Jaká distribuce pro domácí audio

Jaká distribuce pro domácí audio
« kdy: 26. 05. 2015, 17:03:09 »
Moje míra naštvanosti na praktiky MS přesáhla kritickou hranici a tak asi 2 měsíce už hraju přes Linux. Zkoušel jsem Ubuntu 14.04 LTS, KXstudio, AVlinux a skončil u Ubuntu Studio, které mě připadá nejšikovnější. Bez větších potíží jsem to zprovoznil na starém Pentiu 4, výkonem stačí.

Pak jsem totéž zkoušel na novějším PC, kde mám zvukovku Xonar DX, také vše šlo jednoduše, ale naměřil jsem horší hodnoty na Ubuntu Studio. Měřím THD+N pomocí Arta přes Xonar DX ve smyčce, podrobnosti uvádím na: https://premsvo.wordpress.com/linux-audio-testy/ , zde jen výsledky:
KXstudio ............ THD+N=0,00088% = -101,11dB
Lubuntu ............. THD+N=0,00089% = -101,01dB
Windows 7 ......... THD+N=0,00089% = -101,01dB
Ubuntu Studio ..... THD+N=0,00310% =  -90,17dB
dle výrobce ......... THD+N=0,00080% = -101,93dB

Hodnota naměřená v Ubuntu Studio vypadá, jako kdyby to někde šlo na 16 bitů. Nejspíš to vypadá to na PulseAudio (KXstudio a Lubuntu ho nemají), kde jsem sice default hodnotu změnil na S32LE, ale výsledky se nezměnily.
Zatím pro Xonar DX používám Lubuntu s Alsa+Jack+Lv2rack+Calf Pluginy, ale hůř se to ovládá, např. pavucontrol byl šikovnější.

Proto by mě zajímalo, jaké distribuce pro 24-bit audio používají ostatní, nebo jestli někde nedělám chybu. Vím, že sluchem se rozdíly asi nepoznají (alespoň já ne), ale nechce se mě Xonar DX zbytečně degradovat. Používám ho totiž občas pro měření a tam už by to mohlo vadit.


Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #1 kdy: 28. 05. 2015, 07:29:38 »
Za mna AVLinux, na karte Edirol FA101, zvlada 196kHz ale ja pouzivam 24bit/96kHz. Merania som nikdy neskusal a usi jak netopir nemam  :)

Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #2 kdy: 29. 05. 2015, 08:33:37 »
Dík za zkušenost. Já jsem AVlinux už zkoušel, tehdy byly problémy s rozpoznáním karet. Nyní mám OnBoard vypnutou v Biosu a tak jsem to zkusil znova, problémy už nebyly. Fungovalo vše, šlo i měření v Artě, výsledky odpovídají možnostem Xonaru DX a není to degradováno na 16 bitů. Měření přes Jack zatím dává kolísavé výsledky, proto jsem nedělal snímky. Bylo už hodně hodin a tak jsem to vzdal, budu pokračovat.

Jack + Calf pluginy šly nastartovat hned, v Lubuntu jsem se s tím trápil den.  Zatím jsem vše zkoušel v live verzi, to není ideální, musím si rozmyslet, kam to nainstaluji.

Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #3 kdy: 06. 06. 2015, 20:52:28 »
Doplnil jsem měření pro AVlinux, Win7Home, XP:
Win7 Home/32, přes AsioDX .............. THD=0,00083% , THD+N=0,00096%
Win7 Home/32, přes WDM ................. THD=0,00076% , THD+N=0,00092%
Windows XP přes AsioDX ................... THD=0,00080% , THD+N=0,00100%
AVlinux ........................................... THD=0,00084% , THD+N=0,00100%
Celá aktuální tabulka je na již uvedené https://premsvo.wordpress.com/linux-audio-testy/ , všechny klony Ubuntu jsou 14.04/32bit.

Dále jsem podrobně proměřoval Ubuntu Studio, přenastavení PulseAudio z S16LE na S24LE a nejlepší převzorkování zlepšilo THD+N z 0,0160%=-75,9dB na 0,0044%=-87,1 dB, ale to je pořád na XonarDX při 24 bit málo.

