda

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #35 kdy: 18. 06. 2015, 10:40:33 »
Jendo, mohl bys mě poučit kde se v ČR tyto výpočty využívají?
Takže napíšu obor. Tak řekneš, že to musí být konkrétní aplikace. Tak napíšu tři konkrétní aplikace. Tak si vymyslíš že to musí být v ČR. Tahle hra mě nebaví. (hint: VĚRA je docela česky znějící jméno)

Překvapuje mě, že studentské embrio 4 semestru má dostatek drzosti diskutovat na téma praktické využití vysokoškolské matematiky v praxi.
Děkujeme za ukázku argumentu ad hominem.

Osobně proti tobě nic nemám, tvé chování přičitám tvz. "facebook generation", kdy z důvodu nedostatku skutečně chytrých lidí na social networks jste si začali mylně myslet že všemu rozumíte a můžete do všeho kecat.
Problém s argumenty ad hominem je, že ze sebe člověk snadno udělá debila. Například když označí za uživatele Facebooku někoho kdo facebook ani jiné sociální sítě nepoužívá.

Co třeba provést praktický projev sebekritiky a radši stáhnout ocas a mlčet. (...) jste si začali mylně myslet že všemu rozumíte a můžete do všeho kecat.
Já jsem ten poslední kdo kdo tvrdí že všemu rozumí a taky sám vidím (a o pár komentářů výše to píšu), že na advanced VŠ matiku nemám a nejspíš mít nebudu.

Ani když si pod pojmem IT představím všechno co se nějak motá kolem programování, tak to nehrozí. Najít takovou pozici v IT je skutečně obtížné.

OK, jestli to chápu správně, výroba radarů nebo navigačních systémů podle tebe není dost IT. Akceptuju, pak žádný příklad na IT nemám. (jenom pro zajímavost, do jakého oboru uvedené případy řadíš?)

gamer

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #36 kdy: 18. 06. 2015, 10:45:20 »
Jojo, takhle to fungovalo u klasických výpočetních středisek: analytik - programátor - děrovačka.

Tak nás pouč, jak to funguje u vás a jaké matematické problémy vaši programátoři řeší.

pepak

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #37 kdy: 18. 06. 2015, 10:54:47 »
Easy priklad - sifrovani posunem znaku, napadne kazdy decko. Existuje na to ale matematickej popis, kterej drtiva vetsina populace nepochopi.
Drtivá většina populace včetně každého děcka se pak diví, že jim jejich úžasnou šifru někdo prolomil za půl minuty i bez použití počítače.

Citace
Podobny je to se spoustou veci, kazdej vi jak to funguje, jak to udelat k cemu to je, ale kdyz se tem lidem ukaze matematickej popis tehoz, netusej co to je. Takze matika v praxi se pouziva defakto denne, ale ne zpusobem jak si to nekteri vedatori na VS predstavuji.
Vědátoři na VŠ si ten složitý popis nevymýšlejí proto, aby vyšachovali všeobecnou populaci, ale proto, že chtějí mít ten popis zcela přesný. Když nebude popis přesný, tak si pod ním každý představí něco trochu jiného a budou se muset řešit otázky, "proč ten a ten postup nefunguje, když jsem ho naimplementoval přesně podle popisu".

Očekával byste, že když všeobecné populaci předložíte deník perského šlechtice z 12. století, tak si v tom kdovíjak počte? Stejně jako jakýkoliv jiný jazyk i matematika potřebuje, aby se člověk napřed naučil symboly, gramatiku a slovíčka, jinak pro něj texty v tomto jazyku zůstanou zahaleny tajemstvím. To ale není chyba toho jazyka!

Kolemjdoucí

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #38 kdy: 18. 06. 2015, 11:25:13 »
OK, jestli to chápu správně, výroba radarů nebo navigačních systémů podle tebe není dost IT. Akceptuju, pak žádný příklad na IT nemám. (jenom pro zajímavost, do jakého oboru uvedené případy řadíš?)

Obsahuje-li radar software, tak to považuji částečně i za IT. Takové pracovní pozice jsou, ale je jich zatraceně málo, je to jako výhra v loterii.

pb.

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #39 kdy: 18. 06. 2015, 11:30:34 »
Příklad:
Měření výrobku na konci linky:
- je nutné odfiltrovat poruchy = fourierovy transformace, konvoluční filtry
- změřenou křivku naroubovat na matematický model - regresní analýza, derivace
- najít směrnice ve význačných bodech = derivace
- najít lokální maximum v určené oblasti (matematický model je pro mě nederivovatelný) = převod na polynom, derivace
- určit třídu, do které výrobek spadá = statistika, lognormální rozložení
- hlídat linku, jestli se parametry dlouhodobě neposunují mimo meze = statistika, normální rozložení

Nakonec v třídící mašince cvakne relé a pošle výrobek do příslušné krabice podle parametrů.

Všechno tohle se dá velmi jednoduše naprogramovat i bez uvedené matematiky, ale je prča sledovat, co za nesmysly potom dovede měřící program vymyslet...


