Pomalé video z NAS přes VPN

j

Re:Pomalé video z NAS přes VPN
« Odpověď #15 kdy: 01. 06. 2015, 09:19:15 »
Podle mne to SMB nebude - DS 413 je dost silný, aby se to dalo streamovat. Pokud to JE stream, spíš bych hledal, jestli něco nezahazuje (UDP?) packety.

Ale nemusi to uz zvladat ta VPNka, nemluve o tom, ze 5Mbit je proste na video zalostne malo, da se pres to tlacit sotva nejaky to SD a pochopitelne to znamena totalni odstaveni linky ... .


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pomalé video z NAS přes VPN
« Odpověď #16 kdy: 01. 06. 2015, 10:06:26 »
S tímhle už sem se setkal a dělalo to nastavení MTU. Nevím, jakou používáš VPN, ale na OpenVPN pomáhá přepnoutVPNku z TCP na UDP, nebo zmenšit v nastavení VPN MTU na 1490.

Používám PPTP, u OpenVPN jsem si nějak netroufnul na certifikáty.  :) MTU jsem nechal defaultních 1400, zvednu to na 1490 a vyzkouším.
Myslíš, že s OpenVPN přes UDP by to bylo lepší?

No je to naprd tak i tak, nicméně s OpenVPN to mám vyzkoušený a "jede to", ale smb není dobrej protokol pro sdílení do internetu. Není na to moc stavěnej a nikdy to nebude dokonalý. Co se týče rychlosti, mělo by to kapacitně stačit na SD filmy, HD podle míry komprese (většinou spíš ne), FHD už skoro určitě ne. Ale samozřejmě záleží na dalším vytížení linky, na stabilitě a při větším toku už i na barvě sousedových ponožek a hladině spodní vody.

Asi bych začal tím, že bych propálil porty bez pptp a zkusil sambu přímo. Jestli pojede, má cenu to řešit dál, jestli ne, je to slepá cesta. Problém může být i s kvalitou netu na kterékoliv straně, protože samba je dost citlivá na ztrátovosti paketů a výsledek je potom dost neuspokojivej, až žádnej. Raději bych zkusil přímo ty Synologí streamy, ale nevím, jak je to s podporou na iŠroty.

trubicoid2

Re:Pomalé video z NAS přes VPN
« Odpověď #17 kdy: 01. 06. 2015, 10:48:25 »
u mne to chodi takto: openvpn pres tcp a tun (tap v openvpn a ios nejel, ted nevim; tcp kvuli tomu, ze na divnych free wifi muze byt udp zakazany, tak pouzivam tcp 443, to je snad vsude ok)

certifikatu se neboj, jednou to udelas, zapises si to do poznamek a je to :)

a prehravac v ios mas presne jakej? OPlayer? Ten ma trosku problem se SMB protokolem, kdyz se zvetsi latence, tak se proste seka, i kdyz propustnost je velka a cache taky. Asi maji chybu v programu. Da se to simulovat i v lokalni siti (trebas http://bencane.com/2012/07/16/tc-adding-simulated-network-latency-to-your-linux-server/), se mi zda, ze to blblo uz od latence 45-50ms, coz od rodicu skoro vzdy tak bude. Chtel jsem jim to hlasit, ale jeste jsem tak neudelal.

Totiz ftp tento problem nema. V lokalni siti je pomalejsi, to jo, ale pri velke latenci se neseka.

Jeste je jedna vec, kdyz prehravas avi, tak ten prehravac potrebuje nacist index, kterej nekdy byva az na konci souboru, coz je tedy neprijemne. Cekas jako pako, jenom se ti toci kolecko s cache a nesmyslnyma procentama. Nektery avi to nedelaji, nektery jo.

Zjistil jsem, ze mkv ani mp4 tento problem nemaji, nemaji ndex na konci :) S avi vetsinou delam to, ze to prekoduju do mkv, protoze jeste taky OplayerHD neumi ac3, takze zaroven prekoduju mp3 a je to.