Také jsem zjistil, že když spustím v Ubuntu Studio pomocí aplay vygenerovaný wav sinus 1kHz 24/44,1, tak to nahlásí chybu: "Formát vzorku není k dispozici."  V Lubuntu to aplay normálně přehraje.  Možná by to pomohlo v hledání problému, ale já toho zatím nejsem schopen.

AVlinux a KXstudio jsou pro mě moc rozsáhlé, ztrácim se v nich. Zatím na PC s XonaremDX používám Lubuntu, na starším PC s UCA-222 pro běžné hraní (CD, GooglePlay..) mám Ubuntu Studio.

eiffel

Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #4 kdy: 06. 06. 2015, 22:46:06 »
Citace
Moje míra naštvanosti na praktiky MS přesáhla kritickou hranici a tak asi 2 měsíce už hraju přes Linux.
Pod Linuxem provozuji lecos, ale prehravani hudby ani omylem. Co se mi nepodarilo rozchodit, je plynuly prechod z jedne skladby na druhou ve formatu Flac. Tak holt Win7 a vzdalena plocha ...


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #5 kdy: 06. 06. 2015, 23:12:47 »
@Přemysl Svoboda: Kdyz tady resite ty nepatrne zlomky zkresleni, doufam, ze aspon mate nejake krutoprisne reprobedny vetsi velikosti. Bohuzel, co je prestali vyrabet komunisti, tak je k dispozici uz asi jen kapitalisticky ausus, ktery sice vypada hezky, ale jen do doby, nez to clovek rozebere. To pak clovek zjisti, ze nejsou ani nalezite vyfutrovane, nemaji filtry nebo jen trapny kondenzator na vyskovem reproduktoru a pokud tam nedopatrenim filtry jsou, tak vypadaji prinejmensim podezrele.

karel

Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #6 kdy: 06. 06. 2015, 23:17:59 »
Čím měříš THD? Podle naměřených výsledků na milióntiny procenta musíš mít pěkně drahé měřidlo, v ceně šesti míst. To THD je platné pro jaký výkon, kmitočet a výstupní impedanci? Měříš na umělé zátěži? Jaký používáš signální generátor - musí mít zkreslení menší než jednu desetimilióntinu procenta, podle naměřených výsledků?

Jenda

Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #7 kdy: 07. 06. 2015, 02:18:46 »
Co se mi nepodarilo rozchodit, je plynuly prechod z jedne skladby na druhou ve formatu Flac.
Hm, co to převést na PCM a pajpovat to tam bez přerušení?

dustin

Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #8 kdy: 07. 06. 2015, 09:24:55 »
Gapless přehrávání flaců - jaké přehrávače jsi zkoušel?

Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #9 kdy: 07. 06. 2015, 15:05:47 »
Čím měříš THD? Podle naměřených výsledků na milióntiny procenta musíš mít pěkně drahé měřidlo, v ceně šesti míst. To THD je platné pro jaký výkon, kmitočet a výstupní impedanci? Měříš na umělé zátěži? Jaký používáš signální generátor - musí mít zkreslení menší než jednu desetimilióntinu procenta, podle naměřených výsledků?

Taky čumím.
A snad to pak nekončí v nějakých hyper genius bednách 2 x 200 kW za 500,- ...

eiffel

Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #10 kdy: 07. 06. 2015, 16:55:31 »
Jedna strana mince jsou parametry aparatury, druha kvalita vlastni nahravky ve studiu. Kompresory dynamiky jedou naplno, aby byl vysledny zvuk co nejhlasitejsi a podle toho to vypada. Nejlepe hraji stare nahravky do cca 90tych let.
Citace
A snad to pak nekončí v nějakých hyper genius bednách 2 x 200 kW za 500,- ...
Co se mne tyka, tak male PC s Win7, Foobar2000, usb zvukovka Steiberg, galvanicky oddelovac USB s ADuM4160, lampovy zesik cca 2x12W s 2xEL84+ECC83, repro Lowther PM6 ve Voigtovych pistalach.
Kdybych si to neubastlil sam, tak se asi nedoplatim ...
Nicmene obstojne hrala i malina pi pres i2s rozhrani, pokud se to galvanicky oddelilo. Jen jsem bohuzel nenasel pod Linux poradny prehravac v Cli. Mpd mne moc nepresvedcil ...