Ivan

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #40 kdy: 18. 06. 2015, 11:31:14 »
V praxi je to nejčastěji tak, že když se řeší nějaký skutečně složitý matematický problém, zadá se to člověku, který to umí, tzn. matematikovi. To co vymyslí matematik, pak implemetuje programátor. Ale ten programátor nesmí být úplná matematická guma, musí být schopen řešení pochopit, jinak to nedopadne dobře. Mohl by to dělat všechno jeden člověk, ale z matematika obvykle vypadne zprasený kód a programátorovi bude matematické vyřešení problému trvat dlouho a nemusí najít optimální řešení. Takže je nejefektivnější rozdělit to na dva lidi. Asi budou existovat i lidé, kteří bravurně zvládají matematiku i programování, ale já jsem ještě žádného nepotkal.

Kdyby to nekoho zajimalo: http://cgi.jobs.cz/pd/990363290/?rps=208&oldPd=1 Je to prace jde je cca: 1/3 analyza 1/3 programovani 1/3 matematika. Jedna se o implementaci matematickych modelu pro risk management. Pokud mate zajem, znate zaklady numeriky a vite co je simplexova metoda tak se prihlaste.

technomaniak

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #41 kdy: 18. 06. 2015, 12:21:08 »
Takže napíšu obor. Tak řekneš, že to musí být konkrétní aplikace. Tak napíšu tři konkrétní aplikace. Tak si vymyslíš že to musí být v ČR. Tahle hra mě nebaví. (hint: VĚRA je docela česky znějící jméno)

Já netvrdím, že se prakticky VŠ matika nepoužívá(např. numeické metody nutné pro vývoj solveru ve Fortranu ve FEM http://www.fem.cz/). Sám ji v praxi ( nikoliv obor IT ) vcelku pravidelně využívám ale tvrdím, že studentské embryo druhého ročníku by mělo radši mlčet a učit se od starších. Ty o VŠ či PhD matice vůbec ještě netušíš, což ovšem neznamená že za 2-10 let nebudeš vědět více ale nyní jsi pořád out.

Faktem je že v ČR v soukromém sektoru VŠ matiku na 97-99% nikdo za život nevyužije(a pokud náhodou ano, pak to řeší přes MathCAD,Matlab), na VŠ je matika spíš z toho důvodu aby vyházeli líní nebo hloupí.

HAU, domluvil jsem..

Jenda

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #42 kdy: 18. 06. 2015, 13:57:13 »
ale tvrdím, že studentské embryo druhého ročníku by mělo radši mlčet a učit se od starších
Děkuji za hodnotný názor podložený argumenty.

cmyk

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #43 kdy: 18. 06. 2015, 14:28:52 »
Kdyby to nekoho zajimalo: http://cgi.jobs.cz/pd/990363290/?rps=208&oldPd=1 Je to prace jde je cca: 1/3 analyza 1/3 programovani 1/3 matematika. Jedna se o implementaci matematickych modelu pro risk management. Pokud mate zajem, znate zaklady numeriky a vite co je simplexova metoda tak se prihlaste.
Vcelku zajímavé.
To je ta promile pozic kde bych využil znalosti ze školy a ze které by zároveň mohlo být na chleba. Simplexofku, vícerozměrnou newtonovku, gradient descent, hodnocení rizik i kupecký počty s pravděpodobností, shlukovací algoritmy jsem absolvoval (prostě teorie spolehlivosti + risk + operační výzkum + statistika). Nicméně to vypadá na vysedávání v kanceléři, takže spíš nic.

Ivan

Re:Je matematika využitelná v praxi?
« Odpověď #44 kdy: 18. 06. 2015, 14:49:15 »
Kdyby to nekoho zajimalo: http://cgi.jobs.cz/pd/990363290/?rps=208&oldPd=1 Je to prace jde je cca: 1/3 analyza 1/3 programovani 1/3 matematika. Jedna se o implementaci matematickych modelu pro risk management. Pokud mate zajem, znate zaklady numeriky a vite co je simplexova metoda tak se prihlaste.
Vcelku zajímavé.
To je ta promile pozic kde bych využil znalosti ze školy a ze které by zároveň mohlo být na chleba. Simplexofku, vícerozměrnou newtonovku, gradient descent, hodnocení rizik i kupecký počty s pravděpodobností, shlukovací algoritmy jsem absolvoval (prostě teorie spolehlivosti + risk + operační výzkum + statistika). Nicméně to vypadá na vysedávání v kanceléři, takže spíš nic.

Skoda. Ja z matfyzu vypadnul pred cca 12ti lety a je to hodne znat. Krome vysedavani v kancelari je jeste mozne vysedavat i doma. Popr. vysedavat v kancelari nekde na sluzebce v zahranici. Vyhoda je, ze muzes (obcas) mluvit s lidma, ktery o tomhle napsali knizky podle kterych se uci na VS. Problem je tihle lide nemaji moc casu bavit se nejakym noobem, jako jsem ja.