Neco jako:
Kód: [Vybrat]
mplayer -dumpaudio -dumpfile tmp.ac3 input.avi
a52dec -o wav  tmp.ac3  > tmp.wav
normalize -q tmp.wav
lame --replaygain-accurate -q0 -V4 --quiet tmp.wav tmp.mp3
mkvmerge -q --clusters-in-meta-seek -o converted.mkv -A audio.mp3 input.avi

--clusters-in-meta-seek ten mkv malinko, ale lepsi to fungovalo tusim ve vlc nebo v mplayeru? uz si nepamatuju :)

Truda

Re:Pomalé video z NAS přes VPN
« Odpověď #18 kdy: 01. 06. 2015, 11:00:51 »
Pokud používáš SMB protokol a ten protahuješ VPN spojem, tak tohle může být kámen úrazku. Konkrétně OpenVPN má pro SMB protokol žalostně slabou rychlost, něco kolem 20kB/s.

No, možná používám a nevím o tom.  :) Připojím se do VPN a ten iPad potom přes Sambu k vybranému adresáři na NAS. Na tom ipadím přehrávači videa se dá nastavit jen FTP nebo Samba, přes FTP to bylo pomalé i z LAN, tak jsem nastavil Sambu.

To je přesně ono. Jakýkoli adresář připojený SMB a protažený OpenVPN nejede rychleji, než 20kB/s. Když jsem pátral po řešení, našel jsem zmínku o této chybě, ale bohužel řešení neexistuje.
Dá se to obejít tak, že přes VPN spoj se protáhne NFS a v cílové síti se sdílí přes SMB. Pokud jde pouze o jednotlivé stroje, tak pomůže jedině NFS, případně SSHFS.

trubicoid2

Re:Pomalé video z NAS přes VPN
« Odpověď #19 kdy: 01. 06. 2015, 11:02:25 »
jiny prehravace nemeli s latenci a smb problem, myslim jsem zkousel 8player, eXPlayer, PlayerXtreme, ale ja si nejak uz zvyk na ten OplayerHD :)

skoda, ze ten vlc neumel smb, ale jen UPnP, s cimz se mi nechtelo hrat

rad se necham poucit, co je ted noveho :)


trubicoid2

Re:Pomalé video z NAS přes VPN
« Odpověď #20 kdy: 01. 06. 2015, 11:09:31 »
To je přesně ono. Jakýkoli adresář připojený SMB a protažený OpenVPN nejede rychleji, než 20kB/s.

u me ne, me to jede rychlo jako uload, OplayerHD vadi kupodivu latence, asi maji zmrveny cachovani.

asi teda chyba v tom synology? ja mam na druhym konci microserver N40L, coz taky neni zadnej rychlik, ale toto mu problem vubec nedela :)

trubicoid2

Re:Pomalé video z NAS přes VPN
« Odpověď #21 kdy: 01. 06. 2015, 11:13:33 »
Teď jsem u sebe (tj. v sítě, kde mám NAS a odkud předkové stahují) a tam jsem teď naměřil:
download: 23,75 Mbps
upload: 4,90 Mbps
ping: 9ms

Zkusím to ještě večer pro srovnání od nich.

zkus ping od nich k sobe nebo opacne (coz asi bude horsi, mozna nemate nic, co odpovida na ping z internetu, tak udelej od rodicu vpn a pak ping na jeden z tvych stroju jakoze lokalne)

Honza

Re:Pomalé video z NAS přes VPN
« Odpověď #22 kdy: 01. 06. 2015, 22:38:36 »
podle me je lepsi video streamovat pres synologickej VideoStation nez tahat pres ftp/smb. mam to odzkousene na lince 20/5 a streamuju filmy do pc i do androida bez zasadnich problemu..

To asi ano, ale právě narážím při přehrávání na tom iPadu, kdy toho přes ten jejich přehrávač moc nepřehraju. Většinu souborů to stejně nabídne otevřít v externím přehrávači, do kterého to už ale nepředá titulky.

martin

Re:Pomalé video z NAS přes VPN
« Odpověď #23 kdy: 01. 06. 2015, 22:50:37 »
tak halt na ipadu musis mit takovy prehravac, ktery vezme i titulky. na androidu mam pro tyto ucely nainstalovan MX Player PRO. verim, ze japka budou tez neco takoveho mit k dispozici..

Honza

Re:Pomalé video z NAS přes VPN
« Odpověď #24 kdy: 01. 06. 2015, 22:57:30 »
tak halt na ipadu musis mit takovy prehravac, ktery vezme i titulky. na androidu mam pro tyto ucely nainstalovan MX Player PRO. verim, ze japka budou tez neco takoveho mit k dispozici..

On je ten ohplayer jinak vezme, jen když když mu video předává videostation od synology, tak je nezvládá (zkoušel jsem i několik dalších přehrávačů se stejným výsledkem).

Honza

Re:Pomalé video z NAS přes VPN
« Odpověď #25 kdy: 01. 06. 2015, 23:01:42 »


a prehravac v ios mas presne jakej? OPlayer? Ten ma trosku problem se SMB protokolem, kdyz se zvetsi latence, tak se proste seka, i kdyz propustnost je velka a cache taky. Asi maji chybu v programu. Da se to simulovat i v lokalni siti (trebas http://bencane.com/2012/07/16/tc-adding-simulated-network-latency-to-your-linux-server/), se mi zda, ze to blblo uz od latence 45-50ms, coz od rodicu skoro vzdy tak bude. Chtel jsem jim to hlasit, ale jeste jsem tak neudelal.

Totiz ftp tento problem nema. V lokalni siti je pomalejsi, to jo, ale pri velke latenci se neseka.

Jo, OPlayer. Zkusím to tedy přes ftp, za to nic nedám. :)

Překódovat to video můžu taky, jen jich mám hodně...

Honza

Re:Pomalé video z NAS přes VPN
« Odpověď #26 kdy: 01. 06. 2015, 23:07:53 »
S tímhle už sem se setkal a dělalo to nastavení MTU. Nevím, jakou používáš VPN, ale na OpenVPN pomáhá přepnoutVPNku z TCP na UDP, nebo zmenšit v nastavení VPN MTU na 1490.

Používám PPTP, u OpenVPN jsem si nějak netroufnul na certifikáty.  :) MTU jsem nechal defaultních 1400, zvednu to na 1490 a vyzkouším.
Myslíš, že s OpenVPN přes UDP by to bylo lepší?

Asi bych začal tím, že bych propálil porty bez pptp a zkusil sambu přímo. Jestli pojede, má cenu to řešit dál, jestli ne, je to slepá cesta. Problém může být i s kvalitou netu na kterékoliv straně, protože samba je dost citlivá na ztrátovosti paketů a výsledek je potom dost neuspokojivej, až žádnej. Raději bych zkusil přímo ty Synologí streamy, ale nevím, jak je to s podporou na iŠroty.

No, tak napřímo (samba bez pptp) to jede krásně!  ;D

Trubicoid2

Re:Pomalé video z NAS přes VPN
« Odpověď #27 kdy: 02. 06. 2015, 18:19:43 »
Opravuju, myslím ze uz ping kolem 20ms to rozbije pres smb. Ftp ping nevadí.

Wololo

Re:Pomalé video z NAS přes VPN
« Odpověď #28 kdy: 02. 06. 2015, 18:26:48 »
Nemuze to byt treba tim, ze ta NASka neupocita to sifrovani, pri takovym datovym toku? Ty veci s tou sambou a openvpn okay, ale pokud to bude problem i pod pptp, tak bych se podival jak vytizeny je pri tom CPU na ty NASce.

trubicoid2

Re:Pomalé video z NAS přes VPN
« Odpověď #29 kdy: 03. 06. 2015, 09:53:35 »
kupodivu openvpn a 2Mbps video umi i malina