karel

Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #11 kdy: 07. 06. 2015, 17:14:34 »
Chápu, že v současné době dochází k renezanci lampových zesilovačů.
Poslech na ně je skutečně jiný.
Doporučil bych ovšem trochu slevit z dosahování extrémních THP a spíše se zaměřit na to, aby poslech plně vyhovoval Vašim uším. Tímto nehaním lampy (mám je rád) - je jen potřeba používat trochu "selského rozumu".

eiffel

Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #12 kdy: 07. 06. 2015, 18:08:42 »
To je samozřejmé.
Už jen to, že průměrný elektronkový zesilovač v A třídě má zkreslení kolem 0,5% na minimálním výkonu ...

Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #13 kdy: 07. 06. 2015, 18:19:35 »
Dík všem za názor. Na CD samozřejmě 16 bit stačí, víc dat na CD stejně není. Rozdíl 16-24 jsem zatím slyšel jen na ABX testu z http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=20882 a to jako slabý šum při hlasitosti na hranici snesitelnosti, při normální hlasitosti jsem žádné rozdíly nepoznal. Rozsah 24bit ale používám pro měření, především nastavení OS a pak jako obranu před zbytečným vyhazováním peněz. Měřím pomocí programu Arta http://www.artalabs.hr/ pod Wine. Rovněž používám REW http://www.roomeqwizard.com/, ten je nezávislý na OS, ale měří jen 16 bitů. Stačí propojit vstup s výstupem karty, nastavit Artu a zapnout Spectrum Analyzer.

Kontrola nastavení OS je nezbytná pro Win7, kde například původní ovladač XonarDX na CD byl katastrofa, horší než jakýkoliv on-board chip. Kupodivu ani nejnovějěí ovladač od Asusu není dobře, dobrý je ten druhý, vše změřeno. Pokud má někdo XonarDX, tak na svém blogu uvádím přesný název souboru, který je OK.

Úspora peněz, příklad: pokud se trochu zajímáte o HiFi, tak jistě víte o "kabelové" válce a propagaci drahých kabelů. Já tomu nikdy nevěřil a nenašel jsem žádný fyzikální důvod proč by to mělo tak být. Měření prokázalo, že kabel Hama(ten lepší) za 120 Kč v mých podmínkách nezanese větší rušení než -100dB, což mě bohatě stačí (max rozsah CD je -96dB). V silně zarušeném prostředí to může být jinak, nutno změřit.

Protože jsem četl různé názory na téma zvuk na Win vs. Linux, tak jsem v tom chtěl mít jasno. Měření jsem nikde nenašel, tak jsem ho udělal. Ukázalo, že pokud není něco špatně nastaveno nebo uděláno, tak všechny OS dokáží Xonar DX "obsloužit" až k hranici jeho schopností. Jsou tady různá ale:
- některé verze Windows k tomu potřebují ovladače Asio
- Ubuntu Studio (+ jiné s PulseAudio) to umí na 16-ti bitech, na 24 jsou problémy.
Jak už jsem psal, Ubuntu Studio se mě líbí nejvíc a proto tady sháním radu jak ho provozovat na 24bit.

Jen pár technických poznámek. Zvuk testuji na sluchátkách Beyerdynamic DT 990 PRO/250Ohm. Výstupní impedance Xonaru DX je 100 Ohm (měřil jsem), vstupní neuvádějí, označují to LineIn, tak odhaduji cca 10 kOhm. Když to propojím kabelem, tak měřím za obvyklých podmínek, např. jako kdybych připojil MD přehrávač a zesilovač. 

Re:Jaká distribuce pro domácí audio
« Odpověď #14 kdy: 07. 06. 2015, 18:42:51 »
Jsem už hrozně sklerotický, zapoměl jsem: měřím to při výchozím nastavení, 1kHz -3dB. Možná bude nejlepší, když vložím snímky měření (jestli se mě to podaří).

Lubuntu těsně po instalaci ARTA:


Totéž v REW, omezeno 16-ti bity: